Перейти до головного вмісту

Повідомлення про оприлюднення регуляторного акту - проекту постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 518 і від 9 червня 2021 р. № 590”

06/06/2024

проекту постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 518 і від 9 червня 2021 р. № 590”

 

Відповідно до Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” з метою прийняття пропозицій, зауважень громадян, суб’єктів господарювання, консультативно-дорадчих органів, Міністерство соціальної політики України оприлюднює проект постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 518 і від 9 червня 2021 р. № 590” (далі – проект акта).

Проект акта розроблено з метою удосконалення механізму забезпечення учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями шляхом внесення змін до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 518 (далі – Порядок № 518) та до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2021 р. № 590 (далі - Порядок № 590).

Порядком № 518 визначено механізм безоплатного забезпечення учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом.

Разом з тим, з моменту прийняття Порядку № 518 суттєво покращилася та вийшла на вищий рівень вітчизняна галузь протезування та ортезування. На сьогодні вітчизняними протезно-ортопедичними підприємствами порівняно з 2014 роком освоєно більш сучасні методики та техніки протезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями. З огляду на викладене проблема щодо  відсутності фахівців, які мають відповідну кваліфікаційну підготовку та успішний практичний досвід виготовлення конструкцій таких виробів або застосування таких технологій відсутня, у зв’язку з чим починаючи з 2018 року протезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями учасників бойових дій відбувається виключно на базі вітчизняних протезно-ортопедичних підприємств. Таким чином одним із пріоритетів держави у сфері протезування учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності має стати підтримка і стимулювання вітчизняних протезно-ортопедичних підприємств у розвитку сучасних технологій і підходів у сфері протезування.

Разом з тим досвід реалізації норм Порядку № 518 показав наявність проблемних питань у їх практичному застосуванні, що потребує перегляду або удосконалення відповідних положень Порядку № 518 з урахуванням потреб та реалій суспільних відносин у відповідній сфері.

Також з метою забезпечення своєчасного перерахування коштів суб’єктам господарювання, які виконали замовлення з виготовлення для учасників бойових дій протезно-ортопедичних виробів підвищеної функціональності, необхідно внести зміни до Порядку № 590.

Проектом акта пропонується:

- визначити поняття виробів підвищеної функціональності та привести норми Порядку № 518 до єдиної термінології;

- передбачити можливість безоплатного забезпечення учасників бойових дій за бюджетною програмою ,,Соціальний захист осіб з інвалідністю” протезуванням та/або ортезуванням виробами підвищеної функціональності шляхом надання учасникам бойових дій грошової допомоги та безготівкового перерахування коштів вітчизняному підприємству, яке включено Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг, та на якому проводитиметься протезування та/або ортезування учасника бойових дій виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом, заміна приймальної гільзи (куксоприймача), післягарантійний ремонт таких виробів, фахівці якого мають сертифікати про навчання та /або успішний практичний досвід виготовлення конструкцій таких виробів (застосування технологічних процесів);

- визначити, що можливість протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом підтверджується висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою згідно з додатком до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших  окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321;

- зменшити період набуття права учасника бойових дій звернутися із заявою про забезпечення виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом, до 6 місяців, після проведення первинного протезування;

- спростити механізм отримання учасником бойових дій спеціального виробу для занять спортом, а до переліку підстав щодо необхідності забезпечення спеціальним виробом для занять спортом, включити протоколи спортивних змагань національних федерацій, благодійних та громадських організацій, управлінь спорту об'єднаних територіальних громад що внесені до єдиного календарного плану спортивно-масових заходів Міністерства молоді та спорту України;

- унормувати процедуру внесення інформації про виріб підвищеної функціональності та/або спеціальний виріб для занять спортом, отриманий за рахунок коштів місцевого бюджету, інших надходжень, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги, до електронної особової справи особи в централізованому банку даних з проблем інвалідності

- оптимізувати перелік документів, які вітчизняне протезно-ортопедичне підприємство, яке самостійно вибрав учасник бойових дій, подає до Фонду або його територіального відділення;

- передбачити у Порядку № 590 можливість Казначейства та органи Казначейства здійснювати платежі за витратами на забезпечення учасників бойових дій  протезуванням та ортезуванням виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом, вкладишами із силіконової або гелевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок виробів підвищеної функціональності, виготовлених за кордоном, окремих категорій громадян, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період проведення воєнних (бойових) дій, та втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, послугами з їх післягарантійного ремонту і технічного обслуговування.

Ураховуючи зазначене, та з метою удосконалення механізму забезпечення учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності існує необхідність прийняття зазначеного проекту постанови.

Реалізація акта позитивно впливатиме на забезпечення учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності та/або спеціальними виробами для занять спортом,  а також сприятиме розвитку вітчизняної галузі протезування у зв’язку із забезпеченням державним фінансуванням вітчизняних протезно-ортопедичних підприємств, які забезпечують учасників бойових дій виробами підвищеної функціональності.

Пропозиції та зауваження до проекту постанови приймаються протягом  30 календарних днів з дня оприлюднення проекту за адресою: Міністерство соціальної політики України, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10; e-mail: v.v.korkushko@mlsp.gov.ua, тел.: 289-54-06.

Відповідальна особа – Коркушко Віталіна Віталіївна, керівник експертної групи з питань реабілітації та допоміжних засобів Директорату з питань подолання складних життєвих обставин.

Теги: