Міністерство соцiальної політики України


184 громади розвиватимуть патронатне виховання, щоб діти не потрапляли в інституційні заклади

11 Квітня 2024, 16:41

 

У березні в Україні стартував проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». На участь у ньомуподалися понад 600 громад. 184 громади з 21 області пройшли конкурсний відбір. Перелік громад можна знайти за посиланням.

Головними критеріями відбору були потреба у патронаті, спроможність громади розвивати патронат та безпекова ситуація. Також брали до уваги загальну кількість дітей у громаді; кількість дітей, які живуть у закладах тимчасового влаштування; кадровий склад служб у справах дітей та кількість фахівців із соціальної роботи тощо.

З відбором громади привітав заступник міністра соціальної політики України Назар Танасишин. За його словами, цей проєкт особливо важливий у контексті змін у сфері патронатного виховання, над яким зараз працює держава. Тому залучені у процес теж стануть рушіями позитивних змін.  

«Ключова задача проєкту — аби в більшості громад Україні з’явилися патронатні родини. Разом із тими, які вже працюють, вони будуть “швидкою допомогою” для сімей у кризовій ситуації та для соціальних служб. Така “швидка допомога” працюватиме не тільки, коли йдеться про вилучення. А і тоді, коли батьки, наприклад, захворіли і тимчасово не можуть опікуватися дитиною. Це важливо і для конкретної родини, і для добробуту громади й держави в цілому», — сказав Назар Танасишин.

Розвиток патронату має значення і в контексті дотримання міжнародних стандартів альтернативного догляду та вступу України до ЄС, вважає Джин Чой, керівниця секції захисту дітей представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

«Відповідно до цих стандартів держава повинна першочергово організувати систему догляду так, щоб пріоритетними були догляд на базі сім'ї та сімейні форми влаштування. Збільшення кількості сімей патронатних вихователів дозволить громадам не користуватися послугами інституційних закладів, що особливо важливо для дітей раннього віку», — сказала Джин Чой.

«Нам було надзвичайно важко відібрати з такої великої кількості заявок. Гарна новина у тому, що з липня будемо ще запрошувати громади, а усі громади, які подалися, матимуть доступ до інформаційних та навчальних заходів проєкту», — підсумувала процесвідбору Василина Дибайло, директорка «Партнерства “Кожній дитині”».

Найбільше територіальних громад, які пройшли до проєкту, зі Львівщини (15), Харківщини (14) та Хмельниччини (13). Також у п’ятірці лідерів Житомирська та Вінницька області — по 11 громад з кожної. 

«Патронат — це найменш травматичний досвід для дитини та величезний шанс для її батьків. Наша громада поки що не має патронатних родин, однак сподіваємося, що завдяки проєкту ця ситуація зміниться. Ми співпрацюємо зі службою у справах дітей і вже маємо потенційних кандидатів у патронатні вихователі. Перед тим, як брати відповідальність за дитину, навіть якщо це тимчасовий догляд, важливо пройти навчання та отримати професійну підтримку. Це фундамент, який дасть людям впевненість, що вони дійсно роблять все правильно, а дитині — відчуття затишку та безпеки», — говорить Олександр Ткач, голова Меджибізької територіальної громади Хмельницької області, яка пройшла відбір.  

Завдяки новому проєкту громади матимуть матеріальну, інформаційну та консультаційну підтримку. Будуть проводитись навчання, щоби підвищити професійну компетентність спеціалістів служб у справах дітей, фахівців із соціальної роботи, психологів, членів міждисциплінарних команд. Також громадам допоможуть організувати заходи з популяризації патронату.  Самі сім’ї, які захочуть стати патронатними, отримають соціальний та психологічний супровід, підтримку міждисциплінарної команди.

Робота  із громадами триватиме до липня 2025 року. За цей час планується створити 250 нових патронатних сімей, щоб забезпечити дітям сімейне виховання та мінімізувати потрапляння до інституцій. Тому має зрости й кількість дітей, які після патронату повертаються у свої сім’ї або влаштовані у сімейні форми виховання.

Нині в Україні працюють 297 патронатних родин. Станом на лютий лідерами за кількістю патронатних сімей є Харківська, Черкаська та Дніпропетровська області.

Проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу. 




Адреса цієї сторінки: http://www.msp.gov.ua/news/23653.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове