Перейти до головного вмісту

Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог

Проект


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2025 р. №

Київ


Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог



Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики стосовно реалізації протягом двох років експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог (далі – експериментальний проект).

2. Затвердити такі, що додаються:

Порядок реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог;

Перелік видів соціальних допомог, що надаються засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

3. Установити, що:

1) координатором експериментального проекту є Міністерство соціальної політики;

2) учасниками експериментального проекту є:

як суб’єкти звернення за адміністративною послугою – громадяни України; іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України; установи (заклади), у яких особи перебувають на повному державному утриманні; інші юридичні особи, які звертаються за отриманням соціальної допомоги; а також фізичні та юридичні особи яким перераховуються кошти соціальної допомоги, що передбачені їм згідно із законодавством

(далі – одержувачі соціальної допомоги). До таких видів соціальної допомоги в експериментальному проекті належать виплати, перелік яких затверджений абзацом третім пункту 2 цієї постанови (далі – соціальна допомога);

як відповідальні за організацію та забезпечення реалізації експериментального проекту – районні, районні у містах Києві та Севастополі державні (військові) адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад через свої структурні підрозділи з питань соціального захисту населення (далі – органи соціального захисту населення), Пенсійний фонд України, а також за згодою уповноважені банки, перелік яких публікується на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів, та в яких одержувачам соціальної допомоги відкриваються поточні рахунки, через які здійснюється виплата соціальної допомоги; уповноважена організація, що обслуговує одержувачів соціальної допомоги через підрозділи (філія, представництво, відділення тощо), які безпосередньо проводять виплату і доставку соціальної допомоги одержувачам за місцем фактичного їх проживання в межах України;

3) джерелами фінансування експериментального проекту є кошти державного бюджету, благодійної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством.

4. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.

5. Міністерству соціальної політики:

1) забезпечити технічне доопрацювання Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі – Єдина система) для забезпечення відповідальними за організацію та реалізацію експериментального проекту призначення, нарахування та виплату соціальної допомоги відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою, а також для забезпечення технічної можливості отримання, накопичення, зберігання, обліку та моніторингу в Єдиному соціальному реєстрі, який є підсистемою Єдиної системи, зібраної, обробленої інформації про одержувачів такої допомоги, яким розраховано, призначено та здійснено відповідні виплати;

2) надати до 1 липня 2025 р. доступ Пенсійному фонду України до Єдиної системи;

3) протягом строку дії експериментального проекту інформувати раз на рік до 1 січня Кабінет Міністрів України про його реалізацію;

4) подати Кабінету Міністрів України не пізніше ніж через три місяці після завершення реалізації експериментального проекту звіт про результати його реалізації, а також у разі потреби пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів.

6. Пенсійному фонду України:

1) забезпечити до 1 липня 2025 року:

проведення технічного доопрацювання інформаційної системи Пенсійного фонду України з метою реалізації положень Порядку;

укладення відповідних договорів / внесення змін до існуючих договорів між Пенсійним фондом України та уповноваженими банками / уповноваженою організацією, удосконалення розробленого та впровадженого функціоналу кабінету уповноважених банків / уповноваженої організації в інформаційній системі Пенсійного фонду України та / або налагодження / удосконалення з ними за технічної можливості електронної інформаційної взаємодії.

2) забезпечити з 1 липня 2025 р. засобами інформаційної системи Пенсійного фонду України виплату на підставі, отриманої від Єдиної системи інформації, та з 1 жовтня 2025 р. призначення засобами Єдиної системи з урахуванням організаційної структури органів Пенсійного фонду України соціальної допомог у послідовності, визначеній Порядком, затвердженим цією постановою.

3) продовжити з 1 жовтня 2025 р. утримання сум надміру виплачених соціальних допомог, рішення про які прийнято органами соціального захисту населення, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів соціальних допомог, отриманими відповідно до пункту 7 цієї постанови.

4) надати до 1 жовтня 2025 р. доступ Національній соціальній сервісній службі та її територіальним органам до інформації про призначення, нарахування та виплату соціальних допомог, що здійснюється засобами інформаційної системи Пенсійного фонду України;

7. Обласним та Київській міській державним (військовим) адміністраціям забезпечити координацію роботи районних державних (військових) адміністрацій, органів місцевого самоврядування щодо передачі органами соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України справ про одержувачів соціальних допомог згідно з актами приймання-передачі:

пакетів документів щодо звернень за призначенням соціальних допомог, за якими не прийнято рішення станом на 30 вересня 2025 р., – до 15 жовтня 2025 р.;

справ про одержувачів соціальних допомог, накопичених за останні п’ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації) та реєстрів електронних справ, сформованих на підставі інформації Єдиної системи станом на 1 жовтня 2025 р., – до 1 грудня 2025 р. або протягом місяця після відновлення роботи органів соціального захисту населення.

8. Уповноваженій організації, що обслуговує одержувачів соціальної допомоги через підрозділи, які безпосередньо проводять виплату і доставку соціальної допомоги одержувачам за місцем фактичного їх проживання в межах України (Акціонерне товариство „Укрпошта”) передати до 1 листопада 2025 р. органам соціального захисту населення звіти про виплату соціальних допомог першої черги за вересень 2025 р. та повернути невиплачені одержувачам кошти і акт звірення розрахунків з виплати соціальних допомог.

9. Пенсійному фонду України, Національній соціальній сервісній службі, обласним та Київській міській державним (військовим) адміністраціям разом з органами місцевого самоврядування забезпечити інформування громадян про передачу до органів Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати соціальної допомог, порядок реалізації права на отримання зазначених видів соціальної допомог та порядок захисту інтересів у разі його порушення.

10. Ця постанова набирає чинності з 1 липня 2025 року, крім підпункту 1 пункту 5 та підпункту 1 пункту 6 цієї постанови, які набирають чинності з дня її опублікування.


Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ



ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 2025 р. №


ПОРЯДОК

реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог


1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог згідно Переліку видів соціальних допомог, що надаються засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. )

(далі – соціальна допомога) засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери та засобами інформаційної системи Пенсійного фонду України

(далі – експериментальний проект).

Метою експериментального проекту є встановлення механізму призначення та централізованого нарахування і виплати соціальної допомоги, що забезпечується в межах функціональних можливостей Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі – Єдина система), засобами Єдиної системи та засобами інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі – інформаційна система).

2. Під час експериментального проекту Пенсійним фондом України забезпечується з 1 липня 2025 р. засобами інформаційної системи Пенсійного фонду України виплата на підставі, отриманої від Єдиної системи інформації, та з 1 жовтня 2025 р. призначення засобами Єдиної системи з урахуванням організаційної структури органів Пенсійного фонду України соціальних допомог у послідовності, визначеній цим Порядком.

3. Для призначення соціальної допомоги заяви з необхідними документами та / або відомостями (далі – заяви з необхідними документами) подаються:

до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних (військових) адміністрацій лише із використанням засобів поштового зв’язку або в електронній формі (після введення в експлуатацію відповідних технічних і програмних засобів) через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування – до 30 вересня 2025 р. включно;

до територіального органу Пенсійного фонду України (далі – орган Пенсійного фонду), зокрема у разі надсилання їх засобами поштового зв’язку або в електронній формі (за допомогою засобів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільного додатка Пенсійного фонду України), які після формування електронної справи передаються Пенсійним фондом України до відповідної підсистеми Єдиної системи – починаючи з 1 жовтня 2025 року;

до уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або обласної та Київської міської держадміністрації (військової адміністрації), посадової особи центру надання адміністративних послуг, які за наявності технічної можливості формують в Єдиній системі електронну справу або передають її у формі електронної справи за допомогою інформаційно-комунікаційних систем Мінсоцполітики до відповідної підсистеми Єдиної системи – протягом дії Порядку;

в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – Портал Дія) і за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики (за наявності технічної можливості) – протягом дії Порядку.

Заяви з необхідними документами, сформовані за допомогою засобів Порталу Дія, засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики, засобів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільного додатка Пенсійного фонду України з накладеним заявником кваліфікованим електронним підписом відповідно до вимог Закону України „Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” або з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Законів України „Про електронні документи та електронний документообіг” і „Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, передаються до відповідної підсистеми Єдиної системи шляхом електронної інформаційної взаємодії.

4. Визначення права на отримання соціальних допомог, проведення розрахунку їх розміру, призначення соціальних допомог на строк, визначений відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання, здійснюється:

1) структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних (військових) адміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) (засобами Єдиної системи) – до 30 вересня 2025 р. включно;

2) органами Пенсійного фонду України (засобами Єдиної системи) – починаючи з 1 жовтня 2025 року незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування) одержувача соціальної допомоги.

Інформація щодо кожного одержувача соціальної допомоги, у тому числі її частини, яка перераховується установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, або іншим юридичним особам, яким перераховуються кошти соціальної допомоги згідно із законодавством із зазначенням способу виплати та відповідних виплатних реквізитів; строку призначення (виплати) соціальної допомоги та її розміру (частин) зазначається органом соціального захисту населення / органом Пенсійного фонду України у відповідній функціональній підсистемі Єдиної системи.

Якщо із суми соціальної допомоги стягуються аліменти, то інформація про особу, на користь якої проводиться стягнення, а також відсоток частини виплати від нарахованої суми, зазначаються органом соціального захисту населення / органом Пенсійного фонду України в особовій справі одержувача відповідного виду соціальної допомоги, облік якої ведеться у відповідній функціональній підсистемі Єдиної системи. Особа, на користь якої відбувається стягнення аліментів, також є одержувачем коштів виплати.

Соціальна допомога надається одержувачам на умовах, визначених цим Порядком, шляхом перерахування Пенсійним фондом України коштів для її виплати:

уповноваженим банкам, через які здійснюється виплата соціальної допомоги (далі – уповноважені банки) – на підставі договору між Пенсійним фондом України та уповноваженим банком про виплату соціальної допомоги

(далі – договір про виплату соціальної допомоги);

уповноваженій організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та соціальної допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів соціальної допомоги у межах України (далі – уповноважена організація) – на підставі укладеного між Пенсійним фондом України та уповноваженою організацією в порядку, передбаченому Законом України „Про публічні закупівлі”, договору про виплату та доставку пенсій, соціальної допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України (далі – договір на оплату послуг).

5. У липні – вересні 2025 р. включно призначення, нарахування та виплата соціальних допомог здійснюється в такій послідовності:

1) органи соціального захисту населення (засобами Єдиної системи) у липні – серпні 2025 р. до 20 числа, у вересні 2025 р. до 15 числа:

розраховують суми соціальних допомог за поточний місяць (у тому числі кошти соціальної допомоги, виплата яких проводиться одноразово) кожному одержувачу за видами соціальної допомоги з урахуванням сум повернутих і не виплачених уповноваженими банками / уповноваженою організацією коштів невиплаченої соціальної допомоги за попередні місяці (за наявності);

формують списки нарахувань сум соціальної допомоги одержувачам (далі – Списки нарахувань) за кожним видом соціальної допомоги та способом її виплати, із обов’язковим накладенням керівником органу соціального захисту населення або його заступником (відповідно до затвердженого розподілу обов’язків) кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог законів України „Про електронні документи та електронний документообіг” і „Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги” (далі – кваліфікований електронний підпис).

Списки нарахувань за способом виплати соціальної допомоги формуються:

для перерахування коштів на поточні рахунки (за стандартом IBAN) одержувачів соціальної допомоги, відкриті в уповноважених банках;

для виплати коштів через підрозділи (філії, представництва, відділення тощо) уповноваженої організації (далі – виплатний об’єкт) за місцем проживання одержувачів соціальної допомоги.

Списки нарахувань засобами Єдиної системи направляються до Пенсійного фонду України.

2) Пенсійний фонд України засобами інформаційної системи опрацьовує отримані Списки нарахувань та щомісяця до 23 числа (у грудні – до 20 числа) формує за кожним видом соціальної допомоги та способом її виплати, заявку щодо потреби в бюджетних коштах для перерахування / виплати соціальної допомоги уповноваженим банкам / уповноваженій організації згідно з додатками 1 і 2 до цього Порядку (далі – заявка на виплату соціальної допомоги) для подання Мінсоцполітики до Казначейства на підставі Списків нарахувань.

Списки нарахувань подаються уповноваженим банкам / уповноваженій організації шляхом інформаційно-комунікаційної взаємодії або в електронній формі через особистий кабінет уповноваженого банку / уповноваженої організації на підставі договору між Пенсійним фондом України та уповноваженим банком / уповноваженою організацією про електронну інформаційну взаємодію.

3) Мінсоцполітики не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після отримання заявки формує платіжні інструкції та подає їх в установленому порядку Казначейству для перерахування бюджетних коштів на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ „Ощадбанк”.

Пенсійний фонд України не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня отримання бюджетних коштів перераховує кошти уповноваженим банкам / уповноваженій організації на підставі укладених між Пенсійним фондом України та уповноваженими банками, Пенсійним фондом України та уповноваженою організацією договорів про виплату соціальної допомоги / на оплату послуг.

Порядок формування виплатних документів на виплату соціальних допомог, інші відносини, що виникають між Пенсійним фондом України, його територіальними органами та уповноваженими банками, а також організацією, що здійснює виплату та доставку пенсій та соціальної допомоги, під час виплати соціальних допомог, визначається Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636) та Порядком виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 „Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43).

4) уповноважений банк в установленому порядку не пізніше наступного робочого дня з дати отримання коштів перераховує кошти на поточні рахунки одержувачів соціальної допомоги, відкриті в цьому уповноваженому банку.

Плата за розрахунково-інформаційне обслуговування під час оброблення електронних розрахункових документів у системі електронних платежів Національного банку не справляється.

Не зараховані уповноваженими банками на поточні рахунки одержувачів соціальної допомоги суми коштів не пізніше наступного операційного дня після їх надходження повертаються на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ „Ощадбанк”, із зазначенням у списку уповноваженого банку причини незарахування коштів відповідно до пунктів 19, 23 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 35, ст. 1803; 2016 р., № 79, ст. 2636).

Інформація про повернуті на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України незараховані на поточні рахунки одержувачів соціальної допомоги суми коштів (згідно з поданою уповноваженими банками інформацією) завантажується Пенсійним фондом України до інформаційної системи.

5) уповноважена організація доставляє та виплачує кошти соціальної допомоги одержувачам через виплатні об’єкти.

Виплата одержувачам соціальної допомоги проводиться працівником виплатного об’єкта згідно з пунктами 29–34 Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 „Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43).

Не виплачені уповноваженою організацією суми коштів соціальної допомоги протягом чотирьох робочих днів після завершення виплатного періоду та в грудні не пізніше ніж 24 грудня поточного року перераховуються на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ „Ощадбанк”, із зазначенням у списку уповноваженої організації причини невиплати коштів відповідно до пункту 33 Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1279 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 43).

Інформація про повернуті на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України суми коштів соціальної допомоги (згідно з поданою уповноваженою організацією інформацією) завантажується Пенсійним фондом України до інформаційної системи.

6) Списки уповноважених банків / уповноваженої організації із відмітками про незараховані / невиплачені суми соціальної допомоги завантажуються до Єдиної системи та використовуються при проведенні наступних розрахунків соціальної допомоги одержувачам.

Суми соціальної допомоги, не виплаченої станом на 1 грудня поточного року, що надійшли до Пенсійного фонду України від уповноважених банків / уповноваженої організації, повертаються Пенсійним фондом України на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.

Пенсійний фонд України інформує щомісяця до 10 числа Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

Установам (закладам), іншим юридичним особам, на рахунок яких перераховано загальною сумою кошти соціальної допомоги, передбаченої згідно із законодавством окремим особам, надається можливість доступу до списків осіб, яким призначено та виплачено кошти такої соціальної допомоги, із зазначенням частини, що підлягала виплаті на користь установи (закладу) / юридичної особи, у разі реєстрації в Єдиній системі адміністраторів установ (закладів) / юридичних осіб, яким перераховуються кошти соціальної допомоги згідно із законодавством, та підключення робочих місць посадових осіб таких установ (закладів) / юридичних осіб до функціоналу кабінету в Єдиній системі та / або налагодження інформаційно-комунікаційної взаємодії.

7) Пенсійний фонд України за результатами виплати соціальних допомог через виплатні об’єкти, до 15 числа місяця, наступного за місяцем виплати (доставки) соціальної допомоги, за допомогою засобів інформаційної системи формує заявку для оплати послуг із виплати і доставки, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (далі – заявка на оплату послуг), і подає її Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики протягом трьох робочих днів перераховує кошти Пенсійному фонду України згідно з поданою заявкою на оплату зазначених послуг.

Оплата послуг з виплати і доставки соціальної допомоги проводиться Пенсійним фондом України (шляхом перерахування коштів на поточний рахунок уповноваженої організації окремо за кожним видом соціальної допомоги) за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати відповідного виду соціальної допомоги.

6. Починаючи із 1 жовтня 2025 р. призначення, нарахування та виплата соціальних допомог здійснюється у такій послідовності:

органи Пенсійного фонду України з урахуванням їх організаційної структури (засобами Єдиної системи) до 20 числа кожного місяця:

розраховують суми соціальних допомог за поточний місяць (у тому числі кошти соціальної допомоги, виплата яких проводиться одноразово) кожному одержувачу за видами соціальної допомоги з урахуванням сум повернутих і не виплачених уповноваженими банками, або уповноваженою організацією коштів невиплаченої соціальної допомоги за попередні місяці (за наявності);

здійснюють призначення, нарахування соціальних допомог, формують Списки нарахувань за кожним видом соціальної допомоги та способом її виплати, із обов’язковим накладенням керівником органу Пенсійного фонду України або його заступником (відповідно до затвердженого розподілу обов’язків) кваліфікованого електронного підпису.

Списки нарахувань засобами Єдиної системи направляються до інформаційної системи.

Пенсійний фонд України організовує проведення виплати та перерахування коштів соціальної допомоги одержувачам у спосіб, визначений у підпунктах 2 – 7 пункту 5 цього Порядку.

7. Не виплачені одержувачу бюджетні кошти соціальної допомоги враховуються органами Пенсійного фонду України під час розрахунку соціальної допомоги на наступний період.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) соціальної допомоги повертаються одержувачем на рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ „Ощадбанк”.

Кошти соціальної допомоги за минулі бюджетні періоди, повернуті на рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ „Ощадбанк”, не пізніше ніж 10 числа місяця, наступного за кварталом, що минув, та не пізніше ніж 26 грудня поточного року повертаються на реєстраційний рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.

Кошти, які надійшли у звітному періоді на реєстраційний рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі, за операціями, що були проведені у минулих бюджетних періодах, спрямовуються в дохід державного бюджету.

Інформація про повернуті суми коштів соціальної допомоги вноситься Пенсійним фондом України до Єдиної системи.

Після цього повернуті одержувачами соціальної допомоги кошти перераховуються Пенсійним фондом України на реєстраційний рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі.

Повернуті кошти поточного періоду Мінсоцполітики використовує з дотриманням бюджетного законодавства.

8. Для підтвердження актуальності права одержувачів соціальної допомоги на продовження її отримання Мінсоцполітики в період до 30 вересня 2025 р. / Пенсійний фонд України, починаючи з 1 жовтня 2025 р. щомісяця забезпечує передання Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації про одержувачів соціальної допомоги для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України „Про верифікацію та моніторинг державних виплат”.

За результатами проведеної верифікації одержувачів соціальної допомоги Мінфіном передаються рекомендації Пенсійному фонду України / Мінсоцполітики для подальшого завантаження до функціоналу Єдиної системи.

У разі успішного проходження верифікації, тобто відсутності рекомендації Мінфіну щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, які впливають на визначення права та розмір соціальної допомоги, соціальна допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи. У разі надходження за результатами верифікації рекомендацій Мінфіну щодо проведення додаткової перевірки інформації, що впливає на визначення права та розмір соціальної допомоги, засобами Єдиної системи автоматично тимчасово зупиняється нарахування соціальної допомоги на період проведення такої додаткової перевірки у визначений законодавством строк, а відповідні рекомендації засобами Єдиної системи передаються органу соціального захисту населення / органу Пенсійного фонду України, який призначив соціальну допомогу, для їх опрацювання згідно з вимогами законодавства.

9. Пенсійний фонд України починаючи з листопада 2025 року щомісяця (до 20 числа місяця, наступного за місяцем виплати соціальної допомоги), щокварталу (не пізніше ніж через 25 днів після закінчення звітного кварталу), щороку (не пізніше ніж 5 лютого року, наступного за звітним) подає Мінсоцполітики звіт про нарахування та виплату соціальної допомоги, за формою встановленою Мінсоцполітики.

10. Пенсійний фонд України формує відомості згідно з додатком 4 ДФ „Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору” до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Мінфіном, та забезпечує його подання до ДПС.

11. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття і закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.

12. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.

13. Уповноважений банк забезпечує виконання умов відповідно до Закону України „Про санкції” стосовно фізичних осіб, щодо яких застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), інформація щодо яких є у володінні таких банків.


ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 2025 р. №


ПЕРЕЛІК

видів соціальних допомог, що надаються засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери


1. Державна допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.

2. Державна допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

3. Державна допомога на дітей одиноким матерям.

4. Державна допомога при усиновленні дитини.

5. Державна допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.

6. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям.

7. Допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.

8. Державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях.

9. Грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, в тому числі здійснення видатків на сплату за них єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

10. Соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя.

11. Оплата послуги патронату над дитиною та здійснення видатків, зокрема на сплату за патронатного вихователя єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

12. Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам.

13. Тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, „Дитина не одна”.



ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 2025 р. №


ЗМІНИ,

що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України


1. У Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2365; 2003 р., № 51, ст. 2691; 2005 р., № 17, ст. 902; 2008 р., № 63, ст. 2135; 2009 р., № 12, ст. 257; 2014 р., № 53, ст. 1408; 2015 р., № 74, ст. 2437; 2016 р., № 97, ст. 3165; 2018 р., № 62, ст. 2144; 2020 р., № 61, ст. 1981; 2022 р., № 95, ст. 5891; 2023 р., № 44, ст. 2343; 2024 р., № 17, ст. 1098, № 80, ст. 4735):

1) у пункті 2:

абзаци п’ятий – сьомий замінити абзацами такого змісту:

„Призначення і виплата допомоги сім'ям з дітьми здійснюються за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка звертається за призначенням допомоги сім'ям з дітьми (далі - заявник), з використанням (за технічної можливості) функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302):

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – органи соціального захисту населення) – до 30 вересня 2025 р. включно – призначення (крім допомоги при народженні дитини); до 30 червня 2025 р. включно – виплата (крім допомоги при народженні дитини);

органами Пенсійного фонду України – починаючи з 1 жовтня 2025 р. – призначення (крім допомоги при народженні дитини); починаючи з 1 липня 2025 р. – виплата (крім допомоги при народженні дитини) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).

Допомога за місцем проживання (перебування) призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення / органами Пенсійного фонду України (далі – уповноважені органи) з використанням інформаційних систем.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями для призначення державної допомоги сім’ям з дітьми (далі - заяви з необхідними документами та/або відомостями) приймаються від громадян:

органами соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій) – до 30 вересня 2025 р. включно (крім допомоги при народженні дитини) лише в разі надіслання їх із використанням засобів поштового зв’язку або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія);

органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 жовтня 2025 р. (крім допомоги при народженні дитини), у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

У зв’язку з цим абзаци восьмий – дев’ятнадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим – двадцять третім;

у абзацах дванадцятому, дев’ятнадцятому, двадцять першому та двадцять другому слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

2) у пунктах 4, 9, 27 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

3) у пункті 281:

у абзаці першому слова „органу соціального захисту населення” замінити словами „уповноваженому органу”;

у абзаці другому слово „Мінреінтеграції” замінити словом „Мінрозвитку”;

абзац третій викласти в такій редакції:

„Заяви з необхідними документам та/або відомостями, що надійшли на адресу регіонального органу соціального захисту населення, не пізніше наступного робочого дня після їх отримання розподіляються в хронологічному порядку їх надходження між функціонуючими органами соціального захисту населення відповідного регіону та надсилаються їм для опрацювання, прийняття рішення щодо призначення/продовження або відмови в наданні допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, та інформування заявника про прийняте рішення. Починаючи з 1 жовтня 2025 р. такі особи надсилають заяву з необхідними документами та/або відомостями до органу Пенсійного фонду України незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування). ”;


4) у пунктах 30, 34–36, 42, 425, 426 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

5) абзац перший пункту 427 викласти у такій редакції:

„У період воєнного стану для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, заявник, який тимчасово перебуває за межами України (крім осіб, які перебувають на території держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України), надсилає до 30 вересня 2025 р. заяву з необхідними документами та/або відомостями до органу соціального захисту населення за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а починаючи з 1 жовтня 2025 р. до уповноваженого органу незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

6) у абзацах п’ятому та сьомому пункту 43 слова „і виплачує” виключити;

7) у пунктах 44, 46 , 47, 49 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

8) пункт 52 доповнити абзацом такого змісту:

„Надання державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 „Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

9) пункт 54 викласти в такій редакції:

„54. У разі зміни місця проживання отримувача державної допомоги сім’ям з дітьми виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання або відбування покарання з місяця звернення на підставі електронної особової справи отримувача допомоги сім’ям з дітьми, а для отримувачів допомоги сім’ям з дітьми, які зверталися за її призначенням раніше та на яких не сформовано електронної особової справи, - на підставі особової справи в електронному вигляді, зокрема сформованої з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери. Починаючи з 1 жовтня 2025 р. виплата державної допомоги сім’ям з дітьми прожовжується органом Пенсійного фонду України незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

10) у пунктах 60-63, 67, 68 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

2. У Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 9, ст. 394; 2020 р., № 23, ст. 849, № 61, ст. 1981; 2022 р., № 80, ст. 4826, № 95, ст. 5891; 2024 р., № 17, ст. 1098):

1) у пункті 3:

абзаци перший – третій замінити абзацами такого змісту:

„3. Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 „Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302):

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – органи соціального захисту населення) – до 30 вересня 2025 р. включно – призначення; до 30 червня 2025 р. включно – виплата;

органами Пенсійного фонду України – починаючи з 1 жовтня 2025 р. – призначення; починаючи з 1 липня 2025 р. – виплата незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).

Заяви з необхідними документами та/або відомостями для призначення державної соціальної допомоги (далі – заяви з необхідними документами та/або відомостями) приймаються від громадян:

органами соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій) – до 30 вересня 2025 р. включно лише в разі надіслання їх із використанням засобів поштового зв’язку або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг).

органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 жовтня 2025 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державний вебпортал електронних послуг) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).

Посадова особа органу соціального захисту населення / органу Пенсійного фонду України (далі – уповноважений орган), яка приймає заяви з необхідними документами та/або відомостями, зокрема надіслані з використанням засобів поштового зв’язку, реєструє їх та формує електронні особові справи з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.”;

У зв’язку з цим абзаци четвертий – шостий вважати відповідно абзацами восьмим – десятим;

2) у абзацах восьмому та десятому слова „органу соціального захисту населення” замінити словами „уповноваженому органу”;

3) у пункті 4 слово „органами соціального захисту населення” замінити словами „уповноваженими органами”;

4) пункті 5:

у абзацах четвертому та сьомому слова „органу соціального захисту населення” в усіх відмінках замінити відповідно словами „уповноваженого органу” у відповідних відмінках;

абзац дев’ятий після слів „бути надіслані” доповнити словами та цифрами „до 30 вересня 2025 р. включно”;

5) у пунктах 8, 114, 116, 14, 16, 17, 19, 20-22, 25 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

6) пункт 26 доповнити абзацом такого змісту:

„Надання державної соціальної допомоги здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1478 „Деякі питання соціального захисту малозабезпечених сімей” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 319), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”.

3. У Порядку взаємодії Міністерства фінансів, органів Державної казначейської служби та установ, які здійснюють виплати пільг, субсидій, інших соціальних виплат, під час перерахування таких виплат, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 151 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 20, ст. 787):

1) у абзаці першому пункту 3 слова „електронному вигляді” замінити словами „електронній формі”, а слова „паперовому вигляді” замінити словами „паперовій формі”;

2) у пункті 8 слова „електронному вигляді” замінити словами „електронній формі”;

3) у тексті Порядку та додатках 1 – 3 до нього слова „платіжне доручення” та слово „реєстр” в усіх відмінках замінити відповідно словами „список” та „платіжна інструкція” у відповідних відмінках.

4. У Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. № 250 „Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім’ям” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 28, ст. 985, № 70, ст. 2453; 2020 р., № 61, ст. 1981, № 78, ст. 2507; 2024 р., № 17, ст. 1098):

1) пункт 4 викласти в такій редакції:

„4. Призначення і виплата допомоги здійснюються за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка претендує на призначення допомоги (далі – заявник), з використанням (за технічної можливості) функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302):

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – органи соціального захисту населення) – до 30 вересня 2025 р. включно – призначення; до 30 червня 2025 р. включно – виплата;

органами Пенсійного фонду України – починаючи з 1 жовтня 2025 р. – призначення; починаючи з 1 липня 2025 р. – виплата незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

2) у пункті 7:

абзаци четвертий та п’ятий замінити абзацами такого змісту:

„Заяви з необхідними документами та/або відомостями для призначення допомоги (далі – заяви з необхідними документами та/або відомостями) приймаються від громадян:

органами соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій) – до 30 вересня 2025 р. включно лише в разі надіслання їх із використанням засобів поштового зв’язку або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг).

органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 жовтня 2025 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування)..

Посадова особа органу соціального захисту населення / органу Пенсійного фонду України (далі – уповноважений орган), яка приймає заяви з необхідними документами та/або відомостями, зокрема надіслані з використанням засобів поштового зв’язку, реєструє їх та формує електронні особові справи з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.”;

У зв’язку з цим абзаци шостий – вісімнадцятий вважати відповідно абзацами восьмим – двадцятим;

3) абзаци одинадцятий – тринадцятий викласти у такій редакції:

„У період воєнного стану для призначення допомоги заявник, який тимчасово перебуває за межами України (крім осіб, які перебувають на території держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України), надсилає до 30 вересня 2025 р. заяву з необхідними документами (зокрема копію посвідчення батьків багатодітної сім’ї/посвідчення дитини з багатодітної сім’ї) та/або відомостями до органу соціального захисту населення за адресою задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування), а починаючи з 1 жовтня 2025 р. до уповноваженого органу незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).

Якщо заявник зазначає відомості про адресу задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування) на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, така заява з необхідними документами та/або відомостями може надсилатися до 30 вересня 2025 р. на поштову адресу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення обласних держадміністрацій (далі – регіональний орган соціального захисту населення) у відповідному регіоні.

Заяви з необхідними документами та/або відомостями, що надійшли на адресу регіонального органу соціального захисту населення, не пізніше наступного робочого дня після їх отримання розподіляються в хронологічному порядку їх надходження між функціонуючими органами соціального захисту населення відповідного регіону та надсилаються їм для опрацювання, прийняття рішення щодо призначення/продовження або відмови в наданні допомоги та інформування заявника про прийняте рішення. Починаючи з 1 жовтня 2025 р. такі особи надсилають заяву з необхідними документами та/або відомостями до органу Пенсійного фонду України незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

у абзацах восьмому, десятому, шістнадцятому, сімнадцятому, дев’ятнадцятому та двадцятому слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

4) у пунктах 8, 11 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку;

5) пункт 12 доповнити абзацом такого змісту:

„Надання допомоги здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 „Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

6) пункт 13 викласти в такій редакції:

„13. У разі зміни місця проживання отримувача допомоги виплата її продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання з місяця звернення до органу соціального захисту населення за новим місцем проживання на підставі електронної особової справи отримувача допомоги, а для отримувачів допомоги, які зверталися за її призначенням раніше та на яких не сформовано електронної особової справи, - на підставі особової справи в електронному вигляді, зокрема сформованої з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери. Починаючи з 1 жовтня 2025 р. виплата допомоги прожовжується органом Пенсійного фонду України незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

7) у пунктах 14, 15, 151 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі.

5. У Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом „гроші ходять за дитиною”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552 „Деякі питання виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом „гроші ходять за дитиною”, оплати послуг із здійснення патронату над дитиною та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, підтримки малих групових будинків” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 53, ст. 1840; 2020 р., № 4, ст. 210, № 89, ст. 2888; 2021 р., № 37, ст. 2224; 2024 р., № 80, ст. 4735):

1) пункт 4 викласти у такій редакції:

„4. Призначення і виплата державної соціальної допомоги, грошового забезпечення здійснюються з використанням (за технічної можливості) функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302) на підставі підготовлених службою у справах дітей документів, що зберігаються протягом п’яти років після припинення виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі – структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) – до 30 вересня 2025 р. включно – призначення; до 30 червня 2025 р. включно – виплата;

органами Пенсійного фонду України – починаючи з 1 жовтня 2025 р. – призначення; починаючи з 1 липня 2025 р. – виплата незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

2) у пункті 5:

абзац перший викласти у такій редакції:

„5. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення / орган Пенсійного фонду України (далі – уповноважені органи) призначає державну соціальну допомогу та грошове забезпечення за заявою батьків-вихователів і одного з прийомних батьків, до якої додаються:”;

абзац восьмий замінити абзацами такого змісту:

„Заяви з необхідними документами та/або відомостями для призначення державної соціальної допомоги та грошового забезпечення (далі - заяви з необхідними документами та/або відомостями) приймаються від заявників:

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій) – до 30 вересня 2025 р. включно лише в разі надіслання їх із використанням засобів поштового зв’язку або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг).

органами Пенсійного фонду України починаючи з 1 жовтня 2025 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

У зв’язку з цим абзаци дев’ятий – п’ятнадцятий вважати відповідно абзацами одинадцятим – сімнадцятим;

в абзацах одинадцятому, дванадцятому, чотирнадцятому–шістнадцятому слова „структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

3) у пунктах 7 та 11 слова „структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

4) пункт 12 викласти в такій редакції:

„12. Державна соціальна допомога та грошове забезпечення виплачуються щомісяця уповноваженим органом на особові рахунки батьків-вихователів та особовий рахунок одного з прийомних батьків у банківській установі за їх вибором або через структурні підрозділи акціонерного товариства “Укрпошта” за місцем проживання дитини у дитячому будинку сімейного типу або прийомній сім’ї.

Надання державної соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 „Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

5) абзац шостий пункту 13 викласти в такій редакції:

„У разі зміни місця проживання отримувача державної соціальної допомоги та грошового забезпечення виплата їх продовжується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання з місяця звернення на підставі електронної особової справи отримувача державної соціальної допомоги та грошового забезпечення, а для отримувачів державної соціальної допомоги та грошового забезпечення, які зверталися за їх призначенням раніше та на яких не сформовано електронної особової справи, - на підставі особової справи в електронному вигляді, зокрема сформованої з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери. Починаючи з 1 жовтня 2025 р. виплата державної соціальної допомоги та грошового забезпечення прожовжується органом Пенсійного фонду України незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

6) у пункті 131 слова „структурного підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами „уповноваженого органу”.

6. У Порядку виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплати послуги патронату над дитиною, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 „Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 69, ст. 4386):

1) пункт 2 викласти у такій редакції:

„2. Призначення і виплата соціальної допомоги та грошового забезпечення патронатного вихователя і помічника патронатного вихователя, оплата за надання послуги патронату над дитиною, здійснюються:

структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення), сільської, селищної ради (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) – до 30 вересня 2025 р. включно – призначення; до 30 червня 2025 р. включно – виплата;

органом Пенсійного фонду України – починаючи з 1 жовтня 2025 р. – призначення; починаючи з 1 липня 2025 р. – виплата незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).”;

2) у пункті 4:

абзац третій після слів „соціального захисту населення” доповнити словами „/ органу Пенсійного фонду України (далі – уповноважені органи);

у абзаці четвертому слова „структурному підрозділу з питань соціального захисту населення” замінити словами „уповноваженому органу”;

3) у пункті 5 слова „Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення” замінити словами „Уповноваженим органом”;

4) пункт 51 доповнити абзацом такого змісту:

„Надання соціальної допомоги та грошового забезпечення, оплати за надання послуги патронату над дитиною здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 „Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

5) у пунктах 8 та 9 слова „структурний підрозділ з питань соціального захисту населення” замінити словами „уповноважений орган”.

7. У Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 „Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418; 2023 р., № 69, ст. 3990, № 106, ст. 6365; 2024 р., № 17, ст. 1098):

1) у пункті 4:

абзац перший замінити абзацами такого змісту:

„4. Для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі - заява). Така заява подається:

до 30 вересня 2025 р. включно структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики, а починаючи з 1 жовтня 2025 р. – , органу Пенсійного фонду України, у тому числі поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування), або

уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.”;

у абзаці третьому слова „Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія)” замінити словами „Порталу Дія”;

абзац п’ятий після слів „органу соціального захисту населення” доповнити словами „/ органу Пенсійного фонду України (далі – уповноважені органи)”;

2) у пунктах 51, 6, 8, 9, 11, 13, 132, 14–151, 19 – 21 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

3) пункт 23 після слова „Мінсоцполітики” доповнити словами „/ Пенсійний фонд України”;

4) у пунктах 24 та 26 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

5) у пункті 27:

слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі;

доповнити абзацом такого змісту:

„Надання допомоги здійснюється згідно з Порядком використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1475 „Деякі питання соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 317), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

6) у пунктах 28, 29, 31 слова „орган соціального захисту населення” в усіх відмінках і формах числа замінити словами „уповноважений орган” у відповідному відмінку і числі.

8. У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 „Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316; 2024 р., № 20, ст. 1294, № 32, ст. 2024):

1) у пункті 3:

абзац перший викласти у такій редакції:

„3. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за напрямами, зазначеними у підпунктах 11, 2, 9, 10, 12, 15 пункту 4 і пункті 41 цього Порядку, є:”;

доповнити абзацом такого змісту:

„Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за напрямами, зазначеними у підпунктах 1, 3-8, 13 пункту 4 цього Порядку, є Пенсійний фонд України. ”;

2) пункт 4 викласти у такій редакції:

„ 4. Бюджетні кошти спрямовуються на:

1) виплату державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги при усиновленні дитини, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, допомоги на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2365), а також на оплату витрат, пов’язаних з їх виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

11) виплату допомоги при народженні дитини відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2365);

2) виплату тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 189 (Офіційний вісник України, 2006 р., № 8, ст. 446);

3) виплату допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, відповідно до Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 р. № 250 “Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім’ям” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 28, ст. 985), а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

4) відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 16, ст. 543);

5) виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 53, ст. 1840; 2021 р., № 37, ст. 2224) , а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

6) виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя відповідно до Порядку виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплати послуги патронату над дитиною, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 69, ст. 4386), а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

7) виплату грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, в тому числі здійснення видатків на сплату за них єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 552 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 53, ст. 1840; 2021 р., № 37, ст. 2224), а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

8) оплату послуги патронату над дитиною та здійснення видатків, зокрема на сплату за патронатного вихователя єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Порядку виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплати послуги патронату над дитиною, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 69, ст. 4386), а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

9) виплату одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”, відповідно до Порядку виплати одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2011 р. № 268 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 20, ст. 845);

10) покриття витрат на оплату послуг, пов’язаних з виплатою та доставкою деяких видів допомоги, винагород, компенсацій, грошового забезпечення та оплатою послуг окремим категоріям населення, передбачених підпунктами 11, 2, 9, цього пункту, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання;

11) виплату грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” відповідно до Порядку призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2025 р. № 114 “Деякі питання призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 19, ст. 1274);

12) надання одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2020 р. № 1180 “Деякі питання надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 99, ст. 3208);

13) виплату тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, “Дитина не одна”, відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, “Дитина не одна”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 “Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування” а також на оплату витрат, пов’язаних з її виплатою через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги;

14) відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування особам, визначеним пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 2024 р. № 664 “Деякі питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 57, ст. 3369);

15) забезпечення здійснення заходів здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, відповідно до порядку відповідно до порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженого Кабінетом Міністрів України, а саме:

придбання речей першої необхідності для забезпечення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, після їх повернення відповідно до додатка 1 до Порядку виявлення, повернення, забезпечення супроводу та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 47, ст. 2928; 2025 р., № 15, ст. 1096);

компенсацію вартості проїзду, добових, проживання депортованої або примусово переміщеної дитини, та її законного представника або уповноваженої ним особи під час поїздки;

виплату законному представнику дитини одноразової грошової допомоги депортованій або примусово переміщеній дитині та вартості оренди житлових приміщень після її повернення за умови фактичного проживання в них строком не більш як три місяці (у разі потреби).”;

3) пункт 6 доповнити підпунктом 3 такого змісту:

,,3) Пенсійному фонду України за напрямами, визначеними підпунктами 1, 3-8, 13 пункту 4 цього Порядку, ‒ на підставі переліку проведених нарахувань щодо потреби в бюджетних коштах на виплату окремо по кожному виду державної допомоги та витрат на їх виплату та доставку, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.

Пенсійний фонд України формує заявку щодо потреби в бюджетних коштах на виплату окремо по видах державної допомоги та витрат на їх виплату та доставку, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання (далі – заявка) і подає їх щомісяця до 23 числа (у грудні – до 20 числа) Мінсоцполітики.

Кошти для виплати державної допомоги перераховуються Мінсоцполітики на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Казначействі.

Пенсійний фонд України перераховує бюджетні кошти з реєстраційного рахунку, відкритого в Казначействі, на рахунок Пенсійного фонду України, відкритого в АТ „Ощадбанк” на підставі реєстру фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжних інструкцій, поданих до Казначейства.

Пенсійний фонд України перераховує кошти одержувачам виплат на особисті банківські рахунки одержувачів виплат або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги.

Пенсійний фонд України інформує щомісяця до 10 числа Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

Нарахування і надання державних допомог здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

4) пункт 9 викласти у такій редакції:

„9. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття і закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства, а також операції, пов’язані із використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.”.

9. У Порядку використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1475 „Деякі питання соціального захисту громадян, які потрапили у складні життєві обставини” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 317, № 35, ст. 1854, № 69, ст. 3990, № 94, ст. 5558; 2024 р., № 9, ст. 491; № 11, ст. 689):

1) у пункті 3:

у абзаці першому підпункту 1 цифри ,,9-11” замінити цифрами ,,8-11”;

підпункт 2 після слів ,,вагітності та пологах” доповнити словами та цифрами ,, , щодо напряму, зазначеного у підпункті 8 пункту 4 цього Порядку,”;

2) підпункт 3 пункту 5 викласти у такій редакції:

„3) Пенсійному фонду України за напрямом, визначеним підпунктом 8 пункту 4 цього Порядку, ‒ на підставі переліку внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, для перерахування допомоги на банківський рахунок (за стандартом IBAN) внутрішньо переміщеним особам у банку, в якому в особи відкрито рахунок.

Пенсійний фонд України формує заявку щодо потреби в бюджетних коштах на виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та витрат на її виплату та доставку, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання (далі – заявка) і подає їх щомісяця до 23 числа (у грудні – до 20 числа) Мінсоцполітики.

Кошти для виплати державної допомоги перераховуються Мінсоцполітики на реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Казначействі.

Пенсійний фонд України перераховує бюджетні кошти з реєстраційного рахунку, відкритого в Казначействі, на рахунок Пенсійного фонду України, відкритого в АТ „Ощадбанк” на підставі реєстру фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжних інструкцій, поданих до Казначейства.

Пенсійний фонд України перераховує кошти одержувачам виплат на особисті банківські рахунки одержувачів виплат або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги.

Пенсійний фонд України інформує щомісяця до 10 числа Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

Нарахування і надання державної допомоги здійснюються з урахуванням особливостей, визначених Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”.

10. У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки малозабезпечених сімей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1478 „Деякі питання соціального захисту малозабезпечених сімей” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 319; № 103, ст. 6154; 2024 р., № 11, ст. 697):

1) у пункті 1 слова „за програмою” замінити словами „за бюджетною програмою”;

2) у пункті 3:

абзац третій викласти у такій редакції:

„у частині проведення виплати одноразової грошової допомоги на дітей з малозабезпечених сімей для проходження зимового періоду 2024/25 року:”;

доповнити абзацом такого змісту:

,,у частині виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям – Пенсійний фонд України.”;

3) пункт 11 викласти в такій редакції:

,, 11. Бюджетні кошти за напрямом, зазначеним у підпункті 2 пункту 4 цього Порядку, спрямовуються Мінсоцполітики Пенсійному фонду України на підставі переліку проведених нарахувань щодо потреби в бюджетних коштах на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та витрат на її виплату та доставку, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.

Пенсійний фонд України формує заявку щодо потреби в бюджетних коштах на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та витрат на їх виплату та доставку, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання (далі – заявка) і подає їх щомісяця до 23 числа (у грудні – до 20 числа) Мінсоцполітики.

Кошти для виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям перераховуються Мінсоцполітики реєстраційний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Казначействі.

Пенсійний фонд України перераховує бюджетні кошти з реєстраційного рахунку, відкритого в Казначействі, на рахунок Пенсійного фонду України, відкритого в АТ „Ощадбанк” на підставі реєстру фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та платіжних інструкцій, поданих до Казначейства.

Пенсійний фонд України перераховує кошти одержувачам виплат на особисті банківські рахунки одержувачів виплат або через відділення організації, що здійснює виплату та доставку пенсії та грошової допомоги.

Пенсійний фонд України інформує щомісяця до 10 числа Мінсоцполітики про обсяг використаних бюджетних коштів.

Нарахування і надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

4) пункт 12 виключити.

11. У Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, „Дитина не одна”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 „Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 32, ст. 2024):

1) у пункті 4:

абзаци перший – третій замінити абзацами такого змісту:

„4. Заява про призначення тимчасової допомоги (далі - заява) за наявності технічної можливості може бути подана:

структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) до 30 вересня 2025 р. включно в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг;

органу Пенсійного фонду України починаючи з 1 жовтня 2025 р. в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг) незалежно від зареєстрованого (задекларованого) місця проживання (перебування).

Заяви з необхідними документами для призначення тимчасової допомоги приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідному органу соціального захисту населення / органу Пенсійного фонду України

(далі – уповноважені органи) з формуванням електронної справи.

Заяви з необхідними документами для призначення тимчасової допомоги (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються відповідному уповноваженому органу не рідше ніж раз на тиждень.”;

У зв’язку з цим абзаци четвертий – шостий вважати відповідно абзацами шостим – восьмим;

2) у пункті 6:

абзац перший викласти у такій редакції:

„6. Уповноважений орган призначає (орган соціального захисту населення – до 30 вересня 2025 р. включно; орган Пенсійного фонду України – починаючи з 1 жовтня 2025 р.) тимчасову допомогу за заявою особи, до якої тимчасово влаштована дитина (далі - заявник), за формою згідно з додатком, до якої додаються:”;

абзац дванадцятий доповнити словами та цифрами „ в період до 30 вересня 2025 року, Мінфіном та Пенсійним фондом України, починаючи з 1 жовтня 2025 року.”;

3) у пунктах 7, 9, 10 слова „орган соціального захисту населення” у всіх відмінках замінити словами „уповноважений орган” у відповідних відмінках;

4) пункт 11 викласти в такій редакції:

„11. Тимчасова допомога виплачується уповноваженим органом за вибором заявника шляхом перерахування коштів на її (його) особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку або через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій та державної допомоги за місцем проживання.

Надання тимчасової допомоги здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 „Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316), та Порядком реалізації експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № ,,Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких соціальних допомог” (Офіційний вісник України, 2025 р., № ст. ).”;

5) у пункті 12 слова „органу соціального захисту населення” замінити словами „уповноваженого органу”.


Документи

Результат

Голосування триває від 08 квітня 2025 р. до 22 квітня 2025 р.

Згодні

1 (14%)

Незгодні

6 (86%)

Пропозиції:

3

Проголосували:

7

Щоб взяти участь у голосуванні необхідна авторизація

Увійдіть на платформу зараз та зробіть свій вибір! Ваша думка важлива, долучіться до змін

Увійти

Всього пропозицій: 3

Валентина Грибкова

Цей експеримент не на часі. По - перше, постраждають як отримувачі допомог (в органах соц захисту на місцях надається кваліфікована допомога і вирішуються всі питання ) і службовці органів соціального захисту (буде скорочення штатів), що приведе до соціальної напруги ( не припустимо в період війни). По- друге, передача пільг та субсидій до ПФУ в 2023 році не привело до покращення якості їх надання, про що свідчать багато звернень. По- трете, в пояснювальній записці до проекту, зазначено, що проведення експерименту не приведе до збільшення витрат з державного бюджету, що дуже сумнівно. Адже для призначення та виплати допомог потрібна додаткова кількість спеціалістів. 1 додатковий спеціаліст коштуватиме державі близько 450,0 тис. в рік. Далі, ПК ЄІССС на сьогодні дуже не досконала, про що свідчать питання, які обговорюються спеціалістами в чатах соц захисту країни. Якщо система призначення та виплати соціальних допомог працює, але потребує вдосконалення- то експеримент можна провести спочатку в одній- двох областях, а не по всій країні. Провести аналіз експерименту , а тоді вже вирішувати. На сьогодні найважливіше питання вижити і зберегти психічне і ментальне здоров'я, а не додавати ще один тригер. Думаємо про людей, а не про експерименти над ними під час війни.

Людмила Сірбіненко

Не на часі

УЛЯНА МИКИТЮК

Нам необхідно навчитись робити зміни тоді, коли все до цього готове!!! Технічно-це надзвичайно важливо, нормативно-правова база, людський ресурс, час-коли це можливе і т.д. А не так, як наприклад- приймаємо постанову, а технічно не готові, даємо завдання доопрацювати ПК, а грошей на це немає...Потрібно навчитись думати на крок вперед