Перейти до головного вмісту

Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків

Проект

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2025 р. №

Київ

Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання


Відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є:

1. Затвердити Порядок та умови надання та використання у 2025 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання, що додаються.

2. Здійснити розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання у 2025 році згідно з додатком.

3. Рекомендувати органам місцевого самоврядування під час надання та використання у 2025 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання, керуватися Порядком, затвердженим цією постановою.

4. Міністерству фінансів забезпечити внесення змін до розпису державного бюджету.


Прем’єр-міністр України Ю. СВИРИДЕНКО



Додаток

до постанови Кабінету Міністрів України

від _______ р. № ______


РОЗПОДІЛ

обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання у 2025 році


Код бюджету Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці Обсяг субвенції (тис. гривень)

0210000000 Обласний бюджет Вінницької області 27 765

0310000000 Обласний бюджет Волинської області 9 766

0410000000 Обласний бюджет Дніпропетровської області 181 238

0510000000 Обласний бюджет Донецької області 21 551

0610000000 Обласний бюджет Житомирської області 11 812

0710000000 Обласний бюджет Закарпатської області 17 708

0810000000 Обласний бюджет Запорізької області 24 637

0910000000 Обласний бюджет Івано-Франківської області 20 064

1010000000 Обласний бюджет Київської області 56 374

1110000000 Обласний бюджет Кіровоградської області 28 968

1310000000 Обласний бюджет Львівської області 38 208

1410000000 Обласний бюджет Миколаївської області 52 496

1510000000 Обласний бюджет Одеської області 54 087

1610000000 Обласний бюджет Полтавської області 66 860

1710000000 Обласний бюджет Рівненської області 10 763

1810000000 Обласний бюджет Сумської області 53 406

1910000000 Обласний бюджет Тернопільської області 14 184

2010000000 Обласний бюджет Харківської області 218 324

2110000000 Обласний бюджет Херсонської області 4 181

2210000000 Обласний бюджет Хмельницької області 24 329

2310000000 Обласний бюджет Черкаської області 34 559

2410000000 Обласний бюджет Чернівецької області 14 032

2510000000 Обласний бюджет Чернігівської області 14 689

Усього 1 000 000


___________________________


ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 2025 р. №

ПОРЯДОК ТА УМОВИ

надання та використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання


1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання та використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання (далі – субвенція).

У цьому Порядку та умовах терміни застосовуються у значеннях:

фонди житла тимчасового проживання (далі – фонди) – житлові приміщення фонду житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, який формується сільськими, селищними, міськими радами або уповноваженими ними органами згідно з Порядком формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та інших категорій соціально незахищених верств населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 39, ст.2083), а також будівлі, споруди, приміщення закладів, підприємств, установ, організацій у власності територіальних громад для тимчасового проживання осіб, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, та внутрішньо переміщених осіб згідно з Порядком функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2023 р. № 930 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 85, ст. 4910);

особи, які мають право на тимчасове проживання у приміщеннях фондів (далі – користувачі фондів) – особи, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку (далі – перелік), внутрішньо переміщені особи та інші категорії соціально незахищених верств населення;

заявники – виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, районні державні адміністрації (військові адміністрації) (у разі їх утворення), які формують фонди.

2. Головним розпорядником субвенції є Мінсоцполітики.

Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.

3. Кошти субвенції розподіляються головним розпорядником субвенції з урахуванням абзацу другого пункту 5 цих Порядку та умов між обласними бюджетами пропорційно кількості внутрішньо переміщених осіб, облікованих у розрізі областей, яким призначена допомога на проживання відповідно до відомостей Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі – Єдина система) станом на 1 серпня 2025 року.

Кошти субвенції між місцевими бюджетами розподіляються в 2025 році обласними державними адміністраціями (військовими адміністраціями) в такій черговості та співвідношенні:

реконструкція, реставрація, капітальний поточний ремонт та/або будівництво фондів згідно з Порядком функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2023 р. № 930 „Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 85, ст. 4910) – 25 відсотків виділених коштів субвенції;

реконструкція, реставрація, капітальний поточний ремонт та/або будівництво фондів згідно з Порядком формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та інших категорій соціально незахищених верств населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495 „Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 39, ст. 2083) – 50 відсотків виділених коштів субвенції;

переобладнання нежилих приміщень у жилі для формування фондів згідно з Порядком формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та інших категорій соціально незахищених верств населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 495 „Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 39, ст. 2083) – 25 відсотків виділених коштів субвенції.

4. Субвенція використовується розпорядниками субвенції за місцевими бюджетами на оплату товарів, робіт та послуг для будівництва нового житла, реконструкції, реставрації, капітального чи поточного ремонту фондів, а також переобладнання нежилих приміщень у жилі для формування фондів (далі – роботи).

Забороняється використання субвенції на:

розробку або фінансування індивідуальних проектів будівництва;

оплату праці персоналу, витрати на утримання, оплату житлово-комунальних послуг або обслуговування фондів;

будь-які інші витрати, не передбачені цими Порядком та умовами.

5. Умовами надання субвенції є:

фонди, на оплату робіт щодо яких залучається субвенція, розміщуються на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі;

обґрунтування спроможності подальшого утримання фондів за рахунок коштів власника (балансоутримувача);

продовження незавершених робіт (за потреби) у наступних бюджетних періодах здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів та позабюджетних коштів, не заборонених законодавством. Строк завершення робіт не перевищує двох років;

наявність необхідних для проведення робіт документів, передбачених законодавством, зокрема проектно-кошторисної документації та експертного звіту, затверджених в установленому порядку;

подання фінансово-економічного обґрунтування щодо подальшого плану розвитку та експлуатації фондів з визначенням джерел фінансування на короткостроковий період (до трьох років);

фонди, на оплату робіт щодо яких були спрямовані кошти субвенції, підлягають використанню для тимчасового проживання користувачів фондів на період воєнного стану в України та протягом трьох років після його припинення або скасування, або з подальшою організацією надання соціальних послуг стаціонарного догляду та/або підтриманого проживання в приміщеннях фондів. Протягом зазначеного строку забороняється їх продаж, обмін, поділ, приватизація, використання для вселення інших осіб, які не є користувачами фондів, інше відчуження чи обтяження, крім випадків, передбачених законодавством;

співфінансування за рахунок місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством, на покриття витрат на сплату податків і зборів (у тому числі податку на додану вартість) тощо, повʼязаних із закупівлею робіт. Джерелами співфінансування з місцевих бюджетів не можуть бути інші міжбюджетні трансферти з державного бюджету місцевим бюджетам.

Співфінансування та забезпечення робіт коштами субвенції здійснюється:

для Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Чернігівської, Сумської та Херсонської областей, на територіях не включених до переліку, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації – фінансування робіт може здійснюватися у розмірі 100 % за рахунок коштів субвенції;

для усіх інших областей, на територіях, не включених до переліку, для яких не визначена дата завершення завершення бойових дій або тимчасової окупації, фінансування робіт здійснюється у розмірі не більше 60 % за рахунок коштів субвенції. Фінансування робіт, які не забезпечені субвенцією, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

Співфінансування передбачає зобов'язання подання гарантійного листа щодо співфінансування та своєчасного використання субвенції в повному обсязі, забезпечення подальшого функціонування об’єктів за рахунок коштів місцевого бюджету.

6. Заявники протягом пʼяти календарних днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від __ ____ 2025 р. №__ „Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання” подають переліки робіт з урахуванням наявних актів обстеження об’єктів нерухомого майна, складених комісіями з обстеження об’єктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб при сільських, селищних, міських радах, районних держадміністраціях (військових адміністраціях) відповідно до Порядку обстеження об’єктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2025 р. № 489 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 42, ст. 2860) із обґрунтуванням та зазначенням кошторисної вартості робіт та заявку за формою згідно з додатком 1 до цих Порядку і умов на розгляд відповідним обласним державним адміністраціям (військовим адміністраціям).

Заявка формується з урахуванням дотримання умов та вимог, визначених пунктами 4 і 5 цих Порядку та умов.

Відповідальність за правильність та достовірність інформації, зазначеної у переліках робіт, розрахунках, обґрунтуваннях, забезпечення умов співфінансування на умовах, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, а також відповідність іншим вимогам цих Порядку та умов, несуть заявники.

Заявки, які будуть подані після закінчення визначеного цим пунктом строку, розгляду не підлягають.

7. За результатами розгляду поданих заявок обласні державні адміністрації (військові адміністрації) протягом пʼятнадцяти календарних днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від __ ____ 2025 р. №__ „Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання” здійснюють розподіл коштів субвенції між місцевими бюджетами відповідно до цих умов та положень, визначених пунктами 3-5 та 8-9 цих Порядку та умов.

Кошти субвенції розподіляються обласними державними адміністраціями (військовими адміністраціями) згідно умов та вимог Порядку між місцевим бюджетам області відповідно до рішення обласної державної (військової держадміністрації).

Відповідальність за правильність та достовірність розрахунків загальної вартості робіт та обсягу фінансування за рахунок розподіленої субвенції, а також відповідальність щодо своєчасності та дотримання строків і відповідності вимогам, визначених іншими пунктами цих Порядку та умов, наданих відомостей головному розпоряднику субвенції несуть обласні державні адміністрації (військові адміністрації).

Відповідальність за правильність та достовірність розрахунків та матеріалів поданих обласним державним адміністраціям (військовим) адміністраціям, забезпечення співфінансування на умовах, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, а також відповідальність щодо дотримання строків і відповідності вимогам, визначених іншими пунктами цих Порядку та умов, наданих відомостей обласним державним адміністраціям (військовим адміністраціям) несуть заявники.

8. Критеріями відбору пріоритетних робіт в межах напрямів фінансування, визначених пунктом 3 цих Порядку та умов, є:

кількість користувачів фондів, на якість життя яких вплине виконання робіт;

забезпечення доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення не менше як у 20 % фондів та прилеглих до них територій відповідно до вимог ДБН В.2.2-40:2018 „Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення”;

формування фондів для забезпечення надання соціальної послуги підтриманого проживання;

календарний план виконання робіт на період до завершення 2025 року.

9. Визначення пріоритету робіт здійснюється координаційними комісіями з обліку об’єктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб при обласних державних адміністраціях (військових адміністраціях) відповідно до цих Порядку та умов і Примірного положення про координаційну комісію з обліку об’єктів нерухомого майна для проживання внутрішньо переміщених осіб при обласних, Київській міській державних (військових) адміністраціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2025 р. № 489 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 42, ст. 2860) (далі – комісія).

Рішення комісії оформлюється протоколом.

10. Обласні державні адміністрації (військові адміністрації) протягом двадцяти календарних днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від __ ____ 2025 р. №__ „Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво нового житла, реконструкцію існуючих житлових будинків та гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень у житлові для формування фондів житла тимчасового проживання” інформують головного розпорядника субвенції про розподіл субвенції між місцевими бюджетами із долученням переліку робіт, на які спрямовано кошти субвенції.

11. Головний розпорядник субвенції вносить Кабінету Міністрів України пропозиції щодо перерозподілу обсягів субвенції між обласними бюджетами у разі звернення обласних державних адміністрацій (військових адміністрацій) з відповідним обґрунтуванням щодо зміни обсягу наданої субвенції.

12. Закупівля робіт за рахунок субвенції здійснюється в установленому законом порядку з урахуванням положень цих Порядку та умов. Попередня оплата робіт, що закуповуються за рахунок субвенції, здійснюється в порядку, передбаченому законодавством.

13. Видатки, пов’язані з фінансуванням за рахунок субвенції здійснюються відповідно до Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 „Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів” (Офіційний вісник України, 2011 р., № 32, ст. 1359; 2015 р., № 78, ст. 2599), і постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070 „Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 64).

14. Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132, і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Мінфіну від 24 грудня 2012 р. № 1407.

15. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням субвенції, здійснюються в установленому законодавством порядку.

16. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.

17. Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами подають обласним державним адміністраціям (військовим адміністраціям):

звіт про використання субвенції і фотографії, на яких зафіксовано стан фондів після виконання робіт, – щомісяця до 5 числа наступного за звітним місяця;

звіт про завершення реалізації робіт, що включає інформацію про здійснення оплати за роботи та документ про готовність фонду до експлуатації, крім випадків, коли згідно із законодавством виконувалися роботи, після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, - не пізніше 25 грудня звітного року.

18. Обласні державні адміністрації (військові адміністрації) в розрізі місцевих бюджетів області подають щомісяця до 10 числа наступного за звітним місяцем до головного розпорядника субвенції звіт про використання субвенції за формою згідно з додатком 2.

19. Головний розпорядник субвенції інформує Мінфін до 28 грудня 2025 року про використання субвенції у розрізі адміністративно-територіальних одиниць про кількість завершених робіт, а також про використання субвенції та коштів місцевих бюджетів (на умовах співфінансування).

20. Залишки коштів субвенції, які утворилися на рахунках обласних та/або місцевих бюджетів на кінець 2025 року, перераховуються Державною казначейською службою України до Державного бюджету України.


Додаток 1-2 до Порядку та умов



Документи

Результат

Голосування триває від 05 вересня 2025 р. до 19 вересня 2025 р.

Згодні

0 (0%)

Незгодні

0 (0%)

Пропозиції:

0

Проголосували:

0

Щоб взяти участь у голосуванні необхідна авторизація

Увійдіть на платформу зараз та зробіть свій вибір! Ваша думка важлива, долучіться до змін

Увійти

Всього пропозицій: 0