Спроможності громад у захисті прав та задоволенні потреб ветеранів
22 липня Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович взяла участь у форумі «Спроможності громад у захисті прав та задоволенні потреб ветеранів».
Метою форуму стало продовження формування ефективної політики підтримки ветеранів і членів їхніх родин як на державному, так і місцевому рівнях.
Оксана Жолнович наголосила на важливості реінтеграції ветеранів у громади після повернення з війни, й урахуванні потреб людей, котрі повертаються до цивільного життя.
«Мільйон людей, які зараз в армії — це не кадрові військові, а звичайні люди, котрі, за покликом серця, пішли захищати країну. У військових, які вчора були цивільними, вдома залишились особисті справи та проблеми: сім’ї, діти, кредити, не влаштоване житло та інші речі, які потребують супроводу», — сказала Оксана Жолнович.
Ветерани мають повертатися в громади та користуватися соціальними послугами, які забезпечуватимуть їхні потреби на місцях. Не менш важливим є соціальний супровід військових безпосередньо на місцях служби.
Для цього Мінсоцполітики розробило низку програм, які мають підтримати ветеранів та їхні сім'ї, зокрема:
- Експериментальний проєкт соціального супроводу військовослужбовцівта членів їхніх сімей у військових частинах
Проєкт охоплює 35 пілотних військових підрозділів та частин, в яких соціальні працівники працюватимуть із військовими та їхніми родинами за аналогією патронатних служб. Наприклад, вони можуть консультувати, де отримати безоплатну правову допомогу або психосоціальну підтримку, надати інформацію про послуги охорони здоров'я чи освіти тощо. Цей проєкт фінансується державою.
- Надання послуг соціальними працівниками в лікарнях
Захисники, які потрапляють у медзаклади зі складними пораненнями, найбільше потребують підтримки, оскільки часто не знають, куди звернутися за тією чи іншою допомогою, як оформити виплати чи інші соціальні гарантії, на що розраховувати відповідно до закону. У цьому їм допомагають соціальні працівники. Вони надають якісну інформацію і фахові послуги військовим.
- Навчання для працівників, які працюють у ТЦК СП
Мінсоцполітики провело і продовжуватиме навчання для організації надання соціальних послуг, системи соціального супроводу, якісного консультування працівників ТЦК та СП, які супроводжують військовослужбовців та їхні сім’ї. Навчальна програма передбачає підготовку фахівців, які могли б організувати надання соціальних послуг та вміли чітко визначати потреби військовослужбовців на всіх етапах несення військової служби, починаючи з моменту мобілізації і до закінчення служби та переходу до цивільного життя. Такі фахівці можуть пропонувати конкретні кроки військовослужбовцям для подолання тієї чи іншої проблеми, можуть надавати першу психологічну допомогу, зв’язувати з іншими надавачами соціальних, адміністративних послуг, надавати інформацію про соціальні виплати тощо.
- Реабілітація ветеранів у громаді, яка нині реалізується через декілька напрямів:
Створення центрів життєстійкості, де через групову психосоціальну підтримку працюють як із ветеранами, так і з членами їхніх родин. У Центрах життєстійкості можна безкоштовно отримати психологічну підтримку та проконсультуватися щодо різних соціальних питань.Завдяки нашим зусиллям і співпраці з місцевою владою та громадським сектором, вже 114 Центрів життєстійкості тепер працюють по всій Україні.
Програма «Соціального відновлення ветеранів і членів їхніх сімей». Соціальна послуга передбачає два етапи, програми соціального відновлення (перший етап) та індивідуальна адаптація (другий етап). Перший етап проходить на базі рекреаційного закладу, де ветеран, ветеранка та члени їхніх родин відвідують групові та індивідуальні заняття. Зі всією родиною працює команда фахівців, щоб напрацювати подальший план переходу до цивільного життя згідно з потребами та проблемами родини. Також протягом тижня родина відновлює фізичне і ментальне здоров’я. Другий етап – це соціальна адаптація, який проходить у громаді. Послуга вже пройшла пілотування у трьох областях та показала гарні результати.
- Забезпечення ДЗР та протезування
Ветерани повертаються з війни, хтось, на жаль, з інвалідністю і можуть потребувати протезів, крісел колісних, милиць тощо. Допоміжні засоби реабілітації надаються за кошти держави повною мірою. А максимальна вартість протеза, який може забезпечити держава для військового чи ветерана, – 2 млн грн, цієї суми достатньо, щоб забезпечити якісний і функціональний протез.
Наразі повністю переформатовано процес забезпечення протезами. Завдяки мультидисциплінарним командам у лікарнях, у складі яких є соцпрацівники та протезисти, отримати протез людина може не чекаючи встановлення інвалідності.
Для покращення доступності забезпечення ДЗР: запроваджено європейський декларативний принцип виходу на ринок; збільшено вартість виробів на рівень інфляції; розширено можливості забезпечення кращими виробами (активні крісла колісні, біонічними протезами для військових); затверджено стандарт професії протезист/ортезист та запроваджено бакалаврську і магістерську програми.
Наразі держава забезпечує фінансування багатьох програм, спрямованих на підтримку ветеранів. Можливості органів місцевого самоврядування у забезпеченні необхідного соціального супроводу – дуже великі. Проте саме проактивна участь громад, у взаємодії з державою, здатна забезпечити повноцінну соціальну підтримку захисників та захисниць і повагу, на яку вони заслужили.
Форум був організований Комітетом ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів спільно з Тернопільською ОВА, Тернопільською міськрадою, Міжфракційним депутатським об’єднанням «Реабілітаційні сили України», Тернопільською обласною профспілкою учасників бойових дій та військовослужбовців, ГО «Правосвідомі», ГО «Україна 2.0.», iHUB та за сприяння Програми USAID «РАДА: наступне покоління».
Всі Захисникам і захисницям України