Перейти до головного вмісту

Оксана Жолнович провела зустріч з Головою Представництва Організації Північноатлантичного договору (НАТО) в Україні Карен МакТір

31/01/2024

 

Повномасштабна війна загострила потребу у своєчасному та ефективному наданні реабілітаційних послуг для осіб з інвалідністю, у тому числі – для військовослужбовців. У зв’язку з цим Міністерство соціальної політики впроваджує проєкти для забезпечення всебічної підтримки Захисників та Захисниць (військовослужбовців та ветеранів) на кожному етапі їх служби та після її завершення. 

Про реабілітацію, протезування поранених військовослужбовців , систему соціального супроводу та відновлення, психологічну підтримку у громадах говорила 24 січня Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович з Головою Представництва Організації Північноатлантичного договору (НАТО) в Україні Карен МакТір.

«Ми якісно змінюємо процеси забезпечення людей протезами, особливо військовослужбовців та цивільних, які постраждали від російської агресії. Ми також намагаємось забезпечувати раннє протезування, зокрема, створено мультидисциплінарні команди спільно з Міністерством охорони здоров’я. До цих мультидисциплінарних команд входять як лікарі, так і фізичні терапевти, ерготерапевти, соціальні працівники і, відповідно, протезисти, ортезисти, залежно від потреби. Це дозволяє в рази швидше підібрати людині протез і поновити її функціонування», - зазначила Оксана Жолнович. 

Вона акцентувала на тому, що держава спрощує бюрократичні процедури, щоб реабілітація стала  якіснішою. На сьогодні, щоб отримати від держави протез, не потрібно встановлювати статус людини з інвалідністю, в реабілітаційні відділення  залучені протезисти, тобто людина отримує допомогу спеціаліста одразу на етапі лікування у шпиталі. 

Окрім цього, Мінсоцполітики активно працює над посиленням соціального супроводу військовослужбовців та їхніх сімей. Тривають пілотні проєкти з навчання соціальних працівників у центрах комплектування та створено патронатні служби в батальйонах, де бійці військових частин з родинами отримують необхідні їм консультації та підтримку. Запроваджено програму соціального відновлення: йдеться про десятиденний відпочинок військовослужбовця з сім’єю у супроводі психологів та соціальних працівників. Також запроваджується психологічна підтримка військовослужбовців та ветеранів у громадах в центрах життєстійкості. Мета таких центрів – допомогти всім членам громади подолати складні життєві обставини та впоратися з життєвими викликами. 

Оксана Жолнович висловила щиру вдячність за підтримку НАТО, яка була надана  у межах Трастового фонду з медичної реабілітації. Це включало фінансування виготовлення протезів, закупівлі медичного обладнання для реабілітації важкопоранених, а також протезованих військовослужбовців для закладів з лікування (реабілітації), підпорядкованих Мінсоцполітики, МОЗ, Мінветеранів, ДСНС та Держприкордонслужби, та допомогу у професійній підготовці психологів за міжнародними стандартами. Також вона подякувала союзникам НАТО  за впровадження нового механізму - Комплексного пакету допомоги для України, який включатиме такі напрямки, як кібербезпека, логістика та реабілітація військових.

Зі свого боку Карен МакТір зазначила, що Представництво НАТО в Україні готове до розробки стратегічних рішень, а надалі більш тісна співпраця відбуватиметься не тільки на політичному рівні, а перейде до практичного аспекту та експертного рівня. Така взаємодія сприятиме більш системному опрацюванню напрямів співробітництва щодо соціального супроводу військовослужбовців та їх родин, а також реабілітації поранених військовослужбовців. Також вона відзначила зусилля Уряду України у налагодженні міжвідомчої взаємодії.

Мінсоцполітики вітає принцип людиноцентризму, яким керується НАТО, та вважає, що в рамках реалізації Комплексного пакета допомоги НАТО для України важливою є допомога НАТО для удосконалення  стандартів якості та забезпеченні довгострокової сталості послуг медичної та психологічної реабілітації для військовослужбовців та ветеранів, які зазнали поранень або потребують протезування.