Професійні вихователі й гідне фінансування: як держава планує розвивати патронат над дитиною і чому це важливо
В Україні функціонує приблизно 700 закладів інституційного догляду, де перебувають понад 90 тисяч дітей. Тоді як патронат над дитиною – це шанс вберегти її від потрапляння у заклад та залишити у біологічній родині. Про те, що передбачає ця комплексна послуга, її значення та де шукати патронатних вихователів говорили під час загальноукраїнського вебінару, який провела міжнародна благодійна організація Партнерство «Кожній дитині» на замовлення Міністерства соціальної політики України.
Мета патронату – забезпечити захист прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати з батьками чи іншими законними представниками. Це можливість для батьків здолати труднощі, поки про дитину подбають професійні вихователі. Тому популяризація цієї соціальної послуги та підвищення її якості – це саме те, над чим зараз працює держава, зауважив Назар Танасишин, заступник міністра соціальної політики України
«Саме такі ініціативи важливі, адже відповідають державній політиці у сфері захисту прав дитини, де сімейні форми виховання є пріоритетом. На сьогодні в Україні діє 300 сімей патронатних вихователів. Але щороку близько 8000 дітей опиняються у таких життєвих обставинах, після яких потрапляють в інтернатні заклади», – наголосив Назар Танасишин.
«Ми хочемо переглянути механізми фінансового забезпечення патронатних вихователів, професіоналізувати послугу патронату та створити додаткові стимули. Наприклад, спростити вимоги до самих патронатних вихователів, щоб у кожній територіальній громаді функціонували такі сім’ї. Працюємо і над тим, щоб забезпечувати їх позачерговим житлом у разі потреби або скасувати вимоги щодо постійного заробітку», – додав він.
Участь у вебінарі взяли понад 600 спеціалістів із 300 громад з усієї України, зацікавлених у розвитку патронату. Зокрема вони були представлені службами у справах дітей, органами опіки й піклування. Попри виклики війни, які доводиться долати сім’ям, бачити залученість такої кількості громад надзвичайно важливо — наголосила Ірина Тулякова, голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
Цей центр запрацював в Україні влітку, він має стати осередком реформи закладів інституційного догляду, допомогти налагодити співпрацю місцевих та центральних органів влади й полегшити перехід від застарілої інтернатної моделі до сімейної.
«Розвивати послуги патронату необхідно, адже жодна інституція не дасть дитині того, що дає людина. Хоча це і тимчасове влаштування, але воно надзвичайно важливе у кризовій ситуації. Рестарт реформи інституцій у першу означає підсилення спроможності сім’ї, розвиток альтернативних форм виховання, таких як патронат», — зазначила Ірина Тулякова.
Більшість дітей, які нині перебувають у закладах, мають сім’ї. А це значить, що в якийсь момент громада не спрацювала на випередження, щоб діти не опинилися в інтернатах – наголошує Зінаїда Кияниця, заступниця директора МБО Партнерство «Кожній дитині».
“32% дітей у будинках дитини “сімейні”, тобто не мають статусу позбавлених батьківського піклування. У притулках та центрах соціально-психологічної реабілітації таких дітей 49%, тобто вони мають батьків, які не позбавлені батьківських прав. І більшість дітей (71%) перебуває у закладах понад встановлений термін, а громади, через брак фахівців та інші причини, не можуть повернути дітей у сім’ї” - говорить Зінаїда Кияниця.
Саме тому тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя, поки батьки здолають складні обставини, має працювати як “швидка сімейна допомога” і запобігати потраплянню дитини із сім’ї в інституцію. Онлайн-захід став першим у серії семінарів, що відбудуться по всій України для популяризації тимчасового влаштування дітей і створення більшої кількості патронатних сімей.