Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
В період дії обмежувальних протиепідемічних заходів, установлених з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), на деяких підприємствах виникли труднощі із забезпеченням своєчасного. Згідно до чинного законодавства, проведення чергової атестації робочих місць за умовами праці, що позбавляє працівників права на отримання пільг та компенсацій, зокрема зарахування стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Таким чином потребує удосконалення законодавство в частині врегулювання механізму проведення атестації робочих місць. Зокрема, пропонується продовження періоду використання результатів попередньої атестації на період карантинних обмежень та до 90 днів із дня скасування карантину, в тому числі запровадженого з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), яким передбачено обмежувальні протиепідемічні заходи, у зв’язку з неможливістю проведення чергової атестації робочих місць за умовами праці.
Водночас у зв’язку з прийняттям Закону України від 05.02.2021 № 1217-IX „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” виникає необхідність обліку відомостей про права на пенсію за віком на пільгових умовах в електронній формі.
У зв’язку із реорганізацією центральних органів виконавчої влади реалізацію політики у сферах праці, трудових відносин та охорони і гігієни праці (постанова Кабінету Міністрів України від 11.09.2019 № 838 „Питання Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства”), що передбачає регулювання відносин між роботодавцем і працівниками, пов’язаних із реалізацією права на здорові й безпечні умови праці, віднесено до основних завдань Мінекономіки.
Пропозиції та зауваження до проекту акта приймаються протягом одного місяця з дня оприлюднення проекту за наступною адресою: Міністерство соціальної політики України, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10; e-mail: liana@mlsp.gov.ua .