Перейти до головного вмісту

Мінсоцполітики взяло участь у Міжнародній конференції «Освіта, перепідготовка та інклюзія: трансформація під час кризи»

16/09/2022

 

 

15 вересня заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Ганна Пророк взяла участь у відкритті Міжнародної конференції ,,Освіта, перепідготовка та інклюзія: трансформація під час кризи”.

Україна стала першою державою, що не є членом ЄС, яка головує у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону з листопада 2021 року до жовтня 2022 року. Головування в ЄСДР є важливим етапом процесу європейської інтеграції України, що черговий раз підкреслює готовність нашої держави до плідної партнерської співпраці в Дунайському регіоні.

Ганна Пророк наголосила, що повномасштабна війна російської федерації проти України стала справжнім випробуванням не тільки для нашої Держави, але і для всієї Європи та Світу. У цьому контексті вона висловила подяку європейським партнерам за солідарність та безумовну підтримку України та українців, які були змушені покинути свої домівки і знайшли прихисток на території сусідніх держав Європи та державах-членах Європейського Союзу.

Заступниця Міністра з питань європейської інтеграції зазначила, що для надання адресної допомоги українцям, які постраждали від воєнних дій, Національним банком України було відкрито поточний гуманітарний рахунок, і висловила вдячність всім донорам та сподівання на подальшу фінансову підтримку та здійснення внесків на цей рахунок.

«Коло людей, які потребують підтримки від держави, розширилось. Значно зросла кількість внутрішньо переміщених осіб. Внаслідок війни багато наших громадян втратили роботу, потребують соціальної підтримки, збільшується кількість осіб з інвалідністю», - зазначила Ганна Пророк.

Крім того, учасників Конференції було поінформовано про заходи, які вживаються Урядом та місцевими органами влади, щоб кожен, хто потребує підтримки, її отримав. Наразі більше 6 мільйонів українців охоплені тим чи іншим видом соціальної допомоги.

Ганна Пророк наголосила, що Україна продовжує боротьбу з актуальними викликами, у тому числі у соціальній сфері, а також наразі розробляється План відновлення України.

«Ми чітко розуміємо, що і надалі збільшуватиметься кількість осіб з інвалідністю (у тому числі з важкими формами) як серед цивільного населення, так і захисників України. Ми працюємо над запровадженням нових соціальних послуг для осіб з інвалідністю, а саме: підтриманого проживання, соціальної реабілітації та адаптації в денних центрах, забезпечення їх працевлаштування із супроводом персонального асистента. Майбутні проекти, у тому числі регіональні, мають враховувати нові реалії та бути спрямовані на забезпечення інклюзії на ринку праці вразливих верств населення, розвиток підприємницької діяльності, навчання щодо відкриття власного бізнесу, зокрема для осіб з інвалідністю та жінок, стимулювання та підтримку стартапів серед молоді та аналогічних ініціатив», - поінформувала заступниця Міністра.

 

Під час панельної дискусії 2 «Соціальна інклюзія та адаптація в умовах війни» Оксана Полякова, генеральний директор Директорату соціального захисту прав осіб з інвалідністю, поінформувала про впровадження сучасних європейських практик інклюзивної та продуктивної зайнятості осіб з інвалідністю у національне законодавство України на шляху до членства у Європейському Союзі.

«Проблематика зайнятості осіб з інвалідністю завжди була, є і буде актуальною, оскільки забезпечення працевлаштуванням таких людей є найефективнішим доказом інтеграції в соціум, а також показником ефективної державної політики в цьому напрямі. Наслідки війни є вже катастрофічними, у тому числі щодо соціальної сфери. На жаль, таку високу ціну платить Україна для реалізації свого вибору щодо інтеграції у цивілізований простір, зокрема, до членства в Європейському Союзі», - наголосила Оксана Полякова.

Вона зазначила, що інвалідність – це проблема суспільства в цілому, а не однієї людини, саме тому її вирішення є одним з пріоритетних напрямів соціальної політики.

Оксана Полякова поінформувала, що відповідно до статті 27 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та статті 5 Директиви Ради 78/ЄС від 27.11.2000 особи з інвалідністю мають право на працю нарівні з іншими, необхідно застосовувати виважене пристосування до їхніх потреб. 

«Післявоєнна відбудова економіки буде відбуватися на принципах дерегуляції та лібералізації, у тому числі з урахуванням інтеграції України в ЄС, і наша держава в цьому напрямі матиме вікно можливостей, зокрема, щодо впровадження безбар’єрного середовища в усіх сферах, у тому числі трудовій. Головним чинником має бути, в першу чергу, стимулюючий підхід для роботодавців, зокрема, запровадження гнучких механізмів із виконання відповідної квоти, дерегуляції процесів», - наголосила Оксана Полякова.

Вона зазначила, що сучасні підходи передбачаються у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (реєстр. № 5344-3 від 23.04.2021, автор – народний депутат України Г. Третьякова), який комплексно та системно передбачає реформування існуючої квотної системи, впровадження стимулів і інших механізмів для зацікавлення роботодавців в працевлаштуванні осіб з інвалідністю.

 

Учасники конференції погодилися, що в рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону необхідно напрацювати довгострокові рішення, які будуть підтримувати стійкі економічні перетворення, перепідготовку та зайнятість населення, у тому числі осіб з інвалідністю. 

Конференція триватиме 15-16 вересня. Учасники обговорять питання інклюзії у сфері освіти, професійної перепідготовки та на ринку праці в умовах кризи в регіоні; трансформації професійної освіти під час війни; наявні та заплановані законодавчі зміни в сфері освіти та ринку праці; питання біженців з України та ВПО в контексті функціонування ринків праці та нові підходи до працевлаштування; основні фінансові інструменти, програми та проекти.

Участь у заході взяли Національний координатор України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону, заступник Міністра розвитку громад та територій України з питань європейської інтеграції; керівництво та представники МОН, Мінсоцполітики, які є уповноваженими представниками в рамках пріоритетного напряму 9 Стратегії; директор Державного центру зайнятості; директор Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Донбас»; представники Європейської Комісії та партнерів з 14 країн Дунайського регіону; керівництво Івано-Франківської, Закарпатської, Одеської та Чернівецької обласних військових адміністрацій, закладів вищої та професійної (професійно-технічної) освіти, обласних департаментів освіти, навчально-методичних центрів професійно-технічної освіти тощо.