Міністерство соцiальної політики України


Яким бути соціальному інспектуванню в Україні?

23 Червня 2018, 12:56

 

Підвищення адресності та справедливості соціальної підтримки, створення ефективних механізмів, покликаних забезпечити, щоб державна допомога надходила саме тим, хто її потребує, – ці та інші питання обговорили представники Мінсоцполітики, Світового банку, обласних управлінь соціального захисту з усієї України в ході круглого столу, який відбувся у Києві.

Тематика заходу охоплювала поточний стан соціального інспектування, шляхи його поліпшення та створення сучасних механізмів контролю під час надання соціальної підтримки.

Необхідність змін у сфері соціального інспектування давно назріла. У 2018 році видатки Державного бюджету на програми соціальної підтримки громадян передбачені у обсязі 141,9 млрд. гривень. Водночас система контролю за використанням цих коштів недостатньо ефективна. Це подеколи дозволяє недоброчесним громадянам шляхом подання недостовірної інформації чи відверто шахрайських дій отримувати соціальну допомогу, призначену справді нужденним.

Запровадження ефективного соціального інспекторату в нашій державі потребує вдосконалення нормативно-правової бази, – наголошувалося в ході круглого столу. Над цим нині працюють фахівці Мінсоцполітики спільно з експертами Світового Банку. Механізми контролю під час надання соціальної підтримки, які розробляються в Україні, спираються на міжнародний досвід успішних країн, де такі підходи вже підтвердили свою ефективність. Передусім – Британії, де система соціальної допомоги вважається однією з найкращих у світі. А також -  наших найближчих сусідів Румунії та  Молдови, що нині успішно впроваджують британський досвід.

Однією з ключових складових  успішних європейських систем контролю соціальних виплат є застосування так званих «профілів ризику». Тобто перевіряються лише справи з підозрами, де імовірність виявлення порушень найбільша. Такий підхід дає можливість зменшити кількість перевірок за рахунок підвищення їх дієвості. А отже – максимально ефективно використовувати час та ресурси соціальних інспекторів і не турбувати чесних отримувачів. Адже більшість заявників є законослухняні та не намагаються шахраювати.

Не випадково у ході круглого столу було обговорено питання запровадження сучасних методів перевірок у соціальній сфері та перехід до проведення ризико-орієнтованих перевірок щодо державних виплат, а також можливості та особливості використання інструментарію непрямої оцінки доходів, як це вже давно роблять у країнах Європи.

 Круглий стіл було проведено в рамках проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що реалізується Міністерством Соціальної політики України за сприяння Світового банку. Однією зі складових проекту є створення ефективних механізмів контролю при наданні соціальної підтримки.

 

 
Адреса цієї сторінки: http://www.msp.gov.ua/news/15505.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове