Міністерство соцiальної політики України


Пропозиції Міністерства соціальної політики до проекту Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення окремих категорій осіб” (реєстр. № 10169 від 20.03.2019 р.),

23 Квітня 2019, 18:04
внесеного на розгляд Верховної Ради України народними депутатами України Кремінем Т. Д., Бурбаком М. Ю., Бриченком І. В. та ін. (перше читання)

 

1. Міністерство соціальної політики підтримає законопроект у разі передбачення необхідних коштів у Державному бюджеті України на 2020 рік. 

 

2.Законопроектом пропонується:

-  надати право на отримання путівки без лікування особі, яка супроводжує особу з інвалідністю 1 групи на санаторно-курортне лікування;

-   розширити коло осіб, які матимуть право на отримання державної пенсії обрахованої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. До таких осіб пропонується віднести  учасників  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, військовослужбовців та осіб, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. 

За діючими умовами пенсійного забезпечення, відповідно до статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі – Закон № 796) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у 1986–1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 та 57 Закону № 796, а також розміри пенсій, меншими від яких не можуть бути пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб, віднесених до категорії 1 (як учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, так і потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи).

При цьому, мінімальні розміри пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені для  І групи - 285 % , для ІІ -  255 % та ІІІ групи інвалідності - 225 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Для військовослужбовців строкової служби, які є учасниками аварії на ЧАЕС або інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї і внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону  № 796 або за бажанням цих осіб – із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року.

Військовослужбовці, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виконували свій військовий обов’язок.

Для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї з числа військовослужбовців, пенсійне забезпечення може визначатися як за нормами Закону № 796, так і за нормами Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з  військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХII з урахуванням грошового забезпечення.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі.

Діючим законодавством громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, в ядерних випробовуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї віднесено до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Розширення кола осіб, які матимуть право на отримання пенсій з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, потребуватиме додаткових коштів з Держаного бюджету України. За інформацією Пенсійного фонду України для 43 522 осіб додаткова потреба в коштах становитиме 1 935,6 млн грн  на рік.

 

Щодо забезпечення путівкою без лікування особи, що супроводжує особу з інвалідністю І групи на санаторно-курортне лікування, Мінсоцполітики розроблений та схвалений Кабінетом Міністрів України  проект Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо забезпечення санаторно-курортними путівками”, яким передбачено забезпечення громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, які мають І групу інвалідності та за висновком лікаря потребують постійного стороннього догляду чи допомоги, та дітей з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, санаторно-курортним лікуванням разом із супроводжуючою особою.

Обсяг фінансових витрат протягом 2020–2022 років для забезпечення путівками без лікування 408 осіб, що супроводжують громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, які мають І групу інвалідності та за висновком лікаря потребують сторонньої допомоги, становитиме 8 241,5 тис. гривень. 

Також слід відмітити, що одним із принципів бюджетної системи України Бюджетним кодексом України визначено збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.

В особливих умовах використання державних коштів, прийняття законодавчої пропозиції потребує врахування стану соціально-економічного  розвитку держави, збалансування додаткових видатків з наявними бюджетними ресурсами.

 

 

 




Адреса цієї сторінки: http://www.msp.gov.ua/news/16999.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове