Про затвердження Державного стандарту комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості
М І Н І С Т Е Р С Т В О
СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ, СІМ’Ї ТА ЄДНОСТІ УКРАЇНИ
Н А К А З
Київ
від _______________ 20 ___ р. № ______________________
Про затвердження Державного стандарту комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості
Відповідно до статей 11, 16, 17, 28 Закону України ,,Про соціальні послуги”, пункту 8 Положення про Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 21 липня 2025 року № 904,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державний стандарт комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості, що додається.
2. Управлінню формування політики систем соціальних послуг Мінсоцполітики (Акопян А. А.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Солодку І. В.
Міністр Денис УЛЮТІН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності України
від _____________ 20 ___ р. № _____
ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ
комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості
I. Загальні положення
1. Цей Державний стандарт визначає зміст, обсяг, умови та порядок надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості, показники її якості для надавачів цієї соціальної послуги усіх форм власності.
2. Цей Державний стандарт застосовується для:
організації надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості особам/ сім’ям, зокрема сім’ям з дітьми, та групам осіб, які мають потребу у зміцненні і підтримці власного психологічного благополуччя та / або належать до вразливих груп населення та / або перебувають у складних життєвих обставинах;
здійснення моніторингу надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості та оцінки її якості.
3. Комплексна соціальна послуга з формування життєстійкості в обсягах, визначених цим Державним стандартом, надається за рахунок бюджетних коштів незалежно від доходу отримувача соціальних послуг відповідно до абзацу третього підпункту ,,а” пункту 1 частини другої статті 28 Закону України ,,Про соціальні послуги”.
4. У цьому Державному стандарті терміни вживаються в таких значеннях:
віддалений населений пункт територіальної громади – це населений пункт (місто, село, селище), який знаходиться на відстані більше ніж 30 км від адміністративного центру територіальної громади та/або має погане / недостатнє транспортне сполучення та/або немає доріг з асфальтним/грунтовим покриттям до адміністративного центру громади.
груповий захід – форма надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості за участі двох або більше осіб, які об’єднані спільними цілями чи схожими інтересами та / або на основі наявного досвіду, з урахуванням чого визначається мета, зміст і очікувані результати заходу;
життєстійкість – уміння особи бути емоційно та ментально стабільною і продуктивною навіть за кризових, екстремальних та травмівних умов;
індивідуальне консультування – персональне консультування отримувача комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості, спрямоване на аналіз особистих потреб, визначення механізмів подолання труднощів і прийняття обґрунтованих рішень для планування необхідних заходів, що становлять зміст комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості, розвиток його життєстійкості та здатності ефективно функціонувати в соціальному середовищі, а також визначення дорожньої карти для отримувача і надання йому допомоги щодо отримання інших соціальних, медичних, реабілітаційних та інших послуг;
індивідуальний план надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (далі – індивідуальний план) – документ, складений за результатами первинного та поглибленого (спеціального) (за потреби) оцінювання потреб отримувача комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості, в якому зазначено заходи, що проводитимуться для надання такої послуги, періодичність і строк виконання заходів, відповідальних виконавців, очікувані результати та інформацію щодо перегляду індивідуального плану;
команда фахівців надавача комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (далі – команда надавача соціальної послуги) – група не менше ніж з трьох фахівців, які надають комплексну соціальну послугу з формування життєстійкості, та перебувають з надавачем цієї соціальної послуги у трудових відносинах або залучені до надання соціальної послуги за договором про надання послуг. Фахівці команди надавача соціальної послуги – соціальний менеджер, фахівець із соціальної роботи, практичний психолог (соціальна сфера), які безпосередньо здійснюють заходи, що складають зміст соціальної послуги, та пройшли відповідне навчання;
комплексна соціальна послуга з формування життєстійкості (далі – соціальна послуга) – комплексна (складна) соціальна послуга, спрямована на зміцнення соціальної і психологічної стійкості, та набуття / вдосконалення адаптивності у подоланні життєвих труднощів, формування навичок відповідального сімейного виховання дітей, розвиток волонтерської діяльності та зміцнення соціальної згуртованості у територіальній громаді;
надавач комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (далі – надавач соціальної послуги) – юридична особа або фізична особа - підприємець, яку включено до розділу ,,Надавачі соціальних послуг” Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, та якою сформовано команду фахівців надавача соціальної послуги;
направлення отримувача комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості – скерування до надавача/-ів інших соціальних, медичних, реабілітаційних та інших послуг, психологічної допомоги, які відповідають його конкретним визначеним потребам, сприяння у взаємодії із такими надавачами з метою отримання відповідних послуг;
отримувач комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (далі – отримувач соціальної послуги) – особа, сім’я (члени сім’ї), зокрема сім’я з дітьми, група осіб, які прагнуть зміцнення і підтримки власного психологічного благополуччя та / або належать до вразливих груп населення та/ або перебувають у складних життєвих обставинах та у яких визначена потреба у комплексній соціальній послузі з формування життєстійкості;
план групового заходу – документ, який містить інформацію про мету, зміст, характеристики учасників, тривалість проведення заходу, необхідні матеріали та технічне забезпечення, а також визначає фахівців команди надавача соціальної послуги, відповідальних за проведення / залучених до проведення;
сімейне консультування – консультування, спрямоване на збереження та розвиток здатності членів сім’ї забезпечувати сприятливе та здорове сімейне середовище та належний розвиток і виховання дітей, які виховуються у сім’ї (у разі наявності);
стандартизована програма – це структурована програма, яка містить опис занять (сесій), рекомендації та / або вимоги і необхідні матеріали для організації і проведення занять, а також результатів навчальної діяльності (установки, знання, уміння), що мають бути досягнуті у роботі з цільовою групою за допомогою цієї програми;
суб’єкти взаємодії – обласні, Київська міська державі (військові) адміністрації, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних в місті (у разі їх утворення) рад, надавачі соціальних послуг, надавачі послуг у сфері психічного здоров’я, служби у справах дітей, заклади освіти, охорони здоров’я, установи з надання безоплатної правничої допомоги, центри зайнятості, а також інші юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та фізичні особи-підприємці, фізичні особи;
Інші терміни застосовуються у значеннях, наведених у Законах України ,,Про соціальні послуги”, ,,Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю”, ,,Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, ,,Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ,,Про психіатричну допомогу”, ,,Про систему охорони психічного здоров’я в Україні”, ,,Про волонтерську діяльність”, ,,Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності” та інших нормативно-правових актах з питань забезпечення соціального захисту населення, організації та надання соціальних послуг, провадження соціальної роботи.
II. Загальні підходи до організації та надання соціальної послуги
1. Надання соціальної послуги здійснюється у таких формах:
особі ‒ індивідуальна форма;
членам сім’ї, особам, які перебувають у родинних стосунках або проживають однією сім’єю ‒ сімейна форма;
групі осіб, які об’єднані спільними цілями чи схожими інтересами та / або на основі пережитого / наявного досвіду ‒ групова форма.
Для отримання соціальної послуги за рахунок бюджетних коштів отримувач соціальної послуги звертається до надавача соціальної послуги або Київської міської державної адміністрації, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі ‒ уповноважений орган громади).
2. Підставою для розгляду питання про надання соціальної послуги є:
звернення в усній або письмовій (паперовій або електронній формі, зокрема за допомогою електронних комунікацій) потенційного отримувача соціальної послуги або його законного представника, яке складається / фіксується за формою згідно з додатком 1 до цього Державного стандарту; фахівець команди надавача соціальної послуги допомагає в поданні звернення (за наявності потреби у отримувача соціальної послуги);
повідомлення від суб’єктів взаємодії у письмовій (паперовій або електронній формі, зокрема за допомогою електронних комунікацій), зокрема за формою повідомлення, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 13 липня 2018 року № 1005;
запит уповноваженого органу громади щодо реагування на кризову ситуацію / ситуації, пов’язані з надзвичайним та / або воєнним станом в територіальній громаді / районі / регіоні, зокрема щодо потреби у проведенні групових заходів, що становлять зміст соціальної послуги;
запит юридичних або фізичних осіб, де потенційні отримувачі соціальної послуги навчаються, працюють, перебувають, проживають;
виконання заходів, що становлять зміст соціальної послуги, в межах затвердженої / визначеної соціально-профілактичної програми територіальної громади / району у місті, місцевої програми у сфері охорони психічного здоров'я.
Звернення за формою згідно з додатком 1 до цього Державного стандарту передбачає анкетування потенційного отримувача соціальної послуги.
3. У разі звернення дитини без присутності законних представників до надавача соціальної послуги фахівець його команди вживає заходів відповідно до вимог Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, та:
проводить бесіду з дитиною під час звернення, з’ясовує причини звернення і запит дитини;
надає (за наявності потреби дитини) першу психологічну допомогу дитині;
у разі виявлення дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, не пов’язаних безпосередньо із жорстоким поводженням з нею або загрозою життю чи здоров’ю дитини:
інформує дитину відповідно до її віку та рівня розвитку про порядок отримання соціальної послуги, зокрема необхідність наявності згоди законного представника дитини, запитує у дитини контакти її законного представника для організації надання соціальної послуги сім’ї із наданням його згоди щодо отримання дитиною та / або сім’єю соціальної послуги з урахуванням запиту та потреб;
інформує дитину з питань отримання інших послуг, допомоги (в разі наявності потреби дитини), а також її законного представника щодо порядку отримання таких послуг разом з дитиною.
За результатами такого звернення і проведеної роботи з дитиною та її законним представником складається Акт про надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (разово) за формою згідно з додатком 2 до цього Державного стандарту.
У разі виявлення ознаки / встановлення або отримання інформації про наявність (у тому числі ймовірну) жорстокого поводження з дитиною / загрози її життю або здоров’ю надавач соціальної послуги та фахівці його команди вживають заходів відповідно до пункту 5 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585.
4. Рішення про надання / відмову у наданні соціальної послуги приймається уповноваженим органом громади / соціальним менеджером громади (у разі наявності повноважень приймати рішення) / надавачем соціальної послуги відповідно до частини першої статті 21 Закону України ,,Про соціальні послуги” з урахуванням визначеної потреби у її наданні та за результатами:
аналізу звернення / повідомлення / запиту та ситуації потенційного отримувача соціальної послуги, сформованого, у тому числі під час анкетування (первинного оцінювання потреб отримувача) та / або поглибленого (спеціального) оцінювання потреб отримувача (за потреби) у соціальних послугах.
Рішення про надання соціальної послуги у межах виконання заходів затвердженої соціально-профілактичної програми приймається з урахуванням завдань, визначених цією програмою, відповідно до основних заходів, що становлять зміст соціальної послуги, згідно з додатком 3 до цього Державного стандарту.
У рішенні про надання соціальної послуги обов’язково зазначаються результати анкетування (первинного оцінювання потреб отримувача) та / або поглибленого (спеціального) оцінювання потреб отримувача у соціальних послугах та надавач соціальної послуги.
Надання соціальної послуги одноразово здійснюється без прийняття рішення про надання соціальної послуги.
5. Якщо під час звернення до надавача соціальної послуги та / або надання соціальної послуги виявлено осіб / сімей, які належать до вразливих категорій населення або перебувають у складних життєвих обставинах, надавач соціальної послуги та фахівці його команди вживають заходів відповідно до вимог Порядку організації надання соціальних послуг, ведення випадку та визначення чисельності соціальних менеджерів, відповідальних за забезпечення та ведення випадку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2026 № 64, зокрема:
інформують про це уповноважений орган громади відповідно до пункту 4 частини першої статті 11 Закону України ,,Про соціальні послуги” або відповідного надавача соціальних послуг за адресою її задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування) шляхом надсилання не пізніше ніж наступного робочого дня повідомлення у письмовій або електронній формі, засобами електронного зв’язку, за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 13.07.2018 № 1005.
У разі виявлення фахівцями команди надавача соціальної послуги дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, у випадку встановлення або отримання інформації про наявність (у тому числі ймовірну) надавач соціальної послуги та фахівці його команди вживають заходів відповідно до пункту 12 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585.
Підставою для відмови у наданні соціальної послуги є відсутність потреби у соціальній послузі за результатами аналізу звернення / повідомлення / запиту та / або первинного оцінювання потреб отримувача у соціальних послугах.
Не може бути відмовлено у наданні соціальної послуги у разі наявної загрози життю чи здоров’ю особи (в тому числі дитини), домашнього насильства, насильства за ознакою статі, сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України, або жорстокого поводження з дитиною.
Особі може бути відмовлено у наданні соціальної послуги / участі у заходах, що становлять зміст соціальної послуги, у разі наявності у особи ознак сп’яніння (запах алкоголю з порожнини рота, звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло, сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови, почервоніння обличчя або неприродна блідість), неконтрольованої поведінки та / або вчинення особою адміністративних / кримінальних правопорушень під час звернення. Рішення про надання соціальних послуг приймається після усунення таких ознак та з урахуванням вимог законодавства про вчинення адміністративних / кримінальних правопорушень.
Рішення про відмову у наданні соціальних послуг має бути вмотивованим.
6. Припинення надання соціальної послуги здійснюються з підстав, передбачених частиною, другою статті 24 Закону України ,,Про соціальні послуги”.
7. Рішення про надання / відмову у наданні / припинення надання соціальної послуги за формою згідно з додатком 4 до цього Державного стандарту приймає уповноважений орган громади / соціальний менеджер громади (у разі наявності повноважень приймати рішення) / надавач соціальної послуги відповідно до частини першої статті 21 Закону України ,,Про соціальні послуги” протягом одного робочого дня після завершення аналізу запиту та ситуації потенційного отримувача соціальної послуги, сформованого у тому числі під час анкетування або первинного оцінювання потреб отримувача та поглибленого (спеціального) оцінювання потреб отримувача (за потреби) у соціальних послугах.
Рішення про надання / відмову у наданні соціальної послуги не пізніше трьох робочих днів після його прийняття видається або надсилається особі (або її законному представнику за його наявності) / представнику сім’ї, які звернулись щодо отримання соціальної послуги.
Надавач соціальної послуги та фахівці його команди вживають інші заходи щодо прийняття рішення про надання / відмову у наданні / припинення надання соціальних послуг, відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, ведення випадку та визначення чисельності соціальних менеджерів, відповідальних за забезпечення та ведення випадку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2026 № 64.
Отримувачі соціальної послуги або їхні законні представники мають право відмовитися від отримання соціальної послуги, крім випадків, передбачених законом.
Заява про відмову від отримання соціальної послуги оформлюється письмово (у паперовій або електронній формі з використанням програмних засобів).
9. Надавач соціальної послуги та його команда використовують засоби Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики (за наявності технічної можливості) з метою забезпечення організації та надання соціальної послуги.
III. Оцінювання потреб отримувачів соціальної послуги
1. Для надання соціальної послуги в індивідуальній / сімейній формі фахівцями команди надавача соціальної послуги проводиться первинне оцінювання індивідуальних / сімейних потреб та поглибленого (спеціального) оцінювання потреб отримувачів (за потреби) соціальної послуги за формою згідно з додатком 5 до цього Державного стандарту протягом 5 робочих днів з дати отримання звернення / повідомлення.
У випадку надання соціальної послуги разово в індивідуальній / сімейній формі, зокрема інформування, проведення консультування та / або направлення, складається Акт про надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (разово) за формою згідно з додатком 2 до цього Державного стандарту протягом одного робочого дня після завершення надання соціальної послуги разово. Направлення до надавача/-ів інших соціальних, медичних, реабілітаційних, послуг у сфері психічного здоров’я та інших послуг відповідно до потреб отримувача соціальної послуги видається за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 13.07.2018 № 1005 не пізніше ніж протягом одного робочого дня після складення Акту про надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (разово).
Під час поглибленого (спеціального) оцінювання потреб фахівець із соціальної роботи команди надавача соціальної послуги:
аналізує результати анкетування (первинного оцінювання потреб) отримувачів соціальної послуги;
проводить зустріч / зустрічі з отримувачами соціальної послуги, членами їхніх сімей (у разі потреби надання соціальної послуги в сімейній формі) та необхідні консультації;
залучає отримувачів соціальної послуги та членів їхніх сімей (у разі потреби надання соціальної послуги в сімейній формі) до первинного оцінювання потреб та поглибленого (спеціального) оцінювання потреб (за потреби) у соціальній послузі, зокрема, з’ясовує їхню думку щодо життєвої ситуації, потреб у підтримці, визначає готовність до виконання рекомендацій фахівців у межах надання соціальної послуги;
допомагає отримувачам соціальної послуги пріоритизувати питання, які потребують вирішення, та узгоджує необхідні заходи для їхньої реалізації у межах надання соціальної послуги.
Під час первинного оцінювання потреб та поглибленого (спеціального) оцінювання потреб отримувача (за потреби) соціальної послуги враховується інформація (за наявності), яка була виявлена у груповій формі (у груповому заході / заходах, що становлять зміст соціальної послуги) про потребу такого отримувача в наданні соціальної послуги в індивідуальній та / або сімейній формах, зокрема, за наявності ознак психологічної (психічної) травми, гострих стресових реакцій, гострого стресового розладу (ГСР), посттравматичного стресового розладу (ПТСР), тривожного розладу, панічного розладу, переддепресивного стану тощо.
2. Для надання соціальної послуги у груповій формі проводиться первинне оцінювання потреб групи осіб, що передбачає:
аналіз інформації про потребу групи осіб у основних заходах, що становлять зміст соціальної послуги, що надійшла у вигляді запиту від уповноваженого органу системи надання соціальних послуг, юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, де потенційні отримувачі соціальної послуги навчаються, працюють, перебувають, проживають;
аналіз результатів анкетування отримувачів соціальної послуги, щодо наявності подібних потреб двох або більше осіб, відповідно до якого формується група отримувачів соціальної послуги і планується груповий захід / заходи, що становлять зміст соціальної послуги;
аналіз результатів первинного оцінювання потреб та поглибленого (спеціального) оцінювання потреб отримувача (за потреби) у соціальній послузі, в результаті якого визначені потреби отримувачів, які можна задовольнити під час участі у групових заходах.
Також для виявлення потреби у наданні соціальної послуги у груповій формі, визначення тематичної спрямованості групових заходів, надавач соціальної послуги та його команда аналізують результати визначення потреб населення територіальної громади у соціальних послугах, зокрема щодо соціальних проблем в територіальній громаді та потреб у основних заходах, що становлять зміст соціальної послуги згідно з додатком 3 до цього Державного стандарту.
IV. Складання індивідуального плану надання соціальної послуги та укладання договору про надання соціальної послуги
1. Індивідуальний план є підставою для надання соціальної послуги тимчасово відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 16 Закону України ,,Про соціальні послуги” в індивідуальній та сімейній формі. Він ґрунтується на результатах оцінювання потреб отримувача соціальної послуги та складається за участю такого отримувача соціальної послуги та / або його законного представника протягом 5 робочих днів після завершення оцінювання потреб.
Індивідуальний план підписується отримувачем соціальної послуги та / або його законним представником (за наявності такого представника) і відповідальним фахівцем команди надавача соціальної послуги за формою згідно з додатком 6 до цього Державного стандарту, у двох примірниках.
Індивідуальний план є невід’ємною частиною договору про надання соціальної послуги.
Договір про надання соціальної послуги є договором публічної оферти, укладається та підписується відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, ведення випадку та визначення чисельності соціальних менеджерів, відповідальних за забезпечення та ведення випадку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2026 № 64.
Кожна зі сторін отримує по одному примірнику індивідуального плану.
2. Індивідуальний план переглядається із залученням отримувача соціальної послуги та / або його законного представника (за наявності такого представника) у разі виникнення нових обставин, що можуть вплинути на життєдіяльність отримувача соціальної послуги або зміни життєвої ситуації, сімейних стосунків.
3. У разі надання соціальної послуги в індивідуальній / сімейній формі одноразово індивідуальний план і договір про надання соціальної послуги не укладається відповідно до частини другої статті 18 Закону України ,,Про соціальні послуги”. За результатами одноразового надання формується Акт про надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (разово) згідно з додатком 2 до цього Державного стандарту.
V. Місце та строки надання соціальної послуги
1. Соціальна послуга надається в приміщенні центру життєстійкості / просторі (приміщенні) з надання соціальної послуги, організованому на території територіальної громади або за місцем тимчасового розміщення органу місцевого самоврядування територіальної громади, територія якої тимчасово окупована, відповідно до вимог Порядку організації діяльності та забезпечення функціонування центрів життєстійкості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 січня 2024 року № 83.
За потреби соціальна послуга може надаватись за місцем зайнятості / навчання / проживання / перебування отримувачів соціальної послуги у разі її надання у груповій формі, у приміщенні іншого надавача соціальних послуг, закладу охорони здоров’я, закладу освіти, іншого закладу, а також у приміщенні юридичних осіб, які розташовані у віддалених населених пунктах територіальної громади, на вулиці або дистанційно (онлайн) через мережу Інтернет та / або за допомогою засобів рухомого (мобільного), фіксованого зв’язку (далі ‒ дистанційно (онлайн)) ‒ за умови, що фахівці команди надавача соціальної послуги та отримувачі соціальної послуги не мають можливості взаємодіяти очно.
Про планові заходи надання соціальної послуги не у приміщенні центру життєстійкості, зокрема здійснення їх у мобільному режимі, надавач соціальної послуги повідомляє уповноважений орган громади / соціального менеджера громади не пізніше ніж до 5 числа місяця, в якому такі послуги заплановано надати.
2. Соціальна послуга надається за графіком роботи команди надавача соціальної послуги. Графік роботи формується з урахуванням можливості отримувачам соціальної послуги обирати зручний для них день і час для участі у заходах, зокрема у вихідні та святкові дні. Надання соціальної послуги дистанційно (онлайн) здійснюється з використанням засобів телефонного, електронного зв’язку, у тому числі засобів відеозв’язку:
в індивідуальній / сімейній / груповій формі ‒ на територіях можливих бойових дій відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що відповідає за формування державної політики у сфері з відновлення регіонів, територій та інфраструктури, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій;
в індивідуальній / сімейній / груповій формі ‒ в умовах обмеженості транспортного сполучення та / або погіршення безпекової ситуації у територіальній громаді після першого індивідуального консультування отримувача соціальної послуги очно за місцем проживання / перебування отримувача соціальної послуги (вдома) / напівстаціонарно в приміщенні надавача соціальної послуги / поза межами приміщення надавача соціальної послуги;
одноразово в індивідуальній формі ‒ у разі звернення потенційного отримувача соціальної послуги, який перебуває за межами території територіальної громади / району у місті, зокрема проводиться консультування
та / або направлення відповідно до основних заходів, що становлять зміст соціальної послуги, згідно з додатком 3 до цього Державного стандарту.
Підтвердженням надання соціальної послуги дистанційно (онлайн) одноразово у індивідуальній / сімейній формах є Акт про надання комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості (разово), у груповій формі – електронна реєстраційна форма учасників групового заходу (із зазначенням згоди отримувачів соціальної послуги на оброблення персональних даних) та запис системи електронної комунікації (відео / аудіо) (за наявності письмової згоди або добровільного волевиявлення такої згоди у електронній реєстраційній формі отримувачів соціальної послуги).
3. Соціальна послуга може надаватись одноразово, екстрено (кризово) або тимчасово.
Строк і періодичність надання соціальної послуги визначаються з урахуванням індивідуальних потреб отримувачів соціальних послуг.
Строк надання соціальної послуги у індивідуальній / сімейній формі визначається в індивідуальному плані та становить не більше ніж 6 місяців. Якщо за вказаний період не було досягнуто очікуваних результатів, строк надання соціальної послуги може бути продовжено до 12 місяців.
Строк надання соціальної послуги у груповій формі залежить від мети, очікуваних результатів групового заходу / групових заходів, періодичності їх проведення, динаміки розвитку і діяльності груп підтримки (групи самодопомоги, взаємодопомоги, клуби за інтересами).
Строк надання соціальної послуги у груповій формі становить:
не більше 6 годин ‒ у разі надання соціальної послуги одноразово (тренінги, лекції, семінари, практикуми, тематичні зустрічі, соціальні акції);
не більше ніж 1 місяць ‒ у разі надання соціальної послуги тимчасово (тренінги, практикуми, в тому числі відповідно до стандартизованих програм, які передбачають декілька занять / зустрічей / сесій);
не більше ніж 12 місяців ‒ у разі надання соціальної послуги тимчасово (групи самодопомоги, взаємодопомоги, клуби за інтересами). Під час дії надзвичайного або воєнного стану соціальна послуга може надаватись екстрено (кризово) відповідно до статті 23 Закону України ,,Про соціальні послуги”
4. Тривалість надання соціальної послуги тимчасово в індивідуальній формі не має перевищувати 12 годин з однією особою на 1 рік, що не включає час на виконання заходів, визначених як виявлення та оцінювання потреб у соціальній послузі, складання та забезпечення виконання індивідуального плану.
Тривалість групового заходу або заняття / зустрічі / сесії в межах одного групового заходу залежить від форми проведення, характеристики групи отримувачів соціальної послуги, мети і змісту заходу, його місця проведення.
Тривалість одного групового заходу або заняття / зустрічі / сесії в межах одного групового заходу складає від 45 хв. до 2 год; тривалість такого заходу за участі дітей ‒ від 30 хв. до 1,5 години (тривалість визначається з урахуванням віку дітей).
VI. Принципи надання соціальної послуги
1. Доступність та відкритість:
надавач соціальної послуги та його команда організовують надання соціальної послуги у приміщенні центру життєстійкості / просторі (приміщенні) для надання соціальної послуги, спеціально обладнаних і пристосованих для обслуговування в них осіб з числа маломобільних груп населення, із забезпеченням розумного пристосування чи універсального дизайну відповідно до державних будівельних норм і стандартів. На фасаді приміщення центру життєстійкості / простору (приміщення) для надання соціальної послуги мають бути розміщені табличка з адресою (номер будівлі, назва вулиці) і табличка про центр життєстійкості / простір (приміщення) для надання соціальної послуги з назвою надавача соціальної послуги;
перед входом до приміщення центру життєстійкості / простору (приміщення) з для надання соціальної послуги та у кімнатах таких приміщень розміщуються тактильні та контрастні графічні знаки для осіб з порушеннями зору, що містять інформацію про призначення кімнати та напрямки руху в приміщенні. Вхід до приміщень, які мають сходи, повинен бути облаштований кнопкою виклику, пандусом та поручнями з обох його боків для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. У такому приміщенні наявне окреме місце для тимчасового розміщення дитячих візочків;
надавач соціальної послуги та його команда вживають заходів щодо інформування потенційних отримувачів соціальної послуги та / або їхніх законних представників (жителів територіальної громади або району у місті) про соціальну послугу, порядок звернення за її отриманням, порядок і умови її отримання, план групових заходів на кожен тиждень. Така інформація висвітлюється, зокрема, у засобах масової інформації, на офіційному веб-сайті надавача соціальної послуги, на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, за допомогою мережі Інтернет, засобів рухомого (мобільного), фіксованого зв’язку або електронних засобів комунікації, друковану продукцію (буклети, ліфлети тощо), на спеціальних стендах у приміщенні центру життєстійкості / просторі (приміщенні) для надання соціальної послуги, надавачів інших послуг та в громадських місцях. Інформація має висвітлюватись доступною та зрозумілою для потенційних отримувачів соціальної послуги державною мовою;
інформація на стендах викладається на контрастному фоні шрифтом, розмір якого дає змогу вільно прочитати текст, зокрема, особам із порушеннями зору, та має бути візуально доступною для осіб, які переміщуються у кріслах колісних. Інформація також надається у спеціальних листівках, буклетах, брошурах, за наявності потреби отримувачів соціальної послуги ‒ із застосуванням рельєфно-крапкового шрифту (шрифту Брайля) для отримувачів соціальної послуги, які читають за допомогою цього шрифту;
надавач соціальної послуги та його команда використовують чітку та зрозумілу мову для інформування отримувачів соціальної послуги про мету її надання, наявні чи можливі обмеження у доступі до інших соціальних послуг, наявні альтернативи, право отримувачів відмовитися від отримання соціальної послуги, строки надання соціальної послуги тощо. Інформування отримувача соціальної послуги здійснюється на засадах відкритості, чесності та правдивості інформації.
Надавач соціальної послуги та його команда інформують отримувачів соціальної послуги та законних представників (за наявності) з умовами перебування у приміщенні центру життєстійкості / просторі (приміщенні) для надання соціальної послуги, зокрема дітей під час отримання соціальної послуги.
2. Визнання гідності, повага, партнерство та недискримінація:
надавач соціальної послуги та / або його команда з повагою та толерантністю ставляться до отримувачів соціальної послуги, дотримуються принципів недискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, стану здоров’я, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування), мовними та іншими ознаками відповідно до Закону України ,,Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” та з урахуванням Закону України ,,Про національні меншини (спільноти) України”;
надавачу соціальної послуги та його команді забороняється популяризувати або пропагувати державу-терориста (державу-агресора) та її органів, російського нацистського тоталітарного режиму, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну, представників органів влади держави-терориста (держави-агресора) та їхніх дій, що створюють позитивний образ держави-терориста (держави-агресора), виправдовують чи визнають правомірною збройну агресію Російської Федерації як держави-терориста проти України, окупацію території України відповідно до Закону України ,,Про національні меншини (спільноти) України”;
надавач соціальної послуги та його команда забезпечують право отримувача соціальної послуги, його законного представника (за його наявності) вільно висловлювати свою думку з усіх питань, що стосуються отримувача, враховують цю думку при плануванні та наданні соціальної послуги, ставляться з повагою до інтересів та переконань отримувача соціальної послуги;
соціальна послуга надається на основі довірчих партнерських стосунків між отримувачем, надавачем соціальної послуги та фахівцями команди надавача соціальної послуги. Для формування довірчих стосунків надавач соціальної послуги та його команда мають дотримуватися етичних принципів своєї професії, делікатно та з повагою ставитися до соціальної послуги, бути компетентними у виконанні основних заходів, що становлять зміст соціальної послуги.
3. Право на приватність та конфіденційність:
надавач соціальної послуги та його команда поважають право отримувача соціальної послуги на приватність. Надавач соціальної послуги та його команда не повинні вимагати від отримувача соціальної послуги інформацію особистого характеру, яка не має важливого значення для оцінювання індивідуальних потреб та / або організації надання соціальної послуги. До інформації, отриманої надавачем соціальної послуги та його командою, застосовується принцип конфіденційності;
всі документи, які містять персональні дані отримувача соціальної послуги, зберігаються надавачем соціальної послуги та його командою у закритому доступі;
надавач соціальної послуги та його команда зобов’язані ознайомити отримувача соціальної послуги та законного представника (за його наявності) із заходами щодо дотримання конфіденційності. Фахівці команди надавача соціальної послуги інформують отримувача соціальної послуги та законного представника (за його наявності) про їхній обов’язок не розголошувати отриману ними конфіденційну інформацію. Надавач соціальної послуги та його команда можуть розкривати конфіденційну інформацію за наявності згоди отримувача соціальної послуги та / або його законного представника (за його наявності), у тому числі під час його направлення, або у випадках, встановлених законодавством;
індивідуальна, сімейна та групова форми надання соціальної послуги проводяться у спеціально відведених приміщеннях із забезпеченням конфіденційності (непрохідні кімнати, зачинені вікна, зачинені двері під час консультації / групового заходу);
надавач соціальної послуги та його команда вживають заходів щодо захисту персональних даних відповідно до вимог Законів України ,,Про інформацію”, ,,Про захист персональних даних”, ,,Про психіатричну допомогу”, ,,Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”, іншої конфіденційної інформації щодо отримувачів соціальної послуги та / або їхніх законних представників (за їхньої наявності);
надавач соціальної послуги та його команда повинні забезпечувати конфіденційність інформації про отримувача соціальної послуги у разі припинення роботи в команді надавача соціальної послуги, припинення надання соціальної послуги.
4. Законність та безпека отримувачів, надавачів соціальної послуги та їхніх команд:
надавач соціальної послуги та його команда не допускає негуманних і дискримінаційних дій, жорстокого поводження щодо отримувача соціальної послуги. Отримувачі соціальної послуги, фахівці команди надавача соціальної послуги і волонтери мають бути поінформовані, що будь-яке повідомлення про занепокоєння, ризик, загрозу небезпеки, їхні питання щодо заходів безпеки будуть сприйняті серйозно;
у приміщенні центру життєстійкості / просторі (приміщенні) для надання соціальної послуги має бути розміщена інформація з контактами суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству для звернення у разі виникнення підозри, ризику або виявлення ознак домашнього насильства, насильства за ознакою статі, сексуального насильства, пов’язаного із збройною агресією Російської Федерації проти України відповідно до Закону України ,,Про запобігання та протидію домашньому насильству”. Всі фахівці команди надавача соціальної послуги мають бути ознайомлені з ознаками, проявами насильства, порядком їхніх дій у разі виявлення підозри / ознак / факту вчинення такого насильства відповідно до законодавства, а також з політикою захисту та безпеки команди надавача соціальної послуги та отримувачів соціальної послуги;
надавач соціальної послуги та його команда інформують отримувача соціальної послуги (відповідно до віку та рівня розвитку) та його законного представника про їхні права, обов’язки, надають вичерпну інформацію про порядок оскарження непрофесійних дій надавача соціальної послуги та фахівців його команди;
надавач соціальної послуги та фахівці його команди інформують отримувача соціальної послуги про відповідальність згідно з чинним законодавством у разі застосування ним фізичного чи інших форм насильства відносно фахівців команди надавача соціальної послуги;
фахівцям команди надавача соціальної послуги забороняється використовувати в особистих цілях речі та майно отримувачів соціальної послуги, отримувати від них неправомірну вигоду або подарунки тощо.
5. Індивідуальний підхід та комплексність:
надавач соціальної послуги та його команда при плануванні та наданні соціальної послуги визнає та враховує потреби отримувача соціальної послуги, його фізичний та психічний стан, поведінкові особливості, характеристики діяльності та участі в різних сферах життєдіяльності з урахуванням його сильних сторін;
отримувачу соціальної послуги пропонуються можливі рішення та рекомендації для досягнення визначених цілей, його думка враховується при розробленні та виконанні індивідуального плану;
надавач соціальної послуги та його команда залучають та заохочують отримувача соціальної послуги до активної участі у формуванні індивідуального плану, реалізації заходів, що становлять зміст соціальної послуги, сприяють поступовому формуванню нових моделей поведінки, розвитку емоційної стійкості, навичок ефективної взаємодії в сім’ї та з оточенням, використання власних ресурсів / ресурсів сім’ї, зростанню рівня самостійності отримувача соціальної послуги у прийнятті рішень щодо власного життя.
Надавач соціальної послуги та його команда організовують співпрацю з іншими фахівцями та службами (суб’єкти взаємодії) для забезпечення комплексного підходу до задоволення потреб отримувача соціальної послуги.
6. Сімейно-орієнтований та травмоінформований підходи:
6.1 Сімейно-орієнтований підхід:
у процесі надання соціальної послуги у сімейній формі команда надавача соціальної послуги організовує роботу з усіма членами сім’ї (за згодою), з урахуванням стану кожного члена сім’ї та наявністю впливу стану кожного з них на всю сім’ю;
командою надавача соціальної послуги забезпечується залучення обох батьків / законних представників дитини та інших членів сім’ї, які займаються вихованням дитини для здійснення належного догляду і виховання дитини, надання їй підтримки у різних ситуаціях;
команда надавача соціальної послуги заохочує сім’ї та підтримує на шляху ухвалення власних рішень щодо покращення свого добробуту, з урахуванням різноманітності сімей та їхніх потреб, традицій і цінностей, викликів і сильних сторін. Робота з членами сім’ї має враховувати їхній вік, етапи розвитку і дорослішання та відповідні потреби на цих етапах, підтримує у поглибленні знань батьків / законних представників дитини щодо виховання та догляду, та формування навичок задоволення потреб дитини відповідно до її віку, рівня розвитку та інших особливостей дитини.
6.2 Травмоінформований підхід:
надавач соціальної послуги та його команда забезпечують взаємодію з отримувачем соціальної послуги з урахуванням можливого наявного травматичного досвіду у нього, зокрема шляхом забезпечення фізичної, психологічної та емоційної безпеки отримувача соціальної послуги, реагування на його потреби з емпатією, повагою, турботою на професійному рівні та без осуду, побудову довіри через відкрите спілкування та визначення чітких очікувань від отримання соціальної послуги;
надавач соціальної послуги та його команда під час надання соціальної послуги враховують різні поведінкові прояви отримувача соціальної послуги, які можуть бути механізмами подолання травми / особистого емоційного захисту. У взаємодії з отримувачем фахівці команди надавача соціальної послуги фокусуються на виявленні захисних факторів і позитивних механізмів подолання труднощів, орієнтуючись на сильні сторони отримувача під час надання соціальної послуги та вживають заходи із запобігання повторній травматизації.
4. Добровільність:
соціальна послуга надається на добровільних засадах – за усвідомленою згодою отримувача соціальної послуги та законного представника (за його наявності), що фіксується письмово або в електронній формі;
отримання згоди передбачає чітку комунікацію, прозорість і забезпечення повного розуміння отримувачем соціальної послуги та законним представником (за його наявності) характеру та наслідків своєї участі в організації надання соціальної послуги, основних заходах, що становлять її зміст;
у разі направлення отримувача соціальної послуги до надавачів інших послуг / суб’єктів взаємодії фахівцями команди надавача соціальної послуги мають бути надані роз’яснення отримувачу щодо доцільності такого направлення та повинна бути узгоджена інформація, яка буде надана іншому надавачу послуг / суб’єкту взаємодії;
у випадку недієздатності або обмеженої дієздатності особи або роботи з мало-/ неповнолітньою особою (дитиною) згоду про надання соціальної послуги надають законні представники таких осіб. Згода не може бути отримана від особи, яка перебуває під впливом алкоголю / наркотичних засобів чи інших психоактивних речовин або сильного психоемоційного напруження. У випадках, коли потенційний отримувач соціальної послуги має низький рівень знання державної мови або вміння читати, фахівці команди надавача соціальної послуги надають детальні усні пояснення та залучають перекладача відповідної мови або перекладача жестової мови (за потреби);
надавач соціальної послуги та його команда інформують отримувача про їхнє право відмовитись від отримання соціальної послуги в будь-який час без негативних наслідків.
5. Фахівці команди надавача соціальної послуги зобов’язані повідомляти соціальному менеджеру команди надавача соціальної послуги про всі спірні ситуації щодо дотримання етичних принципів, вимог цього Державного стандарту та виникнення конфлікту інтересів фахівців команди надавача соціальної послуги, отримувачів соціальної послуги. Соціальний менеджер команди надавача соціальної послуги спільно з фахівцем із соціальної роботи та / або психологом команди надавача соціальної послуги визначає необхідні заходи підтримки (зокрема супервізії тощо) і реагування на такі ситуації.
6. Надавач соціальної послуги та його команда використовують засоби Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики (за наявності технічної можливості) з метою забезпечення принципів соціальної послуги.
7. При наданні соціальної послуги забезпечується дотримання інших принципів, визначених Законами України ,,Про соціальні послуги”, ,,Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю”, ,,Про систему охорони психічного здоров’я в Україні” та рекомендованих об’єднаннями працівників системи надання соціальних послуг, об’єднаннями надавачів та отримувачів соціальних послуг.
VII. Зміст соціальної послуги
1. Основні заходи, що становлять зміст соціальної послуги, передбачають:
1.1. виявлення потреб осіб, сімей, груп осіб у заходах, що становлять зміст соціальної послуги, планування надання соціальної послуги;
1.2. Психосоціальну підтримку (допомогу) особам, сім’ям, групам осіб, що включає:
- психоедукацію (психологічну просвіта та інформування з питань психічного здоров’я);
- першу психологічну допомогу;
- психологічні втручання низької інтенсивності;
- програми та групи підтримки, зокрема за принципом ,,рівний - рівному”;
- організацію простору безпеки та розвитку з елементами арт-терапевтичних засобів, ігрової терапії, казкотерапії тощо.
1.3. Психологічну допомогу (без надання психотерапевтичної допомоги) особам, сім’ям, групам осіб, що включає:
- кризове психологічне втручання;
- психологічне консультування.
1.4. Формування позитивного батьківства, підвищення батьківської спроможності до піклування про дітей.
1.5. Розвиток та координацію волонтерської діяльності;
1.6. Посилення соціальної згуртованості в територіальній громаді;
1.7. Допомогу в отриманні інших послуг, в яких виявлена потреба.
1.8. Інформування про соціальну послугу, планування її надання, забезпечення моніторингу та оцінки якості.
2. Зміст соціальної послуги та її обсяг для кожного отримувача соціальної послуги визначається індивідуально залежно від результатів оцінювання індивідуальних потреб.
3. Основні заходи, що становлять зміст соціальної послуги, розподіл заходів між фахівцями команди надавача соціальної послуги за посадами, форми роботи та орієнтовний час для їх виконання визначено додатком 3 до цього Державного стандарту.
3. На завершальному етапі надання соціальної послуги протягом останнього місяця її надання фахівець із соціальної роботи команди надавача соціальної послуги проводить повторне оцінювання потреб у соціальній послузі з метою моніторингу виконання індивідуального плану та визначення досягнутих результатів.
4. Особливості надання соціальної послуги у груповій формі
Групові заходи проводяться відповідно до плану групових заходів у межах надання соціальної послуги.
Групові заходи можуть проводитись:
разово;
у декілька занять / зустрічей / сесій, поєднаних однією тематикою / спрямованістю, в тому числі шляхом проведення тренінгових занять за стандартизованими програмами;
періодично, у разі формування групи підтримки, клубу за інтересами.
Формами проведення групових заходів є тренінги, лекції, семінари, практикуми, групові консультації, групи підтримки (у тому числі взаємодопомоги та самодопомоги), клуби за інтересами, тематичні зустрічі, соціальні акції.
Підготовка до групового заходу передбачає розроблення фахівцями команди надавача соціальної послуги плану його проведення.
Зміст групового заходу, який передбачає навчання та / або просвіту, готується на основі посібників, програм, матеріалів, методичних рекомендацій, в тому числі стандартизованих програм, які опубліковані / затверджені / рекомендовані центральними органами виконавчої влади у сфері соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки / охорони прав і свобод людини, соціального захисту ветеранів війни або закладами вищої освіти та / або всесвітніми міжнародними організаціями у сфері психічного здоров’я.
План групового заходу має містити:
назву, мету групового заходу, очікувані результати та форму проведення;
характеристики групи отримувачів соціальної послуги;
опис ходу проведення заходу включно з основними методами групової роботи (взаємодії);
перелік фахівців команди надавача соціальної послуги, відповідальних за проведення, фахівців суб’єктів взаємодії, експертів, практиків (в разі їхнього залучення до участі для проведення та / або висвітлення окремих тем);
перелік необхідного обладнання (зокрема мультимедійного), канцелярського приладдя, інших матеріалів та залучених ресурсів;
додаткові потреби для проведення заходу (за наявності): підготовка сертифікатів щодо участі у груповому заході (за потреби), організація заходу для дітей у період участі батьків / законних представників у іншому груповому заході тощо.
До плану групового заходу додаються необхідні роздаткові матеріали для отримувачів соціальної послуги (брошури, листівки, інформаційно-просвітницькі матеріали, буклети, ліфлети тощо), матеріали для проведення такого заходу (рисунки, таблиці, плакати, презентації тощо).
У разі проведення групового заходу за стандартизованою програмою план групового заходу готується відповідно до вимог цієї програми.
Груповий захід проводять не менше ніж двоє фахівців команди надавача соціальної послуги відповідно до розподілу за посадами згідно з додатком 3 до цього Державного стандарту.
Під час кожного групового заходу або заняття / зустрічі / сесії в межах одного групового заходу забезпечується реєстрація отримувачів соціальної послуги та формується реєстраційна форма згідно з додатком 7 до цього Державного стандарту.
За потреби команда надавача соціальної послуги може проводити попередню реєстрацію потенційних отримувачів соціальної послуги (зацікавлених осіб у груповому заході) з метою визначення орієнтовної кількості отримувачів, їхні очікування і запити щодо такого заходу, які враховуються під час його планування.
5. Розвиток та координація волонтерської допомоги
Команда надавача соціальної послуги взаємодіє з організаціями, установами та закладами, що залучають до своєї діяльності волонтерів, та координує волонтерів та осіб, зацікавлених у здійсненні волонтерства
(далі ‒ потенційні волонтери), задля:
залучення волонтерів та формування волонтерських ініціатив за різними видами волонтерської діяльності відповідно до потреб територіальної громади або району у місті;
розвитку волонтерського потенціалу територіальної громади або району у місті, у тому числі шляхом організації групових заходів (навчань) для потенційних волонтерів та волонтерів за різними напрямами волонтерської діяльності.
2. Основні напрями волонтерської діяльності, до здійснення яких команда надавача соціальної послуги може залучати волонтерів:
реагування на кризову ситуацію, зокрема екстрене реагування при надзвичайних ситуаціях:
а) надання допомоги в евакуації населення із зон активних бойових дій, тимчасово окупованих територій (наприклад, допомога маломобільним групам населення, інформування тощо);
б) допомога в розборі завалів (за наявності офіційного дозволу відповідних екстрених служб);
в) відновлення пошкодженого та зруйнованого житла;
г) надання першої домедичної допомоги (за наявності відповідних компетентностей підтверджених сертифікатами, довідками тощо);
ґ) надання першої психологічної допомоги (за наявності відповідних компетентностей підтверджених сертифікатами, довідками тощо);
д) транспортування (власним / залученим транспортом);
е) інша допомога.
піклування про територіальну громаду для забезпечення їхньої соціальної залученості та забезпечення розвитку громадянського суспільства:
а) допомога сім’ям з дітьми (щодо покращення успішності в навчанні дітей, організації їхнього дозвілля й активного відпочинку дітей із батьками / законними представниками);
б) допомога в організації побуту для осіб похилого віку, осіб з інвалідністю, інших осіб, які мають потребу в догляді та сторонній допомозі;
в) фізичний супровід дітей (наприклад, до навчального закладу та додому з навчального закладу), осіб похилого віку, осіб з інвалідністю (в тому числі ветеранів війни);
г) допомога з догляду в лікарнях, місцях підтриманого проживання та інших установах / закладах, які забезпечують догляд;
ґ) надання натуральної допомоги;
д) організація та проведення просвітницьких, освітніх заходів, заходів дозвілля та інших заходів для дітей, молоді, дорослих, зокрема осіб похилого віку, одиноких осіб з метою їхнього залучення до суспільного життя громади (наприклад, підвищення цифрової та медіаграмотності для осіб похилого віку, інші заходи, зокрема тренінги);
е) інформування територіальну громаду про соціальні послуги, програми соціальної підтримки, плани групових заходів команд надавачів соціальної послуги та заходів центрів життєстійкості, а також інші державні програми соціальної підтримки;
є) інша волонтерська допомога за цим напрямом, не заборонена законодавством;
окремі громадські ініціативи щодо провадження волонтерської діяльності, зокрема надання психосоціальної підтримки / допомоги територіальній громаді та залучення до участі та / або проведенні основних заходів, що становлять зміст соціальної послуги:
а) організація та проведення груп взаємопідтримки та взаємодопомоги, зокрема за принципом ,,рівний-рівному”;
б) організація заходів із утвердження української національної та громадянської ідентичності (наприклад, вивчення української мови, курси історії, культурні заходи та інші заходи для формування громадянської стійкості та оборонної свідомості);
в) надання психологічної допомоги, у тому числі фахова допомога (безоплатно, на добровільній основі), першої психологічної допомоги, поширення технік та прийомів турботи про психічне здоров’я;
г) кар’єрне консультування;
ґ) наставництво для дітей, які прожив4ають у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, іншому закладі для дітей (зокрема для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування) з метою підготовки дітей, які проживають у таких закладах, до самостійного життя;
д) допомога у вивченні іноземних мов, інших навчальних предметів);
е) інша волонтерська допомога за цим напрямом, не заборонена законодавством.
3. Перелік напрямів волонтерської діяльності формується командою надавача соціальної послуги відповідно до потреб територіальної громади або жителів району у місті.
4. У договорі про провадження волонтерської діяльності, який укладається між надавачем соціальної послуги та волонтером, зазначається опис волонтерської діяльності (завдання), період провадження волонтерської діяльності, права та обов’язки сторін, відповідальність за заподіяння збитків, умови розірвання такого договору, умови та порядок відшкодування витрат, пов’язаних із наданням волонтерської допомоги відповідно до Закону України ,,Про волонтерську діяльність”, Методичних рекомендацій щодо особливостей укладання договору про провадження волонтерської діяльності, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 15 листопада 2024 року № 530-Н.
VIII. Персонал для надання соціальної послуги
1. Надавач соціальної послуги забезпечує необхідну кількість фахівців у команді з урахуванням примірного штатного нормативу чисельності працівників для надання соціальної послуги згідно з додатком 8 до цього Державного стандарту.
2. Безпосереднє надання соціальної послуги здійснюють фахівці команди надавача соціальної послуги, які відповідають кваліфікаційним вимогам посади, зокрема:
соціальний менеджер ‒ відповідність професійному стандарту ,,Соціальний менеджер”, затвердженому наказом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України від 10 лютого 2021 року № 261;
або
наявність вищої освіти не нижче ступеня бакалавра в галузі соціології, соціального забезпечення, менеджменту, права, педіатрії, медицини, терапії, реабілітації, громадського здоров’я, цивільної безпеки, педагогічних (дошкільна / початкова / середня / спеціальна освіта) або гуманітарних наук та наявність свідоцтва / сертифікату / довідки про підвищення кваліфікації за спеціальністю ,,Соціальна робота та консультування” та іншими відповідними спеціальностями, які засвідчують проходження навчання обсягом не менше 30 академічних годин;
фахівець із соціальної роботи:
1) відповідність професійному стандарту ,,Фахівець із соціальної роботи”, затвердженому наказом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України від 20 червня 2020 року № 1179;
або
наявність вищої освіти не нижче ступеня бакалавра в галузі соціальної роботи, соціальної педагогіки, психології;
або
наявність вищої освіти не нижче ступеня бакалавра в галузі соціології, соціального забезпечення, менеджменту, права, педіатрії, медицини, терапії, реабілітації, громадського здоров’я, цивільної безпеки, педагогічних (дошкільна / початкова / середня / спеціальна освіта) або гуманітарних наук та наявність свідоцтва / сертифікату / довідки про підвищення кваліфікації за спеціальністю ,,Соціальна робота та консультування” та іншими відповідними спеціальностями, які засвідчують проходження навчання обсягом не менше 30 академічних годин;
2) наявність сертифікату, який підтверджує проходження будь-якого з тренінгів, освітніх програм, навчальних курсів з питань надання соціальних послуг та/або психосоціальної підтримки сім’ям / особам /групам осіб, управління стресом, кейс-менеджменту (ведення випадку) у соціальній роботі, кризового менеджменту, стрес-менеджменту, надання першої психологічної допомоги, домедичної допомоги, профілактики емоційного та професійного вигорання спеціалістів, підтримки та супроводу ветеранів війни та / або членів їхніх сімей, створення та організації роботи (фасилітація) груп взаємопідтримки та інших груп і форм роботи обсягом не меншу 30 академічних годин;
психолог:
1) відповідність професійному стандарту ,,Практичний психолог (соціальна сфера)”, затвердженому наказом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України від 03 лютого 2021 року № 211;
або
наявність вищої освіти не нижче ступеня бакалавра за спеціальністю ,,Психологія” / ,,Медична психологія” / ,,Практична психологія” / ,,Клінічна психологія” / ,,Психотерапія” / ,,Психіатрія”
або
наявність сертифікатів, що підтверджують підготовку за напрямом ,,Клінічний психолог” / ,,Психотерапевт” / ,,Медичний психолог”;
2) наявність сертифікату, який підтверджує проходження тренінгів, освітніх програм, навчальних курсів з питань роботи з травмою / втратою, управління стресом, надання першої психологічної допомоги (у тому числі сертифікати тренера), профілактики емоційного та професійного вигорання спеціалістів допоміжних професій, створення та організації роботи (фасилітації) груп взаємопідтримки, вікових особливостей реагування на травмувальні події, психологічної роботи з військовослужбовцями / ветеранами війни та членами їх сімей, психологічної підтримки осіб, які переживають втрату, підтримки родичів осіб, позбавлених особистої свободи та зниклих безвісти, особливостей психологічної допомоги особам, які пережили полон і тортури, обсягом 30 академічних годин.
Надавач соціальної послуги під час підбору фахівців до його команди звертається із запитом до сільського / селищного / міського голови / керівника державної адміністрації / іншого органу державної влади або місцевого самоврядування щодо інформації про факт перебування в Єдиному реєстрі осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи (далі ‒ Реєстр) стосовно кандидатури до його команди. За наявності інформації щодо факту перебування особи в Реєстрі така кандидатура не може бути залучена до роботи у команді надавача соціальної послуги.
3. Фахівці команди надавача соціальної послуги мають володіти необхідними знаннями і навичками та відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним у Випуску 80 ,,Соціальні послуги” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики України від 29 березня 2017 року № 518.
4. Надавач соціальної послуги на договірних засадах може залучати до надання соціальної послуги волонтерів відповідно до законодавства.
5. Надавач соціальної послуги в обов’язковому порядку забезпечує участь фахівців команди надавача соціальної послуги у вступному навчанні щодо організації надання соціальної послуги та у тренінгах, освітніх програмах, навчальних курсах, рекомендованих Мінсоцполітики.
Для проведення групових заходів за стандартизованою програмою надавач соціальної послуги забезпечує підготовку фахівців відповідно до вимог такої програми.
Фахівці команди надавача соціальної послуги мають використовувати науково обґрунтовані методи під час надання соціальної послуги за наявності сертифікату, який підтверджує навчання для застосування відповідного методу.
6. Надавач соціальної послуги гарантує фахівцям команди надавача соціальної послуги:
підвищення кваліфікації;
професійний розвиток та методичну підтримку, зокрема шляхом організації обміну досвідом з іншими командами надавачів соціальної послуги;
запобігання професійному (емоційному) вигоранню фахівців команди надавача соціальної послуги, зокрема шляхом проведення супервізій;
інші умови відповідно до частини десятої статті 13 Закону України ,,Про соціальні послуги”.
Супервізія фахівців команди надавача соціальної послуги здійснюється відповідно до Законів України ,,Про соціальні послуги” та ,,Про систему охорони психічного здоров’я в Україні”.
IX. Приміщення та матеріально-технічна база
1. Приміщення, в яких надається соціальна послуга, мають відповідати санітарним і протипожежним вимогам та бути забезпечені гарячим та холодним водопостачанням і водовідведенням, каналізацією, освітленням, опаленням, припливно-витяжною вентиляцією відповідно до вимог ДБН В.2.2-9:2018 ,,Громадські будинки та споруди. Основні положення”, засобами безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до державних будівельних норм ДБН В.2.2-40:2018 ,,Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення”. У разі неможливості повністю пристосувати приміщення будівлі (споруди) для потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення забезпечується його розумне пристосування.
Приміщення, в яких надається соціальна послуга, повинні мати захисні споруди цивільного захисту, придатні для безпечного перебування та укриття отримувачів соціальної послуги та команди надавача соціальної послуги, які відповідають відповідним вимогам, які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 9 липня 2018 р. № 579 ,,Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту”, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 р. за №№ 879/32331, 879/32332, 879/32333, та відповідно до державних будівельних норм ДБН В.2.2-5:2023 ,,Захисні споруди цивільного захисту”.
Для забезпечення безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщення, в яких надається соціальна послуга, мають бути облаштовані спеціальними пандусами, підйомниками, іншими пристосуваннями.
2. Для забезпечення надання соціальної послуги відповідно до її змісту в приміщеннях, в яких надається соціальна послуга, мають бути такі кімнати (кабінети):
не менше ніж два відокремлених місця для першого контакту з отримувачами соціальної послуги, де проводиться консультування та направлення отримувача соціальної послуги (за наявності такої потреби отримувачів соціальної послуги);
не менше ніж одна окрема кімната для надання соціальної послуги в індивідуальній / сімейній формі,на засадах забезпечення конфіденційності під час зустрічей і консультацій з отримувачем соціальної послуги (площею не менше ніж 12 кв. метрів);
не менше ніж одна окрема кімната для надання соціальної послуги у груповій формі (площею не менше ніж 24 кв. метри, з урахуванням не менше ніж 2 кв. метри на одного отримувача соціальної послуги у груповій формі);
не менше ніж одна окрема кімната для проведення занять із дітьми площею не менше ніж 3 кв. метри на одного отримувача соціальної послуги;
санвузол, сповивальний столик.
З урахуванням потреб та завдань, які визначені змістом соціальної послуги, можуть бути обладнані інші кімнати (кабінети). З урахуванням можливостей також обладнується адміністративна кімната для команди надавача соціальної послуги, зберігання документації.
3. Для забезпечення виконання основних заходів, що становлять зміст соціальної послуги, в приміщеннях, в яких надається соціальна послуга, мають бути:
твердий та м’який інвентар, меблі;
технічне обладнання для надання соціальної послуги у груповій формі (проектор, екран, магнітна дошка, аудіоколонки тощо);
технічне обладнання для оформлення документації та надання соціальної послуги дистанційно (за потреби);
інше обладнання (за потреби).
4. Надавач соціальної послуги забезпечує фахівців його команди робочим місцем, обладнанням, інвентарем, витратними матеріалами, необхідними для надання соціальної послуги.
X. Інформаційно-методичне забезпечення організації та надання соціальної послуги
1. Надавач соціальної послуги організовує інформаційно-методичне забезпечення своєї діяльності, зокрема забезпечує фахівців своєї команди нормативно-правовими актами, методичними та іншими матеріалами у сфері надання соціальних послуг.
2. Надавач соціальної послуги забезпечує використання фахівцями його команди при наданні соціальної послуги виключно науково обґрунтовані методи роботи з отримувачами соціальної послуги, зокрема методи психологічної діагностики згідно з додатком 9 до цього Державного стандарту та інші інструменти роботи, розроблені на основі сучасних практик і досліджень у соціальній та психологічній сферах.
XI. Взаємодія з іншими суб’єктами для надання соціальної послуги
1. Надавач соціальної послуги співпрацює з іншими суб’єктами взаємодії з питань надання отримувачам комплексної підтримки (інших соціальних, медичних, реабілітаційних, освітніх, профорієнтаційних, правничих, транспортних та інших послуг, послуг у сфері психічного здоров’я; психологічної допомоги інших рівнів, допомоги з працевлаштування, гуманітарної та натуральної допомоги) відповідно до результатів первинного оцінювання та поглибленого (спеціального) оцінювання потреб (за потреби) індивідуальних / сімейних потреб. Співпраця здійснюється через направлення отримувача соціальної послуги до визначеного суб’єкта взаємодії на засадах добровільності та конфіденційності.
Співпраця надавача соціальних послуг із суб’єктами взаємодії реалізується шляхом укладення меморандумів / договорів про співпрацю між надавачем соціальної послуги та суб’єктами взаємодії за ініціативи будь-якої зі сторін.
Організацію та координування взаємодії надавача соціальної послуги та інших суб’єктів взаємодії забезпечує уповноважений орган громади відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, ведення випадку та визначення чисельності соціальних менеджерів, відповідальних за забезпечення та ведення випадку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2026 № 64.
2. Надавач соціальної послуги співпрацює з суб’єктами взаємодії з питань організації та проведення групових заходів, які відповідають змісту соціальної послуги, розвитку координації волонтерської допомоги, виявлення та забезпечення надання соціальної послуги особам / сім’ям тощо.
3. У разі звернення осіб / сімей, які проживають на території іншої територіальної громади / зміни місця проживання отримувача соціальної послуги надавач соціальної послуги за наявності згоди отримувача соціальної послуги забезпечує взаємодію:
з надавачем соціальної послуги (за його наявності) за місцем проживання ‒ для організації надання соціальної послуги;
з надавачами інших послуг (за наявності потреби) за місцем проживання ‒ для забезпечення організації надання інших послуг.
ХІ. Документація для організації процесу надання соціальної послуги
1. Надавач соціальної послуги провадить свою діяльність відповідно до установчих документів (положення, статуту), цивільно-правових договорів (для фізичних осіб - підприємців) та нормативно-правових актів з питань, що регулюють його діяльність.
2. Документація ведеться, оформляється та зберігається відповідно до вимог законодавства.
3. Облік проведеної роботи індивідуальної / сімейної форми надання соціальної послуги ведеться у журналі згідно з додатком 10 до цього Державного стандарту, облік групової форми ‒ у журналі згідно з додатком 11 до цього Державного стандарту.
Облік проведеної роботи індивідуальної / сімейної форми надання соціальної послуги за строком надання тимчасово щодо кожної особи / сім’ї фіксується у Соціальній картці сім’ї / особи за формою, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 13.07.2018 № 1005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 р. за № 943/32395. Соціальна картка сім’ї / особи формується одноразово. В разі повторного звернення отримувача соціальної послуги продовжується заповнення попередньо сформованої Соціальної картки сім’ї / особи під час первинного звернення такого отримувача.
4. За результатом проведення кожної сесії індивідуального / сімейного консультування психологом або фахівцем із соціальної роботи складається протокол у паперовій або електронній формі (згідно з додатком 12 до цього Державного стандарту).
5. Надавач соціальної послуги забезпечує планування та координацію роботи команди, зокрема для цього складається:
загальний щомісячний план заходів у межах надання соціальної послуги, в якому визначаються ключові завдання на місяць, перелік заходів, терміни виконання, відповідальні за їх проведення, потреба у залученні суб’єктів взаємодії;
план заходів на тиждень з урахуванням місячного плану та актуальних потреб, який передбачає перелік заходів, час їх проведення, відповідальних фахівців надавача соціальної послуги.
План заходів на тиждень розміщується в місцях, доступних для ознайомлення отримувачами соціальної послуги.
Загальний щомісячний план заходів і план заходів на тиждень затверджується наказом / розпорядженням надавача соціальної послуги.
6. Надавач соціальної послуги із залученням фахівців своєї команди розробляє з урахуванням примірних форм або методичних рекомендацій, затверджених Мінсоцполітики (в разі їхнього затвердження), та використовує під час надання соціальної послуги такі документи:
1) порядок прийому потенційних отримувачів соціальної послуги, що визначає процедуру та алгоритм прийому і реагування на їхні звернення, правила та межі у взаємодії з ними у разі наявності ознак сп’яніння, неконтрольованої, агресивної поведінки тощо;
2) порядок направлення отримувачів соціальної послуги до суб’єктів взаємодії, що визначає процедуру та алгоритм інформування про можливості отримання інших послуг / підтримки у територіальній громаді з наданням контактної інформації про надавачів таких послуг / підтримки, документальне оформлення та моніторинг результатів направлення до відповідних суб’єктів;
3) порядок отримання зворотного зв’язку, що визначає процедуру та алгоритм збору відгуків про надання соціальної послуги та оцінку якості її надання, надання пропозицій / скарг від отримувачів соціальної послуги;
4) інструкцію забезпечення політики захисту та безпеки команди надавача та отримувачів соціальної послуги (в разі відсутності такого в установчих документах надавача соціальних послуг);
5) правила етичної поведінки команди надавача соціальної послуги та волонтерів;
6) порядок взаємодії фахівців команди надавача соціальної послуги, що визначає алгоритм організації та планування роботи команди (внутрішні та зовнішні (за участі представників суб’єктів взаємодії) наради, планування заходів, які становлять зміст соціальної послуги, тощо);
7) порядок проведення моніторингу та внутрішньої оцінки якості надання соціальної послуги.
Надавач соціальної послуги ознайомлює фахівців своєї команди з цими документами, фахівці команди надавача соціальної послуги дотримуються їх виконання у процесі надання соціальної послуги.
XII. Моніторинг надання та оцінка якості соціальної послуги
1. Діяльність надавача соціальної послуги підлягає моніторингу, внутрішній та зовнішній оцінці якості надання соціальної послуги, що проводяться відповідно до Порядку проведення моніторингу надання та оцінки якості соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 449, та вимог цього Державного стандарту.
2. Моніторинг надання соціальної послуги передбачає збір, оброблення, зберігання і аналіз даних відповідно до критеріїв якості соціальної послуги та показників їх виконання, визначених у додатку 13 до цього Державного стандарту.
Критерії охоплюють ключові аспекти забезпечення якості надання соціальної послуги, зокрема: доступність і відкритість, охоплення послугою, професійність, результативність, безпеку.
3. Внутрішня та зовнішня оцінка якості соціальної послуги проводиться не рідше ніж один раз на рік та передбачає аналіз даних, отриманих під час надання соціальної послуги, виявлення динаміки і тенденцій у охопленні соціальною послугою різних груп її отримувачів, вивчення відповідності змісту наданої соціальної послуги вимогам, встановленим цим Державним стандартом, аналіз результатів надання соціальної послуги її отримувачам, зокрема, зміни у знаннях, навичках отримувачів, покращенні психоемоційного стану. У межах зовнішньої оцінки якості також аналізуються результати внутрішньої оцінки якості.
До проведення внутрішньої оцінки якості залучаються фахівці команди надавача соціальної послуги, отримувачі соціальної послуги та / або їхні законні представники.
До проведення зовнішньої оцінки якості надання соціальної послуги залучаються представники громадських об’єднань, діяльність яких спрямовується на захист прав та інтересів ветеранів та членів їх сімей, розвиток соціальних послуг (за згодою).
4. Здійснення моніторингу надання та оцінки якості соціальної послуги забезпечується із застосуванням різних методів збору даних, зокрема, вивчення документації, анкетування, глибинні напівструктуровані інтервʼю, фокус-групові дискусії, спостереження.
Надавач соціальної послуги зобов’язаний:
- забезпечувати регулярний збір даних, відповідно до критеріїв якості комплексної соціальної послуги та показників їх виконання, проводити аналіз, у тому числі порівняльний зібраних даних за показниками;
- аналізувати відповідність проведення заходів, що становлять зміст соціальної послуги, виявленим потребам її отримувачів, досягнення очікуваних результатів її надання, визначених в індивідуальному плані;
- забезпечувати збір і аналіз зворотного зв’язку від отримувачів соціальної послуги, зокрема, після участі у кожному груповому заході, заняттях за стандартизованою програмою щодо зміни у знаннях / навичках, а також після отримання соціальної послуги в індивідуальній / сімейній формі щодо результативності її надання, покращенні психоемоційного стану, задоволеністю результатом.
З урахуванням результатів зворотного зв’язку, а також стану досягнення очікуваних результатів від надання соціальної послуги визначається її результативність для отримувача.
5. Надавач соціальної послуги забезпечує:
інформування отримувачів соціальної послуги, їхніх законних представників про проведення внутрішньої та зовнішньої оцінки якості надання соціальної послуги;
безперешкодний доступ отримувачів соціальної послуги та / або їхніх законних представників до представників уповноваженого органу, що здійснює зовнішню оцінку якості.
Результати моніторингу та оцінки якості надання соціальної послуги доводяться до відома персоналу надавача соціальних послуг, отримувачів соціальних послуг та їхніх законних представників, жителів територіальної громади або району у місті, на території яких діє команда надавача соціальної послуги, шляхом розміщення в офіційних друкованих виданнях (за наявності), на офіційному веб-сайті (за наявності), на єдиному державному веб-порталі відкритих даних (за наявності технічної можливості), інформаційних стендах або в будь-який інший спосіб.
6. Результати моніторингу надання та оцінки якості соціальної послуги використовуються для усунення виявлених недоліків та вжиття заходів для вдосконалення діяльності надавача соціальної послуги, розвитку соціальної послуги відповідно до потреб жителів територіальної громади.
ХІІІ. Фінансово-економічне обґрунтування вартості соціальної послуги
1. Вартість соціальної послуги розраховується з урахуванням прямих витрат на оплату праці та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача соціальної послуги, професійний розвиток працівників, придбання товарів і послуг, безпосередньо пов’язаних з її наданням.
Соціальна послуга надається отримувачам соціальної послуги за рахунок бюджетних коштів.
Соціальна послуга понад обсяги, визначені цим Державним стандартом, надається за рахунок третіх осіб або спеціальних фондів, коштів юридичних осіб, коштів благодійної допомоги (пожертвувань) та інших джерел, не заборонених законодавством.
2. Вартість соціальної послуги, що надається за рахунок бюджетних коштів, формується із дотриманням положень цього Державного стандарту.
3. 3Фактична вартість соціальної послуги розраховується пропорційно відповідно до виконаного обсягу робіт та основних заходів, що становлять зміст соціальної послуги, згідно з додатком 3 до цього Державного стандарту.
Додаток 1 до Державного стандарту
Додаток 2 до Державного стандарту
Додаток 3 до Державного стандарту
Додаток 4 до Державного стандарту
Додаток 5 до Державного стандарту
Додаток 6 до Державного стандарту
Додаток 7 до Державного стандарту
Додаток 8 до Державного стандарту
Додаток 9 до Державного стандарту
Додаток 10 до Державного стандарту
Додаток 11 до Державного стандарту
Документи
Результат
Голосування триває від 01 травня 2026 р. до 31 травня 2026 р.
Згодні
0 (0%)
Незгодні
0 (0%)
Пропозиції:
1
Проголосували:
0
Щоб взяти участь у голосуванні необхідна авторизація
Увійдіть на платформу зараз та зробіть свій вибір! Ваша думка важлива, долучіться до змін
УвійтиВсього пропозицій: 1
Олеся Балян
