Представники Мінсоцполітики взяли участь у восьмому засіданні Діалогу з прав людини між Україною та Європейським Союзом
27/04/2023
26 квітня 2023 року в м. Києві відбулося восьме засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС, в якому взяли участь представники Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції СКМУ, Мінсоцполітики, Мін’юсту, Мінреінтеграції, МВС, МЗС, МКІП, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Офісу генерального прокурора України, Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, Постійний представник Президента України в АР Крим.
Під час засідання представники Мінсоцполітики поінформували Сторону ЄС щодо заходів, здійснених з метою захисту прав людини в умовах збройної агресії росії проти України, зокрема щодо питань надання житлових субсидій громадянам, захисту прав осіб з інвалідністю та дітей.
Сторона ЄС особливу увагу приділила питанням захисту дітей без супроводу, а також їх опікунів, забезпечення гендерної рівності, протидії насильству за ознакою статі, доступу до соціальних послуг, особливо громадян, які тікають від війни. Представники Європейської Комісії також зазначили, що питання захисту прав осіб з інвалідністю має для них особливе значення.
Мінсоцполітики у межах обговорення поінформувало, що у 2022 році механізм надання житлових субсидій населенню було оновлено з урахуванням обставин воєнного стану. Впроваджені зміни дозволили забезпечити державною підтримкою громадян в зоні активних бойових дій, населених пунктах, які знаходяться під окупацією, та тих, хто тимчасово змінив місце свого проживання. Запровадження експериментального підходу до надання соціальних послуг будується на основі передових міжнародних практик державної підтримки вразливих верств населення, спрямованих на спрощення процесу взаємодії між отримувачем послуги і державою, та інформування громадянина про можливість отримати послугу за спрощеною формою звернення до державної установи.
Крім того, було поінформовано про оперативні рішення, прийняті Урядом та спрямовані на зменшення негативного впливу на якість життя осіб з інвалідністю, зокрема щодо:
- автоматичного продовження інвалідності без повторного огляду до завершення дії воєнного стану та шести місяців після його припинення або скасування;
- спрощення процедури отримання допоміжних засобів реабілітації для військових та цивільних людей, постраждалих внаслідок війни, незалежно від встановлення інвалідності;
- забезпечення учасників бойових дій протезними виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, або спеціальними виробами для занять спортом;
- надання можливості соціально значимим підприємствам, де забезпечені умови захищеної зайнятості, користування пільговим режимом оподаткування в умовах воєнного стану для збереження робочих місць, на яких працюють особи з інвалідністю.
Сторону ЄС поінформовано, що за спільних зусиль Мінсоцполітики та МОЗ створено мультидисциплінарні команди, які надають реабілітаційні послуги для відновлення людини в закладах охорони здоров’я. До складу таких команд входять лікарі, фізичні терапевти, а також за потреби залучаються протезисти, ортезисти. Наступним кроком, з метою забезпечення безперервності та послідовності реабілітаційної допомоги є залучення до роботи в такій команді соціального працівника. Ці заходи дозволять надавати пацієнту соціальні послуги ще в період отримання реабілітаційних послуг в закладі охорони здоров’я, а після завершення лікування – спрямувати його до надавача відповідних послуг за місцем проживання.
Надано також інформацію про основні вектори роботи Мінсоцполітики у співпраці з іншими ЦОВВ у сфері захисту прав дітей, зокрема щодо:
- забезпечення прав та найкращих інтересів дітей, які перебувають за кордоном без законних представників;
- повернення дітей в Україну та до законних представників;
- реінтеграції дітей, які повертаються в Україну після депортації з рф.
Підкреслено, що основним пріоритетом є розвиток сімейних форм виховання, а головним завданням – зробити так, щоб дитина, яка залишилася без батьківського піклування, якнайшвидше знайшла сім’ю.
Представник Мінсоцполітики звернула увагу, що наразі напрацьовується механізм міждержавного співробітництва для повернення дітей в Україну та до законних представників (координаційний механізм національних органів держав з питань захисту дітей для сприяння міждержавному співробітництву, обміну інформацією між Україною та державами-членами ЄС про правові та політичні рамки щодо ситуації, статусу та потреб дітей).
Делегація Сторони ЄС відзначила важливість роботи, здійсненої Україною в умовах збройної агресії російської федерації.
За результатами восьмого засідання Діалогу з прав людини Сторона ЄС позитивно оцінила впровадження реформ щодо захисту прав людини, зокрема в соціальній сфері.
Теги: