Перейти до головного вмісту

Україна має стати лідером у питанні деінституціоналізації інтернатних закладів – Оксана Жолнович

28/02/2025

Щоб створити умови для незалежного життя у звичному середовищі для людей похилого віку та людей з інвалідністю, а також забезпечити їхню повноцінну участь в соціальному та економічному житті, Міністерство соціальної політики України розробило Стратегію реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації догляду за особами з інвалідністю, особами похилого віку до 2034 року. Кабінет Міністрів України ухвалив документ у грудні минулого року.

Аби об’єднати ключових стейкхолдерів для обміну досвідом, обговорити виклики в імплементації Стратегії реформування інтернатних закладів для осіб старшого віку та осіб з інвалідністю та напрацювати ефективні моделі надання послуг особам старшого віку, особам з інвалідністю для забезпечення можливостей їх включення до місцевих спільнот Мінсоцполітики, Всесвітня організація охорони здоров’я та за підтримки UK aid уряду Великобританії провели захід-презентацію «На шляху до ЄС: Імплементація Стратегії реформування інтернатних закладів для осіб старшого віку та осіб з інвалідністю та деінституціалізації догляду».

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович під час заходу зазначила, що Стратегія – це унікальний документ та важлива сходинка на шляху до безбар’єрного суспільства, комфортного для кожного.

“В країнах Європи питання деінституалізації закладів для людей з інвалідністю, людей старшого віку до кінця не вирішено. Але ми вимушені вирішувати їх в умовах війни та величезної кількості викликів, зокрема, щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб. Ми маємо стати лідерами в цьому питанні, бо точно розуміємо як рухатися. Прийняття Стратегії ДеІ – це перший крок. Надалі ми всі маємо провести колосальну роботу для її реалізації: на рівні органів центральної влади, місцевого самоврядування та громад”, – сказала міністерка соціальної політики.

Оксана Жолнович подякувала всім, хто був долучений до розробки Стратегії та закликала органи місцевого самоврядування консолідувати зусилля та адвокатувати розвиток послуг для людей старшого віку, людей з інвалідністю у громадах.

Марлі Квін, керівниця підрозділу інвалідність та реабілітація ВООЗ своєю чергою зазначила, що у Всесвітній організації охорони здоров’я дуже добре усвідомлюють, що здоров’я та соціальна інтеграція - це напрями, які потребують особливої підтримки в Україні.

“Деінституалізація в Україні, яку підтримує Міністерство соціальної політики та інші ключові партнери, має широко впроваджуватись у громадах та обростати необхідними сервісами. Своєю чергою такі сервіси мають включати соціальну, медичну та інші важливі складові”, – сказала Марлі Квін.

Заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва представила Стратегію реформування інтернатних закладів для осіб старшого віку та осіб з інвалідністю та деінституціалізації догляду та наголосила, що робота над документом під час війни дуже на часі, адже повномасштабне вторгнення збільшило кількість цільових груп, хто потребує догляду.

“До вже звичних цільових груп додалися нові. Це ветерани, ветеранки та внутрішньо переміщені особи, які ніколи не мали досвіду проживання в закладах, а зараз вимушені влаштовуватися в інституції. Ми маємо звертати на це увагу та попереджати такі випадки, натомість надавати якісний догляд та підтримку.. Про це якраз і сама Стратегія – забезпечити право осіб з інвалідністю та осіб старшого віку на незалежне життя, та їх інтеграція до територіальної громади шляхом зміни системи інституційного догляду на систему, яка забезпечує можливість таким особам вибирати на рівні з іншими людьми своє місце проживання. А також вибирати, з ким проживати, отримати доступ до послуг та закладів, призначених для населення в цілому”, – сказала Уляна Токарєва.

Заступниця міністра зазначила, що деінституалізація – це не лише про соціальний сектор. Реформою інтернатних закладів необхідно охопити відразу декілька секторів: зайнятість, правничу та медичну допомоги, освіту та соціальну підтримку.

Тетяна Ломакіна, Радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності сказала, що проживання в інтернатному закладі повністю позбавляє людину вибору та відчуття власного життя та гідності: “Якщо ми розбудовуємо підтримане проживання – необхідно об’єднувати навколо цього однодумців, яким би важливо було впроваджувати зміни. Реформа ДеІ – це про виклики, але ми маємо цю безбар’єрність спробувати на дотик та впроваджувати можливості для кожного крок за кроком”.

Людмила Сугак, заступниця Міністра юстиції з питань європейської інтеграції наголосила, що реформа інтернатних закладів – це один із блоків дорожньої карти вступу до Європейського союзу, де захист прав людини, зокрема, захист прав людини з інвалідністю повинні бути імплементовані до 2027 року.

Під час заходу також була проведена робота в групах, де учасники напрацювали дорожню карту щодо імплементації Стратегії реформування інтернатних закладів для осіб старшого віку та осіб з інвалідністю та деінституціоналізації догляду.

Захід «На шляху до ЄС: Імплементація Стратегії реформування інтернатних закладів для осіб старшого віку та осіб з інвалідністю та деінституціалізації догляду» організовує Міністерство соціальної політики України, Всесвітня організація охорони здоров’я та за підтримки UK aid уряду Великобританії.

Теги: