Перейти до головного вмісту

Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2025 р. №

Київ

Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів


Кабінет Міністрів України п о с т а н о в л я є :

1. Погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів (далі – експериментальний проект).

2. Затвердити такі, що додаються:

Порядок реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів (далі – Порядок);

Порядок організації забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, у межах експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів.

3. Установити, що:

1) експериментальний проект проводиться у Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Київській, Львівській, Полтавській, Чернівецькій, Хмельницькій та Харківській областях;

2) у межах експериментального проекту реалізуються механізми надання соціальної послуги догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних (далі – послуга “Сімейна домівка”), та оплати її вартості на умовах співфінансування з державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2501370 “Розвиток соціальних послуг”, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством;

3) координатором експериментального проекту є Міністерство соціальної політики;

4) учасники експериментального проекту є:

як відповідальний за організацію та проведення відбору та рейтингового оцінювання учасників експериментального проекту та за укладення договорів про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”, з відповідним органом місцевого самоврядування та надавачами послуги “Сімейна домівка” – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю;

як відповідальний за здійснення заходів із моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальних послуг, зокрема державного стандарту надання соціальної послуги догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, із урахуванням вимог Порядку, затвердженого цією постановою, та за дотриманням прав дітей – Національна соціальна сервісна служба;

інші учасники експериментального проекту – територіальні громади, представлені сільськими, селищними, міськими, районними у містах (у разі їх утворення) радами, а в разі їх відсутності – військовими адміністраціями населених пунктів, розташованими в межах адміністративно-територіальних одиниць, визначених у підпункті 1 цього пункту, визначеними для участі в експериментальному проекті за результатами рейтингового оцінювання, що проводиться Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю відповідно до вимог Порядку, затвердженого цією постановою, надавачі соціальних послуг, які надають послугу догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних відповідно до державного стандарту такої послуги, затвердженого Мінсоцполітики, з урахуванням окремих особливостей її надання та оплати її вартості на умовах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, визначених Порядком, затвердженим цією постановою.

4. Внести до Порядку використання коштів державного бюджету на розвиток системи соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1352 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 9, ст. 491, № 75, ст. 4447; 2025 р., № 9, ст. 767, № 25, ст. 1660), зміни, що додаються.

5. Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю забезпечити:

1) розміщення протягом 12 робочих днів із дня набрання чинності цією постановою на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення відбору (рейтингового оцінювання) для участі в реалізації експериментального проекту;

2) організаційний супровід, консультативну та методичну підтримку територіальних громад з питань реалізації експериментального проекту;

3) проведення відбору територіальних громад для участі в експериментальному проекті;

4) подання щокварталу до 25 числа місяця за звітним періодом Міністерству соціальної політики та Державній службі у справах дітей звіту про результати реалізації експериментального проекту;

5) подання протягом 30 календарних днів із дня завершення експериментального проекту Міністерству соціальної політики звіту про його реалізацію.

6. Національній соціальній сервісній службі забезпечити:

1) здійснення заходів із моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальних послуг, зокрема державного стандарту соціальної послуги догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, окремих особливостей надання послуги “Сімейна домівка”, визначених Порядком, затвердженим цією постановою, та за дотриманням прав дітей під час надання послуги “Сімейна домівка” відповідно до Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 “Деякі питання здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163);

2) подання щомісяця до 15 числа наступного періоду Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Державній службі у справах дітей, Міністерству соціальної політики звіту про результати здійснення такого контролю.

7. Державній службі у справах дітей протягом одного місяця з дня завершення експериментального проекту проаналізувати результати його реалізації і вплив на дотримання прав дітей під час надання послуги „Сімейна домівка” і за результатами аналізу подати Міністерству соціальної політики відповідний звіт.

8. Рекомендувати виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а в разі їх відсутності – військовим адміністраціям населених пунктів, розташованим у межах адміністративно-територіальних одиниць, визначених у підпункті 1 пункту 3 цієї постанови, долучитися до участі в експериментальному проекті.

9. Міністерству соціальної політики подати протягом 60 календарних днів з дня завершення експериментального проекту Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації та пропозиції щодо подальшого забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів.


Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ



ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від ____________ № _____


ПОРЯДОК

реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів


1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів (далі – експериментальний проект).

2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:

місцеві замовники – територіальні громади, представлені сільськими, селищними, міськими, районними у містах (у разі їх утворення) радами, а в разі їх відсутності – військовими адміністраціями населених пунктів, визначеними для участі в експериментальному проекті за результатами рейтингового оцінювання, що проводиться Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) відповідно до вимог цього Порядку;

отримувачі послуги “Сімейна домівка” (далі – отримувачі) – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 13-річного віку, їхні брати / сестри, якщо їм установлено такий самий статус, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 3-річного віку та мають інвалідність, а також діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, без вікових обмежень з інвалідністю підгрупи А або тяжкими захворюваннями, розладами, травмами, станами, визначеними в Переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481);

умови, наближені до сімейних, – умови, у яких для дитини забезпечується організація життя та побуту, як у сім’ї, із можливостями брати участь у побутових справах, веденні домашнього господарства, задовольняти індивідуальні потреби, реалізувати свої права та інтереси в атмосфері безпеки, довіри, взаємоповаги, турботи і піклування та які спрямовуються на повернення на виховання в сім’ю / влаштування під опіку, піклування, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу (далі – сімейні форми виховання) / усиновлення / підготовку до самостійного життя та соціальну інтеграцію в суспільство.

Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Сімейному кодексі України, законах України “Про охорону дитинства”, “Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, “Про соціальні послуги”, “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, “Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю”.

3. Метою реалізації експериментального проекту є удосконалення механізмів організації надання соціальної послуги догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, та апробація механізму співфінансування вартості її надання з державного бюджету та місцевих бюджетів як альтернативи інституційному догляду та вихованню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яких не було влаштовано в сімейні форми виховання чи не було усиновлено.

5. Реалізація експериментального проекту ґрунтується на системному підході до організації надання послуги “Сімейна домівка” та передбачає скоординовану організацію ефективної комунікації та взаємодії між Мінсоцполітики, Державною службою у справах дітей (далі – Службою), Нацсоцслужбою, Фондом, місцевими замовниками, а також надавачами послуги “Сімейна домівка”.

6. Фонд як відповідальний за організацію та проведення відбору та рейтингового оцінювання учасників експериментального проекту та за укладення договорів про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” протягом 12 робочих днів із дня набрання чинності цією постановою розміщує на своєму офіційному веб-сайті:

оголошення про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті, що має містити інформацію про:

строк подання місцевими замовниками заяви на участь в експериментальному проекті, який не може бути меншим ніж 30 календарних днів із дня розміщення оголошення про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті;

умови участі місцевих замовників у експериментальному проекті;

загальні умови проведення відбору місцевих замовників;

вимоги до документів, що подаються місцевими замовниками для участі в експериментальному проекті згідно з додатком 1 до цього Порядку;

зразки зведеного та деталізованого розрахунків вартості надання послуги “Сімейна домівка”;

номер телефону для отримання додаткових консультацій із питань участі в експериментальному проекті та адреса для подання документів.

У разі відсутності (або недостатньої кількості) поданих пропозицій для участі в експериментальному проекті в межах встановленого строку Фонд за погодженням із Мінсоцполітики може прийняти рішення про продовження строку їх подання до 30 робочих днів.

7. Для відбору місцевих замовників та розгляду пропозицій про участь в експериментальному проекті Фонд утворює комісію у складі не менше ніж сім осіб.

До складу комісії входять голова комісії, заступник голови комісії, секретар комісії та інші члени. Головою комісії призначається представник Фонду.

До складу комісії включаються представники Мінсоцполітики, Фонду, Служби, Нацсоцслужби, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, громадських об’єднань та / або благодійних організацій (за згодою), які не менше ніж протягом одного року провадять діяльність, пов’язану з наданням соціальних послуг дітям і сім’ям та не планують брати участь в експериментальному проекті.

Для забезпечення організаційної діяльності комісії Фонд за погодженням Служби може залучати незалежних експертів (за згодою).

Члени комісії здійснюють свої повноваження на громадських засадах.

Склад комісії затверджується наказом Фонду.

Член комісії, у якого наявний конфлікт інтересів, не має права брати участь у засіданнях комісії з питань, яких стосується такий конфлікт інтересів. Про наявність конфлікту інтересів член комісії або інша особа, яка має відповідні відомості, повинні повідомити голову комісії до початку засідання для прийняття рішення про можливість участі відповідного члена комісії в засіданні з відповідних питань.

Незалежні експерти, які додатково залучаються Фондом для забезпечення організаційної діяльності комісії, не можуть бути введені до правоможного складу комісії та не беруть участі в прийнятті рішень про відбір місцевих замовників.

Комісія в межах бюджетних асигнувань, передбачених для реалізації експериментального проекту на відповідний бюджетний період, визначає місцевих замовників для забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” на підставі рейтингового оцінювання.

8. Формою роботи комісії є засідання.

Інформацію про дату, адресу, форму проведення засідання комісії Фонд розміщує на своєму офіційному веб-сайті.

Для участі в засіданні комісії можуть бути запрошені представники медіа.

Засідання комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менше ніж дві третини її складу.

Засідання комісії можуть проводитися за особистою участю її членів, або в дистанційному режимі з використанням технічних засобів електронних комунікацій, або з поєднанням двох способів його проведення за рішенням Фонду.

9. Фонд після завершення строку подання потенційними учасниками експериментального проекту пропозицій для участі в експериментальному проекті протягом 10 робочих днів призначає дату проведення першого засідання комісії.

Перед першим засіданням комісії Фонд проводить технічний відбір поданих пропозицій для участі в експериментальному проекті та приймає рішення про допуск або недопуск таких пропозицій до першого засідання комісії.

Фонд не допускає місцевих замовників до участі у відборі під час першого засідання комісії в разі, коли:

інформація, зазначена у пропозиції, не відповідає інформації про місцевого замовника, що міститься у державних реєстрах;

місцевий замовник відмовився від участі в експериментальному проекті шляхом подання заяви в довільній формі до Фонду;

пропозицію подано після закінчення встановленого Фондом строку подання пропозицій та/або не в повному обсязі;

пропозиція не відповідає умовам, зазначеним у тексті оголошення про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті.

Результати технічного відбору Фонд оприлюднює на власному офіційному веб-сайті протягом 5 календарних днів. У разі прийняття рішення про недопуск пропозиції до першого засідання комісії Фонд зазначає причину такого рішення.

Під час першого засідання комісія:

визначає методику відбору місцевих замовників;

опрацьовує інформацію, що міститься у пропозиціях для участі в експериментальному проекті;

проводить оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті, складає на підставі оцінювання рейтинг за формою, затвердженою Фондом.

Комісія може прийняти рішення про надсилання звернення до місцевого замовника, який подав пропозицію для участі в експериментальному проекті, щодо усунення недоліків або уточнення інформації. Строк для усунення недоліків або уточнення інформації в такому разі встановлюється комісією і не може перевищувати 10 робочих днів.

10. Відбір проводиться шляхом рейтингового оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті, поданих місцевими замовниками.

Комісія відхиляє пропозицію в разі, якщо:

місцевий замовник та / або пропозиція для участі в експериментальному проекті, подана ним, не відповідають вимогам, визначеним у цьому Порядку;

оформлення пропозиції для участі в експериментальному проекті з порушенням вимог цього Порядку.

Члени комісії індивідуально оцінюють пропозиції для участі в експериментальному проекті з заповненням відомості оцінювання щодо кожної із них за формою, що затверджується під час першого засідання комісії, яка передається секретарю комісії.

Представники Служби перевіряють також подану потенційними учасниками експериментального проекту інформацію про наявність дітей, які є отримувачами послуги “Сімейна домівка”, та достовірність вказаних в ній відомостей про вжиття заходів щодо влаштування дітей під опіку, піклування, в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, або їх усиновлення.

На підставі рейтингового оцінювання комісія формує перелік місцевих замовників для участі в експериментальному проекті. Результати рейтингового оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті додаються до протоколу засідання комісії.

Протокол підписують усі присутні на засіданні члени комісії. У разі відмови члена комісії підписати протокол інформація про це вноситься до протоколу із зазначенням причини відмови.

11. Для участі в експериментальному проекті місцеві замовники у строк, визначений Фондом в оголошенні про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті, подають до Фонду пропозиції для участі в експериментальному проекті.

У разі самостійного виявлення в поданій пропозиції для участі в експериментальному проекті неповної інформації, помилок або недоліків протягом трьох робочих днів після закінчення строку подання заявок може бути подана уточнена пропозиція.

12. Для участі в експериментальному проекті місцевий замовник має відповідати таким умовам участі:

пропозиція для участі в експериментальному проекті складена відповідно до вимог до документів, що подаються місцевими замовниками для участі в експериментальному проекті, згідно з додатком 1 до цього Порядку;

наявність договірних відносин, що визначають форму співробітництва, зобов’язання та відповідальність сторін в межах реалізації експериментального проекту між місцевим замовником та надавачем соціальних послуг, який відповідає вимогам, визначеним у пункті 13 цього Порядку;

наявність коштів для здійснення видатків, передбачених підпунктом 2 пункту 19 цього Порядку, у бюджеті місцевого замовника, про що зазначається у пропозиції для участі в експериментальному проекті;

наявність дітей, які цілодобово перебувають у закладах різних типів, форм власності та підпорядкування, зокрема в будинках дитини (у тому числі спеціалізованих), закладах дошкільної та загальної середньої освіти, у тому числі дитячих будинках, центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, дитячих будинках-інтернатах системи соціального захисту населення, інших закладах із проживанням або цілодобовим перебуванням дітей (далі – заклади), зокрема дітей, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) до таких закладів під час воєнного стану, або дітей, які перебувають у сім’ях патронатних вихователів, та стосовно яких було вжито вичерпних заходів щодо повернення/влаштування в сім’ю на виховання;

наявність власного або орендованого приміщення (зокрема приміщення, що належить до житлового фонду соціального призначення), для організації надання послуги “Сімейна домівка”, що відповідає вимогам, передбаченим пунктом 14 цього Порядку;

наявність за місцем надання послуги “Сімейна домівка” транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з порушеннями розвитку, зокрема порушеннями опорно-рухового апарату, або забезпечення надання отримувачам транспортних послуг іншим субʼєктом господарювання, що підтверджується договором, укладеним між місцевим замовником та таким субʼєктом господарювання.

13. Надавач соціальних послуг, який може залучатися місцевим замовником до участі в експериментальному проекті, повинен відповідати таким вимогам:

відповідність Критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 185 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 880), та наявність у Реєстрі надавачів та отримувачів соціальних послуг;

кадрова спроможність надавача соціальних послуг, що передбачає:

наявність працівників для забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”, зокрема 3 сімейних вихователі та 4 соціальних робітники (у разі, якщо серед отримувачів немає дітей з інвалідністю підгрупи А).

У разі якщо серед отримувачів є діти з інвалідністю підгрупи А або тяжкими захворюваннями, розладами, травмами, станами, визначених в Переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481), чисельність соціальних робітників збільшується на 1 особу на кожну таку дитину, але не може становити більше 8 соціальних робітників за одним місцем надання послуги “Сімейна домівка”;

відповідність працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, кваліфікаційним вимогам до професій вихователя, вихователя соціального по роботі з дітьми з інвалідністю, соціального робітника;

проходження працівниками, які надаватимуть послугу “Сімейна домівка”, спеціальної підготовки, зокрема щодо роботи з дітьми з інвалідністю, поведінковими та іншими особливостями їх розвитку, а також попереднього психологічного тестування.

14. Приміщення для організації надання послуги “Сімейна домівка” має відповідати таким вимогам:

1) облаштоване в жилому будинку або квартирі та має жилу площу не меншу за площу, що визначається за формулою:

S = (13,65 × Х + (10 × Nі),

де 13,65 – 13,65 кв. метр жилої площі на кожного отримувача та кожного з працівників надавача, які здійснюють догляд за отримувачами в нічний час. Допускається використання приміщення, у якому жила площа на одну дитину та працівника менша за 13,65 кв. метр/особу, але не менша від середнього показника забезпеченості громадян жилою площею у відповідному населеному пункті;

Х – кількість осіб, які одночасно перебувають за місцем надання послуги “Сімейна домівка” в нічний час (отримувачі та працівника надавача соціальної послуги, які здійснюють догляд за отримувачами в нічний час);

(10 × Nі): 10 – додаткові 10 кв. метрів жилої площі на кожного отримувача з інвалідністю, Nі – кількість отримувачів з інвалідністю;

2) не становило частину цілісного майнового комплексу закладу станом на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів” (Офіційний вісник України 2025 р., № . ст. .). Надання послуги “Сімейна домівка” може бути організовано на базі приміщення малого групового будинку за умови прийняття рішення про припинення функціонування бюджетної установи – малого групового будинку шляхом її приєднання до надавача соціальних послуг комунальної власності незалежно від типу, який функціонує в організаційно-правовій формі комунального некомерційного підприємства (товариства).

У разі якщо малий груповий будинок було збудовано за кошти державного бюджету, використання такого приміщення за іншим цільовим призначенням може прийматися за рішення Кабінету Міністрів України;

3) не має вивісок, інформаційних табличок чи інших елементів, що прямо або опосередковано ідентифікують його як місце надання соціальних послуг або вказують на статус отримувачів;

4) відповідає вимогам пожежної безпеки, що підтверджується засвідченою в установленому порядку копією декларації відповідності матеріально-технічної бази приміщення вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;

5) відповідає ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення”, що документально підтверджується фахівцем з питань технічного обстеження будівель і споруд, який має кваліфікаційний сертифікат. У разі неможливості повністю пристосувати місце надання послуги для потреб отримувачів з інвалідністю, забезпечується його розумне пристосування відповідно до частини другої статті 27 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”;

6) містить кімнати для проживання отримувачів (не більше ніж по дві особи в одній кімнаті, з урахуванням родинних зв’язків, віку, статі, особистих уподобань, особливостей розвитку, стану здоров’я), дві туалетні та ванні кімнати, вітальню (кімнату для спільного проведення часу), окреме приміщення для приготування та споживання їжі, інші приміщення за потреби (з урахуванням вимог для маломобільних груп населення та розумного пристосування);

7) облаштоване необхідними виробами та обладнанням для надання послуги отримувачам, які мають інвалідність підгрупи А або тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, визначені в Переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481) – у разі розміщення дітей з інвалідністю підгрупи А;

8) розташоване в межах населеного пункту та в доступності до закладів охорони здоров’я, освіти, культури, дозвілля, торгівлі, громадського харчування на відстані, що не перевищує 2 кілометрів у разі переміщення пішки або 10 кілометрів з використанням транспортних засобів;

9) має доступність до транспортного сполучення та пасажирського транспорту (у міській місцевості від зупинки пасажирського транспорту на відстані, що не перевищує 800 метрів, у сільській місцевості – забезпечено функціонування пасажирського транспорту);

10) облаштоване захисними спорудами цивільного захисту, придатними для укриття отримувачів та персоналу надавача і безпечного перебування в них, або розташовується на відстані не більше ніж 300 метрів від таких споруд – для багатоповерхової забудови, забудови підвищеної поверховості та висотної забудови, та не більше ніж 500 метрів – для середньоповерхової та малоповерхової забудови.

15. Фонд за результатами засідання комісії та проведення рейтингового оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті відповідно до вимог, визначених у пунктах 9, 10 цього Порядку:

1) публікує на своєму офіційному веб-сайті інформацію щодо прийнятого комісією рішення за результатами відбору та перелік місцевих замовників, яких відібрано для участі в експериментальному проекті, протягом 5 робочих днів після його прийняття;

2) надсилає місцевим замовникам електронною поштою протягом 3 робочих днів після опублікування переліку, передбаченого підпунктом 1 цього пункту, проекти договорів за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з місцевими замовниками та надавачами соціальних послуг, зазначеними у відповідних пропозиціях для участі в експериментальному проекті (далі – договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”).

Місцевий замовник, якого відібрано для надання послуги “Сімейна домівка” у строк, що не перевищує 45 робочих днів із дня прийняття відповідного рішення Фондом, подає до Фонду копію рішення сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради про внесення змін до відповідних бюджетів (затвердження відповідних бюджетів) щодо встановлення бюджетних призначень для здійснення видатків, передбачених підпунктом 2 пункту 19 Порядку, для подальшого підписання договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”. У разі неподання такого рішення у встановлений строк місцевим замовником до Фонду, договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” із місцевим замовником не підписується.

16. Договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” укладається в письмовій формі у трьох примірниках між Фондом, місцевим замовником і надавачем соціальної послуги, зазначеним у відповідній пропозиції для участі в експериментальному проекті.

Договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” укладається на поточний бюджетний період в межах відповідних бюджетних асигнувань. За умови відповідності надавача соціальних послуг та місцевого замовника вимогам до надання послуги “Сімейна домівка”, визначеним цим Порядком, у попередній період, Фонд переукладає (пролонгує) договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” з ними (за їх згодою) без проведення повторного рейтингового оцінювання на строк, що не перевищує строку реалізації експериментального проекту.

17. Керівник або уповноважена особа місцевого замовника протягом 3 робочих днів з дати отримання підписаного уповноваженою особою Фонду проекту договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” накладає кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на такий договір, або підписує його власноруч із проставленням печатки (за наявності) у паперовій формі. Накладенням такого підпису на договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” керівник або уповноважена особа місцевого замовника підтверджує готовність до виконання його умов та надання послуги “Сімейна домівка” згідно з цим Порядком.

Керівник або уповноважена особа місцевого замовника протягом 1 дня після підписання договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” надсилає його надавачу соціальної послуги.

Керівник надавача протягом 3 робочих днів з дати отримання підписаного уповноваженою особою Фонду та керівником або уповноваженою особою місцевого замовника договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” накладає кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на такий договір, або підписує його власноруч із проставленням печатки (за наявності) у паперовій формі. Накладенням такого підпису на договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” керівник надавача підтверджує готовність до виконання його умов та надання послуги “Сімейна домівка” згідно з цим Порядком.

Керівник надавача, після підписання примірників договору передає їх місцевому замовнику. Місцевий замовник надсилає договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” до Фонду рекомендованим листом з повідомленням про вручення або кур’єрською службою.

Фонд реєструє отримані договори про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” та протягом 3 робочих днів забезпечує отримання підписаних примірників договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” місцевим замовником та надавачем соціальної послуги.

Договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” вважається укладеним та набирає чинності з дати його підписання всіма сторонами договору або з дати, визначеної в ньому.

Договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” із усіма додатками до нього (окрім інформації про отримувачів, яка підлягає знеособленню) підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Фонду протягом 5 робочих днів з дати його укладення.

У разі відмови або безпідставного ухилення керівника або уповноваженої особи місцевого замовника чи надавача соціальної послуги від підписання договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” протягом 3 робочих днів після отримання ними його проекту, підписаного уповноваженою особою Фонду, Фонд приймає рішення про намір укладення договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” з місцевим замовником, пропозиція для участі в експериментальному проекті якого є наступною в рейтингу, та надавачем соціальної послуги, зазначеним у ній, про що інформує членів комісії.

Дія договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” припиняється відповідно до умов, визначених у договорі, або в разі настання інших підстав, передбачених законодавством.

18. Запланована вартість послуги “Сімейна домівка” розраховується відповідно до пункту 19 цього Порядку з розрахунку на одночасне надання послуги “Сімейна домівка” для восьми отримувачів віком від 6 до 18 років, із яких чотири дитини з інвалідністю.

Фактична вартість послуги “Сімейна домівка” визначається Фондом та місцевим замовником на підставі отриманих звітів від місцевого замовника та надавача соціальної послуги та з урахуванням пункту 19 цього Порядку.

У разі якщо фактична вартість послуги “Сімейна домівка” протягом року перевищує заплановану вартість послуги “Сімейна домівка”, договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” переглядається в частині запланованої вартості послуги “Сімейна домівка” шляхом укладання додаткової угоди до договору.

19. У межах реалізації експериментального проекту фактичну вартість послуги “Сімейна домівка” сплачують Фонд та місцевий замовник із урахуванням такого розподілу:

1) Фонд сплачує місцевому замовнику в межах передбачених у державному бюджеті видатків частину вартості послуги “Сімейна домівка”, яка розраховується за формулою:

Вф = БСз + ЗПЄВ,

де Вф – вартість послуги “Сімейна домівка”, яку Фонд сплачує місцевому замовнику;

БСз – базова ставка для задоволення потреб отримувачів у харчуванні, одязі, взутті, засобах гігієни, миючих засобах, допоміжних засобах для навчання, іграшках, дидактичних та навчальних матеріалах, книжках, канцелярському приладді, особистих витрат отримувачів (кишенькових коштах) (далі – базова ставка для задоволення потреб отримувачів);

ЗПЄВ – заробітна плата та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”.

Базова ставка для задоволення потреб отримувачів розраховується за формулою:

БСз = БСо1 × КДо1 + БСо2 × КДо2 + ... + БСо8 × КДо8,

де БСо1–БСо8 – базова ставка для задоволення потреб одного отримувача за один день отримання послуги “Сімейна домівка”;

КДо1–КДо8 – кількість календарних днів, протягом яких у звітному місяці одному отримувачу надавалася послуга “Сімейна домівка”.

Базова ставка для задоволення потреб одного отримувача за один день отримання послуги “Сімейна домівка” розраховується за формулою:

БСо1 = К × ПМ / ККД,

де К – коефіцієнт, який для отримувачів з інвалідністю становить 3,5, для інших отримувачів – 2,5;

ПМ – розмір прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку;

ККД – кількість календарних днів у звітному місяці.

У разі якщо фактичні витрати надавача соціальних послуг для задоволення потреб отримувачів перевищують розмір базової ставки, такі витрати мають здійснюватися відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Витрати на оплату праці працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, розраховуються за формулою:

ЗПЄВ = ЗП + ЄВ,

ЗПЄВ – заробітна плата та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”;

ЗП – заробітна плата працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, та з урахуванням кількості працівників надавача, визначеної підпунктом 2 пункту 13 цього Порядку.

Розмір заробітної плати працівникам за надання послуги “Сімейна домівка” становить:

для сімейного вихователя – три мінімальні заробітні плати на місяць;

для соціального робітника – дві мінімальні заробітні плати на місяць;

ЄВ – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування із заробітної плати працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”;

2) частина вартості послуги “Сімейна домівка”, що перевищує суму коштів, яку Фонд сплачує надавачу соціальних послуг відповідно до підпункту 1 цього пункту (зокрема, витрат надавача на харчування працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, на оплату комунальних послуг, енергоносіїв, необхідних для впровадження та організації надання послуги “Сімейна домівка”, на утримання, експлуатацію, страхування, оренду приміщення для надання послуги “Сімейна домівка” (за наявності), інших адміністративних витрат та фактичних витрат надавача для задоволення потреб отримувача, що перевищують розмір базової ставки для задоволення потреб отримувачів, визначеної відповідно до підпункту 1 цього пункту), сплачується місцевим замовником.

У разі необхідності місцевий замовник звертається до обласної військової (державної) адміністрації щодо виділення коштів з обласного бюджету на покриття вартості ремонтних робіт приміщення, що використовуватиметься для надання послуги “Сімейна домівка” та інших витрат, передбачених підпунктом 2 цього пункту.

20. Після укладання договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” за результатами роботи:

надавач соціальної послуги щомісяця не пізніше ніж до 1 числа наступного за звітним подає місцевому замовнику звіт за результатами надання послуги “Сімейна домівка”;

на підставі отриманого від надавача соціальної послуги звіту за результатами надання послуги “Сімейна домівка”, місцевий замовник щомісяця не пізніше ніж до 5 числа місяця наступного за звітним подає Фонду звіт про результати надання послуги “Сімейна домівка” за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку, до якого додається заявка на фінансування авансового платежу, складена згідно з додатком 2 до Порядку використання коштів державного бюджету на розвиток системи соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1352 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 9, ст. 491, № 75, ст. 4447; 2025 р., № 9, ст. 767, № 25, ст. 1660).

Звіт за результатами надання послуги “Сімейна домівка” за звітний період у грудні надавач соціальної послуги подає до місцевого замовника не пізніше ніж до 15 грудня поточного місяця (а уточнений – до 1 числа місяця наступного за звітним), місцевий замовник до Фонду – не пізніше ніж до 18 грудня поточного місяця (а уточнений – до 5 числа місяця наступного за звітним).

Фонд перевіряє одержаний від місцевого замовника звіт про результати надання послуги “Сімейна домівка” та протягом 5 робочих днів здійснює оплату послуги “Сімейна домівка” відповідно до вимог, визначених у підпункті 1 пункту 19 цього Порядку, та договорі про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”, укладеного між Фондом, місцевим замовником та надавачем соціальної послуги.

У разі виявлення Фондом невідповідностей у звіті про результати надання послуги “Сімейна домівка”, одержаного від місцевого замовника, або відсутності підтвердних документів, оплата послуги “Сімейна домівка” не здійснюється. Фонд інформує місцевого замовника про причини відмови в оплаті послуги “Сімейна домівка” протягом 5 робочих днів із дня отримання від нього звіту про результати надання послуги “Сімейна домівка” для усунення виявлених невідповідностей.

Фонд може прийняти рішення про здійснення попередньої оплати за надання послуги “Сімейна домівка” учасниками експериментального проекту на строк, що не перевищує трьох календарних місяців, у розмірі щомісячної вартості надання послуги “Сімейна домівка”.

Механізм перерахування бюджетних коштів для реалізації експериментального проекту визначається відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету на розвиток системи соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1352 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 9, ст. 491, № 75, ст. 4447; 2025 р., № 9, ст. 767, № 25, ст. 1660).

21. Для забезпечення належного цільового використання коштів, передбачених на надання послуги “Сімейна домівка” надавач соціальних послуг відкриває окремі рахунки в установі уповноваженого банку та призначає своїм наказом уповноважених працівників із числа сімейних вихователів та / або соціальних робітників, які матимуть доступ до здійснення платіжних операцій із таких рахунків (далі – уповноважені працівники з правом доступу до рахунків):

рахунок для зарахування коштів базової ставки для задоволення потреб отримувачів — рахунок, призначений для здійснення витрат на базові потреби отримувачів послуги (зокрема, у харчуванні, одязі, взутті, засобах гігієни, миючих засобах, допоміжних засобах для навчання, іграшках, дидактичних та навчальних матеріалах, книжках, канцелярському приладді, придбанні одягу, взуття, засобів особистої гігієни, канцелярського приладдя, оплату дозвілля, коштів на особисті витрати отримувачів (кишенькових коштів),

рахунок для зарахування коштів на потреби персоналу — рахунок, призначений для зарахування коштів на покриття витрат, пов’язаних із забезпеченням умов праці персоналу, який безпосередньо надає послугу “Сімейна домівка” (зокрема, на харчування, придбання витратних матеріалів, засобів для приготування їжі та побутових потреб), окрім перерахування коштів на заробітну плату працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, які перераховуються працівникам на їх особисті рахунки в порядку, встановленому законодавством.

До 10 числа поточного місяця надавач соціальних послуг перераховує на відповідні рахунки (із урахуванням їхнього цільового призначення) суму коштів, отриману від місцевого замовника, у розмірі базової ставки, призначену для забезпечення потреб отримувачів послуги, закупівлі харчових продуктів, особистих витрат отримувачів (кишенькових коштів), та інших коштів, передбачених на покриття інших витрат, пов’язаних із наданням послуги “Сімейна домівка”.

Уповноважені працівники з правом доступу до рахунків можуть здійснювати платіжні операції з використанням корпоративного інструменту за умови дотримання таких вимог:

1) щодо рахунку для зарахування коштів базової ставки для задоволення потреб отримувачів:

розрахунки здійснюються виключно для придбання товарів, необхідних для забезпечення отримувачів харчуванням, предметами одягу, іграшками, спортивним інвентарем, канцелярським приладдям, розвитковими матеріалами, дидактичними іграми та іншими матеріалами і засобами, що сприяють розвитку здібностей отримувачів, творчому мисленню, книгами, за потреби – надрукованими шрифтом Брайля;

не допускається зняття готівки, крім коштів на особисті витрати отримувачів (кишенькові кошти). Допускається зняття та / або оплата товарів чи послуг з рахунку готівкою в межах, що не перевищує 20 відсотків від розміру базової ставки на утримання отримувачів, передбачених на місяць;

2) щодо рахунку для зарахування коштів на потреби персоналу:

розрахунки здійснюються для покриття витрат на харчування, придбання витратних матеріалів, засобів для приготування їжі та побутових потреб персоналу надавача соціальних послуг.

Використання коштів із рахунків підтверджується звітом про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт за формою, затвердженою Мінфіном, а також підтвердними документами, що засвідчують суму здійснених витрат (чеки, рахунки, фіскальні квитанції), що подаються працівниками надавача соціальних послуг, які здійснили відповідні витрати, керівнику надавача соціальних послуг до 3 числа місяця, наступного за місяцем, у якому здійснено витрати.

Відповідальність за цільове використання коштів несе уповноважений працівник із правом доступу до рахунків надавача соціальних послуг, відповідального за надання послуги “Сімейна домівка”, та керівник надавача соціальних послуг.

Щомісяця відповідно до наказу керівника надавача соціальних послуг уповноважені працівники з правом доступу до рахунків зобов’язані забезпечувати отримувачів коштами на особисті витрати (кишеньковими коштами). Сумарний розмір таких коштів для одного отримувача має становити не менше ніж 1,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на рік.

22. Не допускається спрямування бюджетних коштів на:

оплату послуг, які безпосередньо не пов’язані з наданням послуги “Сімейна домівка”;

оплату посередницьких послуг;

фінансування заходів, які реалізуються за рахунок коштів державного бюджету, відповідних місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством;

реалізацію заходів, метою яких є отримання прибутку.

23. Для реалізації експериментального проекту після укладення договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”:

1) місцевий замовник:

протягом 5 робочих днів після укладення договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” та надалі під час реалізації експериментального проекту організовує забезпечення надавача соціальних послуг: твердим та м’яким інвентарем відповідно до індивідуальних потреб отримувачів (у разі його відсутності у надавача соціальних послуг); засобами для навчання, у тому числі допоміжними засобами для навчання, іграшками, дидактичними та навчальними матеріалами, книжками та комп’ютерною технікою, що сприятиме здобуттю отримувачами освіти і розвитку відповідно до їхніх індивідуальних потреб (у разі їх відсутності у надавача); обладнанням, інвентарем, витратними матеріалами, необхідними для виконання працівниками надавача посадових обов’язків з надання послуги “Сімейна домівка” (у разі їх відсутності у надавача);

може залучати додаткові ресурси для забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” із інших джерел незаборонених законодавством, зокрема благодійну / гуманітарну допомогу, міжнародну технічну допомогу, грантові та інші позабюджетні кошти для удосконалення діяльності з надання допомоги отримувачам та покращення умов їх догляду і виховання;

забезпечує взаємодію з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, зокрема районними у місті Києві держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення), сільських, селищних рад з питань освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, службами у справах дітей, центрами соціальних служб / центрами надання соціальних послуг, іншими надавачами соціальних послуг, реабілітаційними закладами, закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, іншими закладами та установами, органами Національної поліції, територіальними органами Державної служби України з надзвичайних ситуацій та підпорядкованими їм підрозділами, спеціалізованими установами з надання безоплатної первинної правничої допомоги, регіональними та місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правничої допомоги, бюро правничої допомоги, уповноваженими органами з питань пробації, з метою забезпечення прав і найкращих інтересів отримувачів послуги “Сімейна домівка”;

2) обласні центри соціальних служб забезпечують організаційно-методичне забезпечення надавачів соціальних послуг у частині надання послуги „Сімейна домівка”;

3) надавач соціальних послуг забезпечує:

проведення бесіди з отримувачем для індивідуального оцінювання потреб та сильних сторін отримувачів за міжнародними методиками, зокрема за міжнародною шкалою продуктивності Лейтера (Leiter-3), стандартизованою методикою для вимірювання інтелекту у дітей віком від 6 до 16 років (WISC-IV (Шкала інтелекту Векслера для дітей — IV), стандартизованою діагностичною шкалою, що використовується для оцінки вираженості симптомів аутизму в дітей (CARS), планування заходів із задоволення їхніх потреб;

здійснення заходів, що становлять зміст послуги “Сімейна домівка” із залученням (за потреби та на підставі договору) інших підприємств, установ, організацій, закладів, психологів, фахівців з реабілітації, соціальних педагогів, юрисконсультів, інших фахівців, волонтерів;

розміщення отримувачів у окремих кімнатах не більше ніж дві особи в одній кімнаті (або не більше ніж три особи в одній кімнаті в разі влаштування сімейної групи братів і сестер) із урахуванням родинних зв’язків, віку, статі, інвалідності, особистих уподобань, особливостей розвитку, стану здоров’я, кожного отримувача;

реалізацію прав отримувачів на отримання освіти, у тому числі, дошкільної та позашкільної освіти, охорону здоров’я та всебічний розвиток;

участь отримувачів в організації їх побуту, веденні домашнього господарства, плануванні витрат особистого бюджету;

взаємодію з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з метою забезпечення потреб отримувачів;

взаємодію з іншими надавачами соціальних послуг, закладами охорони здоров’я, освіти, іншими закладами, підприємствами, установами, організаціями для організації надання соціальних послуг і розв’язання проблемних питань отримувачів;

організацію проходження отримувачами комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку в інклюзивно-ресурсному центрі та отримання ними психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до їхніх потреб (за потреби);

дотримання принципу конфіденційності та права на захист персональних даних отримувачів при поширенні інформації про послугу “Сімейна домівка”;

4) керівник надавача соціальних послуг:

відповідає за виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, пов’язаних із організацією надання послуги “Сімейна домівка”;

є персонально відповідальним за виконання заходів, передбачених послугою “Сімейна домівка” та умовами договору;

контролює повноту та якість надання послуги “Сімейна домівка”;

затверджує посадові інструкції працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”;

затверджує положення про запобігання та протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми та забезпечує його виконання;

затверджує положення про порядок придбання та обліку товарів для забезпечення потреб отримувачів;

забезпечує проведення атестації працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка” у порядку, визначеному законодавством, та сприяє підвищенню їх кваліфікації;

виконує інші повноваження, передбачені законодавством;

5) сімейні вихователі надавача соціальних послуг, відповідальні за надання послуги “Сімейна домівка”, забезпечують:

виховання дітей, їх індивідуальний розвиток та формування особистості, участь у батьківських зборах, зустрічах і бесідах із педагогами стосовно дитини;

допомогу отримувачам у навчальній діяльності, виконанні домашніх завдань, здобутті позашкільної освіти (гуртки, клуби, секції);

допомогу отримувачам у налагодженні спілкування з іншими отримувачами, вчителями, батьками;

участь у розробленні, коригуванні та виконанні індивідуальних планів соціального захисту отримувачів, складених відповідно до пункту 14 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);

сприяння отриманню реабілітаційних послуг отримувачами з числа дітей з інвалідністю (за потреби);

проведення корекційно-розвиткової роботи з отримувачами (за потреби);

підготовку отримувачів до самостійного життя, спільне з отримувачами придбання одягу, взуття, харчових продуктів;

виконання інших обов’язків із урахуванням змісту послуги “Сімейна домівка” та кваліфікаційних характеристик професій вихователя, вихователя соціального по роботі з дітьми з інвалідністю, передбачених Випуском 80 “Соціальні послуги” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 29 березня 2017 року № 518;

6) соціальні робітники надавача соціальних послуг, відповідальні за надання послуги “Сімейна домівка”, забезпечують:

залучення отримувачів до придбання харчових продуктів, приготування їжі для власних потреб та потреб інших отримувачів, прибирання, догляду, ремонту власного одягу, прання білизни, інших справ щодо ведення домогосподарства шляхом допомоги в оволодінні відповідними уміннями й навичками з урахуванням їх вікових можливостей та особливостей розвитку;

проведення роботи з отримувачами щодо розвитку соціальних навичок із дотримання особистої гігієни та самообслуговування, побутових навичок, соціальної поведінки в різних життєвих ситуаціях;

забезпечення цілодобового догляду за дітьми;

виконання інших обов’язків із урахуванням змісту послуги “Сімейна домівка” та кваліфікаційних характеристик професії соціального робітника, передбачених Випуском 80 “Соціальні послуги” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 29 березня 2017 року № 518.

24. Догляд і виховання отримувачів забезпечується сімейними вихователями та соціальними робітниками.

Графік змінності та режим робочого часу працівників надавача соціальних послуг, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку надавача з урахуванням потреб отримувачів та може встановлюватися індивідуально для окремих працівників.

Працівники надавача соціальних послуг, відповідальні за надання послуги “Сімейна домівка”, повинні мати особисті медичні книжки та проходити обов’язкові профілактичні медичні огляди.

До надання послуги “Сімейна домівка” не можуть бути залучені особи, яких було засуджено за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 1501, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень, що підтверджується відповідною довідкою.

25. Підготовка працівників надавача соціальних послуг, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, забезпечується шляхом формального або неформального професійного навчання відповідно до законодавства.

Організацію та забезпечення підвищення професійної компетентності / кваліфікації працівників надавача соціальних послуг, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, здійснюють місцевий замовник та надавач соціальних послуг відповідно до Закону України “Про соціальні послуги”.

26. Для оцінювання якості надання послуги “Сімейна домівка” Нацсоцслужба та її територіальні органи:

1) здійснюють заходи моніторингу з метою забезпечення дотримання надавачами соціальних послуг вимог законодавства під час надання послуги “Сімейна домівка”, зокрема державного стандарту соціальної послуги догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, із урахуванням окремих особливостей надання послуги “Сімейна домівка”, визначених Порядком, та за дотриманням прав дітей під час надання послуги “Сімейна домівка” відповідно до Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 “Деякі питання здійснення державного контролю / моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163; 2023 р., № 81, ст. 4623):

за ініціативою Фонду, Мінсоцполітики у разі наявності інформації щодо недостовірності даних, які містяться у звітних документах;

у межах проведення перевірки виконання попередніх рекомендацій Нацсоцслужби;

за зверненнями Служби, законних представників отримувачів про порушення, що спричинило шкоду їхнім правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, до яких додаються документи чи їх копії, що підтверджують наявність таких порушень (за наявності);

2) здійснюють аналіз дотримання прав дітей під час надання послуги “Сімейна домівка” на підставі щомісячної звітної інформації про надання послуги “Сімейна домівка”, отриманої від Фонду;

3) за результатами заходів моніторингу, передбачених підпунктом 1 цього пункту:

складає акт проведення перевірки дотримання вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей за формою згідно з додатком до Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 “Деякі питання здійснення державного контролю / моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163; 2023 р., № 81, ст. 4623), який не пізніше ніж через 5 робочих днів після його складання надсилає надавачу соціальних послуг, щодо якого проводився такий моніторинг, місцевому замовнику, Службі та Фонду;

щомісяця подає до 15 числа наступного періоду Фонду та Службі звіт про результати здійснення такого моніторингу з аналізом та рекомендаціями щодо дотримання прав дитини та усунення недоліків / порушень (у разі їх виявлення).

Надавачі соціальних послуг та учасники експериментального проекту зобов’язані сприяти Нацсоцслужбі та її територіальним органам у здійсненні передбачених цим пунктом повноважень.

27. Фонд щокварталу до 25 числа місяця за звітним періодом подає до Мінсоцполітики та Службі звіт про результати реалізації експериментального проекту за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

28. Служба у справах дітей за місцем розташування надавача соціальних послуг здійснює контроль за умовами утримання і виховання отримувачів з числа дітей, перевіряє стан роботи із забезпечення їх соціально-правового захисту.

29. Персональні дані, які використовуються з метою надання послуги “Сімейна домівка” захищаються і обробляються відповідно до вимог Закону України “Про захист персональних даних”.


ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від ____________ № _____


ЗМІНИ,

що вносяться до Порядку використання коштів державного бюджету на розвиток системи соціальних послуг

1. У підпункті 1 пункту 3 слова і цифри “у підпунктах 1, 2 і 4” замінити словами і цифрами “у підпунктах 1, 2, 4 і 6”.

2. Пункт 4 доповнити підпунктом 6 такого змісту:

“6) послуг із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № .”.

3. Пункт 5 після слів “за принципом “гроші ходять за людиною” доповнити словами “, від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів” (Офіційний вісник України, 2025 р., № , ст. ). ”.

4. Пункт 6 доповнити підпунктом 5 такого змісту:

“5) за напрямом, визначеним підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, – Фонду на підставі заявки про потребу в бюджетних коштах для реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”, складеної згідно з додатком 1 до цього Порядку (далі – заявка про потребу в бюджетних коштах для реалізації експериментального проекту), із урахуванням залишків коштів, перерахованих у попередніх періодах.

Мінсоцполітики розподіляє та доводить Фонду обсяг бюджетних асигнувань у встановленому порядку з урахуванням наданих Фондом розрахунків, які обґрунтовують показники необхідних видатків для реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”.

Фонд подає щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, (а в разі подання вперше – протягом 10 робочих днів із дня підписання договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” між Фондом, місцевим замовником та надавачем соціальних послуг) заявку про потребу в бюджетних коштах для реалізації експериментального проекту.

При формуванні заявки про потребу в бюджетних коштах для реалізації експериментального проекту Фонд для визначення розрахунку обсягу коштів враховує прогнозну кількість дітей, влаштованих до “Сімейної домівки”, період перебування дітей у “Сімейній домівці”, розмір базової ставки для задоволення потреб отримувачів у харчуванні, одязі, взутті, засобах гігієни, миючих засобах, допоміжних засобах для навчання, іграшках, дидактичних та навчальних матеріалах, книжках, канцелярському приладді, розмір заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача, відповідальних за надання послуги “Сімейна домівка”, визначених у підпункті 1 пункту 19 Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”.

Фонд щокварталу до 25 числа місяця за звітним періодом подає до Мінсоцполітики звіт про результати надання послуги “Сімейна домівка” за формою згідно з додатком 4 до Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”.

Фонд перераховує кошти надавачу соціальної послуги, із яким укладено договір про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”:

вперше – протягом 15 робочих днів із дня підписання договору про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка” між Фондом, місцевим замовником та надавачем соціальних послуг, на підставі заявки на фінансування авансового платежу, складеної згідно з додатком 2 до цього Порядку, (далі – заявка на фінансування авансового платежу) поданої до Фонду від місцевого замовника, у розмірі двомісячної вартості послуги, що розраховується відповідно до підпункту 1 пункту 19 Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”;

а надалі щомісячно – до 15 числа місяця наступного за звітним у розмірі, що не перевищує місячної вартості послуги, на підставі заявки на фінансування авансового платежу, поданої до Фонду від місцевого замовника, до якої додається, складений за попередній звітний період, звіт про результати надання послуги “Сімейна домівка” за формою згідно з додатком 3 Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”.

У разі якщо заявка на фінансування авансового платежу формується у січні відповідного року, вона може включати потребу в перерахуванні коштів у розмірі тримісячної вартості послуги, розрахованої відповідно до підпункту 1 пункту 19 Порядку реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. № “Деякі питання реалізації експериментального проекту з забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів”. Фонд перераховує кошти надавачу соціальних послуг на підставі заявки на фінансування авансового платежу, поданої в січні відповідного року від місцевого замовника, у повному обсязі.

Фонд перевіряє одержані від місцевого замовника заявку на фінансування авансового платежу, звіт про результати надання послуги “Сімейна домівка” та з урахуванням проведених у попередніх періодах платежів протягом 5 робочих днів здійснює оплату послуги “Сімейна домівка” відповідно до вимог, визначених у підпункті 1 пункту 19 цього Порядку, та договорі про забезпечення надання послуги “Сімейна домівка”, укладеного між Фондом, місцевим замовником та надавачем соціальної послуги.”.

5. У пункті 11 слова і цифри “у підпунктах 1, 2 і 4” замінити словами і цифрами “у підпунктах 1, 2, 4 і 6”.


Додатки



Документи

Результат

Голосування триває від 02 липня 2025 р. до 01 серпня 2025 р.

Згодні

1 (100%)

Незгодні

0 (0%)

Пропозиції:

1

Проголосували:

1

Щоб взяти участь у голосуванні необхідна авторизація

Увійдіть на платформу зараз та зробіть свій вибір! Ваша думка важлива, долучіться до змін

Увійти

Всього пропозицій: 1

МАРФА БЕРБЕРА

test