Міністерство соцiальної політики України


Інформація про діяльність Мінсоцполітики щодо запровадження патронату над дитиною

19 Грудня 2016, 14:44
Законом України від 26.01.2016 № 936-VIII „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми” запроваджено інноваційну послугу підтримки сімей з дітьми – патронат над дитиною.

 

Патронат над дитиною – це комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя. Метою цієї послуги є забезпечення права на виховання в сімейному середовищі дитини, яка через складні життєві обставини не може проживати разом зі своїми біологічними батьками або іншими законними представниками, надання комплексу послуг у відповідності до найкращих інтересів дитини в період подолання її сім’єю таких обставин або пошук найбільш оптимальної форми влаштування дитини.

В порядку законодавчої ініціативи Міністерством підготовлено проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку із запровадженням патронату над дитиною” (законопроект № 4997 від 14.07.2016, прийнятий Верховною Радою України 19 жовтня 2016 року).

Закон усуває суперечності між окремими нормами сімейного та трудового законодавства в частині надання послуг сімейного патронату, а також закріплює право патронатних вихователів на пенсійне страхування.

Мінсоцполітики вивчено потребу регіонів у розвитку послуги патронату над дитиною та підготовлено відповідні прогнозні розрахунки для планування  коштів на зазначені цілі у проекті Державного бюджету України.

Впродовж 2017 – 2018 років очікується створення орієнтовно 378 патронатних сімей, у які буде влаштовано близько 610 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах (у 2017 році – 154 сім’ї, у 2018 році – 224 сім’ї). У проекті Державного бюджету України на 2017 рік вже передбачено кошти на створення та функціонування прогнозованої кількості патронатних сімей.

У цей період видатки на оплату послуг патронатних вихователів та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя планується здійснювати за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом ”гроші ходять за дитиною”.

Відповідні зміни до законодавства, якими визначатимуться джерела фінансування патронату над дитиною, передбачено законопроектом “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України” (реєстраційний № 4970 від 13.07.2016).

Розгляд законопроекту у 2-му читанні заплановано на 22.12.2016.

З метою нормативного врегулювання запровадження патронату на місцевому рівні підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення патронату над дитиною”, якою передбачається затвердити Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в його сім’ї; Типовий договір про патронат над дитиною; Порядок оплати послуг патронатного вихователя та виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя.

Наразі проект акта подано Міністерству юстиції для проведення правової експертизи й після отримання висновків за результатами експертизи проект акта буде внесено на розгляд Уряду.

У співпраці з Міжнародною благодійною організацією “Партнерство “Кожній дитині” підготовлено  20 національних тренерів, які проводитимуть навчання кандидатів у патронатні вихователі в регіонах. Розпочато навчання кандидатів у патронатні вихователі в Дніпропетровській та Черкаській областях.
Адреса цієї сторінки: http://www.msp.gov.ua/news/12150.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове