У рамках Тижня Відкритого Уряду відбулось засідання Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України
29 травня 2024 року у рамках Тижня Відкритого Уряду, який щорічно проводиться у країнах – учасницях міжнародної Ініціативи „Партнерство „Відкритий Уряд”, відбулося засідання Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України.
Представники Міністерства соціальної політики України спільно з членами Громадської ради обговорили питання державної соціальної політики у сфері європейської інтеграції України.
Заступник Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Ірина Постоловська зосередила увагу на основних напрямах міжнародного співробітництва Мінсоцполітики в контексті євроінтеграції України у 2024 році.
З лютого 2024 року розпочались роз’яснювальні зустрічі Європейської Комісії та України щодо здійснення офіційного скринінгу по кожному розділу права ЄС з метою перевірки відповідності законодавства України, як країни-кандидата на членство в ЄС.
Зокрема, у сфері Мінсоцполітики були надані рекомендації щодо продовження реформи деінституціоналізації догляду за дітьми, дорослими та особами з інвалідністю. У цьому можна відзначити наш прогрес, - зазначила І. Постоловська.
В 2023 році створено Координаційний центр із розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
Міністерство соціальної політики України спільно з Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової і технічної підтримки ЄС та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні розробляє Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні.
Друга стратегія, над якою зараз йде робота, - Стратегія реформування психоневрологічних, інших інтернатних закладів та деінституціоналізації догляду за особами з інвалідністю та людьми похилого віку.
В ухваленому Урядом Плані для Ukraine Facility, який містить перелік ключових реформ, розрахованих на 4 роки, ці стратегії відзначені та мають бути затверджені до кінця цього року.
Також Мінсоцполітики має забезпечити виконання декількох важливих індикаторів, зокрема:
затвердження Стратегії демографічного розвитку на період до 2040 року;
запровадження закупівлі соціальних послуг за кошти державного бюджету (у наступному році);
реформування системи реабілітації для осіб з інвалідністю (у 2027 році).
Начальник Відділу міжнародного співробітництва та протоколу Роман Волошин, виступаючи перед членами ради, повідомив про результати Міжнародного Саміту міністрів соціальної політики в Києві у квітні 2024 року. У Саміті брали участь представники 14 держав Європи, співорганізаторами виступили такі країни як Молдова, Швеція та Литва. Було зазначено, що ця непересічна подія здійснена з метою наближення України і Молдови до ЄС та сприяла посиленню співпраці та контактів з міністрами та міністерствами соціальної політики європейських країн, щоб ми могли зібрати і акумулювати інформацію щодо європейського досвіду в одному місці, формувати чіткі плани дій, залучати досвід та експертів інших країн (наприклад, вебінари та навчальні сесії з представниками Чехії, Естонії) у реформуванні соціальної політики на шляху приєднання до ЄС. З кожною із країн-учасниць відбуваються окремі зустрічі та обговорення подальшої співпраці.
Член Громадської ради Олександр Вознюк поділився досвідом своєї роботи від української сторони в Європейському економічному і соціальному комітеті, який є дорадчим органом Європейського Союзу. Було наголошено на важливості розуміти, як працює цей орган, утворений з метою забезпечення діалогового майданчика між громадянським суспільством і владою ЄС.
Голова Громадської ради Максим Мельніков, підсумовуючи розгляд теми євроінтеграції України, подякував І. Постоловській та Р. Волошину за участь в засіданні та підкреслив, що в Мінсоцполітики створений дієвий майданчик для діалогу – це Громадська рада, запросив членів ради активізувати свою діяльність та підтримав прохання до Мінсоцполітики якомога більше долучати представників громадськості (зокрема членів ради) до підготовки важливих міжнародних заходів.
Члени Громадської ради розглянули нормативно-правові акти, розроблені Міністерством.
Під час засідання Громадською радою:
- погоджено:
- проект постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321”;
- проект наказу Міністерства соціальної політики України „Про затвердження Державного стандарту соціальної послуги соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, і Змін до Державного стандарту соціального супроводу сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах”;
- не погоджено (розглянуто з власної ініціативи із наданням зауважень):
- проект постанови Кабінету Міністрів України „Про реалізацію експериментального проекту щодо надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю для надання соціальних послуг особам з інвалідністю”.
Щодо проекту Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року учасники засідання підтримали рішення продовжити обговорення в робочому режимі.
Всі Громадська рада