Перейти до головного вмісту

Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги

Проект


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2025р. №

Київ


Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги


Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є:

Внести до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 371 „Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 37, ст. 2452), зміни, що додаються.


Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ




ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 2025 р. №


ЗМІНИ,

що вносяться до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги


1. У пункті 4:

1) абзаци другий та третій викласти в редакції:

„При зверненні за призначенням базової соціальної допомоги через органи Пенсійного фонду України (за технічної можливості) така допомога, призначена на сім’ю, може виплачуватися рівними частинами (з округленням до найближчого цілого числа, більшого за розрахункове) на кожну повнолітню особу із числа членів сім’ї за їх бажанням.

Сім’єю вважаються особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Одинока особа також вважається сім’єю та має права члена сім’ї.”;

2) абзац шостий викласти в такій редакції:

„малолітні діти віком до 14 років та неповнолітні діти віком до 18 років, у тому числі тимчасово влаштовані в сім’ю діти, які залишилися без батьківського піклування віком до 18 років, а також повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема в період між завершенням здобуття певного рівня освіти та зарахуванням для здобуття іншого рівня освіти за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), не мають власних сімей, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, незалежно від їх фактичного та/або задекларованого/ зареєстрованого місця проживання;”;

3) абзац одинадцятий виключити;

4) в абзаці дванадцятому слова „До складу сім’ї” замінити словами „Для цілей цього Порядку до складу сім’ї”.

2. У підпункті 1 пункту 5:

1) в абзаці першому слова „сумарно більше ніж три місяці” виключити;

2) абзац другий викласти в такій редакції:

„осіб, які сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом періоду, за який враховуються доходи;”.

3. Абзац третій пункту 6 після слів „90 календарних днів” доповнити словами „сумарно протягом 180 календарних днів перед місяцем звернення”.

4. Пункт 7 викласти в такій редакції:

„7. Базова соціальна допомога призначається в автоматичному режимі програмними засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - Єдина система) у режимі реального часу на підставі заяви про намір отримати базову соціальну допомогу (далі - заява про намір), яка формується засобами Єдиної системи на основі запиту уповноваженого представника сім'ї поданого засобами мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Дія) (далі - мобільний додаток Порталу Дія (Дія) та заяви про призначення базової соціальної допомоги (далі - заява про призначення) уповноваженого представника сім’ї, подана в електронній формі засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

У разі відсутності відомостей/інформації в електронних інформаційних ресурсах, з якими відбувається електронна інформаційна взаємодія, щодо уповноваженого представника сім’ї та/або членів сім’ї, які необхідні для призначення базової соціальної допомоги, рішення про призначення такої допомоги приймається засобами Єдиної системи на підставі заяви про намір та заяви про призначення у паперовій формі, поданих до органів Пенсійного фонду України. При цьому датою звернення вважається дата формування запиту уповноваженого представника сім'ї на формування заяви про намір, поданого засобами мобільного додатку Порталу Дія (Дія).”.

5. В абзаці четвертому пункту 8 слова „паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідку на постійне або тимчасове проживання” замінити словами „паспорт громадянина України / паспорт громадянина України для виїзду за кордон або посвідку на постійне або тимчасове проживання”.

6. У пункті 9 слова „Для подання заяви” замінити словами „Для подання запиту”, а слова „сформувати заяву про намір” замінити словами „сформувати запит”.

7. Пункт 10 викласти в такій редакції:

„10. Запит формується засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у формі, зручній для сприйняття її змісту, і містить прізвище (за наявності), власне ім’я, по батькові (за наявності); серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України / паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідки на постійне / тимчасове проживання, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру; реєстраційний номер облікової картки платника податків.”.

8. Пункти 11 та 12 виключити.

9. Пункт 13 викласти в такій редакції:

„13. Єдина система на основі запиту уповноваженого представника сім'ї формує заяву про намір та проводить розрахунок майбутнього (орієнтовного) розміру базової соціальної допомоги.”.

10. Доповнити Порядок пунктом 131:

„131. При розрахунку майбутнього (орієнтовного) розміру базової соціальної допомоги засобами Єдиної системи / інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України перевіряються та підтверджуються такі відомості:

з відомчої інформаційної системи ДМС через єдину інформаційну систему МВС – відомості про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), про особу (стать, дата народження, серія (за наявності), номер, дата видачі паспорта громадянина України, паспортного документа іноземця або посвідки на постійне/тимчасове проживання, найменування уповноваженого суб’єкта, що його видав, строк дії (за наявності);

з Єдиного державного демографічного реєстру через Єдину інформаційну систему МВС – відомості про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

із Державного реєстру актів цивільного стану громадян - відомості про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, народження;

із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування – про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страховий стаж;

із Державного реєстру фізичних осіб – платників податків – про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та доходи уповноваженого представника сім’ї та членів його сім’ї, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа – підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування;

із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно – про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок);

із Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України – про знищення/ пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку);

з Єдиного державного реєстру транспортних засобів – про наявність у членів сім’ї транспортних засобів;

з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб – про перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи;

з Єдиної державної електронної бази з питань освіти – про форму здобуття освіти щодо осіб, які досягли 18 років;

з Єдиної системи – про наявність інвалідності, про отримання базової соціальної допомоги, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.”;

11. У пункті 14:

1) абзац перший замінити абзацами такого змісту:

„14. Уповноважений представник сім'ї та кожен з повнолітніх член сім’ї протягом 72 годин з моменту отримання майбутнього (орієнтовного) розміру базової соціальної допомоги має підтвердити згоду з майбутнім (орієнтовним) розміром такої допомоги.

Підтвердження згоди з майбутнім (орієнтовним) розміром базової соціальної допомоги здійснюється шляхом накладення віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”) або кваліфікованого електронного підпису, або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису уповноваженого представника сім’ї та кожного з повнолітніх членів сім’ї на сформовану засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) заяву про призначення. Під час формування заяви про призначення уповноваженим представником сім’ї та кожним з повнолітніх членів сім’ї надається згода на:”.

У зв’язку з цим абзаци другий – дванадцятий вважати відповідно абзацами третім – тринадцятим;

2) доповнити пункт після абзацу восьмого новим абзацом такого змісту:

„Кожному повнолітньому члену сім'ї під час надання згоди на припинення раніше призначених державних допомог засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) відображається вид та розмір державної допомоги, яка буде припинена.”.

У зв’язку з цим абзаци дев’ятий – тринадцятий вважати відповідно абзацами десятим – чотирнадцятим.

12. Пункт 15 викласти в такій редакції:

„15. Заява про призначення формується засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у формі, зручній для сприйняття її змісту, і містить відомості:

1) про уповноваженого представника сім’ї:

прізвище (за наявності), власне ім’я, по батькові (за наявності);

стать;

дата народження;

місце народження;

серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або реквізити посвідки на постійне/тимчасове проживання, що оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру;

реєстраційний номер облікової картки платника податків;

унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

адреса задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування);

адреса фактичного місця проживання (за наявності);

контактні дані (номер телефону та/або адреса електронної пошти);

номер поточного рахунка, відкритого в уповноваженому банку, через який здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ;

сімейний стан;

2) про членів сім’ї уповноваженого представника сім’ї:

прізвище (за наявності), власне ім’я, по батькові (за наявності);

стать;

дата народження;

серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, посвідки на постійне / тимчасове проживання, оформлених засобами Єдиного державного демографічного реєстру;

для дитини віком до 14 років, а в разі відсутності паспорта громадянина України – до 16 років – серія та номер свідоцтва про народження дитини;

унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

сімейний стан / сімейний зв’язок;

реєстраційний номер облікової картки платника податків (для неповнолітніх членів сім'ї – за наявності);

контактні дані (номер телефону та/або адреса електронної пошти);

3) майбутній (орієнтовний) розмір базової соціальної допомоги.

Для формування заяви про призначення засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) відомості отримуються з Єдиної системи.

Сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) заява про призначення з накладеними на неї віддаленим кваліфікованим електронним підписом “Дія. Підпис” (“Дія ID”) або кваліфікованим електронним підписом, або удосконаленим електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису уповноваженого представника сім’ї та кожного повнолітнього члена сім’ї, блокується для редагування та передається до Єдиної системи для прийняття в автоматичному режимі рішення про призначення базової соціальної допомоги з урахуванням критеріїв, визначених цим Порядком.”.

13. У пункті 17:

1) абзац перший викласти в такій редакції:

„17. У разі виявлення під час розрахунку майбутнього (орієнтовного) розміру базової соціальної допомоги засобами Єдиної системи відсутності, неповних або недостовірних відомостей/інформації в державних електронних інформаційних ресурсах, з якими відбувається електронна інформаційна взаємодія, щодо уповноваженого представника сім’ї та/або членів сім’ї, які необхідні для призначення базової соціальної допомоги, уповноважений представник сім’ї повідомляється про це засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія).”;

в абзаці десятому слова „звернення засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія)” замінити словами „запиту уповноваженого представника сім'ї на формування заяви про намір, поданого засобами мобільного додатку Порталу Дія (Дія)”;

2) доповнити пункт абзацами такого змісту:

„Базова соціальна допомога може бути призначена на підставі заяви про намір та заяви про призначення, а також підтвердних документів, поданих до органів Пенсійного фонду України. Якщо протягом трьох місяців з дня призначення базової соціальної допомоги не відбулося наповнення / усунення розбіжностей у відомостях автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних щодо уповноваженого представника сім’ї та/або членів сім’ї, виплата призначеної базової соціальної допомоги припиняється.

У разі неможливості підтвердження критеріїв для визначення права та розрахунку розміру базової соціальної допомоги, визначених цим Порядком, у зв’язку з відсутністю відповідних автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних базова соціальна допомога може бути призначена на підставі підтвердних документів.”.

14. У пункті 18:

1) абзац четвертий викласти в такій редакції:

„Подана уповноваженим представником сім’ї заява про намір, документи/відомості опрацьовуються засобами інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України з урахуванням інформації з Єдиної системи, після чого такому представнику повідомляється про розмір розрахунку майбутнього (орієнтовного) розміру базової соціальної допомоги, загальну суму видів державної соціальної допомоги, що отримуються уповноваженим представником сім’ї та членами його сімʼї.”;

2) абзац сімнадцятий викласти в такій редакції:

„з Єдиної системи - про наявність інвалідності, про отримання базової соціальної допомоги, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.”;

3) доповнити пункт після абзацу сімнадцятого новими абзацами такого змісту:

„Якщо під час подачі в паперовій формі заяви про намір виявлено відсутність, неповні або недостовірні відомості/інформація в державних електронних інформаційних ресурсах, з якими відбувається електронна інформаційна взаємодія, щодо уповноваженого представника сім’ї та/або членів сім’ї, які необхідні для призначення базової соціальної допомоги, уповноваженому представнику сім’ї надається роз’яснення щодо необхідності наповнення / усунення розбіжностей у відомостях автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних.

При цьому базова соціальна допомога може бути призначена на підставі заяви про намір та заяви про призначення, а також підтвердних документів, поданих до органів Пенсійного фонду України. Якщо протягом трьох місяців з дня призначення базової соціальної допомоги не відбулося наповнення / усунення розбіжностей у відомостях автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних щодо уповноваженого представника сім’ї та/або членів сім’ї, виплата призначеної базової соціальної допомоги припиняється.

У разі неможливості підтвердження критеріїв для визначення права та розрахунку розміру базової соціальної допомоги, визначених цим Порядком, у зв’язку з відсутністю відповідних автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних базова соціальна допомога може бути призначена на підставі підтвердних документів.”.

У зв’язку з цим абзаци вісімнадцятий – тридцять другий вважати відповідно абзацами двадцять першим – тридцять п’ятим;

4) абзац тридцятий після слів „на адресу електронної пошти” доповнити словами „(за технічної можливості)”;

5) друге речення абзацу тридцять п’ятого викласти в такій редакції:

„Протягом десяти робочих днів засобами Єдиної системи/на адресу електронної пошти (за технічної можливості) уповноваженого представника сім’ї надсилається повідомлення про призначення базової соціальної допомоги або про відмову у призначенні із зазначенням підстави.”;

6) пункт доповнити абзацом такого змісту:

„Строк між поданням заяви про намір та заяви про призначення не може бути більшим ніж 10 календарних днів.”.

15. Абзац одинадцятий пункту 21 викласти в такій редакції:

„Середньомісячний сукупний дохід сім’ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім’ї, одержаний ними протягом трьох місяців, що передують місяцю, попередньому до місяця звернення.”.

16. Абзац четвертий пункту 23 викласти в такій редакції:

„Такий перерахунок проводиться на підставі отриманих відомостей з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, та з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, одержаного членами сім’ї протягом трьох місяців, що передують місяцю, попередньому до місяця, в якому виникли такі обставини.”.

17. Абзац четвертий пункту 24 викласти в такій редакції:

„у разі призначення уповноваженому члену сім’ї або одному із членів сім’ї державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям; допомоги на дітей одиноким матерям; допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях; тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;”.

18. У пункті 25:

1) в абзаці п’ятому слова „згоди на призначення” замінити словами „заяви на призначення”;

2) в абзаці шостому слова „під час призначення” замінити словами „під час формування заяви про намір та заяви на призначення”.

19. У додатку 1 до Порядку

позицію „▢ Маю на вкладному (депозитному) банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень” замінити позиціями такого змісту:

„Я та / або члени моєї сім'ї:

▢ маю (мають) на вкладному (депозитному) банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;

протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням базової соціальної допомоги здійснив (здійснили):

▢ операцію на суму, яка на дату проведення операції перевищує

100 тис. гривень;

▢ операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, яка на дату проведення операції перевищує 100 тис. гривень”.




Документи

Результат

Голосування триває від 01 липня 2025 р. до 15 липня 2025 р.

Згодні

0 (0%)

Незгодні

0 (0%)

Пропозиції:

0

Проголосували:

0

Щоб взяти участь у голосуванні необхідна авторизація

Увійдіть на платформу зараз та зробіть свій вибір! Ваша думка важлива, долучіться до змін

Увійти

Всього пропозицій: 0