Перейти до головного вмісту

ЗВІТ про результати громадського обговорення проекту Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року

22/07/2024

 

Міністерство соціальної політики України згідно із Порядком проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 „Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики” (зі змінами), оприлюднювало 28.03.2024 на офіційному вебсайті Міністерства у підрубриці „Електронні консультації з громадськістю” рубрики „Консультації з громадськістю” проект Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року (далі – проект Стратегії).

Метою проекту Стратегії є створення умов для довгострокового відтворення населення України, зокрема, і в несприятливих умовах (війни, епідемії, економічні кризи, екологічні та техногенні катастрофи), здатності людей адаптуватись до змін зі збереженням та / або поліпшенням ключових соціально-демографічних характеристик. 

Проектом Стратегії визначено стратегічні цілі та завдання, які спрямовуються на розв’язання демографічних, соціальних і гуманітарних проблем, і конкретизуються у державній демографічній політиці.

01.06.2024 оприлюднення проекту Стратегії завершено. До проекту Стратегії надійшли пропозиції від 13 представників громадськості, а саме:

1. БФ „Право на захист” надав, зокрема, пропозиції щодо, охорони праці та безпеки виробництва, гендерних питань, підтримки сімей, розвитку соціальних послуг, приведення окремих положень проекту акта у відповідність до чинного законодавства, доповнення переліку правових аспектів проекту акта питань житлової політики, доповнення індикативних показників для проведення моніторингу реалізації Стратегії.

2. БФ „280 днів” надав пропозиції щодо доповнення Стратегії завданнями із забезпечення всебічного сприяння здоровій вагітності.

3. Національний ЛГБТІ-консорціум запропонував низку правок щодо доповнення демографічних викликів та загроз розвитку України, недопущення дискримінації за будь-якими ознаками, розширення ключових проявів негативних демографічних тенденцій, осучаснення сімейного законодавства, доповнення переліку правових аспектів проекту Стратегії, узгодження його окремих положень із чинним законодавством, доповнення завдань проекту Стретегії новими завданнями.

4. ГО „Громадський рух „Всі разом!” надала прозиції стосовно законодавчого визначення понять щодо рівності прав та можливостей жінок і чоловіків.

5. ГО „Життя” надала пропозиції стосовно посилення політики у сфері боротьби з тютюнопалінням.

6. ДУ „Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України” висловив пропозиції щодо необхідності пріоритезації окремих завдань Стратегії задля більшої ефективності досягнення її цілей.

7. БО „Позитивні жінки” запропоновано доповнення проекту Стратегії завданнями щодо забезпечення ширшого доступу до сексуального та репродуктивного здоров’я, збільшення інвестицій у цю сферу, боротьби зі шкідливими соціальними та гендерними нормами, запобігання гендерному насильству тощо.

8. ГО „Центр демократії та верховенства права” надала пропозиції щодо необхідності доповнення проекту Стратегії положеннями стосовно визначення ДТП як одного з основних факторів скорочення населення та визначення завдань зі зменшення смертності на дорогах.

9. Структури ООН Жінки надали пропозиції щодо необхідності врахування гендерного аспекту у проекті Стратегії, доповнення індикативних показників для проведення моніторингу реалізації Стратегії.

10. Кирилюк Костянтин, начальник управління стратегічного розвитку Вінницької міської ради, запропонував посилити надання підтримки сім’ям, а також щодо залучення мігрантів в Україну.

11. Архипов Олексій запропонував ввести в Україні обов’язкове доабортне консультування жінок, які мають намір зробити аборт.

12. Даша Дашина запропонувала посилити підтримку сімей, зокрема  збільшивши її фінансову підтримку.

13. Посполітак Дарина Володимирівна запропонувала переглянути пільги для багатодітних сімей для привести їх у відповідність вимогам часу та потребам людей, необхідності розробки та включення в освітню програму просвітницьких курсів для ознайомлення із основами побудови ненасильницьких сімейних стосунків та батьківства/материнства, надання грантових програм/допомоги у відкритті власної справи для багатодітних сімей, надання підтримки жінкам у сфері репродуктивної медицини, дотримання принципу рівності та недискримінації щодо осіб на основі їх сексуальної орієнтації.

Надані пропозиції були у більшості враховані. Врахування окремих пропозицій вбачається неможливим у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України, а також у зв’язку із обмеженістю фінансових ресурсів держави.

Частина пропозицій буде врахована при опрацюванні плану заходів з реалізації у 2024–2026 роках Стратегії демографічного розвитку на період до 2040 року.

Також представники громадянського суспільства надали низку редакційних правок, які були враховані.

Проект акта на даний час готується до направлення на погодження центральним органам виконавчої влади та іншим зацікавленим сторонам.

Двічі (29.06.2023 та 02.10.2023) проводились стратегічні сесії з опрацювання Стратегії демографічного розвитку України, участь у яких взяли представники центральних органів виконавчої влади, міжнародних організацій та інші представники експертного середовища. Напрацювання було закладено в основу проекту акта.

 

Проект Стратегії також було представлено 22.04.2024 на Форумі „Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення”, організованому Мінсоцполітики за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.

Проект Стратегії було обговорено на засіданні Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України, яке відбулось 29.05.2024 у рамках Тижня Відкритого Уряду. Зауважень від учасників засідання не надійшло, було підтримано рішення продовжити обговорення в робочому режимі. Від члена Громадської ради Вознюка О. було запропоновано при розробці і реалізації даного проекту акта забезпечити співпрацю з МОЗ.

 

Теги: