З сучасними підходами до адміністрування соціального захисту ознайомились територіальні громади Хмельниччини
28/01/2022
Хмельницький регіональний онлайн-семінар-тренінг «Сучасні підходи до адміністрування соціального захисту на рівні територіальних громад», що відбувся 26- 27 січня 2022 року, зібрав понад 190 учасників з Хмельницької області, серед яких - представники територіальних громад, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласної та районних державних адміністрацій, служби у справах дітей облдержадміністрації, Головного управління Нацсоцслужби у Хмельницькій області, обласного центру соціальних служб. Цей захід продовжив низку регіональних навчальних заходів, організованих Мінсоцполітики за сприяння Світового банку, до яких у 2021 році були залучені близько 2,5 тис. учасників із 13 регіонів.
Заступник голови Хмельницької обласної держадміністрації Володимир Білик у своєму вступному слові висловив вдячність Мінсоцполітики за організацію навчальних заходів у такому форматі та наголосив: «На сучасному етапі реформування системи надання соціальних послуг з метою підвищення якості таких послуг варто зазначити, що соціальний захист мешканців сприяє збереженню духовних цінностей кожної особи. Зростає потреба створення та підтримання дієвої системи надання соціальних послуг, адже її головна мета – відповідність індивідуальним потребам людей на місцях».
Заступник Міністра соціальної політики Віталій Музиченко наголосив на змінах, які очікують систему надання соціальних послуг у контексті майбутніх реформ. Зокрема, Віталій Музиченко зазначив: «Дуже важливо, щоб саме інтегрована модель соціального захисту працювала в кожній громаді. Окрім територіальної громади ніхто не зможе забезпечити якісний і доступний соціальний захист її мешканцям. Мінсоцполітики забезпечує формування нормативного та методологічного підґрунтя, обласний рівень координує та супроводжує його застосування, а реалізувати відповідну модель соціального захисту можна тільки на рівні громади, бо це робиться для мешканців цієї територіальної громади. Важливо, щоб модель соціального захисту забезпечувала інтегрований підхід та працювала в кожній громаді, а керівництву громад для цього потрібно бути активними».
У своєму виступі керівник експертної групи з питань адміністрування соціальних програм Директорату адресної соціальної підтримки населення та розвитку соціального інспектування Мінсоцполітики Любов Черська зосередила увагу на показниках, що характеризують упровадження Програмного комплексу «Соціальна громада» для організації надання адміністративних послуг соціального характеру в Хмельницькій області, а також змінах у законодавстві. Також спікерка зазначила: «Вектором подальшого розвитку соціальної сфери є цифровізація. Ми постійно працюємо над удосконаленням програмного комплексу, аби зробити його максимально зручним для всіх користувачів. Застосування електронних сервісів дозволяє спростити документообіг та пришвидшити процес отримання соціальних допомог, пільг, субсидій мешканцями територіальних громад».
Під час другого дня семінару-тренінгу учасники заходу отримали нові знання з питань адміністрування соціальних послуг та захисту прав дітей у громадах. Заступник генерального директора Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей – керівник експертної групи Мінсоцполітики Оксана Суліма під час свого виступу детально зупинилася на складових управління системою надання соціальних послуг, які мають забезпечувати посадові особи органів місцевого самоврядування. Також спікерка наголосила: «Соціальна послуга – це не грошові виплати, не освітня, медична послуга, це послуга системи соціального захисту, яка стосується тих осіб, які потрапили у складні життєві обставини. Основне ваше завдання – вчасно виявити вразливі сім’ї та попередити потрапляння мешканців до складних життєвих обставин. У разі наявності таких обставин, - мінімізувати їх вплив на сім’ю чи особу та допомогти їх подолати. Тому вся система має бути націлена на профілактику СЖО, виведення особи з цього становища та забезпечення гідного життя в суспільстві».
Генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Руслан Колбаса зосередив свій виступ на організації захисту прав дітей на рівні громади та, зокрема, зазначив: «Система соціального захисту – це унікальний процес, який має забезпечувати надання індивідуальних послуг кожній особі чи сім’ї відповідно до ситуацій, в яких вони опинилися. Всі соціальні служби разом зі службою у справах дітей мають спільно працювати задля вибудовування дієвої системи на майбутнє, адже від того, наскільки пильно приділяється увага роботі з сім’ями в СЖО та здійснюється надання вчасної допомоги і підтримки, залежить доля кожної окремої дитини».
Протягом двох днів семінару для учасників навчального заходу проводилися практичні заняття щодо використання автоматизованої системи надання адміністративних послуг соціального характеру, адміністрування соціальних послуг та захисту прав дітей. Зокрема, під час першого дня тренінгу, спікерка від ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики» провела представникам від Хмельницької області спільну сесію стосовно специфіки роботи у Програмному комплексі «Соціальна громада» та надала відповіді на низку запитань. Протягом другого дня тренінгу учасників розподілили на 4 групи, в яких вони разом із досвідченими тренерами розглянули ситуацію в умовній громаді, визначили необхідні соціальні послуги для кожної вразливої групи населення, потенційних надавачів соціальних послуг та джерела й методи їх фінансування.
Для підтвердження ефективності подібних навчальних заходів учасникам було запропоновано пройти опитування по кожній із сесій семінару. Представники Хмельницької області двічі відповідали на запитання по кожному блоку як до початку, так і після завершення кожної з презентацій спікерів. Загалом такий формат досить чітко продемонстрував збільшення частки правильних відповідей по кожному з блоків, а тому підтвердив результативність навчання. Для прикладу, загальний відсоток правильних відповідей на спірні питання під час проведення опитування до початку практичного заняття щодо ПК «Соціальна громада» склав лише 20-73%, тоді як після закінчення презентації спікера та відповіді на запитання, які виникли під час сесії, правильні відповіді на ці запитання вже надали 78-97%.
Під час семінару учасники мали можливість залишати свої запитання в чаті семінару-тренінгу і спікери давали на них відповідь. Представників Хмельницької області найбільше цікавили питання щодо специфіки роботи в ПК «Соціальна громада» та законодавчої бази стосовно соціальної роботи.
Цікавими та корисними для учасників семінару були виступи представників Городоцької та Красилівської міських тергромад Хмельницької області та представлені презентації з моделями соціального захисту і захисту прав дітей та досвідом організації надання адміністративних послуг соціального характеру з використанням Програмного комплексу «Соціальна громада».
Загалом, Хмельницький регіональний семінар-тренінг отримав позитивні відгуки від учасників, які найбільше відзначали важливість такого навчання та висловлювали подяку за надану можливість обміну досвідом між колегами.
Теги: