Будуємо стійкі суспільства: у Львові відбувся другий Саміт Міністрів соціальної політики 2025
22/05/2025
Сьогодні у Львові відбувся другий Ministerial Social Policy Summit — подія, покликана підтримати Україну та Молдову на шляху до повноправного членства в Європейському Союзі. Саміт об’єднав понад 20 представників високого рівня, зокрема, міністрів держав Європи, які зібралися, щоб поділитися досвідом та напрацювати спільні інноваційні рішення у відповідь на демографічні виклики, які постають перед всім європейським континентом.
Участь у заході взяли міністри та представники з Австрії, Данії, Естонії, Ірландії, Латвії, Литви, Молдови, Нідерландів, Німеччини, Португалії, Польщі, Угорщини, Фінляндії, Чехії та Швеції, а також представники ОЕСР та Світового банку.
Цьогорічна тема саміту «Побудова стійких суспільств: інноваційні рішення для демографічних змін» відображає один із ключових викликів сучасності: як адаптувати соціальну політику до нової реальності, в якій населення старішає, народжуваність знижується, а конкуренція за людський капітал зростає.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, відкриваючи саміт, подякував Європейському Союзу за постійну підтримку, яка дозволила забезпечити безперервну роботу системи соціального захисту навіть в умовах війни та стала проявом справжньої європейської солідарності.
«Європейська інтеграція для України — це не лише політична ціль. Це шлях до реальних і відчутних змін у повсякденному житті громадян. Ми розуміємо, що демографічні виклики є спільними для всіх європейських країн, і саме тому відповідь на них має бути колективною. У цьому контексті Уряд України ухвалив Демографічну стратегію до 2040 року як частину Ukraine Facility. Вона ґрунтується на європейських цінностях — передусім на повазі до права кожної людини на власний вибір. Ключовим елементом державної політики є інвестування в родини. Це інвестиції у відновлення України, зміцнення людського капіталу та довгостроковий розвиток держави», — зазначив Денис Шмигаль.
«Україна та Молдова докладають величезних зусиль для гармонізації свого законодавства з правилами Європейського Союзу, і це викликає глибоку повагу. Разом ми здатні сформувати суспільства, де кожен має можливість брати участь, а права і гідність кожної людини захищені. Побудова стійких суспільств — це створення рівних можливостей для всіх, взаємна підтримка та готовність до змін. Саме таку Європу ми будуємо — і саме таке майбутнє хочемо формувати разом», — сказала у своєму зверненні виконавча віцепрезидентка з питань соціальних прав і навичок, якісної зайнятості та готовності, Європейська комісарка Роксана Мінзату.
Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович подякувала партнерам за єдність і рішучу підтримку України у прагненні спільно формувати стійку та інклюзивну соціальну політику, в центрі якої людина.
«Ми вийшли за межі короткострокових рішень і працюємо над системними змінами, які витримують тиск війни й дають результат уже сьогодні. В основі — спільні для всіх нас принципи: повага до людини, право на вибір, підтримка, що підсилює. Євроінтеграція для нас — це не лише політична мета. Це спільне поле практик, підходів, рішень. Ми хочемо не лише переймати досвід, а й ділитися тим, що вдалося, що працює, що стало сильнішим саме в кризі», — зазначила у вітальному слові Оксана Жолнович.
«Зменшення кількості людей працездатного віку, дітей і молоді та одночасне зростання частки літніх людей створює серйозні виклики для всієї Європи. Висхідний демографічний дисбаланс потребуватиме активізації участі та зайнятості літніх людей. Це вимагатиме не лише покращення системи охорони здоров’я для людей похилого віку, а й певних змін на ринку праці, у системах соціального захисту та освіти. Ми маємо діяти — формувати політики, які будуть сталими, інклюзивними, заснованими на фактах і орієнтованими на людину. Литва має досвід у розв'язанні таких питань, тому я хочу ще раз наголосити: ми й надалі твердо дотримуємося нашого зобов’язання підтримувати Україну та Молдову в їхніх зусиллях щодо вступу до Європейського Союзу в соціальній сфері», — зазначила Міністерка соціального захисту і праці Литовської Республіки Інга Ругінєне.
«Шлях до інтеграції в Європейський Союз ніколи не був легким, але він завжди був і залишається єдиним шляхом, який ми маємо обрати задля процвітання та добробуту наших народів. Ми постійно стикаємося з кризами, які намагаються нас зупинити і уповільнити: велика кількість громадян, що емігрують, зниження віку людей, які працюють на ринку праці, війна, енергетична криза та багато інших викликів. Але саме тому ми сьогодні стоїмо тут разом, підтримуючи один одного і з гідністю продовжуючи єдиний обраний шлях — інтеграцію до ЄС з піднятою головою та високими сподіваннями. Я хочу скористатися нагодою і сказати, наскільки Республіка Молдова цінує та захоплюється народом України, який мужньо бореться з нашим спільним ворогом і захищає також нашу країну. Ви — мої та наші герої, і ми завжди будемо поруч із вами та підтримуватимемо вас, що б не сталося. Слава Україні!»», — сказав Міністр соціальної політики Молдови Алексій Бузу.
Своєю чергою учасниці від Швеції зосередилися на важливості підтримки України в умовах війни.
«Наслідки агресивної війни Росії для людей у вразливих ситуаціях — таких як діти, особи з інвалідністю та літні люди — є жахливими. Ми повинні продовжувати тісну співпрацю, щоб зміцнити стійкість системи соціальних послуг і захисту дітей в Україні. Заради добробуту українського народу», — зазначила Міністерка соціальних послуг Швеції Каміла Вальтерссон Гренвалль.
«Як міністр у справах людей похилого віку та соціального забезпечення, я вважаю, що тема Саміту — відповідь на демографічні зміни — лежить у самісінькому центрі мого мандата. Швеція підтримує Україну та впроваджені реформи у сфері соціальної політики як частину нашої підтримки на шляху України до членства в ЄС», — додала Міністерка у справах людей похилого віку та соціального забезпечення Швеції Анна Тенье.
«Інвестування в людський капітал і дружню до сімей політику має вирішальне значення для забезпечення більш згуртованого, стійкого та сталого майбутнього України. Як представник ЮНІСЕФ в Україні, я маю за честь брати участь у цьому Саміті міністрів соціальної політики. ЮНІСЕФ виступає за захист прав і добробуту кожної дитини та кожної сім’ї. Такі форуми є неоціненним майданчиком для обміну досвідом, зміцнення партнерств, сприяння технічній співпраці та внеску в краще майбутнє для кожної дитини», — зазначив Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде.
У межах Саміту учасники напрацювали спільне комюніке, метою якого є консолідація зусиль держав-учасниць у підтримці соціальних реформ в Україні та Молдові. У документі наголошується на важливості систематичного обміну досвідом щодо впровадження ключових ініціатив, визначених у Демографічному інструментарії Європейської комісії 2023 року, зокрема Європейської гарантії для дітей. Це спрямовано на поглиблення розуміння та підвищення обізнаності стосовно сучасних демографічних викликів, що стоять перед державами-учасницями. Водночас комюніке акцентує на необхідності посилення правових, інституційних і стратегічних рамок, які забезпечують ефективне та скоординоване реагування на демографічні зміни з урахуванням потреб різних категорій населення протягом усього життя.
Повний текст комюніке можна прочитати нижче:
Саміт організовано за ініціативи Міністерства соціальної політики України, Міністерства праці і соціального захисту Республіки Молдова у співорганізації з Міністерством охорони здоров’я та соціальних справ Швеції, Міністерством соціального захисту і праці Литовської Республіки за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
Теги: