В Україні схвалено Нацстратегію захисту прав дитини у сфері юстиції, яка посилює соціальну складову роботи з дитиною
17/07/2025
Кабінет Міністрів України схвалив Національну стратегію захисту прав дитини у сфері юстиції до 2028 року. Документ посилює міжвідомчу взаємодію і соціальну складову роботи з дитиною. Разом зі Стратегією також затверджено операційний план заходів з її реалізації на 2025–2028 роки.
Це — важливий крок у розвитку правосуддя, дружнього до дитини, що відповідає міжнародним зобов’язанням України, зокрема Конвенції ООН про права дитини та пріоритетам Ради Європи.
Судочинство має бути адаптоване до віку та потреб дитини, поважати її права та приділяти першочергову увагу найкращим інтересам дитини, щоб запобігти ретравматизації і ревіктимізації. А для цього потрібна комплексна, міжвідомча і мультидисциплінарна робота з дитиною, яка містить, зокрема, і соціальну компоненту. Саме це забезпечує нова Стратегія.
Окрім цього, документ охоплює широке коло проблемних питань, пов’язаних із забезпеченням прав дитини в умовах воєнного стану.
Ухвалена Стратегія спрямована на:
- захист прав дітей, які постраждали від війни;
- розвиток правосуддя, дружнього до дитини,
- впровадження єдиних підходів до розслідування кримінальних проваджень за участі дітей;
- посилення міжвідомчої взаємодії щодо профілактики вчинення дітьми правопорушень та проведення соціально-виховної роботи;
- підвищення безпеки дітей в інтернеті.
У межах операційного плану Стратегії Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності працюватиме, зокрема, у наступних напрямах:
- оновлення законодавчої бази;
- розвиток якісних і доступних соціальних послуг для дітей, які постраждали від насильства;
- затвердження та впровадження програми соціально-психологічної реабілітації дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- затвердження методичних рекомендацій щодо забезпечення органами опіки та піклування представництва інтересів дитини, яка вчинила кримінальне правопорушення, захисту прав та інтересів дитини;
- розроблення та впровадження превентивних програм для дітей з урахуванням викликів та небезпечних тенденцій, які виникають у дитячому середовищі;
- укладення угод про співробітництво та обмін даними між Урядом України та урядами інших держав щодо захисту прав та законних інтересів дітей, які були евакуйовані з інституційних закладів;
- удосконалення електронного обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, в системах Мінсоцполітики, МВС, Мін’юсту в частині включення інформації про дітей у контакті із системою правосуддя, зокрема щодо соціального захисту.
Реалізація Стратегії дозволить посилити захист прав і найкращих інтересів дітей, які потерпіли від кримінальних правопорушень, та дітей-свідків злочинів, дітей, законні права яких стикаються із системою правосуддя при вирішенні цивільних спорів, неповнолітніх, схильних до протиправної поведінки, та інших категорій дітей, які контактують із законом.
Документ розробило Міністерство юстиції України у тісній співпраці з Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки ЮНІСЕФ та за участі інших органів державної влади, зокрема Мінсоцполітики, і партнерів.
Теги: