Перейти до головного вмісту

Деякі питання перетинання державного кордону в умовах воєнного стану

Проект

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 2025 р. №

Київ


Деякі питання перетинання державного кордону в умовах воєнного стану


Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, що додається.

2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.

4. Ця постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування, крім абзацу десятого пункту 2 та абзацу четвертого пункту 8 Порядку, затвердженого цією постановою, які набирають чинності з 1 січня 2026 року.


Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ


ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України від 2025 р. №

ПОРЯДОК

визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності

1. Цей Порядок визначає механізм визнання благодійних, громадських, релігійних організацій, які є отримувачами гуманітарної допомоги

(далі ‒ організація), такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності.

2. Для визнання такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, організація, зареєстрована в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 „Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомогиˮ (Офіційний вісник України, 2020 р., № 84, ст. 2694), звертається до Мінсоцполітики із заявою, яка до запровадження технічної можливості подається в паперовій формі засобами поштового зв’язку. На заяву у паперовій формі накладається власноручний підпис керівника організації (уповноваженої особи), на заяву в електронній формі накладається кваліфікований електронний підпис, удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, керівника (уповноваженої особи) відповідно до вимог Закону України „Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”.

До заяви додаються:

документальні підтвердження того, що за останні 12 місяців, які передують даті подання заяви, організація задекларувала щонайменше 10 вантажів гуманітарної допомоги та здійснила розподіл не менше ніж половини таких вантажів, що підтверджено звітами про розподіл і використання гуманітарної допомоги;

документальне підтвердження податкової звітності організації в сумі не менше ніж 2 млн гривень витрат (видатків) за попередній календарний рік за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17 червня 2016 р. № 553;

публічний річний звіт, у якому має бути зазначено: мету (місію), цінності, пріоритетні напрями діяльності; інформацію про керівні органи; основні соціальні, гуманітарні та інші заходи і програми, реалізовані за попередній календарний рік; загальні суми та структуру фінансових надходжень і видатків; перелік партнерських і донорських організацій;

публічна політика доброчесності, затверджена керівником організації в якій викладено корпоративні цінності організації, правила запобігання конфліктам інтересів у суспільній та економічній сферах, правила дотримання усіма членами організації політики доброчесності та етики комунікації (в тому числі поза межами організації та у вільний час), правила прозорості та соціальної відповідальності з метою мінімізації правових та репутаційних ризиків, що можуть виникати внаслідок порушення членами організації установлених професійних та етичних вимог;

документальне підтвердження сплати єдиного соціального внеску щонайменше за керівника організації (уповноважену особу);

посилання на публічну веб-сторінку (у тому числі в соціальних мережах), яка оновлюється не рідше ніж один раз на місяць;

документальне підтвердження того, що структура доходів організації включає диверсифікацію надходжень щонайменше із трьох різних джерел, зокрема, часток членських, благодійних або інших цільових внесків (відповідна інформація обов’язково відображається в публічному річному звіті організації, а також у податковій звітності, що подається до контролюючих органів у встановленому порядку);

підтвердження наявності інвентаризаційних описів гуманітарної допомоги (далі – інвентаризаційні описи), сформованих і поданих відповідно до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2023 р. № 953 „Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стануˮ (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), стосовно всіх декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, які пройшли митне оформлення у попередньому календарному році.

Керівник організації (уповноважена особа) несе відповідальність за достовірність інформації, викладеної в документах поданих разом із заявою.

3. Для розгляду питань та прийняття рішень щодо визнання організацій такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, Мінсоцполітики утворює Комісію з оцінювання ризиків (далі ‒ Комісія) та затверджує її персональний склад.

До складу Комісії входять голова, заступник голови, секретар і представники Національного агентства з питань запобігання корупції, ДПС, Національної поліції, Пенсійного фонду (по одній особі).

На засідання Комісії можуть бути запрошені представники державного підприємства „Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики Україниˮ та інститутів громадянського суспільства.

Формою роботи Комісії є відкриті засідання. Голова Комісії (у разі його відсутності – заступник голови) може прийняти рішення про проведення засідань Комісії в режимі аудіо- чи відеоконференції або про участь члена Комісії в засіданні в такому режимі.

Засідання Комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні більше ніж половина осіб з її складу.

Рішення Комісії ухвалюється більшістю голосів присутніх її членів та фіксується у протоколі, який підписують голова та секретар.

У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови Комісії.

4. Комісія розглядає заяву організації та додані до неї документи у строк, що не перевищує 30 робочих днів з дати їх отримання, в порядку черговості надходження та приймає за результатами розгляду одне з таких рішень:

про визнання організації такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності;

про відмову у визнанні організації такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, із обґрунтуванням невідповідності критеріям.

5. Мінсоцполітики протягом 5 робочих днів з дати прийняття Комісією рішення про визнання організації такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності (далі – верифікована організація) надсилає такій організації витяг з протоколу та повідомляє про її право вносити до автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (далі – автоматизована система), дані про громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років (далі – рекомендовані особи), які перевозитимуть медичні вантажі, вантажі гуманітарної допомоги.

6. Мінсоцполітики протягом 5 робочих днів з дати прийняття Комісією рішення про визнання організації такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, надсилає адміністратору автоматизованої системи ‒ державному підприємству „Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики Україниˮ витяг з протоколу, а також документи, визначені абзацами п’ятим, шостим, восьмим пункту 2 цього Порядку.

7. Верифікованою організація вважається до 15 квітня наступного календарного року. Відповідність організації базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності за підсумками попереднього календарного року підтверджується щороку.

8. Визнання верифікованої організації такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 „Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомогиˮ (Офіційний вісник України, 2020 р., № 84, ст. 2694) скасовується автоматично в таких випадках:

порушення рекомендованими особами терміну їх перебування за кордоном, визначеного Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2002 р., № 1, ст.4);

невчасної сплати організацією єдиного соціального внеску за керівника організації (уповноважену особу);

відсутності інвентаризаційних описів гуманітарної допомоги упродовж 30 календарних днів з дати внесення інформації про оформлену гуманітарну допомогу в автоматизованій системі.

9. У разі автоматичного позбавлення організації визнання такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, у зв’язку з порушенням рекомендованою особою строку перебування за кордоном, визначеного пунктом 2⁸ Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2002 р., № 1, ст. 4), така організація має право подати до Мінсоцполітики складені відповідно до вимог наказу МЗС, МВС, Міносвіти, Мінфіну, Мін’юсту від 17 березня 2023 року № 125/209/293/139/999/5 документи, що підтверджують обставини, які унеможливлюють дотримання зазначеного строку (зокрема: смерть, каліцтво, хвороба рекомендованої особи, чи інші поважні причини, які об’єктивно унеможливлюють повернення рекомендованої особи). Такі документи розглядаються Комісією.

10. У разі скасування відповідності верифікованої організації базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності у випадках, визначених пунктом 8 цього Порядку, Комісія відмовляє організації у визнанні її такою при повторному зверненні.

11. Верифікована організація, має право рекомендувати одну особу для виїзду за кордон з метою перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги.

Верифікована організація, яка має в автоматизованій системі більше десяти декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою за попередній календарний рік або за останні 12 місяців, може рекомендувати двох осіб для виїзду за кордон з метою перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги.

12. Верифікована організація може рекомендувати додатково до числа рекомендованих осіб, визначених в абзаці другому пункту 11 цього Порядку, до 3 осіб для виїзду за кордон з метою перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, якщо вона оформила за попередній календарний рік вантажі гуманітарної допомоги на загальну суму 2 і більше млн гривень, за кожну додатково рекомендовану особу, що підтверджується відповідними інвентаризаційними описами сформованими та поданими відповідно до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2023 року № 953 „Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стануˮ (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038).

13. Квота осіб, яких організація може рекомендувати для одночасного виїзду за кордон з метою перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, встановлюється при ухваленні рішення про визнання організації такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності.

14. Організація, яку визнано такою, що відповідає базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, може рекомендувати наступних осіб для виїзду за кордон з метою перевезення медичних вантажів і вантажів гуманітарної допомоги після повернення попередніх ‒ у межах встановленої для неї квоти.



ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від 2025 р. №


ЗМІНИ,

що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України

1. Пункт 28 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65,

ст. 2239; 2022 р., № 44, ст. 2401), викласти в такій редакції:

„28. У разі введення в Україні воєнного стану пропуск громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які прямують для перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги, в тому числі осіб, зазначених в пунктах 1, 2 частини третьої статті 23 Закону України „Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також у пункті 2¹⁴ цих Правил, пропуск через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби на підставі рекомендацій благодійних, громадських, релігійних організацій, які відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності (далі – організація), відповідно Порядку визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від року № , за умови виконання правил перетину державного кордону України.

Перетин державного кордону громадянином України, рекомендованим організацією, здійснюється уповноваженою особою Держприкордонслужби за умови наявності:

військово-облікового документа з відміткою про оновлення даних в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

інформації в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги (далі – АС ГД) про прізвище, ім’я, серію та номер закордонного паспорта, дату народження громадянина України, якого рекомендувала організація, в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги власником, якої є Мінсоцполітики.

У разі відсутності інформації про рекомендованого організацією громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 60 років в АС ГД уповноважена службова особа Держприкордонслужби відмовляє такому громадянину в перетині державного кордону в порядку, визначеному частиною першою статті 14 Закону України „Про прикордонний контрольˮ.

Виїзд громадян України за кордон та їх повернення уповноважені службові особи Держприкордонслужби фіксують в інтегрованій міжвідомчій інформаційно-телекомунікаційній системі щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, інформація з якої відображається в АС ГД.ˮ.

Громадяни України, зазначені в абзаці першому цього пункту, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше ніж 60 календарних днів з дня перетину державного кордону.ˮ.

2. У Положенні про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України

від 9 жовтня 2020 р. № 927 „Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомогиˮ (Офіційний вісник України, 2020 р., № 84, ст. 2694; 2023 р., № 105, ст. 6292) ‒ із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2025 р. № 321:

у пункті 2:

підпункт 1 доповнити абзацом такого змісту:

„ведення інформації про благодійні, громадські та релігійні організації, які визнані такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності відповідно до Порядку визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від року № .ˮ.

підпункт 3 викласти в такій редакції:

„3) електронний кабінет отримувача ‒ частина АС ГД, призначена для автоматизованого доступу отримувачів гуманітарної допомоги до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги та їх авторизованої роботи щодо створення, подання, опрацювання, зберігання, знищення, завантаження та перегляду відомостей про гуманітарну допомогу, а також для можливості верифікації уповноважених осіб для ввезення в Україну медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги шляхом відображення таких організацій, які визнані такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності відповідно до Порядку визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від року № .ˮ;

пункт 12 доповнити абзацами такого змісту:

„забезпечує проставлення спеціальної позначки про благодійні, громадські та релігійні організації, які визнані такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, відповідно до Порядку визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від року № ˮ та у разі порушення цього Порядку здійснює їх блокування;

забезпечує публікацію в особистому кабінеті автоматизованої системи благодійних, громадських і релігійних організацій:

публічного річного звіту;

посилання на публічну сторінку;

публічної політики доброчесності, затвердженої керівником організації;ˮ.

3. Пункт 11 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 „Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стануˮ (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), доповнити абзацом такого змісту:

Отримувач зобов’язаний сформувати та подати інвентаризаційний опис, якщо він планує повернення гуманітарної допомоги донору відповідно до Порядку повернення донору товарів (предметів) гуманітарної допомоги у разі неможливості їх використання за цільовим призначенням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2025 р. № 321 „Деякі питання перерозподілу та цільового використання гуманітарної допомогиˮ.

Благодійна, громадська, релігійна організація зобов’язана сформувати та подати інвентаризаційний опис відповідно до вимог, установлених Порядку визнання благодійних, громадських, релігійних організацій ‒ отримувачів гуманітарної допомоги такими, що відповідають базовим критеріям доброчесності та організаційної спроможності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від року № .


Документи

Результат

Голосування триває від 07 травня 2025 р. до 21 травня 2025 р.

Згодні

0 (0%)

Незгодні

0 (0%)

Пропозиції:

0

Проголосували:

0

Щоб взяти участь у голосуванні необхідна авторизація

Увійдіть на платформу зараз та зробіть свій вибір! Ваша думка важлива, долучіться до змін

Увійти

Всього пропозицій: 0