Інформаційна довідка щодо волонтерства та благодійництва
Волонтерська діяльність охоплює різні напрями діяльності, зокрема:
- надання соціальних послуг;
- допомога щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
- допомога жертвам злочинів, біженцям;
- проведення заходів з охорони природного середовища, збереження культурної спадщини, історико-культурного середовища, пам'яток історії та культури;
- проведення заходів національного та міжнародного значення, пов'язаних з організацією масових спортивних, культурних та інших видовищних і громадських заходів тощо.
І. У квітні 2011 р. прийнято Закон України „Про волонтерську діяльність” від 19.04.2011 № 3236-VI.
З грудня 2013 по березень 2015 року 132 громадським об’єднанням надавався статус «волонтерської організації» відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність».
У березні 2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо волонтерської діяльності» від 05.03.2015 № 246 -VIІІ.
Законом, зокрема:
- скасовано необхідність надання організаціям статусу волонтерських організацій;
- передбачено здійснення волонтерської діяльності в зоні проведення антитерористичної операції (проведення бойових дій);
- передбачено надання одноразової грошової допомоги сім’ям волонтерів, як загинули в ході проведення антитерористичної операції, волонтерам, які потримали поранення;
- врегульовано питання добровільного страхування волонтерів, укладання договорів на провадження волонтерської діяльності лише за бажанням;
- визначено, що діти віком від 14 років можуть займатися волонтерською діяльністю за згодою батьків.
Повноваження центрального органу виконавчої влади у сфері волонтерської діяльності:
- забезпечує реалізацію державної політики у сфері волонтерської діяльності;
- вживає інших заходів для розвитку та популяризації волонтерської діяльності;
- сприяє поширенню інформації про волонтерську діяльність;
- сприяє громадським об’єднанням та благодійним організаціям у їхній діяльності, спрямованій на розвиток волонтерської діяльності;
- поширює інформацію про стан реалізації галузевих та регіональних програм сприяння та підтримки волонтерської діяльності;
- оприлюднює на своєму веб-сайті наявну інформацію про організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів, зокрема, інформацію про організації та установи, що залучають іноземців та осіб без громадянства для провадження волонтерської діяльності на території України, протягом трьох робочих днів з дня отримання відповідної інформації;
- сприяє здійсненню міжнародного співробітництва з питань волонтерської діяльності, узагальнює і поширює практику роботи у цій сфері.
Наразі до Переліку організацій та установ, що залучають до своєї діяльності іноземців та осіб без громадянства для провадження волонтерської діяльності на території України включено 118 організації (веб-сайт Мінсоцполітики http://www.msp.gov.ua в розділах «Громадянам» або «Організаціям» підрозділі «Волонтерство»).
Так, протягом 2016 року організації та установи повідомили Міністерство про залучення до своєї діяльності понад 70 волонтерів – іноземців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 556 затверджено Порядок надання волонтерської допомоги за окремими напрямами волонтерської діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 604 затверджено порядок питання виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, бойових дій та збройного конфлікту.
У разі загибелі (смерті) волонтера одноразова грошова допомога виплачується у розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), членам сім’ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) волонтера у рівних частинах.
У разі встановлення інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) одноразова грошова допомога виплачується волонтеру залежно від групи інвалідності у розмірі 250 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, — особам з інвалідністю I групи; 200 — особам з інвалідністю II групи; 150 — особам з інвалідністю III групи.
Станом на 05.12.2016 одноразову грошову допомогу отримали 9 сімей загиблих волонтерів та 2 волонтери у зв’язку із встановленням їм інвалідності на загальну суму 5,9 млн. гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 740 затверджено Порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб. Отримали такий статус 6,1 тис. осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 затверджено Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Таку допомогу призначено членам сімей 91 загиблих та 22 особам, які встановлено інвалідність.
У 2016 році внесено зміни до Закону України «Про волонтерську діяльність», якими розширено напрями цієї діяльності – волонтери пробації. Метою пробації є забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності. Основним завданням волонтерів пробації є сприяння органу пробації у здійсненні нагляду за засудженими та проведенні з ними соціально-виховної роботи.
Діяльність
Організацією Об’єднаних Націй у грудні 2014 року проведено дослідження на тему: «Волонтерський рух в Україні».
- Майже чверть українців (23%) мали досвід волонтерства
- 9% українців почали займатись волонтерством протягом останнього року
- Основним напрямком діяльності волонтерів в 2014 році стала допомога українській армії та пораненим - цим займались 70% волонтерів
- До подій Майдана найбільш актуальними напрямками діяльності були допомога соціально незахищеним групам населення та благоустрій громадського простору
- Найбільша група волонтерів – ті, які займаються волонтерством 1-2 рази на місяць
- Більшість волонтерів вказали, що займаються волонтерством самостійно, та не зазначили участь у конкретних волонтерських проектах
- Більше половини волонтерів мають вищу освіту
- 43% волонтерів належать до середнього класу, серед всієї вибірки таких 35%.
Волонтерами ООН до 1 грудня 2016 року проводилось опитування щодо умов роботи українських організацій працюючих з волонтерами, метою якого є визначення потреб організацій, покращення потенціалу та популяризації заходів із вдосконалення законодавчих і політичних умов для волонтерської діяльності в Україні, а також привернення уваги української громадськості до волонтерства.
З метою координації роботи при Міністерстві соціальної політики України утворено Раду з координації роботи щодо надання волонтерської та благодійної допомоги (далі - Рада).
Наказами Мінсоцполітики:
- від 18.05.2015 № 516, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.06.2015 за № 649/27094, затверджено Положення про Раду;
- від 20.07.2016 № 800 затверджено оновлений Персональний склад Ради.
В регіонах за рекомендацією Міністерства утворюються аналогічні дорадчі органи на обласному рівні. Так, у 9 областях створено відповідні координаційні ради за участю представників місцевих органів виконавчої влади та громадських організацій (Волинська, закарпатська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Одеська, Полтавська, Херсонська обл.), у 4 – Ради волонтерів (запорізька, Київська, Миколаївська обл., м. Київ), у 2 – зазначені питання вирішують Громадські ради при ОДА (Харківська та Хмельницька обл.), ще у 2 – інші дорадчі органи (Дніпропетровська та Рівненська обл.)
У Рівненській, Сумській, Тернопільській, Черкаській, Чернівецькій областях питання волонтерської діяльності розглядаються Центрами допомоги учасникам АТО.
Результатами такої роботи щодо сприяння розвитку волонтерського руху було активне залучення до волонтерської діяльності молоді та осіб літнього віку, організація збору благодійної допомоги та надання волонтерської допомоги соціально вразливим верствам населення, а також військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної гвардії України, прикордонної служби та інших військових формувань, які знаходяться в зоні проведення антитерористичної операції.
Приклади співпраці Міністерства соціальної політики з благодійними, громадськими організаціями, волонтерами
Наразі система соціального захисту населення опікується найбільш вразливими верствами населення:
12 млн пенсіонерів;
2,7 млн осіб з інвалідністю;
1,7 млн. внутрішньо переміщених осіб
352,7 тис. сімей , які опинилися у складних життєвих обставинах (виховується 446 тис. дітей);
73,2 тис. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
Майже 2 тис установ та закладів системи соціального захисту населення надають соціальні, реабілітаційні послуги близько 3 млн. осіб.
Волонтери та благодійники активно долучаються до соціального захисту вразливих верств населення.
Так, територіальним центрам соціального обслуговування (надання соціальних послуг) протягом минулого року благодійними та громадськими організаціями надано допомоги на загальну суму понад 208 млн. грн; 10,4 тис. волонтерів долучилося до надання послуг понад 262,6 тис. громадян, які потребували допомоги.
Інтернатні установи для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю отримали протягом минулого року благодійної допомоги на загальну суму 57,2 млн. гривень. Волонтери приймають активну участь у реабілітації та соціалізації осіб та дітей з інвалідністю, які проживають в цих установах.
З вересня 2015 року Міністерством соціальної політики України та Міжнародною організацією «Stabilization Support Services» за підтримки уряду Великобританії започатковано Програму «Посилення участі громадського суспільства у роботі Міністерства соціальної політики України та процесі національного примирення», метою якої є соціальний захист внутрішньо переміщених осіб та інших незахищених громадян України.
За цей час радниками програми, які представлені у всіх регіонах, надано сприяння у розв’язанні нагальних питань захисту прав та свобод понад 50 тис. внутрішньо переміщених осіб. Консультаційну допомогу отримали близько 5 тис. працівників соціальної сфери. Радники забезпечують ефективну комунікацію з профільними інститутами громадського суспільства і переселенцями, надається сприяння у формуванні національної правової бази соціального захисту внутрішньо переміщених осіб відповідно до найкращих світових стандартів.
Міністерством соціальної політики спільно з Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні у 2016 році реалізується проект «Попередження конфліктів та злочинів на ґрунті ненависті та формування толерантності у взаєминах у середовищі підлітків та молоді». В рамках цього проекту розроблено та апробовано на базі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді програму «Будуємо майбутнє разом». Основною метою програми є формування у підлітковому та молодіжному середовищі толерантності, попередження конфліктів у взаєминах, зменшення рівня соціальної напруги та правопорушень на фоні збройного конфлікту в Україні. У 2016 році 112 працівників центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які працюють із підлітками у конфлікті з законом, пройшли навчання з метою набуття практичних навичок впровадження програми «Будуємо майбутнє разом».
Міністерство активно співпрацює з Товариством Червоного Хреста України. Так, осередками Товариства Червоного Хреста спільно з територіальними центрами соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у 2015 році обслуговано понад 83 тис. осіб.
Окрім цього, активними учасниками волонтерського руху серед пенсіонерів є ветеранська громада, об’єднана майже 20 років тому Всеукраїнською Радою організацій ветеранів України. Ветеранськими організаціями до волонтерського руху залучено 510,5 тис. волонтерів, які опікують більше ніж 600 тис. громадян.
Волонтери-лікарі міжнародного благодійного фонду «Сприяння розвитку медицини» у свій вільний час провели обстеження більш ніж 27 тисяч підопічних територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг); за допомогою волонтерів триває акція «Благодійна аптечка», започатковано клуби «Активного довголіття», які об’єднали понад 5 тис. осіб.
Волонтерами благодійного фонду «Разом змінюємо світ» протягом 2016 року проводився навчальний курс для працівників закладів та установ системи соціального захисту населення з основ довготривалого догляду за підопічними. Так, навчання пройшли понад 200 осіб.
Веукраїнською благодійною організацією «Турбота про літніх в Україні» розвинено широку мережу регіональних відділень, які працюють на принципах само- та взаємодопомоги людей похилого віку, що діють на волонтерських засадах. Організація налічує понад 1,5 тис волонтерів з числа громадян похилого віку. Основними напрямами діяльності є захист прав та інтересів людей похилого віку, покращання якості життя літніх людей та їхня ресоціалізація шляхом залучення літніх людей до активної життєвої позиції і допомоги своїм одноліткам. Волонтери надають практичну допомогу своїм уразливим одноліткам вдома, облаштовують консультативні пункти для надання необхідної інформації, захищають права та інтереси літніх людей шляхом адвокації, надають підтримку літнім людям, які є жертвами кривди. Для активізації громадян похилого віку до здорового способу життя, фізичної активності Всеукраїнською благодійною організацією «Турбота про літніх в Україні» підготовлено посібник «Рухатись! Радіти! Жити!», який передано до закладів та установ системи соціального захисту населення.
Повноваження щодо реалізації державної політики у сфері волонтерської діяльності визначені у положеннях багатьох центральних органів виконавчої влади: Міністерства молоді і спорту, Міністерства екології та природних ресурсів, Міністерства культури, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної служби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Державної міграційної служби.
Одним із пріоритетів діяльності Міністерства молоді і спорту є створення ефективного правового поля та сприятливих умов для розвитку волонтерства серед молоді в Україні. Залучення молоді до волонтерської діяльності є одним із напрямів, визначених завданнями Державної цільової соціальної програми «Молодь України» на 2016-2020 роки, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 148.
Всеукраїнське громадське об'єднання «Національна асамблея інвалідів України», Благодійний фонд «Крок за кроком», Українське товариство глухих, Українське товариство сліпих, Громадською організацією «Справа Кольпінга в Україні», Міжнародна громадська організація «Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму «Дитина з майбутнім», Благодійна організація «Школа-сходинки», Благодійний фонд «Асоціація батьків дітей з аутизмом» долучаються до розроблення та обговорення нормативно-правових актів, методичних рекомендацій органам управління освітою, сприяють в інформаційному висвітленню питань освіти дітей з особливими освітніми потребами, охоплення інклюзивною освітою, участі дітей з фізичними порушеннями в зовнішньому незалежному оцінюванню тощо є учасниками всеукраїнських заходів, що проводить Міністерство освіти і науки України (науково-практичних конференцій, семінарів, тощо).
Приклади співпраці благодійних, громадських організацій, волонтерів з обласними, Київською міською державними адміністраціями
У Чернівецькій області центрами соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді до здійснення соціальної роботи було залучено 125 волонтерів. Кількість волонтерів, які пройшли підготовку в системі центрів соціальних служб у справах сім’ї, дітей та молоді становить 31 особа; на обліку в системі центрів, в якості потенційних волонтерів, перебувало 185 осіб. Волонтери активно залучались до проведення заходів та здійснення соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю (125 осіб). Навчання в Школах волонтерів пройшли 31 особа. Заняття проводились у формі тренінгів з наступних тематик: «Знайомство. Особливості волонтерської роботи», «Розвиток навичок ефективної комунікації», «Соціальні ролі та стереотипи», «Основи роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування», «Основи роботи з дітьми та молоддю, що мають функціональні обмеження» тощо. Зростання та успіх праці волонтерів свідчить про велику користь цієї діяльності, що збагачує і поліпшує рівень виконання обов’язків добровольцями.
У Запорізькій області майже 8 років діє благодійний фонд «Щаслива дитина», волонтери якого опікуються дітьми з важкими хворобами, дітьми-сиротами, вихованцями інтернатних установ. Також у цьому напрямі працюють і інші фонди: «МАріам», «Дельфін», «Надія дитини», «Сіяння надії» та ін. У грудні 2016 року в області презентовано та започатковано проект«Особова книжка волонтера», до якої волонтери віком 14-35 років (молодь) матимуть змогу вносити записи / відомості про досвід волонтерської діяльності, про участь у соціальних проектах та нагороди за громадську активність.
У Харківській області знаковою подією став Другий обласний зліт студентів-волонтерів Харківщини, що відбувся 28 травня 2016 року за ініціативи Харківського університетського консорціуму та при підтримці Харківської обласної державної адміністрації, у якому взяли участь студенти - волонтери 23-х вищих навчальних закладів. У 2016 році загальноосвітніми навчальними закладами області та м. Харкова організовано роботу 763 волонтерських загонів; волонтерською діяльністю охоплено понад 12 тис. учнів, під опікою яких знаходиться близько 11 тис. осіб. Особливої актуальності набула реалізація волонтерської діяльності за напрямами: надання допомоги громадянам, які постраждали внаслідок проведення АТО, внутрішньо переміщеним особам. В системі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на території Харківської області станом на 01.10.2016 року функціонують 35 Волонтерських центри та «Шкіл волонтерів», в яких пройшли підготовку 514 волонтерів. На допомозі волонтерів базується і діяльність Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста, яка має 37 структурних підрозділи у Харківському регіоні. У 2016 році Харківською обласною організацією Товариства Червоного Хреста та її районними відділеннями проведено 405 заходів соціального напрямку, якими охоплено 21 850 набувачів. В зазначених акціях прийняли участь 1862 волонтери. Для порівняння у 2015 році було проведено 398 таких заходів, якими було охоплено 9585 набувачів та до яких було залучено 1547 волонтерів.