Україна розпочинає впровадження програми «Європейська гарантія для дітей»
24/07/2025
Сьогодні, 24 липня, у Києві відбувся форум «Європейська гарантія для дітей. Підготовка до впровадження в Україні», під час якого представники Уряду, громад, міжнародних партнерів і громадянського суспільства обговорили стратегічні рішення, які дозволяють зберегти безперервність уже розпочатих реформ у сфері захисту прав дитини і забезпечити узгодженість політик у межах єдиної рамки Європейської гарантії для дітей.
Участь у заході взяв Міністр соціальної політики, сім’ї та єдності України Денис Улютін.
European Child Guarantee – ініціатива ЄС, що має на меті допомогти дітям, які цього потребують, отримати необхідні послуги та не допустити їхнього соціального відчуження. Приєднання України до цієї ініціативи дозволить об’єднати вже чинні державні політики у сфері захисту прав дитини в єдину європейську рамку. Це посилить зусилля України щодо подолання дитячої бідності, соціального відчуження та нерівного доступу до можливостей.
«Коли у Європі кажуть "життя дитини", мають на увазі добробут, можливості, розвиток. В Україні зараз ми маємо на увазі фізичне виживання. Коли у Європі кажуть "майбутнє", йдеться про перспективу на роки. Ми ж іноді звужуємо значення цього словосполучення до "дожити до завтра". Такою зробило нашу реальність російське вторгнення. І діти – найуразливіші його заручники», – зазначила Перша леді Олена Зеленська.
Дружина Президента наголосила, що зараз 44 % українських дітей мають ознаки потенційного ПТСР. Це дані дослідження «Індекс майбутнього». Крім того, за інформацією ЮНІСЕФ, майже 70 % юних українців не мають доступу до належного харчування та житла.
«Ми вітаємо відданість України загальноурядовому підходу, який об’єднує наявні ініціативи в ефективну та інклюзивну політику стосовно дітей, що відповідає Конвенції про права дитини та стандартам ЄС», — сказав голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.
Україна є однією з країн-кандидатів на вступ до ЄС. Тож намір почати реалізацію Європейської гарантії є логічним продовженням стратегічного курсу на європейську інтеграцію, а також відображає сталу політичну волю до створення дитиноцентричної державної політики.
«Впровадження ініціативи є критично важливим не лише як відповідь на гуманітарну кризу, а й як структурна частина нашого руху до членства в ЄС», — зазначив Віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Тарас Качка.
Своєю чергою Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова наголосила, що Україна має шанс поставити дітей у центр процесу відновлення — як у відбудові країни, так і на шляху до ЄС.
Протягом останніх років Україна ухвалила низку комплексних стратегічних документів, зокрема Стратегію забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні, Стратегію демографічного розвитку, інклюзивного навчання, а також Нацстратегію зі створення безбар'єрного простору, реформу системи шкільного харчування, стратегію сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини та Національну стратегію захисту прав дитини у сфері юстиції. Ці документи вже значною мірою відображають цілі та принципи Європейської гарантії.
Форум організовано Офісом Віцепрем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Німецького державного банку розвитку KfW та Європейського Союзу, ГО «UAExperts» та Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
Теги: