Перейти до головного вмісту

Завершено навчання тренерів за курсом ВООЗ „Самодопомога Плюс” (Self-Help Plus, SH+)

29/07/2022

 

 

У зв’язку з широкомасштабним вторгненням російської федерації в Україну сотні тисяч українських сімей зіштовхнулись з жорстокими реаліями війни, новими викликами та проблемами.

Тисячі людей, сімей з дітьми опинилися в районі проведення воєнних (бойових) дій, в тимчасовій окупації або оточенні чи блокуванні. Мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон.

Внаслідок цього стресу всі вони потребують підтримки (і психологічної в тому числі).

Таку підтримку їм забезпечують працівники центрів соціальних служб та центрів надання соціальних послуг, які знаходяться власне на передовій соціальної роботи.

Важливою складовою соціальної роботи є надання психологічної підтримки (соціально-психологічна підтримка та соціально-психологічна реабілітація).

Крім того, варто зазначити, що надання першої психологічної підтримки забезпечується також під час надання більшості соціальних послуг.

Враховуючи поточну ситуацію в країні, вкрай важливо забезпечити надання вчасної психологічної підтримки та допомоги всім громадянам України, які цього потребують.

В Україні діє розгалужена мережа закладів, які проводять соціальну роботу та надають соціальні послуги як комунального, так і недержавного сектору. На сьогодні у реєстрі надавачів соціальних послуг перебуває понад 3 000 таких закладів, із них близько 1 500 - комунальної форми власності, зокрема, майже 1 тис. надавачів, які безпосередньо працюють в територіальних громадах (центри соціальних служб, центри надання соціальних послуг, територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

Безпосередньо психологічну підтримку осіб / сімей забезпечують не лише психологи, а й фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, які мають необхідний для цього рівень підготовки, практичні навички. Саме вони першими зустрічають вимушено переміщених, надають їм першу необхідну допомогу, заспокоюють, оцінюють ситуацію кожної окремої людини чи сім’ї, ступінь ризику опинитись у ситуації глибокої кризи (у тому числі депресія, втрата сенсу життя чи схильність до самогубства).

Станом на сьогодні в системі центрів соціальних служб працює близько 300 психологів та майже 4 000 фахівців із соціальної роботи.

Не можна не сказати про те, що навантаження в таких ситуаціях на кожного працівника, який надає психологічну підтримку, величезне. Тому вони також потребують і психологічної і професійної підтримки (профілактика професійного вигорання, супервізії тощо).

Отже, сьогодні вкрай необхідно не тільки запровадження у територіальних громадах системної соціальної роботи, важливими складовими якої є соціально-психологічна підтримка, соціальна профілактика, надання соціальних послуг, а й створення власної тренерської бази з числа працівників регіональних центрів соціальних служб, які проводитимуть різноманітні навчальні заходи для психологів, фахівців із соціальної роботи, супервізію, заходи, спрямовані на профілактику професійного вигорання, забезпечуватимуть методичний супровід працівників, які надають першу психологічну допомогу, надання їм консультативної та інформаційної підтримки.

Саме з цією метою в рамках Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, Всесвітньою організацією охорони здоров’я на замовлення Мінсоцполітики з 18 по 27 липня проведене навчання тренерів за курсом ВООЗ „Самодопомога Плюс”.

У рамках цього навчання проведено три триденні тренінги для працівників регіональних центрів соціальних служб. Підготовлено 74 тренери, які будуть поширювати практику серед фахівців із соціальної роботи всіх регіонів країни, для того, щоб кожен українець, який звертається по допомогу до соціального сектору, мав також і доступ до якісних методик психологічної підтримки.

Фахівці із соціальної роботи, пройшовши короткий тренінг з питань курсу „Самодопомога Плюс” на базі регіонального центру соціальних служб, потім впроваджуватимуть його для великих груп людей (до 30 осіб одночасно), які потребують психологічної підтримки внаслідок того, що живуть у постійному стресі, переживають тривогу за своє життя та життя своїх близьких, не відчувають себе у безпеці, що в цілому має негативний вплив на психічне здоров’я і виникає ризик розвитку розладів психіки.

Наразі є домовленості з ВООЗ про організацію для цих тренерів серії супервізій протягом щонайменше 6 місяців та про технічну підтримку тренерів у впровадженні інтервенції „Важливі навички в період стресу”.