Перейти до головного вмісту

Повноцінна реабілітація відбувається тоді, коли людина повертається в соціум - Оксана Жолнович

22/11/2023

 

Реабілітація є комплексним поняттям, і вона торкається не лише відновлення біологічних функцій організму. Повноцінна реабілітація настає тоді, коли людина повертається в соціум, вільно там пересувається, реалізує себе. Очевидно, що медичної реабілітації в цьому замало, хоча перший голос у цьому процесі у Міністерства охорони здоров'я. Про це Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович наголосила на  Всеукраїнській конференції “Розвиток реабілітації в Україні: діалог про виклики та інновації під час війни”. 

“Сьогодні ми маємо суттєві зрушення в процесі ранньої реабілітації та розуміння того, що потрібно реабілітувати людей з першого дня захворювання чи травми. Тому у складі мультидисциплінарних команд з'явилися соціальні працівники. Їхнє завдання - якомога раніше надати людині інформацію про всі можливості соціальної сфери, які виникають через її травму чи захворювання”, - розповіла Оксана Жолнович. 

На відкритті конференції Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє підкреслив важливість надання реабілітаційних послуг у зв’язку з наслідками війни в Україні. 

“ПРООН активно підтримує зусилля з реабілітації в Україні. Ми виступаємо за інклюзивну політику, співпрацюємо з урядом, громадянським суспільством та приватним сектором, аби  покращити доступність та допомогти людям з інвалідністю. Таким чином, прагнемо створити суспільство, де ніхто не залишиться без підтримки та уваги”, - зазначив Яко Сільє.

Очільниця Міністерства соціальної політики в свою чергу поділилася напрямами роботи в сфері реабілітації.

Серед них - допоміжні засоби реабілітації. Їх забезпечують не тільки персонально для людини (протези, ортези, крісла колісні, палиці чи милиці), серед переліку є засоби для облаштування дому. Сьогодні Мінсоцполітики працює над стандартом соціальної послуги консультування з облаштування житла для людини, яка зазнала травми. 

Дуже важливо для повної соціалізації людини забезпечити її адаптацію до місця роботи. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю має можливість фінансувати облаштування робочих місць для людей з інвалідністю.  За словами Оксани Жолнович, Мінсоцполітики працює з Верховною Радою над законом України “Про соціальний захист осіб з інвалідністю” в частині покращення працевлаштування. 

Реабілітація в медичному закладі не може тривати довго. Решту послуг людина має отримувати в громаді. Йдеться про соціальний супровід, догляд вдома чи денний догляд, за потреби. 

“Ми лише на початку цього шляху і  спрямовуємо свої зусилля на закупівлю послуг у різних надавачів, в тому числі громадських організацій. І для цього створюємо національного закупівельника соціальних послуг”, - додала Оксана Жолнович.

Ще один важливий напрям - обмін інформацією. Без нього не буде якісної картини усіх потреб людини, а люди будуть змушені бігати з довідками до різних установ. Тому Мінсоцполітики будує активні обміни між єдиною інформаційною системою соціальної сфери та електронною системою охорони здоров'я. Також обмінюється даними із Державною службою зайнятості.