Перейти до головного вмісту

«Ми повністістю переформатували та спростили процес забезпечення протезами» - Оксана Жолнович на Раді безбар’єрності

12/12/2023

 

11 грудня відбулося підсумкове у 2023 році засідання Ради безбар’єрності за участю першої леді України Олени Зеленської та під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Участь у засідання взяла також Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович. Очільниця відомства презентували результати вдосконалення системи соціальних послуг для людей з інвалідністю з метою покращення процесів реабілітації та адаптації. 

Олена Зеленська зазначила, що на другому році повномасштабної війни українці відчувають ще більший запит на безбар’єрні рішення. Від цього сьогодні залежитьне лише якість життя, а й безпека громад.

«Можна сказати «війна, що ви хочете. Бар’єрів стало більше – і фізичних, із пересуванням та доступністю, і економічних - безробіття,  і соціальних – велике навантаження на всіх взагалі» Але це не аргумент. Бо кожне життя цінне. І його якість має значення. Ми не обираємо часи, в які нам жити, але ми можемо боротися»,  – сказала Олена Зеленська.

«Безбар’єрність сьогодні –  це нагальна необхідність для мільйонів українців. Для людей різних вікових груп, професій, соціального походження. 

Особливо акцентуємо увагу на потребах наших захисників. Наш обов’язок – усунути для них усі перешкоди, які стримують адаптацію, реабілітацію та самореалізацію.

Також посилюємо взаємодію з органами місцевого самоврядування. Адже саме від них залежить кінцевий результат», — зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Серед ключових результатів роботи Міністерства соціальної політики у контексті безбар’єрності – спрощення процесу забезпечення допоміжними засобами реабілітації, особливо в протезуванні.

“Ми повністю переформатували процес забезпечення протезами. Завдяки мультидисциплінарним командам у лікарнях, у складі яких є соцпрацівники та протезисти, отримати протез людина може не чекаючи встановлення інвалідності. Ми також покращили цифрові сервіси доступу, зокрема кабінет особи з інвалідністю. Потребу в забезпеченні ДЗР, особливо військовим, закриваємо місяць в місяць. А кількість коштів, передбачених на ДЗР, збільшили вдвічі”, – наголосила Оксана Жолнович.

Серед ключових результатів у покращенні доступності забезпечення ДЗР Міністерка соціальної політики виділила такі:

  • узгодили діяльність по забезпеченню ДЗР з європейськими техрегламентами;

  • прибрали ручні робочі групи, запровадили європейський декларативний принцип виходу на ринок;

  • збільшили вартість виробів на рівень інфляції;

  • розширили можливості забезпечення кращими виробами (активні крісла колісні, біонічними протезами для військових);

  • затвердили стандарт професії протезист/ортезист, запровадили бакалаврську та магістерську програми.

Наразі в різних областях України працює 103 підприємства, які здійснюють забезпечення допоміжними засобами реабілітації та надають послуги з ремонту за рахунок коштів державного бюджету. Людина, якій потрібен протез, обирає будь-яке підприємство на свій розсуд. 

Довідково. Ініціатива «Без бар’єрів» започаткована Першою Леді України Оленою Зеленською. У 2021 році Уряд схвалив Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору до 2030 року. З метою створення безбар’єрного простору при Кабінеті Міністрів було утворено тимчасовий консультативно-дорадчий орган — Раду безбар’єрності.