Перейти до головного вмісту

Мінсоцполітики працює над приведенням у відповідність до Стамбульської Конвенції щодо збирання даних про факти домашнього насильства та насильства за ознакою статі

21/04/2023

 

Мінсоцполітики за підтримки  структури Організації Об’єднаних Націй з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки) 20 квітня проведено робочу нараду з представниками Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Офісу генерального прокурора, Служби безпеки, Державної судової адміністрації, Державної установи „Центр пробаціїˮ та Асоціації жінок-юристок України „ЮрФем” з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, а також сексуальному насильству, пов’язаному зі збройним конфліктом.

Зокрема, під час наради обговорювалися проекти форм звітності „Про запобігання та протидію насильству за ознакою статі”, „Про запобігання та протидію домашньому насильству”, розроблені Мінсоцполітики.

Зазначені форми звітності передбачають 6 розділів:

1. Особи, які постраждали від домашнього насильства/насильства за ознакою статі;

2. Особи, які вчинили домашнє насильство/насильство за ознакою статі;

3. Спеціальні заходи;

4. Притягнення кривдників до відповідальності;

5. Діяльність загальних та спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства/насильства за ознакою статі;

6. Фахівці, до компетенції яких належать питання запобігання та протидії домашньому насильству / насильства за ознакою статі.

Передбачається, що інформація із форм звітності має показати комплексну ситуацію в Україні із питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, зокрема щодо: результатів роботи державних установ та їх взаємодію; обсягів послуг, які надаються постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі; витрат на запобігання та протидію домашнього насильства та насильства за ознакою статі; ефективності діяльності служб підтримки постраждалих осіб; рівня забезпечення людськими ресурсами та обсягами їх навчань.

 

Довідково:

20 червня 2022 року Україна ратифікувала Стамбульську Конвенцію (Закон України від 20.06.2022 № 2319-IX „Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами”).

Статтею 11 Конвенції визначено зобовязання щодо збору та дослідження даних.

Так, йдеться про необхідність регулярного збирання дезагрегованих статистичних даних про випадки всіх форм насильства стосовно жінок, у тому числі домашнього насильства як в мирний час, так і в ситуаціях збройного конфлікту.

Регулярний збір усіх необхідних даних є важливим елементом розроблення ефективної політики у сфері запобігання та протидії насильству усіх форм, охоплених Конвенцією. Це дозволяє отримати повну інформацію щодо масштабів та тенденцій проблеми.

 Зібрані дані мають збиратися та аналізуватися суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Крім того, результати цього аналізу необхідно буде надавати групі незалежних експертів (ГРЕВІО),  які відповідають за моніторинг процесу реалізації Конвенції в країнах, які її ратифікували. Це передбачено статтею 68 Конвенції.

Теги: