Перейти до головного вмісту

У Києві провели перше засідання Ради регіонів Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей

01/02/2024

 

31 січня у Києві відбулося перше засідання Ради регіонів з метою обговорення пріоритетів у забезпеченні права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на національному та регіональному рівнях в 2024 році. Кожна дитина має право на виховання в сімейному оточенні у своїй громаді. Тому, важливо у процесі реформування системи догляду дітей співпрацювати та узгоджувати спільний план дій безпосередньо з регіонами. Аби достукатися до кожної громади, до кожної дотичної людини — Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей ініціював створення Ради регіонів, об'єднавши профільних заступників начальників обласних військових адміністрацій.

До засідання долучились профільні заступники начальників ОВА, заступниця керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська, заступник Міністра соціальної політики Назар Танасишин, перший заступник Міністра охорони здоров'я Сергій Дубров, представник Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, голова Національної соціальної сервісної служби Василь Луцик, представники Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» та асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад України», а також голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде і керівник відділу “Місцевий та людський розвиток” Представництва ЄС в Україні Генрік Вітфельт.

У ході засідання членам Ради регіонів презентовано проєкт Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні.

Заступниця керівника Офісу Президента України Юлія Соколовська зазначила, що Україна вже кілька років тому поставила за мету, аби усі діти жили в сім’ях. Але, на жаль, через повномасштабну війну рухатися далі за довоєнним планом неможливо. “Нові виклики — евакуація, депортація, постраждалі від воєнних дій агресора фізично і психологічно, сімʼї, що опинились у складних життєвих обставинах, а також неймовірна згуртованість та відкритість суспільства до допомоги іншим спонукали переглянути та оновити програмні документи. Нам всім — на центральному, регіональному і місцевому рівні потрібен спільний управлінський інструмент для того, щоб ми рухалися в одному напрямі, одночасно, розуміли, що саме ми пріоритизуємо, які підходи та інструментарій використовуємо: спільні алгоритми дій, оновлене нормативно-правове забезпечення, цифровізацію, джерела фінансування, інклюзивність у прийнятті рішень. Ці напрацювання дають нам поштовх до скоординованої роботи всередині країни та чіткості у спілкуванні з міжнародними партнерами задля якнайшвидшого забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні в Україні", — сказала Юлія Соколовська.

Мунір Мамедзаде, голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, підкреслив, що оновлена Стратегія забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні має вирішальне значення не лише для громад, де проживають діти та сім'ї, які перебувають під ризиком розлучення або потребують сімейної підтримки та послуг альтернативного догляду, а й для євроінтеграційних прагнень України: “Реформа системи догляду дітей є ключовим пріоритетом для українського Уряду, оскільки відповідає основним критеріям, орієнтованим на захист інтересів дітей та розбудову у громадах послуг для дітей і сімей з дітьми. Стратегія є не просто документом, а нашим колективним зобов'язанням докладати щоденних зусиль, щоб забезпечити українським дітям турботливе сімейне оточення. Я впевнений, що наше спільне бачення за підтримки Ради регіонів перетвориться на конкретні дії та дозволить ефективно вирішити нагальну проблему. ЮНІСЕФ разом із Європейським Союзом продовжуватиме супроводжувати Уряд на цьому шляху”.

“Ми маємо рухатись синхронізовано: центральні органи влади, громадські організації, бізнес, міжнародні партнери, а основне — регіони. Будь-які реформи неможливі, якщо вони не відбуваються на місцях", — зазначила Ірина Тулякова, очільниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, голова Ради регіонів.

Про підтримку Європейського Союзу розповів Генрік Вітфельт, керівник відділу “Місцевий та людський розвиток” Представництва ЄС в Україні: 

"Добробут усіх людей, особливо вразливих груп, лежить в основі європейських цінностей. У цьому контексті одним із ключових завдань є захист прав дитини, у тому числі і для України, яка знаходиться на шляху до вступу в Європейський Союз. Докази переваг сімейних форм виховання дітей давно задокументовані, а реформи в країнах-членах ЄС призвели до переорієнтації на прийомні сім'ї, соціальну роботу в громадах та послуги з підтримки вразливих сімей. Кожна дитина повинна мати сім'ю".

Учасники засідання обговорили пріоритетні кроки, які мають бути вжиті на центральному та регіональному рівнях протягом 2024 року в межах оновлення та подальшої реалізації Стратегії. За підсумками засідання було узгоджено формат та пріоритетні напрями діяльності Ради регіонів Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей на 2024 рік.

Нагадаємо, що Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей створений за ініціативи Президента України Володимира Зеленського, першої леді Олени Зеленської та за підтримки Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн. Координаційний центр є консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України і здійснює діяльність за підтримки Європейського Союзу та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.