Перейти до головного вмісту

Відбулась робоча зустріч представників Громадської ради при Мінсоцполітики із заступником Міністра соціальної політики України Назаром Танасишиним

24/01/2024

Заступник Міністра соціальної політики України Назар Танасишин зустрівся з головою Громадської ради при Мінсоцполітики Максимом Мельніковим та членами ради. Учасники зустрічі приділили увагу питанню захисту прав дітей, яких було евакуйовано за кордон.

Учасниками зустрічі було наголошено, що повернення дітей із європейських країн в Україну має відбуватись до сімейних форм виховання.

Назар Танасишин зазначив, що Координаційний центр із розвитку сімейного виховання та догляду дітей забезпечує сприяння переходу від інтернатів до сімейних форм виховання. Готується презентація проєкту Стратегії розвитку сімейних форм виховання, яка об’єднує зусилля Мінсоцполітики, МОН, МОЗ, інших заінтересованих сторін у цій сфері.

Водночас Мінсоцполітики започатковує багато проектів щодо розвитку сімейних форм виховання за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Також Мінсоцполітики за підтримки ЮНІСЕФ проводить подальшу модернізацію Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти”, з метою повної цифровізації обліку, пошуку та використання даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та які опинилися у складних життєвих обставинах, та усиновлювачів.

У відповідь на питання стосовно чисельності та розміщення дітей, які перебувають за кордоном, Назар Танасишин повідомив, що наразі вирішено проблему з верифікацією даних. Створено дашборд переселених закладів, в яких перебувають діти, із зазначенням розподілу дітей за віком, статтю тощо.

Разом з тим, існують питання щодо судових справ в європейських країнах про усиновлення / встановлення опіки над дітьми, які були евакуйовані, а також вилучення дітей із сімей переміщених осіб, які порушили норми / правила поводження з дітьми, які визначаються законодавством окремих країн.

У напрямі вирішення цих проблем Нацсоцслужба,реалізуючи політику захисту прав дітей, контактує з компетентними органами європейських країн, керуючись Конвенцією ООН про права дитини, Конвенцією про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, яка була укладена в рамках Гаазької конференції з міжнародного приватного права, та іншими міжнародними договорами України з питань захисту прав дітей.

Триває робота через Консультаційну групу Ради Європи щодо дітей України (CGU), яка розглядає питання прийому, реєстрації та догляду за дітьми без супроводу та розлученими з сім’єю, а також питання юрисдикції, опіки та інші.

Підсумовуючи, Назар Танасишин зазначив, що розглянута проблема має дві складові:

  • загальну, яка здійснюється через лобіювання повернення дітей в Україну через міжнародні організації та механізми, діяльність громадських об’єднань, які опікуються захистом прав переміщених осіб, створення відповідних умов в Україні тощо;
  • операційну, яка потребує спільних зусиль і залучення правової допомоги, створення інформаційно-правової «платформи», через яку буде можлива комунікація за кордоном з питань захисту прав українських дітей та їх повернення додому.

Учасники зустрічі домовились про подальшу співпрацю.

Теги: