За ініціативи Мінсоцполітики Уряд подав до Верховної Ради проєкт закону про Державний реєстр осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації
14/11/2023
Війна, розв'язана російською федерацією проти України ще 2014 року, несе руйнування, завдає українцям матеріальної шкоди, підриває життя і здоров'я громадян, викликає психологічні травми і фізичні страждання.
Тому одне з основних завдань, яке поставив перед собою Уряд, – створити умови для відшкодування громадянам України збитків, завданих війною, в тому числі за шкоду їх життю та здоров’ю.
Аби допомогти громадянам фіксувати інформацію про заподіяну російською агресією шкоду для їх життя та здоровʼя, Міністерство соціальної політики, спільно з широким колом міжнародних експертів, розробило проєкт Закону „Про облік осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти Україниˮ.
Ключова новела цього законопроєкту – створення Державного реєстру осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Створення такого Реєстру дасть можливість обліковувати інформацію щодо всіх зафіксованих державою чи місцевими органами випадків завдання країною-агресором шкоди і збитків немайновим правам громадян, зокрема факти смерті (загибеллю) особи або зникненням безвісти за особливих обставин; поранень, фізичного чи сексуального насильства, ув’язнення, депортації, перебування у полоні, тощо.
Тим самим, даний Реєстр має допомогти громадянам, які постраждали внаслідок російської агресії, зафіксувати всі факти шкоди і збитків, завданих їм країною-агресором – і тим самим спростити процес подальшого подання звернень до Міжнародного компенсаційного механізму з метою стягнення репарацій і компенсацій з боку країни-агресора.
Нагадаємо, на Саміті Глав Держав та Урядів Ради Європи, що відбувся у Рейк’явіку 16-17 травня 2023 року, було оголошено про створення Міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, який є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, покликаного забезпечити отримання постраждалими справедливої компенсації від (або за рахунок коштів) країни-агресора.
Створення Державного реєстру осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України стане ще одним елементом загальної інфраструктури обліку шкоди і збитків, завданих російською агресією життю, здоровʼю, майновим правам наших громадян, бізнесу, та державі.
Ключовий принцип роботи системи – це обмін даними між різними державними реєстрами. Тобто громадянам не потрібно буде збирати інформацію про заподіяну життю чи здоров'ю шкоду у різних державних органах та інстанціях. Інформація про завдання того чи іншого виду шкоди зберігатиметься в одній інформаційній системі.
Окрім того, законопроект врегульовує питання фіксації та обліку видатків державного та місцевих бюджетів, бюджетів соціальних фондів, пов’язаних з наданням допомоги та підтримки громадянам, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
Фіксація порушень немайнових прав українців також допоможе державі Україна звертатися в майбутньому до Міжнародного компенсаційного механізму та міжнародних судових органів для відшкодування завданих збитків за рахунок репарацій