Перед використанням новоствореного облікового запису, ще необхідно підтвердити поштову адресу. На протязі кількох хвилин на вашу поштову скриньку повинно прийти повідомлення, яке містить посилання для активації облікового запису.

Як повідомити про корупційне правопорушенняКоманда уповноваженого підрозділу
Децентралізація владиОрганізації надання соціальних послугОрганізації надання послуг сприяння зайнятості населенняКращі практикиОрганізація надання адміністративних послуг соціального характеру в умовах децентралізації
Контактні даніСоцпослугиСімейні форми вихованняПатронат над дитиноюМетодичні матеріали
УсиновленняПошук дитиниДопомогаПроектиПро насКонтакти
ДитинаПрава дітейСоцпослугиОздоровлення та відпочинок дітейПрофілактика соціального сирітстваУсиновлення
РішенняПротоколи засіданьПлани робітЗвіти
Публічна інформаціяЩо таке публічна інформація, порядок її отримання та оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформаціїГрафік прийому, контактиФорми для подання запиту на отримання інформаціїІнформація про систему обліку публічної інформації
Електронний кабінет особи з інвалідністюЯкщо людина НЕ ОБЛІКОВАНА у ЦБІЯкщо людина ВЖЕ ОБЛІКОВАНА у ЦБІВхід на портал ЦБІЗаповнення та подача заяви про потребу в забезпеченні допоміжними засобами реабілітації
Е-сервісиЄдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомогиДопомога на дітей ФОПДопомога при народженні дитиниСубсидіїСистема розрахунку пенсійного забезпеченняЕлектронний кабінет особи з інвалідністюЄ-допомогаМуніципальна няняВідкриті дані України
Європейська та Євроатлантична інтеграціяУгода про асоціацію між Україною та ЄСПерелік директив ЄС та звіти Мінсоцполітики про їх виконанняПлан заходів Мінсоцполітики щодо імплементації Угоди про асоціаціюТехнічна допомога Європейської Комісії TWINNING, TAIEX TWINNINGЄвроатлантична інтеграція (НАТО)Міжнародні проектиЕкспертно-консультативна групаПроект ЄС - МОП "Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці"Презентації
Формування життєстійкостіГромади до участі в Програмі життєстійкостіПоширені запитання-відповіді
ГромадянамСоціальні послугиРеєстр надавачів соціальних послугМатеринство, сім'я, дітиЗвернення громадянПублічна інформаціяПротидія торгівлі людьмиЗапобігання домашнього насильстваГендерна політикаБезоплатна правнича допомогаСоціальні гарантіїСанаторно-курортное лікуванняДецентралізація владиІнформація для переміщених осібРеформа МіністерстваВідкриті даніПакунок малюкаОсобам з інвалідністюГуманітарна допомогаДовідник безбар'єрностіБезбар’єрністьДії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеруєОздоровленняЯк отримати виплатиФормування життєстійкості
Гуманітарна допомогаНаціональний банк відкрив рахунок для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресіїNBU Opens Fundraising Account for Humanitarian Assistance to Ukrainians Affected by Russia’s AggressionІнтерактивна мапа благодійної допомоги
Інформація для переміщених осібНормативна базаВиплати на проживання для ВПОПитання- відповідіВізуальні матеріалиАлгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024пункт 2До пункту 3Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р. за Заявоюпункт 2.2пункт 2.7пункт 2.4Куди подати заяву про отримання допомоги для ВПО
Особам з інвалідністюРеабілітаціяРеалізація норм Конвенції про права осіб з інвалідністюДержавна підтримка діяльності громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємствЗабезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітаціями)Опіка та піклування над повнолітніми особамиПрацевлаштуванняДеякі питання соціального захисту осіб з інвалідністюКаталог 2019Програма придбання спеціально обладнаних автомобілівРеабілітація дітей з інвалідністюЕлектронний кабінет особи з інвалідністюЩодо придбання залізничних квитків
КомандаЖолнович Оксана ІванівнаМарчак Дарія МиколаївнаТокарєва Уляна ДмитрівнаТанасишин Назар ДмитровичКошеленко Костянтин БорисовичНенюченко Наталія ВікторівнаПостоловська Ірина Олександрівна
Нормативно-правова базаЗвітність та статистикаІнформація для здобувачів та ліцензіатівПерелік суб'єктів, які мають ліцензію з посередництва у працевлаштуванні за кордоном
Реєстр дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуДержавна атестація дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуМережа діючих закладів оздоровлення та відпочинку
Материнство, сім'я, дітиМатеринствоСім`яДитинаСлужби у справах дітей в ОТГСоціально-психологічна реабілітація дітейЗахист смі"ї та дітейРаннє втручання
Міжнародна діяльністьЄвропейська та Євроатлантична інтеграціяМіжнародне співробітництвоБезвізовий режим Україна-ЄС
Міжнародне співробітництвоДовідки про застосування законодавстваМіжнародні проектиСпівробітництво з ООНСпівробітництво з МОПСпівробітництво з Радою ЄвропиКомітет з економічних, політичних, соціальних та культурних прав ООН
єОздоровленняПро послугу та право на послугуПро кошти та банківську карткуПро заклади, що надають послугуПроблемні питання
Нормативна базаНормативні актиПроекти нормативних актівРегуляторна політика
ОрганізаціямВолонтерствоСоціальне страхуванняПублічні закупівлі
Оздоровлення та відпочинок дітейМережа дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуОздоровлення та відпочинок в ДП "УДЦ "Молода гвардія" та ДПУ "МДЦ"Артек"
Особам з інвалідністюПенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осібВиди пенсійПенсії військовослужбовцямПенсії громадянам, що за кордономПерерахунки пенсійСпростовуємо міфи про пенсійну системуПенсійне забезпечення осіб, які перемістилися у зв"язку із воєнними діямиДержавна соціальна допомогаКорисні посилання
Прес-центрНовиниМедіа про насВідеогалереяКонтакти для медіаЛюдина для людини
Про міністерствоКомандаПоложення про Міністерство соціальної політикиСтруктура апарату МіністерстваЕнергоефективністьКонтактиВідомстваВакансіїОчищення владиГромадська радаКонсультації з громадськістюМіжнародна діяльністьПрофспілка
Реформа МіністерстваРезультати конкурсу на посади фахівців з питань реформПерелік тестових питань
Про міністерствоПрес-центрНормативна базаОрганізаціямГромадянамЕ-сервісиЕ-даніПочуй менеПрацюй ВІЛЬНО!
Соціальні гарантіїПільгиПрацівникамГромадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиДітям війниВетеранам праціСоціальні стандартиЦентри захистуУчасникам революції гідності
Соціально-психологічна реабілітація дітейМетодичні ресурсиМережа закладів соціального захисту дітейСоціальні партнери
Установчі документиРегламентКерівництвоСтруктура
Установчі документиПоложення про Громадську раду
Відкриті даніПублічні закупівлі
Звернення громадянЗаконодавство щодо звернень громадянІнформація щодо звернень та прийому громадян
ДержбюджетЗакупівлі
ГоловнаОбговорення проектів нормативно-правових актівПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту осіб похилого віку

Щоб брати участь у громадському обговоренні проектів потрібно авторизуватися!

Щоб брати участь у громадському обговоренні проектів потрібно авторизуватися, через аккаунт у соціальній мережі «Facebook»

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту осіб похилого віку


 

Проект

Закон УкраЇни

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту осіб похилого віку

 

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:  

1. У Податковому кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 13–14, № 15–16, № 17, ст. 112, із наступними змінами):

пункт 281.1 статті 281 доповнити підпунктом 281.1.6 такого змісту:

,,281.1.6. ветерани праці, особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, самотні особи похилого віку, які мають у власності жилий будинок, та особи похилого віку, які мають дачу чи жилий будинок у садівничому товаристві відповідно до Закону України ,,Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших осіб похилого віку в Україні”.

2. У Законі України ,,Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”  (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 4, ст. 18, із наступними змінами):

1) абзац перший преамбули викласти в такій редакції:

,,Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо ветеранів праці, інших осіб похилого віку і спрямований на формування в суспільстві гуманного, шанобливого ставлення до них і забезпечення їх здорового й активного довголіття.”;

2) статті 1–3 викласти в  такій редакції:

,,Стаття 1. Основні засади державної політики щодо ветеранів праці та осіб похилого віку

Держава гарантує ветеранам праці та особам похилого віку належний рівень життя, задоволення різних життєвих потреб, надання різних видів соціальної допомоги шляхом:

інформування населення про послуги та програми з підтримки осіб похилого віку;

створення умов для здорового старіння й активного довголіття;

організації медичної допомоги;

забезпечення реалізації права на працю відповідно до професійної підготовки, трудових навичок із урахуванням стану здоров’я;

забезпечення  реалізації  права  на  соціальні  послуги,   створення  мережі установ і закладів, що надають соціальні послуги та/або залучення надавачів соціальних послуг недержавного сектору (шляхом соціального замовлення, державно-приватного партнерства, конкурсу соціальних проектів, соціальних програм тощо);

забезпечення зміцнення та розвитку матеріально-технічної бази установ та закладів, що надають соціальні послуги;

формування позитивного ставлення суспільства до осіб похилого віку;

забезпечення навчання впродовж життя осіб похилого віку;

забезпечення пенсіями і соціальною допомогою;

надання житла;

сприяння реінтеграції осіб похилого віку з числа внутрішньо переміщених у суспільне життя населення.

Кабінет Міністрів України, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані розробляти і забезпечувати реалізацію державних і регіональних цільових програм соціального захисту осіб похилого віку.

Стаття 2. Основи правового становища ветеранів праці та осіб похилого віку

Законодавство України про соціальний захист ветеранів праці та осіб похилого віку складається з цього Закону та інших актів законодавства України, які регулюють відносини у цій сфері.

Особи похилого віку користуються всіма соціально-економічними та особистими правами і свободами, закріпленими Конституцією України, іншими законодавчими актами.

Дискримінація осіб похилого віку в будь-якій сфері суспільного життя забороняється.

Законодавством України встановлюється необхідний рівень гарантій прав осіб похилого віку в усіх сферах життя суспільства.

Посадові особи, які порушують ці гарантії, притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації можуть встановлювати за рахунок власних коштів і благодійної допомоги додаткові гарантії щодо соціального захисту осіб похилого віку.

Стаття 3. Участь об’єднань ветеранів праці та осіб похилого віку в розробленні та прийнятті рішень

Об’єднання ветеранів праці та осіб похилого віку відповідно до їхніх статутів:

беруть участь у порядку, визначеному законодавством, у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об’єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери діяльності об’єднань, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що приймаються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування і стосуються інтересів ветеранів праці та осіб похилого віку;

беруть участь у наданні соціальних послуг особам похилого віку, іншим особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, відповідно до законодавства;

проводять конгреси, конференції, семінари, фестивалі, засідання за круглим столом, консультації, турніри, конкурси, творчі та інші заходи, пов’язані зі статутною діяльністю, із залученням представників громадськості, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, експертів у різних сферах суспільного життя, у тому числі міжнародних;

представляють і захищають законні інтереси членів (учасників) об’єднань в органах, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності;

здійснюють інші повноваження, передбачені законодавством України про громадські об’єднання.

Ветерани праці та особи похилого віку мають право брати участь у прийнятті рішень, які безпосередньо стосуються їхніх інтересів, та одержувати необхідну інформацію.”;

3) частину першу статті 6 викласти в такій редакції:

,,Ветеранами праці визнаються особи, які працювали на підприємствах, в установах, організаціях, об’єднаннях громадян, у фізичних осіб, мають страховий стаж 42 роки – для чоловіків і 37 років – для жінок і вийшли на пенсію.”;

4) пункт 8 частини першої статті 7 виключити;

5) у частині першій статті 9:

пункт 4 викласти в такій редакції:

,,4) першочергове безоплатне забезпечення ліками, лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами та виробами медичного призначення за рецептами лікаря, доставка за його висновком ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення додому;

у пункті 7 слова ,,від квартирної плати,” замінити словами ,,від оплати витрат на управління житловим будинком, послуг з управління багатоквартирним будинком”;

у пункті 10 слова ,,відповідно до Положення про систему технічного обслуговування,  ремонту та  реконструкції жилих  будинків” замінити словами

,,в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України”;

пункт 11 виключити;

6) статтю 10 викласти в такій редакції:

,,Стаття 10. Класифікація осіб залежно від вікової періодизації

Особами похилого віку вважаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що на законних підставах перебувають на території України, яким виповнилось шістдесят років.

Залежно від вікової періодизації особи похилого віку належать до таких категорій:

особи старечого віку – від сімдесяти п’яти до дев’яноста років включно;

довгожителі – особи, вік яких становить понад дев’яносто років.

Особи старечого віку та довгожителі користуються всіма гарантіями, встановленими для осіб похилого віку.

Особами передпенсійного віку вважаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що на законних підставах перебувають на території України, яким до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, залишилося не більше ніж три роки.

Особами пенсійного віку визнаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України та отримують державне пенсійне забезпечення (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках) відповідно до законодавства, що регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення.”;

7) у тексті статті 13 слово ,,працівників” замінити словом ,,осіб”;

8) статтю 16 викласти в такій редакції:

,,Стаття 16. Професійна переорієнтація, перепідготовка та працевлаштування осіб передпенсійного віку та осіб похилого віку

Підприємства у необхідних випадках забезпечують професійну переорієнтацію і перепідготовку осіб передпенсійного і похилого віку, зокрема, розширення можливостей набуття нових професійних і загальноосвітніх знань і компетентностей, освоєння нових професій з урахуванням адаптаційних             і вікових можливостей цих осіб, за їхнім бажанням.

За особами передпенсійного та похилого віку в період професійної перепідготовки зберігається їхній середній місячний заробіток.

Особи  передпенсійного та  похилого  віку, які  зберегли  працездатність  і бажають працювати, у разі звернення до державної служби зайнятості мають право на соціальні послуги з пошуку підходящої роботи, професійної переорієнтації, інформаційні та консультаційні послуги з питань зайнятості населення та соціального страхування.

Особи передпенсійного віку до призначення пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги на випадок безробіття за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.”;

9) статтю 18 викласти в такій редакції:

,,Стаття18. Право на пенсійне забезпечення

Порядок та умови пенсійного забезпечення осіб похилого віку встановлюються Законом України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та іншими актами законодавства, які регулюють відносини у цій сфері”;

10) статтю 25 викласти в такій редакції:

,,Стаття 25. Допомога особам, які здійснюють догляд за особами похилого віку

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до Закону України ,,Про соціальні послуги” без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджується Кабінетом Міністрів України.”;

11) у статтях 26, 28, 29:

після слів ,,похилого віку” доповнити словами ,, , які є громадянами України,”;

12) статтю 31 викласти в такій редакції:

,,Стаття 31. Сприяння здоровому та активному довголіттю

Для сприяння здоровому та активному довголіттю осіб похилого віку місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування створюються умови для занять фізкультурою, спортом, туризмом, забезпечуються можливості для проведення дозвілля шляхом створення центрів активного довголіття,  центрів дозвілля  для сприяння  фізичній  активності осіб похилого віку.”;

13) статтю 32 викласти в такій редакції:

,,Стаття 32. Гарантії права на медичну допомогу

Особам  похилого  віку  гарантується  безплатна   кваліфікована   медична

допомога в лікарнях (спеціалізованих геріатричних (геронтопсихологічних) відділеннях, геріатричних кабінетах, зокрема геронтопсихіатричних, у структурі консультативних поліклінік госпітальних округів) та інших стаціонарних, амбулаторно-поліклінічних установах, а також вдома з урахуванням досягнень геронтології та геріатрії в порядку, встановленому законодавством України про охорону здоров’я.”;

14) у статті 33:

слово ,,користуються” замінити словами ,,мають право”;

15) статтю 35 викласти в такій редакції:

,,Стаття 35. Соціальні послуги особам похилого віку

Особам похилого віку надаються соціальні послуги відповідно до Закону України ,,Про соціальні послуги”.”;

16) статті 36–38 виключити;

17) статтю 39 викласти в такій редакції:

,,Стаття 39. Опіка та піклування

Над   самотніми   особами   похилого віку, які потребують стороннього догляду,  для захисту їхніх особистих і майнових прав та інтересів у випадках, передбачених законодавством, може встановлюватись опіка або піклування.

Порядок та умови встановлення опіки або піклування регулюються Цивільним кодексом України.”;

18) статтю 41 викласти в такій редакції:

,,Стаття 41. Торговельне і побутове обслуговування

Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечувати для осіб похилого віку продаж товарів і побутове обслуговування в магазинах за соціально доступними цінами.

Місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування до діючих регіональних програм вносяться зміни щодо включення заходів з розвитку торгової інфраструктури, зокрема, в сільській місцевості, розвитку пересувної, виїзної торгівлі, постійно діючих ярмарків за участю сільськогосподарських виробників та обслуговуючих кооперативів, особистих підсобних і фермерських господарств для реалізації продовольчої продукції за цінами, нижчими ніж у роздрібних мережах і на ринках.”;

19) статтю 42 доповнити частиною другою такого змісту:

,,Для малозабезпечених самотніх осіб похилого віку, які не здатні самостійно готувати їжу, а також самостійно її вживати, за рішенням місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування може організовуватись послуга з приготування (допомоги в приготуванні) їжі вдома, годування.”;

20) доповнити статтями 431, 432 такого змісту:

,,Стаття431. Забезпечення осіб похилого віку персональними бездротовими засобами допомоги

Самотні особи старечого віку та довгожителі, а також інші особи похилого віку, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з втратою рухової активності (мають 5 групу рухової активності) згідно з медичним висновком, за рішенням місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування забезпечуються електронною бездротовою персональною сигналізацією ,,Кнопка безпеки” для з’єднання з центром керування, який забезпечує негайну підтримку особи похилого віку.

Особи похилого віку із психічними розладами за рішенням місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування забезпечуються ідентифікаційними браслетами з QR-кодом, при зчитуванні якого видається інформація про особу, яка носить браслет, її захворювання, порядок надання першої допомоги, контакти її рідних, органів соціального захисту населення.

Порядок забезпечення осіб похилого віку електронною бездротовою персональною сигналізацією ,,Кнопка безпеки” та ідентифікаційними браслетами з QR-кодом затверджується  Кабінетом Міністрів України.”;

Стаття 432. Компенсація витрат на забезпечення осіб похилого віку натуральною допомогою

Особам похилого віку, які є ліжковими хворими, мають когнітивні порушення або інші хвороби, що призводять до нетримання сечі, призначається і виплачується компенсація для надання натуральної допомоги (у вигляді пелюшок, памперсів) у необхідній кількості за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

Порядок призначення та виплати компенсації для надання натуральної допомоги  затверджується Кабінетом Міністрів України.”;

21) частину другу статті 44 викласти в такій редакції:

,,Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати особам похилого віку необхідні умови для відвідування культурно-видовищних установ, зокрема, встановлювати пільгові ціни на квитки до театрів, кінотеатрів, виставкових залів, музеїв, на спортивні події, а також визначати дні безкоштовного відвідування закладів культури та мистецтв.”;

22) статтю 46 викласти в такій редакції:

,,Стаття 46. Посвідчення для осіб, на яких поширюється чинність цього Закону

Ветеранам праці видаються посвідчення про право на пільги.

Порядок виготовлення і видачі посвідчень установлюється Кабінетом Міністрів України.”;

23) статтю 47 викласти в такій редакції:

,,Стаття 47. Обов’язки дітей щодо батьків, які є особами похилого віку

Діти  зобов’язані  піклуватися  про  батьків,  які  є особами похилого віку, надавати їм допомогу та підтримку, в разі необхідності доглядати за ними.

У разі ухиляння дітьми від виконання цих обов’язків із них на підставі судового рішення утримуються аліменти у  твердій грошовій сумі або в частці від заробітку з урахуванням матеріального та сімейного стану.

У випадках, коли батьки, які є особами похилого віку, перебувають на державному утриманні в будинках-інтернатах, пансіонатах або в інших установах, аліментні виплати на їх догляд сплачуються дітьми таких осіб цим установам.”;

24) у назві та тексті слова ,,громадяни похилого віку” в усіх відмінках і числах замінити словами ,,особи похилого віку” у відповідному відмінку і числі;

25) у тексті слова ,,санаторно-курортне лікування” та ,,забезпечення санаторно-курортним лікуванням” в усіх відмінках і числах замінити словами ,,санаторно-курортне забезпечення” у відповідному відмінку і числі.

3. У Законі України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49–51,
ст. 376, із наступними змінами):

статтю 1 після абзацу двадцять восьмого доповнити новим абзацом такого змісту:

,,повне державне утримання – забезпечення осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, залишилися без піклування близьких і рідних та перебувають у спеціальних закладах, установах соціального обслуговування (будинки-інтернати для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, стаціонарні відділення територіальних центрів соціального обслуговування, заклади для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування тощо), житлово-побутовими умовами, харчуванням, одягом, побутовими  речами, предметами особистої гігієни та іншими необхідними засобами, а також грошовими виплатами відповідно до норм, установлених центральними органами виконавчої влади;”.

У зв’язку з цим абзаци двадцять дев’ятий – сорок п’ятий вважати, відповідно, абзацами тридцятим – сорок шостим.

ІІ. Прикінцеві та перехідні положення.

1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року.

2. Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк із дня набрання чинності цим Законом:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

розробити та забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;

забезпечити приведення у відповідність із цим Законом нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

 

                Голова

    Верховної Ради України                                                                     


Додаткові матеріали



Обговорення

Кількість користувачів, що приймають участь в обговорюванні проекту:
1
Додано пропозицій:
0
Підтримка проекту:Так:1  Ні:0
Обговорення з 15 Січня 2020р. по 15 Лютого 2020р.

Всі Обговорення проектів нормативно-правових актів