Міністерство соціальної політики України згідно із Порядком проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 „Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики” (зі змінами), оприлюднювало 07 листопада 2024 р. на офіційному вебсайті Міністерства у підрубриці „Електронні консультації з громадськістю” рубрики „Консультації з громадськістю” проект розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Стратегії цифрового розвитку соціальної сфери на період до 2027 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації” (далі – проект акта).
Проект акта підготовлено Мінсоцполітики з метою створення організаційних і правових засад формування та реалізації державної політики цифровізації соціальної сфери, забезпечення подальшої розбудови Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, підвищення якості та доступності соціальної підтримки населення, забезпечення її максимальної ефективності та інтеграції з міжнародними стандартами.
Проект акта розроблено Мінсоцполітики за власною ініціативою.
Проект акта спрямовується на формування цілісної і послідовної державної політики у соціальній сфері з урахуванням результатів реалізації Стратегії цифрової трансформації соціальної сфери, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.10.2020 № 1353-р., яку було спрямовано на формування підґрунтя для комплексної цифрової трансформації соціальної сфери.
Через збройне вторгнення Російської Федерації в Україну цифрова трансформація соціальної сфери отримала багато викликів. При незмінності стратегічної мети акценти в її реалізації зміщуються в бік оперативного реагування на кризові ситуації, що потребує відповідної актуалізації Стратегії цифрової трансформації.
21 листопада 2024 року оприлюднення проекту акта завершено. В його обговоренні взяв участь один представник громадськості, який надав пропозиції / рекомендації до проекту акта.
Пропозиції / зауваження / рекомендації
Боделан Марина Володимирівна, канд. пед. наук, доцент кафедри психології та соціальної роботи Національного університету „Одеська політехніка” Гарант ОП спеціальності 231 „Соціальна робота” першого (бакалаврського) рівня освіти 2024-11-14 13:09:49 | Відповідь Мінсоцполітики |
Проєкт „Про схвалення Стратегії цифрового розвитку соціальної сфери на період до 2027 року” має на меті: „...підвищення якості та доступності соціальної підтримки населення, забезпечення її максимальної ефективності та інтеграції з міжнародними стандартами”. Погоджуємося повністю з необхідністю його впровадження.
Але, на нашу думку, необхідно враховувати підготовку майбутніх фахівців із соціальної роботи. Тому просимо розглянути наступні рекомендації:
1. Закладам вищої освіти, в яких відбувається підготовка здобувачів спеціальності 231 „Соціальна робота”, необхідно надати доступ до програми та необхідних навчальних матеріалів задля формування практичних навичок роботи з Єдиною системою. Це забезпечить інтеграцію сучасних інформаційних технологій в навчальний процес, що дозволить здобувачам не лише ознайомитися з теоретичними аспектами цифрових технологій у соціальній сфері, а й отримати практичний досвід використання відповідних інструментів і ресурсів.
| Міністерство соціальної політики України дуже вдячне пані Марині за небайдужість до розвитку соціальної сфери, громадянську позицію та надані рекомендації та повідомляє.
Закладам вищої освіти, в яких відбувається підготовка здобувачів спеціальності 231 „Соціальна робота” надати доступ до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери не є можливим, оскільки в Єдиній системі містяться персональні дані людей, які відповідно до Закону України „Про захист персональних даних” не можуть розголошуватися. Разом з тим, на офіційному сайті Мінсоцполітики створено платформу соціальної освіти (розміщена за посиланням: https://socialacademy.gov.ua), яка створена з метою навчання представників органів місцевого самоврядування, надавачів соціальних послуг та організацій, які працюють у соціальній сфері. На платформі можна пройти навчальні курси та отримати сертифікати про їх успішне завершення. |
2. Доцільно розробити та впровадити безплатні онлайн-курси, модульні програми та вебінари для здобувачів спеціальності 231 „Соціальна робота”, які можуть стати важливими додатковими компонентами підготовки фахівців. Це дозволить не лише підвищити рівень знань здобувачів, але й адаптувати їх до швидко змінюваного професійного середовища, що є невід'ємною частиною сучасної соціальної роботи.
| |
3. Для викладачів необхідно впроваджувати програми професійного розвитку, наприклад, курси підвищення кваліфікації з акцентом на цифрові технології та їх застосування в межах Єдиної системи. Це сприятиме створенню єдиного освітнього простору: викладачі та здобувачі зможуть працювати спільно, розв’язувати кейси соціальної роботи тощо.
| |
Наголошуємо, що реалізація Проєкту „Про схвалення Стратегії цифрового розвитку соціальної сфери на період до 2027 року” є надзвичайно важливим кроком у напрямку забезпечення підвищення якості та доступності соціальної підтримки на всіх рівнях. Тому для його успішної реалізації необхідно зосередити увагу не лише на сучасних технологіях, але й на підготовці майбутніх фахівців, які володітимуть знаннями й навичками для ефективного використання Єдиної системи.
|
Проект акта було обговорено на засіданні Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України, яке відбулось 02 грудня 2024 року.
Учасники засідання Громадської ради прийняли рішення:
погодити проект розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Стратегії цифрового розвитку соціальної сфери на період до 2027 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації”.