Перейти до головного вмісту

Гуманітарна допомога

Гуманітарна допомога надається безоплатно та цілеспрямовано, у вигляді коштів або товарів. Вона може бути у формі фінансової підтримки, добровільних пожертвувань, виконання робіт або надання послуг — як від вітчизняних, так і міжнародних донорів.


Як стати отримувачем гуманітарної допомоги


Хто є отримувачем

Отримувачами гуманітарної допомоги в Україні є юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), які визначені у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.


Отримувачами гуманітарної допомоги можуть бути:

  • громадські об'єднання (ГО), зокрема організації ветеранів війни, осіб з інвалідністю, а також підприємства та організації, засновані ними відповідно до Закону України «Про громадські об'єднання» — вони отримують допомогу для здійснення своєї статутної діяльності, не спрямованої на отримання прибутку;
  • неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування;
  • центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або інші уповноважені центральні органи виконавчої влади — для забезпечення сил цивільного захисту, що підпорядковані цим органам;
  • Товариство Червоного Хреста України та його обласні й місцеві організації зі статусом юридичної особи, які діють відповідно до Статуту Товариства та Закону України «Про Товариство Червоного Хреста України»;
  • благодійні організації, створені відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
  • релігійні організації, зареєстровані відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»;
  • установи, підприємства та заклади незалежно від форми власності, які займаються реабілітацією осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю згідно з державними соціальними нормативами, а також надавачі соціальних послуг, включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;
  • надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг, які уклали договори з центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері медичних фінансових гарантій, а також заклади охорони здоров’я, підпорядковані сектору безпеки і оборони;
  • відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні;
  • представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без створення юридичної особи);
  • дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав в Україні.

Статус отримувача гуманітарної допомоги можна отримати в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги — good.gov.ua. Там організація (юридична особа) здійснює свою реєстрацію в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. Як це зробити, інструкція за посиланням.


Хто є набувачами

Набувачами гуманітарної допомоги є фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і отримують її безпосередньо.

Набувачами гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи можуть бути громадські об’єднання, неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або інші уповноважені центральні органи виконавчої влади — для забезпечення сил цивільного захисту, що підпорядковані цим органам.

До набувачів гуманітарної допомоги також відносяться: Товариство Червоного Хреста, благодійні організації, установи, підприємства, заклади будь-якої форми власності, які займаються реабілітацією осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів, надавачі соціальних послуг, внесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, а також надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг будь-якої форми власності, що уклали договір про медичне обслуговування населення з центральним органом виконавчої влади, відповідальним за державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення, і заклади охорони здоров’я, що підпорядковані суб’єктам сектору безпеки та оборони.

Як зареєструвати гуманітарний вантаж

Ввозити допомогу в Україну гуманітарну допомогу можуть отримувачі — юридичні особи, зареєстровані в Реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

  • Авторизуйтеся в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги — good.gov.ua (АС ГД), та внесіть дані в особистому кабінеті про вантаж, що визнається гуманітарною допомогою. Це відбувається автоматично шляхом присвоєння кожному вантажу унікального коду.
  • Далі отримувач створює е-декларацію, яка завдяки інформаційному обміну між Державною митною службою та Мінсоцполітики, надсилається до митних органів для оформлення.

Декларація також може бути подана через веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Після митного оформлення декларації, отримувач гуманітарної допомоги який є підприємством, установою, організацією, що утримується за рахунок державного бюджету, протягом 15 днів (з дати митного оформлення вантажу) подає інвентаризаційний опис фактично отриманої допомоги через особистий кабінет в Автоматизованій системі.

Заклади, що уповноважені МОЗ на отримання лікарських засобів, медичних виробів, витратних матеріалів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту та інших товарів, необхідних для належного забезпечення сфери охорони здоров’я, подають інвентаризаційний опис не пізніше 60 календарних днів з дати митного оформлення вантажу.

3. До 15 числа місяця, що настає після місяця митного оформлення гуманітарної допомоги, отримувач повинен сформувати та подати звіт через кабінет АС ГД.

Крім того, можна завантажити копію паперового звіту або копію звіту в е-формі, з накладенням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) керівником або особою, відповідальною за бухгалтерський облік.

Важливо!

Якщо протягом 90 календарних днів з дати митного оформлення гуманітарної допомоги не буде подано звіт, така допомога вважається не облікованою, нецільовою та використаною не за призначенням. У такому випадку доступ отримувача до Автоматизованої системи буде заблокований.

Інструкції щодо реєстрації вантажів гуманітарної допомоги та подання звітів доступні в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги — good.gov.ua.

Державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики України» є розробником та адміністратором АС ГД. Якщо у вас є запитання щодо реєстрації та користування системою, звертайтеся до їхнього контакт-центру за номером (044) 494-19-10 або на е-пошту callcenter@ioc.gov.ua

Реєстр отримувачів гуманітарної допомоги

Нормативно-правова база:

Теги: