Перед використанням новоствореного облікового запису, ще необхідно підтвердити поштову адресу. На протязі кількох хвилин на вашу поштову скриньку повинно прийти повідомлення, яке містить посилання для активації облікового запису.

Як повідомити про корупційне правопорушенняКоманда уповноваженого підрозділу
Децентралізація владиОрганізації надання соціальних послугОрганізації надання послуг сприяння зайнятості населенняКращі практикиОрганізація надання адміністративних послуг соціального характеру в умовах децентралізації
Контактні даніСоцпослугиСімейні форми вихованняПатронат над дитиноюМетодичні матеріали
УсиновленняПошук дитиниДопомогаПроектиПро насКонтакти
ДитинаПрава дітейСоцпослугиОздоровлення та відпочинок дітейПрофілактика соціального сирітстваУсиновлення
РішенняПротоколи засіданьПлани робітЗвіти
Публічна інформаціяЩо таке публічна інформація, порядок її отримання та оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформаціїГрафік прийому, контактиФорми для подання запиту на отримання інформаціїІнформація про систему обліку публічної інформації
Електронний кабінет особи з інвалідністюЯкщо людина НЕ ОБЛІКОВАНА у ЦБІЯкщо людина ВЖЕ ОБЛІКОВАНА у ЦБІВхід на портал ЦБІЗаповнення та подача заяви про потребу в забезпеченні допоміжними засобами реабілітації
Е-сервісиЄдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомогиДопомога на дітей ФОПДопомога при народженні дитиниСубсидіїСистема розрахунку пенсійного забезпеченняЕлектронний кабінет особи з інвалідністюЄ-допомогаМуніципальна няняВідкриті дані України
Європейська та Євроатлантична інтеграціяУгода про асоціацію між Україною та ЄСПерелік директив ЄС та звіти Мінсоцполітики про їх виконанняПлан заходів Мінсоцполітики щодо імплементації Угоди про асоціаціюТехнічна допомога Європейської Комісії TWINNING, TAIEX TWINNINGЄвроатлантична інтеграція (НАТО)Міжнародні проектиЕкспертно-консультативна групаПроект ЄС - МОП "Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці"Презентації
Формування життєстійкостіГромади до участі в Програмі життєстійкості
ГромадянамСоціальні послугиРеєстр надавачів соціальних послугМатеринство, сім'я, дітиЗвернення громадянПублічна інформаціяПротидія торгівлі людьмиЗапобігання домашнього насильстваГендерна політикаБезоплатна правнича допомогаСоціальні гарантіїСанаторно-курортное лікуванняДецентралізація владиІнформація для переміщених осібРеформа МіністерстваВідкриті даніПакунок малюкаОсобам з інвалідністюГуманітарна допомогаДовідник безбар'єрностіБезбар’єрністьДії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеруєОздоровленняЯк отримати виплатиФормування життєстійкості
Гуманітарна допомогаНаціональний банк відкрив рахунок для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресіїNBU Opens Fundraising Account for Humanitarian Assistance to Ukrainians Affected by Russia’s AggressionІнтерактивна мапа благодійної допомоги
Інформація для переміщених осібНормативна базаВиплати на проживання для ВПОПитання- відповідіВізуальні матеріалиАлгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024пункт 2До пункту 3Алгоритм продовження виплат на проживання для ВПО з 1 березня 2024 р. за Заявоюпункт 2.2пункт 2.7пункт 2.4Куди подати заяву про отримання допомоги для ВПО
Особам з інвалідністюРеабілітаціяРеалізація норм Конвенції про права осіб з інвалідністюДержавна підтримка діяльності громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємствЗабезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітаціями)Опіка та піклування над повнолітніми особамиПрацевлаштуванняДеякі питання соціального захисту осіб з інвалідністюКаталог 2019Програма придбання спеціально обладнаних автомобілівРеабілітація дітей з інвалідністюЕлектронний кабінет особи з інвалідністюЩодо придбання залізничних квитків
КомандаЖолнович Оксана ІванівнаМарчак Дарія МиколаївнаТокарєва Уляна ДмитрівнаТанасишин Назар ДмитровичКошеленко Костянтин БорисовичНенюченко Наталія ВікторівнаПостоловська Ірина Олександрівна
Нормативно-правова базаЗвітність та статистикаІнформація для здобувачів та ліцензіатівПерелік суб'єктів, які мають ліцензію з посередництва у працевлаштуванні за кордоном
Реєстр дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуДержавна атестація дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуМережа діючих закладів оздоровлення та відпочинку
Материнство, сім'я, дітиМатеринствоСім`яДитинаСлужби у справах дітей в ОТГСоціально-психологічна реабілітація дітейЗахист смі"ї та дітейРаннє втручання
Міжнародна діяльністьЄвропейська та Євроатлантична інтеграціяМіжнародне співробітництвоБезвізовий режим Україна-ЄС
Міжнародне співробітництвоДовідки про застосування законодавстваМіжнародні проектиСпівробітництво з ООНСпівробітництво з МОПСпівробітництво з Радою ЄвропиКомітет з економічних, політичних, соціальних та культурних прав ООН
єОздоровленняПро послугу та право на послугуПро кошти та банківську карткуПро заклади, що надають послугуПроблемні питання
Нормативна базаНормативні актиПроекти нормативних актівРегуляторна політика
ОрганізаціямВолонтерствоСоціальне страхуванняПублічні закупівлі
Оздоровлення та відпочинок дітейМережа дитячих закладів оздоровлення та відпочинкуОздоровлення та відпочинок в ДП "УДЦ "Молода гвардія" та ДПУ "МДЦ"Артек"
Особам з інвалідністюПенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осібВиди пенсійПенсії військовослужбовцямПенсії громадянам, що за кордономПерерахунки пенсійСпростовуємо міфи про пенсійну системуПенсійне забезпечення осіб, які перемістилися у зв"язку із воєнними діямиДержавна соціальна допомогаКорисні посилання
Прес-центрНовиниМедіа про насВідеогалереяКонтакти для медіаЛюдина для людини
Про міністерствоКомандаПоложення про Міністерство соціальної політикиСтруктура апарату МіністерстваЕнергоефективністьКонтактиВідомстваВакансіїОчищення владиГромадська радаКонсультації з громадськістюМіжнародна діяльністьПрофспілка
Реформа МіністерстваРезультати конкурсу на посади фахівців з питань реформПерелік тестових питань
Про міністерствоПрес-центрНормативна базаОрганізаціямГромадянамЕ-сервісиЕ-даніПочуй менеПрацюй ВІЛЬНО!
Соціальні гарантіїПільгиПрацівникамГромадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиДітям війниВетеранам праціСоціальні стандартиЦентри захистуУчасникам революції гідності
Соціально-психологічна реабілітація дітейМетодичні ресурсиМережа закладів соціального захисту дітейСоціальні партнери
Установчі документиРегламентКерівництвоСтруктура
Установчі документиПоложення про Громадську раду
Відкриті даніПублічні закупівлі
Звернення громадянЗаконодавство щодо звернень громадянІнформація щодо звернень та прийому громадян
ДержбюджетЗакупівлі
ГоловнаНормативно-правові акти№ 48, 3 Лютого 2021 р.

Наказ Міністерства соціальної політики України
Про затвердження Примірного порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад

48     3 Лютого 2021 р.

 

М І Н І С Т Е Р С Т В О

СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Н А К А З

м. Київ

06.02.2021                                                                           №  48

 

Про затвердження Примірного порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад

 

 

Відповідно до пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 (зі змінами) ,,Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”, пункту 8 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (зі змінами),

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити Примірний порядок передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад (далі – Примірний порядок).

2. Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей (Колбаса Р. С.) направити Примірний порядок службам у справах дітей обласних державних адміністрацій для використання в роботі та забезпечити їх методологічний супровід щодо реалізації Примірного порядку.

3. Службам у справах дітей обласних державних адміністрацій направити Примірний порядок службам у справах дітей районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад для використання в роботі, забезпечити їх координацію та методологічний супровід щодо реалізації Примірного порядку.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лебедцова Б. Б.

 

 

Міністр                                                                                            Марина ЛАЗЕБНА

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства соціальної політики України

03.02.2021 № 48

 

ПРИМІРНИЙ ПОРЯДОК

передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій  до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських  та селищних рад

 

1. Цим Примірним порядком передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад (далі – Примірний порядок) рекомендується алгоритм дій служб у справах дітей районних державних адміністрацій (далі – ССД РДА) та служб у справах дітей виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі – ССД міських рад), служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад (далі – ССД сільських, селищних рад) припереданні документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах і проживають / перебувають на території відповідної територіальної громади.

 

2. При використанні Примірного порядку рекомендується керуватись актами законодавства, зазначеними в додатку до Примірного порядку, а також іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання захисту прав дітей.

 

3. ССД міських рад та ССД сільських, селищних рад для отримання відповідно до пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 „Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (далі –
Порядок № 866), документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах і проживають / перебувають на території відповідної територіальної громади, рекомендується звернутися листом до ССД РДА не пізніше, ніж протягом одного місяця після утворення відповідної ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради.

 

4. ССД РДА рекомендується протягом десяти робочих днів з дати отримання листа від ССД міської ради і ССД сільської, селищної ради підготувати списки (з урахуванням затверджених територій територіальних громад):

1) дітей, що перебувають на первинному обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі – первинний облік), та походять з територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих дітей, необхідною для ведення книги первинного обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно з додатком 3 до Порядку № 866;

2) дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій та проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих дітей, необхідною для ведення книги обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій, передбаченої пунктом 19 Порядку № 866;

3) дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, майно яких, що належить їм на праві власності (користування), знаходиться на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або                      ССД сільської, селищної ради (стосується виключно дітей, які не походять із цієї території та не проживають на ній), із інформацією про цих дітей та їхнє майно, необхідною для ведення форми обліку нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наведеної в додатку 8 до Порядку № 866;

4) дітей, узятих на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах (далі – облік СЖО) та проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих дітей, необхідною для ведення журналу обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 „Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах” (далі – Порядок № 585);

5) потенційних опікунів / піклувальників, які проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або    ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих осіб, необхідною для ведення журналу обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів за формою, наведеною в додатку 6 до Порядку № 866;

6) потенційних прийомних батьків, батьків-вихователів, які проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих осіб, необхідною для ведення журналу обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів за формою, наведеною в додатку 6 до Порядку № 866;

7) дітей, що перебувають на обліку дітей, які можуть бути усиновлені та походять з території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих дітей, необхідною для ведення книги обліку дітей, які можуть бути усиновлені, форму якої наведено в додатку 1 до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 № 905 (далі – Порядок № 905);

8) кандидатів в усиновлювачі, які проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, із інформацією про цих осіб, необхідною для ведення книги обліку кандидатів в усиновлювачі за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 905;

9) кандидатів в усиновлювачі – громадян України, які проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, та яким надано відомості про дітей, які можуть бути усиновлені, з інформацією про цих осіб, необхідною для ведення книги обліку кандидатів в усиновлювачі – громадян України, яким надано службою у справах дітей чи Мінсоцполітики інформацію про дітей, що можуть бути усиновлені, за формою, наведеною в додатку 16 до Порядку № 905;

10) усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд (стосується виключно дітей, які проживають на території територіальної громади), із інформацією про цих дітей, необхідною для ведення книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд, за формою, наведеною в додатку 12 до Порядку № 905;

11) дітей, що отримали статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;

12) сімей патронатних вихователів, які проживають на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, та дітей, які перебувають у них на вихованні;

13) прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, які функціонують на території територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, та дітей, які перебувають у них на вихованні;

14) осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які походять з територіальної громади, що обслуговується відповідною ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради (в тому числі знятих з первинного обліку у зв’язку з досягненням повноліття або набуттям чи наданням їм повної цивільної дієздатності, а також осіб зазначеної категорії після досягнення ними 23 років).

 

5. ССД РДА рекомендується передання ССД міської ради списків з інформацією про осіб, зазначених у підпунктах 1–14 пункту 4 Примірного порядку, для проведення підготовчої роботи відповідно до пункту 6 Примірного порядку.

 

6. ССД міської ради рекомендується протягом п’яти робочих днів після отримання списків з інформацією, зазначених в пункті 5 Примірного порядку, забезпечити:

1) видання наказу про взяття на первинний облік дітей, зазначених у підпункті 1 пункту 4 Примірного порядку (рекомендується зазначати фактичну дату взяття дитини на первинний облік, а також наводити інформацію про термін перебування дитини на первинному обліку в ССД РДА);

2) ведення книги первинного обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за формою, наведеною в додатку 3 до Порядку № 866, та внесення до неї відомостей про дітей, зазначених у підпункті 1 пункту 4 Примірного порядку (рекомендується у графі „Примітка” зазначати дату взяття дитини на первинний облік ССД РДА);

3) ведення журналу обліку повідомлень про дітей, які залишились без батьківського піклування, форму якого наведено в додатку 1 до Порядку № 866, для нововиявлених дітей, які залишились без батьківського піклування;

4) ведення книги обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій, передбаченої пунктом 19 Порядку  № 866, та внесення до неї відомостей про дітей, зазначених у підпункті 2
пункту 4 Примірного порядку;

5) ведення журналу обліку нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, форму якого наведено в додатку 8 до Порядку № 866, та внесення до нього відомостей про майно дітей, зазначених у підпункті 3 пункту 4 Примірного порядку;

6) видання наказу про взяття на облік СЖО дітей, зазначених у підпункті 4 пункту 4 Примірного порядку (рекомендується зазначати фактичну дату взяття дитини на облік СЖО, а також наводити інформацію про термін перебування дитини на обліку СЖО в ССД РДА);

7) ведення журналу обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, за формою, наведеною в додатку до Порядку № 585, внесення до нього відомостей про дітей, зазначених у підпункті 4 пункту 4 Примірного порядку (рекомендується у графі 10 цього журналу зазначати дату взяття дитини на відповідний облік у ССД РДА);

8) ведення журналу обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, форму якого наведено в додатку 6 Порядку № 866, та внесення до нього відомостей про осіб, зазначених у підпунктах 5 і 6 пункту 4 Примірного порядку;

9) ведення книги обліку дітей, які можуть бути усиновлені, за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 905, внесення до неї інформації про дітей, зазначених у підпункті 7 пункту 4 Примірного порядку (датою взяття дитини на облік дітей, які можуть бути усиновлені, рекомендується вважати дату її взяття на відповідний облік у ССД РДА, та зазначати дату запису про дитину в графі „Примітка”);

10) ведення книги обліку кандидатів в усиновлювачі за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 905, внесення до неї інформації про осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 4 Примірного порядку (рекомендується вважати датою взяття кандидата в усиновлювачі на облік дату його взяття на відповідний облік у ССД РДА та зазначити дату запису про кандидата в усиновлювачі в графі „Примітка”);

11) ведення книги обліку кандидатів в усиновлювачі – громадян України, яким надано службою у справах дітей чи Мінсоцполітики інформацію про дітей, що можуть бути усиновлені, за формою, наведеною в додатку 16 до
Порядку № 905, внесення до неї інформації про осіб, зазначених у підпункті 9 пункту 4 Примірного порядку;

12) ведення книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд, форму якої наведено в додатку 12 до Порядку № 905, внесення до неї інформації про дітей, зазначених у підпункті 10 пункту 4 Примірного порядку;

13) ведення книги обліку рішень про усиновлення дітей, форму якої наведено в додатку 10 до Порядку № 905, внесення до неї нових рішень;

14) ведення книги обліку дітей, усиновлених вітчимом або мачухою, форму якої наведено в додатку 10 до Порядку № 905, внесення до неї інформації про нововиявлених дітей цієї категорії.

 

7. ССД РДА рекомендується передання до ССД сільських, селищних рад списків з інформацією про осіб, зазначених у підпунктах 1–5 пункту 4 Примірного порядку, для проведення підготовчої роботи, зазначеної в пункті 8 Примірного порядку.

 

8. ССД сільської, селищної ради рекомендується протягом п’яти робочих днів після отримання списків з інформацією про осіб, зазначених у пункті 7 Примірного порядку:

1) вжити заходів, зазначених у підпунктах 1–7 пункту 6 Примірного порядку;

2) завести журнал обліку потенційних опікунів, піклувальників та внести до нього відомості про осіб, зазначених у підпункті 5 пункту 4 Примірного порядку.

 

9. ССД міської ради рекомендується письмово поінформувати ССД РДА про виконання заходів, зазначених у пункті 6 Примірного порядку,
ССД сільської, селищної ради – про виконання заходів, зазначених у пункті 8 Примірного порядку, протягом одного робочого дня після проведення відповідних заходів.

 

10. ССД РДА рекомендується протягом п’яти робочих днів після отримання від ССД міської ради листа, зазначеного в пункті 9 Примірного порядку:

1) видати наказ про зняття з первинного обліку дітей, зазначених у підпункті 1 пункту 4 Примірного порядку (датою зняття дитини з первинного обліку рекомендується визначати дату, наступну за датою взяття дитини на відповідний облік ССД міської ради; підстава – взяття дитини на первинний облік за місцем походження відповідно до пункту 20 Порядку № 866);

2) внести до книги первинного обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, форму якої наведено в додатку 3 до Порядку № 866, відомості про зняття з обліку дітей, зазначених у підпункті 1 пункту 4 Примірного порядку;

3) внести до книги обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій, передбаченої пунктом 19
Порядку № 866, відомості про зняття з відповідного обліку дітей, зазначених у підпункті 2 пункту 4 Примірного порядку (датою зняття дитини з такого обліку рекомендується визначати дату, наступну за датою взяття дитини на відповідний облік ССД міської ради);

4) внести до форми обліку нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наведеної в додатку 8 до Порядку № 866, відомості про зняття з відповідного обліку майна дітей, зазначених у підпункті 3 пункту 4 Примірного порядку (датою зняття майна дитини з такого обліку рекомендується визначати дату, наступну за датою взяття майна на відповідний облік ССД міської ради);

5) видати наказ про зняття з обліку СЖО дітей, зазначених у підпункті 4  пункту 4 Примірного порядку (датою зняття дитини з обліку СЖО рекомендується визначати дату, наступну за датою взяття дитини на відповідний облік ССД міської ради, підстава – зміна місця проживання / перебування та взяття на облік за новим місцем
проживання / перебування відповідно до пункту 18 Порядку № 585);

6) внести до Журналу обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, форму якого наведено в додатку до Порядку № 585, відомості про зняття з обліку СЖО дітей, зазначених у підпункті 4  пункту 4 Примірного порядку;

7) внести до журналу обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, форму якого наведено в додатку 6 до Порядку № 866, відомості про зняття з відповідного обліку осіб, зазначених у підпунктах 5 і 6 пункту 4 Примірного порядку (датою зняття осіб з такого обліку рекомендується визначати дату, наступну за датою їх взяття на відповідний облік ССД міської ради);

8) внести до книги обліку дітей, які можуть бути усиновлені, форму якої наведено в додатку 1 до Порядку № 905, відомості про зняття з обліку дітей, зазначених у підпункті 7 пункту 4 Примірного порядку (у разі взяття їх на відповідний облік ССД міської ради) (датою зняття дитини з такого обліку рекомендується визначати дату, наступну за датою взяття дитини на відповідний облік ССД міської ради);

9) внести до книги обліку кандидатів в усиновлювачі, форму якої наведено в додатку 4 до Порядку № 505, відомості про зняття з обліку осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 4 Примірного порядку (у разі взяття їх на відповідний облік ССД міської ради);

10) внести до книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд, форму якої наведено в додатку 12 до Порядку № 905, відомості про зняття з відповідного обліку дітей, зазначених у підпункті 10 пункту 4 Примірного порядку.

 

11. ССД РДА рекомендується протягом  п’яти робочих днів після отримання від ССД сільської, селищної ради листа, зазначеного в пункті 9 Примірного порядку:

1) вжити заходів, зазначених у підпунктах 1–6 пункту 10 Примірного порядку;

2) внести до журналу обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, форму якого наведено в додатку 6 до Порядку № 866, відомості про зняття з відповідного обліку осіб, зазначених у підпункті 5 пункту 4 Примірного порядку.

 

12. ССД РДА рекомендується протягом п’яти робочих днів після завершення заходів, визначених пунктом 10 Примірного порядку, передати ССД міської ради за описом та згідно з актом приймання-передавання:

1) документацію стосовно осіб, зазначених у підпунктах 1–14 пункту 4 Примірного порядку, в тому числі документи тривалого зберігання;

2) інформацію та інші наявні документи стосовно судових процесів (щодо участі одного з батьків у вихованні дитини; визначення місця проживання дитини; виселення дитини; зняття дитини з реєстрації місця проживання; визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням; позбавлення та поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері / батька, яких позбавлено батьківських прав; відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду; управління батьками майном дитини; усиновлення дитини, його скасування або визнання його недійсним) та з інших питань, що стосуються прав дитини, які вирішуються із залученням або за ініціативою районної державної адміністрації та стосуються дітей, що проживають на території відповідної територіальної громади або походять з неї, – для забезпечення захисту їхніх прав і законних інтересів та забезпечення в разі необхідності процесуального правонаступництва відповідно до статті 55 Цивільного процесуального кодексу України.

13. ССД РДА рекомендується протягом п’яти робочих днів після завершення заходів, визначених пунктом 11 Примірного порядку, передати ССД сільської, селищної ради за описом та згідно з актом приймання-передавання:

1) документацію стосовно осіб, зазначених у підпунктах 1–5 пункту 4 Примірного порядку;

2) інформацію та інші наявні документи стосовно судових процесів (щодо участі одного з батьків у вихованні дитини; визначення місця проживання дитини; виселення дитини; зняття дитини з реєстрації місця проживання; визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням; позбавлення та поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері / батька, яких позбавлено батьківських прав; відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду; управління батьками майном дитини; усиновлення дитини, його скасування або визнання його недійсним) та з інших питань, що стосуються прав дитини, які вирішуються із залученням або за ініціативою районної державної адміністрації та стосуються дітей, що проживають на території відповідної територіальної громади або походять з неї, – для забезпечення захисту їхніх прав і законних інтересів та забезпечення в разі необхідності процесуального правонаступництва відповідно до статті 55 Цивільного процесуального кодексу України.

14. ССД РДА рекомендується протягом місяця після отримання від ССД сільських, селищних рад листів, які зазначено в пункті 3 Примірного порядку, передати до ССД сільських, селищних рад списки з інформацією про осіб, зазначених у підпунктах 6–14 пункту 4 Примірного порядку, для налагодження співпраці при вжитті заходів щодо збору та подання до ССД РДА документів:

які підтверджують наявність правових підстав для усиновлення дитини відповідно до вимог пунктів 5, 6, 9 Порядку № 905 – для розв’язання питання взяття дитини на місцевий облік дітей, які можуть бути усиновлені;

необхідних для влаштування дитини до прийомної сім’ї (відповідно до Положення про прийомну сім’ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 № 565), дитячого будинку сімейного типу (відповідно до Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 № 564), сім’ї патронатного вихователя (відповідно до Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 № 148);

необхідних для забезпечення інших заходів соціального захисту дітей на відповідній території.

 

15. ССД міської ради рекомендується протягом трьох робочих днів після отримання від ССД РДА документації стосовно осіб, зазначених у
підпунктах 1–14 пункту 4 Примірного порядку, звернутися письмово до служби у справах дітей відповідної обласної державної адміністрації для передання їй у єдиному електронному банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів (далі – єдиний банк даних) електронних обліково-статистичних карток дітей з первинного обліку, з обліку СЖО, з обліку дітей, які можуть бути усиновлені, обліково-статистичних карток потенційних опікунів, піклувальників, кандидатів в усиновлювачі, потенційних прийомних батьків та батьків-вихователів, зазначених у підпунктах 1, 4–8 пункту 4 Примірного порядку.

16. ССД сільської, селищної ради рекомендується протягом трьох робочих днів після отримання від ССД РДА документації стосовно осіб, зазначених у підпунктах 1–5 пункту 4 Примірного порядку, звернутися письмово до служби у справах дітей відповідної обласної державної адміністрації для передання їй у єдиному банку даних електронних обліково-статистичних карток дітей з первинного обліку, з обліку СЖО, обліково-статистичних карток потенційних опікунів, піклувальників, зазначених у підпунктах 1, 4, 5 пункту 4 Примірного порядку.

 

17. Службі у справах дітей відповідної обласної державної адміністрації рекомендується забезпечити передання:

електронних обліково-статистичних карток, зазначених у пункті 15 Примірного порядку, – від ССД РДА до ССД міської ради;

 електронних обліково-статистичних карток, зазначених у пункті 16 Примірного порядку, – від ССД РДА до ССД сільської, селищної ради.

Для забезпечення передання від ССД РДА до ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради єдиного банку даних у повному обсязі службі у справах дітей відповідної обласної державної адміністрації рекомендується звернутися до Мінсоцполітики.

 

18. Якщо внаслідок затвердження територій територіальних громад один або декілька населених пунктів, що належали до однієї територіальної громади, де функціонувала ССД міської ради або ССД сільської, селищної ради, перейшли до іншої територіальної громади:

1) при переході населеного пункту від однієї міської громади (далі – рада 1) до іншої міської громади (далі – рада 2):

ССД міської ради 2 рекомендується звернутися до ССД міської ради 1 для отримання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах і
проживають / перебувають на території відповідної територіальної громади, а також вжити заходів, зазначених у пунктах 6 (за наявності відповідних журналів і книг окремі заводити не рекомендується), 9 і 15 Примірного порядку стосовно осіб, які, відповідно, походять з її території або проживають / перебувають на ній;

 ССД міської ради 1 рекомендується вживати заходів, рекомендованих для проведення ССД РДА пунктами 4, 5, 10, 12 Примірного порядку;

2) при переході населеного пункту від міської громади до сільської, селищної громади:

ССД сільської, селищної ради рекомендується звернутися до ССД міської ради для отримання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають / перебувають на території відповідної територіальної громади, а також вжити заходів, визначених пунктами 8, 9, 16 Примірного порядку, стосовно  осіб, які, відповідно, походять з її території або проживають / перебувають на ній;

ССД міської ради рекомендується вживати заходів, рекомендованих для проведення ССД РДА пунктами 4, 7 (за наявності відповідних журналів і книг окремі заводити не рекомендується), 11, 13 Примірного порядку.

Водночас ССД міської ради рекомендується передати документацію щодо дітей та осіб, зазначених у підпунктах 6–10 пункту 4 Примірного порядку (шляхом вжиття заходів, рекомендованих для проведення ССД РДА пунктами 4, 5, підпунктами 7–10 пункту 10, пунктом 12), до ССД РДА.

При цьому  ССД РДА рекомендується вжити заходів, рекомендованих для проведення ССД міської ради підпунктами 8–14 пункту 6 (за наявності відповідних журналів і книг окремі заводити не рекомендується), пунктами 9, 15 Примірного порядку;

 

3) при переході населеного пункту від сільської, селищної громади до міської громади:

ССД міської ради рекомендується звернутися до ССД сільської, селищної ради для отримання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають / перебувають на території відповідної територіальної громади, а також вжити заходів, визначених пунктами 6, 9, 15 Примірного порядку стосовно осіб, які, відповідно, походять з її території або проживають / перебувають на ній;

 ССД сільської, селищної ради рекомендується вжити в межах компетенції заходів, рекомендованих для проведення ССД РДА
пунктами 4, 5, 10, 12 Примірного порядку.

Водночас ССД РДА рекомендується передати до ССД міської ради документацію та особові справи дітей та осіб, зазначених у підпунктах 6–14 пункту 4 Примірного порядку, шляхом вжиття заходів, визначених
пунктами 4, 5, підпунктами 7–10 пункту 10, пунктами 10, 12 Примірного порядку.

При цьому ССД міської ради рекомендується вжити заходів, рекомендованих підпунктами 8–14 пункту 6 (за наявності відповідних журналів і книг окремі заводити не рекомендується), пунктами 9, 15 Примірного порядку стосовно осіб, які, відповідно, походять з її території або проживають / перебувають на ній;

4) при переході населеного пункту від однієї сільської, селищної громади (далі – рада 3) до іншої сільської, селищної громади (далі – рада 4):

ССД сільської, селищної ради 4 рекомендується звернутися до ССД сільської, селищної ради 3 для отримання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають / перебувають на території відповідної територіальної громади, а також вжити заходів, визначених пунктами 8, 9, 16 Примірного порядку, стосовно осіб, які, відповідно, походять з її території або проживають / перебувають на ній;

ССД сільської, селищної ради 3 рекомендується вжити заходів, рекомендованих для проведення ССД РДА пунктами 4, 7 (за наявності відповідних журналів і книг окремі заводити не рекомендується), 11, 13 Примірного порядку.

 

19. Примірний порядок рекомендується для використання ССД РДА, права та обов’язки яких припиняються у зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою України (далі – ССД ліквідованої РДА) відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX „Про утворення та ліквідацію районів” (далі – Постанова № 807-IX), до моменту, визначеного пунктом 10 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 (далі – Порядок № 1321).

Примірний порядок рекомендується для використання службою у справах дітей утвореної районної державної адміністрації на території новоутвореного району або службою у справах дітей районної державної адміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району (далі – ССД новоутвореної РДА), після моменту, визначеного пунктом 10 Порядку № 1321.

20.  Якщо територія району, ліквідованого відповідно до  Постанови № 807-IX, повністю включається до території новоутвореного району, документацію ССД ліквідованої РДА, що не була передана до ССД міських рад та ССД сільських, селищних рад, рекомендується передати до ССД новоутвореної РДА.

Окремо ССД РДА ліквідованої РДА рекомендується передати до ССД новоутвореної РДА списки з інформацією про осіб, зазначених у підпунктах 1–14 пункту 4 Примірного порядку, що не була передана до ССД міських рад та ССД сільських, селищних рад, в розрізі територіальних громад, з яких вони походять або на території яких проживають / перебувають.

 

21. Якщо частини території ліквідованого району включаються до складу кількох новоутворених районів, в адміністративних центрах яких вже функціонують районні державні адміністрації:

1) ССД новоутвореної РДА рекомендується при переході одного або декількох населених пунктів звернутися до ССД ліквідованої РДА для отримання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, які походять з відповідної територіальної громади, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають / перебувають на території відповідного новоутвореного району, що не була передана до ССД міських рад та ССД сільських, селищних рад, а також вжити заходів, рекомендованих для ССД міських рад пунктами 6, 9, 15 Примірного порядку, стосовно осіб, які, відповідно, походять з її території або проживають / перебувають на ній.

При цьому ССД ліквідованої РДА рекомендується вжити заходів, визначених пунктами 4 (списки з інформацією про осіб, зазначених у цьому пункті, рекомендується подати в розрізі територіальних громад, з яких ці діти та особи походять або на території яких проживають / перебувають), 5, 10, 12 Примірного порядку;

2) книги та журнали, передбачені Порядком № 866, Порядком № 905 та Порядком № 585, ССД ліквідованої РДА рекомендується передати до ССД новоутвореної РДА новоутвореного району, до якого включено більшу частину території ліквідованого району.

 

22. ССД новоутворених РДА рекомендується заводити нові книги та журнали, передбачені Порядком № 866, Порядком № 905 і Порядком № 585, зі зведенням усіх даних, отриманих від ССД ліквідованих РДА.

 

 

Генеральний директор Директорату розвитку

соціальних послуг та захисту прав дітей                                                Руслан  КОЛБАСА 

 

 

 Додаток до Примірного порядку

ПЕРЕЛІК

нормативно-правових актів у сфері застосування Примірного порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад

 

Цивільний кодекс України;

Сімейний кодекс України;

 

Закони України:

„Про охорону дитинства”;

„Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”;

„Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”;

„Про соціальні послуги”;

Про запобігання та протидію домашньому насильству”;

Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захистуˮ;

„Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністраційˮ;

 

Постанова Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX „Про утворення та ліквідацію районівˮ;

 

постанови Кабінету Міністрів України:

від 09.06.1997 № 565 „Про Типове положення про притулок для дітей”;

від 26.04.2002 № 564 „Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу”;

від 26.04.2002 № 565 „Про затвердження Положення про прийомну сім’ю”;

від 28.01.2004 № 87 „Про затвердження Типового положення про центр соціально-психологічної реабілітації дітей”;

від 30.08.2007 № 1068 „Про затвердження типових положень про службу у справах дітей”;

від 24.09.2008 № 866 „Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”;

від 08.10.2008 № 905 „Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей”;

від 16.11.2016 № 834 „Про затвердження Примірного положення про центр соціальної підтримки дітей та сімей”;

від 16.11.2016 № 832 „Про особливості соціального захисту розлучених із сім’єю дітей, які не є громадянами України”;

від 16.03.2017 № 148 „Деякі питання здійснення патронату над дитиною”;

від 05.04.2017 № 268 „Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”;

від 04.10.2017 № 741 „Про затвердження типових положень про заклади соціальної підтримки сімей, дітей та молоді”;                                    

від 31.10.2018 № 926 „Про затвердження Примірного положення про малий груповий будинок”;

від 01.06.2020 № 585 „Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах”;

від 16.12.2020 № 1321 „Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків районних державних адміністрацій, що припиняються”;

 

розпорядження Кабінету Міністрів від 12.06.2020:

№ 707-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області”;

№ 708-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Волинської області”;

№ 709-р Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Дніпропетровської області”;

№ 710-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області”;

№ 711-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Житомирської області”;

№ 712-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Закарпатської області”;

№ 713-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Запорізької області”;

№ 714-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області”;

№ 715-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області”;

№ 716-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області”;

№ 717-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області”;

№ 718-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області”;

№ 719-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області”;

 № 720-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області”;

№ 721-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області”;

№ 722-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Рівненської області”;

№ 723-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області”;

№ 724-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області”;

№ 725-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області”;                                

№ 726-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Херсонської області”,                               

№ 727-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області”;                          

№ 728-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Черкаської області”;                                  

№ 729-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернівецької області”;                                 

№ 730-р „Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області”.

 

 



Всі Нормативно-правові акти