Щоб брати участь у громадському обговоренні проектів потрібно авторизуватися!
Про внесення змін до деяких законів України щодо надання базової соціальної допомоги та соціальних стипендій
Проект
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо надання базової соціальної допомоги та соціальних стипендій
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
I. Внести зміни до таких законів України:
1. У Законі України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 35, ст. 290 із наступними змінами):
1) назву Закону викласти в такій редакції:
„Про базову соціальну допомогу”;
2) у статті 1:
у частині першій:
абзац другий замінити абзацами такого змісту:
„базова величина – величина, яка застосовується для розрахунку базової соціальної допомоги, та затверджується законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Розмір базової величини визначається відповідно до статті 5 цього Закону;
базова соціальна допомога – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченій сім’ї у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї та майнового стану членів сім’ї;”.
У зв’язку з цим абзаци третій – восьмий вважати відповідно абзацами четвертим – дев’ятим;
в абзаці шостому слова „прожитковий мінімум для сім’ї” замінити словами „сукупний розмір встановленої базової величини для кожного члена сім’ї”;
абзац восьмий виключити;
в абзаці дев’ятому слово „шести” замінити „трьох”;
3) статті 2 і 3 викласти в такій редакції:
„Стаття 2. Законодавство про базову соціальну допомогу
Законодавство про базову соціальну допомогу складається з цього Закону, Закону України „Про адміністративну процедуру” та інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання базової соціальної допомоги.
Усі підзаконні нормативно-правові акти, які передбачаються цим Законом і стосуються прийняття адміністративних актів, мають відповідати вимогам Закону України „Про адміністративну процедуру”.
Стаття 3. Право на базову соціальну допомогу
Право на базову соціальну допомогу мають малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім’ї, зокрема іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у випадках, установлених законами або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.”;
4) у статті 4:
у назві та частині другій слова „державної соціальної” замінити словами „базової соціальної”;
частину першу викласти в такій редакції:
„Призначення і виплата базової соціальної допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України (далі – орган, що призначає та здійснює виплату базової соціальної допомоги).”;
5) статті 5 і 6 викласти в такій редакції:
„Стаття 5. Розмір базової соціальної допомоги та базової величини
Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для всіх членів сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.
Розмір базової величини не може бути нижче 1,5 розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня календарного року.
Розмір базової величини для сім’ї визначається на рівні 100 відсотків для першого члена сім’ї та 70 відсотків – для кожного наступного члена сім’ї, відповідно до яких розраховується допомога.
Для кожної дитини віком до 6 років; дитини з інвалідністю; особи з інвалідністю I або II групи; дитини, яка утримується матір’ю (батьком, усиновлювачем), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір), якої у Книзі реєстрації народжень провадиться в установленому порядку за вказівкою матері (батька); дитини, яка виховується у багатодітній сім’ї та входить до складу сім’ї, розмір базової величини визначається на рівні 100 відсотків.
Для осіб, які набули право на пенсію за віком, або які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, розмір базової величини визначається / встановлюється пропорційно їхньому страховому стажу таких осіб і становить:
60 відсотків – для осіб зі страховим стажем менше ніж 10 років,
70 відсотків – для осіб зі страховим стажем від 10 до 20 років,
80 відсотків – для осіб зі страховим стажем від 20 до 30 років,
100 відсотків – для осіб зі страховим стажем 30 і більше років.
Для сімей, які складаються із таких осіб, не застосовується умова, визначена частиною третьою цієї статті.
Стаття 6. Строки призначення базової соціальної допомоги
Базова соціальна допомога призначається з місяця звернення на шість місяців з можливістю призначення на другий шестимісячний період автоматично в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Одиноким особам, визнаним за результатами медико-соціальної експертизи непрацездатними, одиноким особам, які досягли 65-річного віку, непрацездатному подружжю при відсутності осіб, зобов’язаних їх утримувати відповідно до закону, базова соціальна допомога призначається на строк, визначений у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.”;
6) у статті 8:
у назві та частині першій слова „державної соціальної” замінити словами „базової соціальної”;
у частині другій:
слова „рівня забезпечення прожиткового мінімуму” замінити словами „розміру базової величини”;
7) у статті 10:
у назві слова „державної соціальної” замінити словами „базової соціальної”;
у тексті слова „державної соціальної”, „органу соціального захисту населення” замінити словами відповідно словами „базової соціальної”, „органу, що призначає та здійснює виплату базової соціальної допомоги,”;
8) статтю 11 викласти в такій редакції:
„Стаття 11. Фінансування базової соціальної допомоги
Покриття витрат на виплату базової соціальної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.”;
9) у назві та тексті статті 13 слова „державної соціальної” замінити словами „базової соціальної”;
10) у назві та тексті статті 14 слова „державну соціальну допомогу”, „державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „базову соціальну допомогу”.
2. У Законі України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами):
у пункті 26 частини першої статті 20 слова „і виплатою соціальної стипендії” замінити словами „соціальної стипендії, яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї,”;
в абзаці другому пункту 6 частини першої статті 22 слова „виплата соціальної стипендії” замінити словами „соціальної стипендії, яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї,”;
у пункті 4 частини третьої статті 30 слова „виплатою соціальної стипендії” замінити словами „наданням соціальної стипендії, яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї,”.
3. Абзац четвертий частини восьмої статті 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425; 2015 р., № 30, ст. 271; 2019 р., № 30, ст. 119) після слів „соціальної стипендії” доповнити словами „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї;”.
4. У підпункті 6 пункту „б” статті 32 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 24,
ст. 170, 2015 р., № 6, ст. 40) слова „Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Закону України „Про базову соціальну допомогу”.
5. В Законі України „Про професійну (професійно-технічну) освіту” (Відомості Верховної Ради України, 1998 р, № 32, ст. 215 із наступними змінами):
в абзаці сьомому статті 22 слова „Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Закону України „Про базову соціальну допомогу”;
абзац четвертий частини другої статті 441 після слів „соціальної стипендії” доповнити словами та знаками „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї”.
6. Розділ VIII „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 20,
ст. 102 із наступними змінами) доповнити пунктом 13 такого змісту:
„13. Установити, що види державної допомоги, передбачені статтею 7 (крім державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, яка надається жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань, Державної спеціальної служби транспорту та з числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби України) і статтею 181 цього Закону, надаються до 1 січня 2024 року, а з 1 січня 2024 року забезпечуються базовою соціальною допомогою відповідно до Закону України „Про базову соціальну допомогу”.”.
7. У Законі України „Про охорону дитинства” (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 30, ст. 142; 2015 р., № 30, ст. 271; 2019 р., № 30, ст. 119):
в абзаці п’ятому частини третьої статті 5 слова „Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Закону України „Про базову соціальну допомогу”;
у статті 19:
друге речення частини десятої викласти в такій редакції:
„Студентам, які є дітьми з інвалідністю та особами з інвалідністю I–III групи, студентам із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України „Про базову соціальну допомогу”, включаючи студентів з багатодітних сімей, призначається соціальна стипендія з урахуванням сукупного доходу сім’ї, в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, та може надаватися додаткова соціальна і матеріальна допомога.”
абзац четвертий частини п’ятнадцятої після слів „соціальної стипендії” доповнити словами „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї”.
8. В абзаці четвертому частини п’ятої статті 35 Закону України „Про дошкільну освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2001, № 49, ст. 259 із наступними змінами) слова „Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Закону України „Про базову соціальну допомогу”.
9. В абзаці другому частини третьої статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами) слова „Законом України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Законом України „Про базову соціальну допомогу”.
10. Статтю 18 Закону України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., №№ 33-34, ст. 404; 2005 р., № 25, ст. 338; 2020 р., № 18, ст. 123) доповнити пунктом 42 такого змісту:
„42. Установити, що державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, передбачена цим Законом, з 1 січня 2024 року розраховується відповідно до Закону України „Про базову соціальну допомогу”.”.
11. Перше речення частини четвертої статті 8 Закону України „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” (Відомості Верховної Ради України,
2005 р., № 6, ст. 147; 2017 р., № 2, ст. 25; 2020 р., № 48, ст. 436) після слів „соціальна стипендія” доповнити словами та знаками „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї”.
12. Абзац перший частини першої статті 5 Закону України „Про підвищення престижності шахтарської праці” (Відомості Верховної Ради України, 2008 р.,
№ 42-43, ст. 293; 2017 р., № 2, ст. 25; 2018 р., № 6-7, ст. 43) після слів „соціальної стипендії” доповнити словами та знаками „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї,”.
13. У Законі України „Про вищу освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 37-38, ст. 2004 із наступними змінами):
абзац п’ятий частини п’ятнадцятої статті 44 після слів „соціальної стипендії” доповнити словами та знаками „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї”;
в абзаці першому частини четвертої статті 62 слова „призначаються студентам (курсантам) закладу вищої освіти” замінити словами „студентам (курсантам) закладу вищої освіти призначаються з урахуванням сукупного доходу сім’ї”.
14. У пункті 9 частини першої статті 14 Закону України „Про зайнятість населення” (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., № 24, ст. 243; 2020 р.,
№ 40, ст. 316) слова „державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „базову соціальну допомогу”.
15. В абзаці другому частини третьої статті 56 Закону України „Про освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 78, ст. 2392; 2020 р.,
№ 98, ст. 3183; 2022 р., № 32, ст. 1695) слова „Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Закону України „Про базову соціальну допомогу”.
16. У Законі України „Про фахову передвищу освіту” (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 30, ст. 119 із наступними змінами):
підпункт 3 абзацу другого частини одинадцятої статті 43 після слів „соціальної стипендії” доповнити словами та знаками „ , яка призначається з урахуванням сукупного доходу сім’ї”;
абзац третій частини другої статті 54 після слів „Соціальні стипендії призначаються” доповнити словами „з урахуванням сукупного доходу сім’ї”.
у підпункті 3 частини другої статті 57 слова „Закону України „Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” замінити словами „Закону України „Про базову соціальну допомогу”.
ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2024 року.
2. Установити, що у випадках, якщо розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (крім державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, яка надається жінкам з числа військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань, Державної спеціальної служби транспорту та з числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби України), допомоги на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, призначеної до набрання чинності цим Законом, є більшим за розмір базової соціальної допомоги, обчислений відповідно до Закону України „Про базову соціальну допомогу”, такі допомоги виплачуються у раніше призначеному розмірі до закінчення терміну їх призначення.
3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Голова
Верховної Ради України
Пропозиції та зауваження до проектів актів приймаються протягом 15 календарних днів з дня оприлюднення проекту за наступною адресою: Міністерство соціальної політики України, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10; e-mail: sharapova@mlsp.gov.ua ; тел.: 289-56-78. Відповідальна особа – Шарапова Галина Вікторівна.
Додаткові матеріали
Обговорення
Кількість користувачів, що приймають участь в обговорюванні проекту: | 0 |
Додано пропозицій: | 0 |
Підтримка проекту: | Так:0 Ні:0 |
Всі Обговорення проектів нормативно-правових актів