Міністерство соцiальної політики України


Раннє втручання — флагманський проєкт Мінсоцполітики зі створення безбар’єрного простору в Україні

8 Грудня 2023, 11:59

 

За перші роки життя дитина проходить величезний шлях: від немовляти, яке ще нічого не вміє, до маленької людини, яка може ходити, танцювати, займатися спортом; розмовляти, формулювати свої бажання, озвучувати думки; цікавитися творчістю і мати власні уподобання. 

І саме в цей період у фахівців та батьків найкращі можливості допомогти дитині з виявленими порушеннями розвитку, які можна скоригувати.

Тому Мінсоцполітики спільно з іншими секторами продовжує впроваджувати на рівні громад послугу раннього втручання, мета якої – надання своєчасної якісної допомоги родинам з дітьми раннього віку, що  мають порушення розвитку або ризик їх виникнення. Такі діти можуть отримати допомогу, підтримку та навчання саме тоді, коли вони найбільш потрібні. 

При цьому послуга є сімейноцентрованою, аджеу центрі уваги не лише дитина, що має складнощі, а вся родина. Послуга включає супровід родин, які виховують малюків із порушеннями розвитку, підтримку в подоланні кризи, у розвитку життєво необхідних навичок у дитини, покращення взаємодії малечі із членами родини та соціумом.

Загалом, у рамках цієї послуги, фахівці сприяють розвитку дитини, посиленню можливостей сім’ї та включенню родини у життя громади.

Це один із флагманських проєктів Міністерства у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської, 

Що передбачає послуга

Раннє втручання передбачає: раннє обстеження дитини командою спеціалістів різного профілю (наприклад, лікар, ерготерапевт, дитячий психолог, терапевт мови і мовлення, фахівець із соціальної роботи та інші спеціалісти), оцінювання розвитку, якщо виявляють проблеми – з ними працюватимуть у синергії з батьками. 

Після обстеження дитини – для родини складається індивідуальний план. Там зазначаються цілі для дитини та батьків, заходи, щоб їх досягти, строки виконання заходів і тд. У подальшому визначений спеціаліст, зустрічаючись з родиною щотижня, може допомогти батькам прийняти ситуацію, дати розуміння, що можна скоригувати, як розвивати дитину, як з нею спілкуватися і поводитися тощо. Тобто послуга додає батькам компетентності, а дитині – шанс на якісний розвиток.

Хто може скористатися послугою

Послугою можуть скористатися сім’ї, які виховують дітей з певними порушеннями (дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші), що супроводжуються затримкою розвитку (розумового, моторного, соціально-емоційного, комунікативного). Також ті, хто має ризик появи затримки розвитку внаслідок якихось біологічних та соціальних чинників. Приміром, передчасно народжені немовлята, діти, які перебувають у будинку дитини, сім’ї з травматичним досвідом тощо. .

«Ми продовжуємо навчання фахівців та створення нових команд, аби всі родини, в яких є діти до 4-х років зі порушеннями розвитку чи високим рівнем ризику таких порушень, отримали підтримку в межах програми раннього втручання. Так, у 2023 р. було підготовлено ще 16 команд раннього втручання (65 фахівців із раннього втручання) з 12-ти регіонів України. Заявки подали 287 команд.

Ця послуга пропонує дуже важливі превентивні механізми, аби допомогти дитині, у т.ч. – запобігти її потраплянню в заклади інституційного догляду», — розповіла заступниця міністра соцполітики Уляна Токарєва.

Вона підкреслила, що комплексний підхід раннього втручання допомагає батькам розвивати сильні сторони дитини та її автономність. Адже перші роки життя дитини є визначальними для її подальшого росту та розвитку, й  у цілому – її майбутнього.  

«Раннє втручання» – проєкт Мінсоцполітики – у межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, яка реалізується за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської.

 
Адреса цієї сторінки: http://www.msp.gov.ua/news/23333.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове