Підсумки діяльності Мінсоцполітики в першому півріччі за напрямом забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні
23/07/2025
Право дитини на сім’ю — пріоритет держави. Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності України разом з партнерами працює над тим, щоб кожна українська дитина жила в сімейній турботі, а кожна родина мала підтримку у вихованні своїх дітей.
Нижче підбиваємо підсумки роботи Міністерства у першому півріччі 2025 року відповідно до Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні.
Запущено проєкт “Малі гранти”, який підтримує 120 надавачів соціальних послуг в громадах
Мінсоцполітики, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, ЮНІСЕФ та ІСАР Єднання за підтримки Уряду Великої Британії запустили проєкт “Малі гранти для надавачів соціальних послуг”. Його головна мета — підтримка та розвиток послуг у громадах шляхом залучення надавачів та посилення їх спроможності.
Переможцями конкурсу стали 120 комунальних і приватних надавачів послуг. Серед послуг, які надаватимуться в межах проєкту родинам з дітьми: формування життєстійкості, денний догляд для дітей з інвалідністю підгрупи А, супровід під час інклюзивного навчання, тимчасовий відпочинок для батьків, які доглядають дітей з інвалідністю, соціальний супровід сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах, тощо.
Надано більше повноважень громадам
Міністерство передало повноваження на провадження діяльності з усиновлення, створення і супроводу прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу від районних державних адміністрацій до сільських і селищних рад. Це дозволяє проводити роботу із захисту прав дитини безпосередньо там, де перебуває дитина, — тобто в громаді.
Забезпечено комфортними будинками понад 120 великих прийомних сімей
На початку року Мінсоцполітики спрямувало 833 млн грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання житла для великих прийомних сімей (дитячих будинків сімейного типу, ДБСТ), які виховують 5–10 дітей без батьківського піклування.
Цьогоріч субвенцію розподілено на житло для понад 120 таких сімей, серед яких 50 — новостворені, решта — переміщені через війну. Станом на липень придбано вже 30 будинків, процес закупівлі триває. Завдяки ініціативі Фундації Олени Зеленської і ЮНІСЕФ будинки будуть обладнані всім необхідним.
Ще для понад 700 великих прийомних сімей заплановано придбання житла до 2029 року на суму понад 10 мільярдів гривень.
Врегульовано питання забезпечення житлом новостворених великих прийомних сімей
Відтепер, якщо житлова площа, яка належить кандидатам в батьки-вихователі, недостатня для утворення і належного функціонування ДБСТ, рішення про створення ДБСТ ухвалюється із одночасним ухваленням рішення про позачергове забезпечення житлом. Родина має отримати житло не пізніше, ніж через 6 місяців з дати створення.
Забезпечено підтримку дітей без батьківського піклування в малих групових будинках (МГБ)
На 2025 рік Мінсоцполітики виділило 12 млн гривень з держбюджету на виплату соціальної допомоги на дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштованих до малих групових будинків.
МГБ — це форма альтернативного догляду, в якій не більше 10 дітей виховуються в умовах, максимально наближених до сімейних, за підтримки фахівців. МГБ забезпечує індивідуальний підхід до кожної дитини; сприяє соціалізації та формуванню навичок самостійного життя; знижує ризик інституційної ізоляції. Станом на сьогодні Мінсоцполітики надає підтримку для функціонування 14 МГБ в Україні.
Запроваджено “опіку до усиновлення”, яка дозволяє кандидатам в усиновлювачі забрати дитину в родину до рішення суду
“Опіку до усиновлення” запроваджено на заміну тимчасовому влаштуванню дитини в сім’ю кандидатів в усиновлювачі. “Опіка до усиновлення” передбачає кращий захист прав дитини, адже опікун стає її законним представником, а також дозволяє оформити соціальну допомогу на дитину.
Надано можливість оформляти опіку, піклування над дітьми, евакуйованими за кордон із закладів
Держава має напрацьований механізм повернення дітей після евакуації. Згідно з цим механізмом, пріоритетним є влаштування дитини в сім’ю. Донині дітей без батьківського піклування дозволялось влаштовувати в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу або в родини усиновлювачів. Відтепер до цього переліку додані і сім’ї опікунів, піклувальників.
Запроваджено “підйомну” допомогу дітям, які повертаються з ТОТ або після депортації
Держава всебічно підтримує дітей, які повертаються на підконтрольну Україні територію з тимчасово окупованих територій, примусового переміщення в межах ТОТ або після депортації. На початку року Мінсоцполітики затвердило єдиний алгоритм повернення дітей. Також передбачено, що після повернення дитина отримує соціальний супровід і комплекс необхідних їй послуг для успішної адаптації і реінтеграції. Нова допомога в сумі 50 тисяч гривень дозволить батькам або іншому законному представнику створити належні умови для дитини в Україні.
Масштабовано послугу раннього втручання
Наразі в Україні діють понад 70 команд раннього втручання. В результаті масштабування понад 100 громад зможуть отримати фінансування з державного бюджету для надання такої послуги.
Це сприятиме ранньому виявленню та профілактиці порушень розвитку у дітей, забезпечить своєчасну підтримку та успішну соціалізацію дитини в суспільстві.
Очікується, що команди раннього втручання, кожна з яких зможе забезпечувати потреби близько 30 родин, загалом допоможуть близько 3,3 тисяч сімей на рік.
Запроваджено нову соціальну послугу з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю
Мета послуги — соціальна інтеграція та розвиток дітей віком від шести років, які за станом здоров’я не мають можливості навчатися в закладах загальної середньої освіти за денною формою. Основне завдання послуги — інтеграція дитини у освітній процес, можливість для дитини розвивати навички і соціально інтегруватися. У межах проєкту соціальні послуги мають надаватися разом з освітніми. Експериментальний проєкт реалізовуватиметься за рахунок державного бюджету.
Затверджено типову програму унеможливлення насильства та жорстокого поводження з дітьми
Цей документ є обов’язковим для всіх суб’єктів роботи з дітьми і молоддю, зокрема, закладів освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури і спорту, оздоровлення і відпочинку, соціального захисту, молодіжних центрів.
Типова програма передбачає, що кожен суб’єкт роботи з дітьми і молоддю має впровадити превентивні заходи, заходи із виявлення та реагування на випадки насильства, заходи із навчання та підвищення обізнаності, заходи із моніторингу та оцінки виконання програми.
Також Мінсоцполітики затвердило Типові програми для дітей та інших осіб, які вчинили булінг (цькування), і для дітей та інших осіб, які постраждали від булінгу або стали його свідком. Перший документ спрямований на зміну насильницької поведінки, формування нової, неагресивної психологічної моделі поведінки, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків. Другий — на позбавлення емоційної залежності, невпевненості у собі та формування здатності відстоювати власну гідність, захищати свої права у приватних стосунках.
Теги: