Міністерство соцiальної політики України


Запровадження в Україні підтвердження результатів неформального професійного навчання за робітничими професіями

8 Серпня 2014, 18:49

Закон України ”Про зайнятість населення” запровадив новий механізм, спрямований на забезпечення соціального захисту та конкурентоспроможності населення України на ринку праці, - підтвердження результатів неформального професійного навчання за робітничими професіями.

Неформальне професійне навчання – набуття особами професійних знань, умінь і навичок шляхом практичного досвіду роботи, самоосвіти, наставництва.

Неформальне професійне навчання не регламентується місцем, строком та формою його проведення.

В Україні шляхом неформального навчання робітничі професії фактично здобуває третина працівників, водночас відсутність підтвердження результатів навчання є суттєвим фактором низької мобільності та вартості робочої сили на ринку праці. Разом з тим сьогодні на ринку праці понад 70 % вакансій – робітничі професії.

Як показує досвід європейських країн, визнання результатів неформального професійного навчання має позитивний соціальний ефект як для працівників та  незайнятого населення, які підвищують свій статус та конкурентоспроможність на ринку праці, так і для підприємств, виробництва, економічного розвитку країни.

Крім того, для багатьох українських трудових мігрантів, які повертаються з-за кордону, для працевлаштування в Україні важливим є підтвердження здобутої там кваліфікації. 

 

Підтвердження результатів неформального професійного навчання за робітничими професіями дозволить:

 - визнати рівень робітничої кваліфікації людини незалежно від способу її отримання;

- розширити можливості працевлаштування;

- скоротити терміни професійного навчання.

Порядок підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями затверджено Постановою Кабінету Міністрів України  від 15 травня 2013 року №340.

Згідно із Порядком, за результатами підтвердження результатів неформального навчання особі видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації або сертифікат оцінювання результатів неформального професійного навчання (у разі підтвердження окремих умінь і навичок) встановленого зразка.

 

Зацікавлені сторони:

• громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, яких визнано в Україні біженцями, яким надано притулок в Україні, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію в Україну (працівники та незайняте населення, які звернулися за підтвердженням своєї кваліфікації, здобутої шляхом неформального навчання);

• роботодавці, які звернулися з метою підтвердження професійної кваліфікації працівників, отриманої шляхом неформального навчання

• підприємства, навчальні заклади, установи і організації, які здійснюють підтвердження робітничої кваліфікації осіб за результатами неформального професійного навчання.

 

Які підприємства, навчальні заклади, установи, організації можуть здійснювати процедуру підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями в Україні?

Підтвердження професійної кваліфікації можуть здійснювати підприємства, навчальні заклади, організації, установи, незалежно від форми власності які відповідають вимогам, затвердженим спільним наказом Міністерства соціальної політики та Міністерства освіти і науки  від 16 грудня 2013 року  № 875/1776 (далі – суб’єкти підтвердження), а саме:

– мають ліцензію на надання освітніх послуг у сфері професійно-технічної освіти за відповідною професією, обладнані робочі місця для проведення кваліфікаційних пробних робіт

– розробили та затвердили анкету самооцінювання за відповідною професією, критерії оцінювання професійних знань і умінь;методичні матеріали для проведення кваліфікаційних іспитів та кваліфікаційних пробних робіт,

– створили комісію з підтвердження кваліфікації у порядку, затвердженому наказом Мінсоцполітики та МОН від 16.12.2013 № 875/1776.

 

Питання відповідності підприємства, навчальних закладів, установ і організацій вимогам до суб’єктів підтвердження буде вирішуватися міжвідомчою робочою групою, до складу якої входять представники Мінсоцполітики, МОН,Держгірпромнагляду, заінтересованих центральних органів виконавчої влади, соціальних партнерів, всеукраїнських об’єднань роботодавців та профспілок за галузевим спрямуванням.

Відповідно до законодавства за результатами роботи Міжвідомчої робочої групи наказом Мінсоцполітики буде затверджуватись перелік суб’єктів підтвердження.

 

Яка процедура підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб з робітничих професій

Суб’єкт підтвердження створює кваліфікаційну комісію, яка  безпосередньо  здійснює процедуру підтвердження професійної кваліфікації.

Положення про порядок роботи комісії та її склад затверджуються наказом керівника суб’єкта підтвердження, за погодженням із об’єднанням організацій роботодавців відповідної сфери діяльності.

Головою комісії призначається представник роботодавця – висококваліфікований фахівець відповідної галузі виробництва чи сфери послуг. Членами комісії можуть бути працівники відповідної сфери діяльності, які мають стаж роботи не менше  5 років за відповідною професією (спеціалізацією), та  рівень кваліфікації, не нижчий ніж рівень кваліфікації, на який претендує кандидат.

Комісія проводить експертизу наданих документів, які підтверджують професійну компетентність особи, за результатами якої визначає зміст  іспитів та  кваліфікаційних пробних робіт.

Кваліфікаційні пробні роботи проводяться на спеціально обладнаних робочих місцях, забезпечених необхідним обладнанням, інструментом, витратними матеріалами, довідковою літературою.

За результатами іспитів (усного опитування або тестів, співбесіди тощо) та кваліфікаційних пробних робіт комісія приймає рішення про присвоєння робітничої кваліфікації.

Підтвердження результатів неформального навчання є платною послугою.

У розрахунку вартості навчання  враховуються витрати на:

Вартість підтвердження кваліфікації за результатами неформального навчання у кілька разів є нижчою від вартості підготовки одного кваліфікованого працівника.

 

Фінансування підтвердження результатів неформального професійного навчання за робітничими професіями

 

Фінансування підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб з робітничих професій може здійснюватися за рахунок:

•    власних коштів особи;

•    коштів роботодавця - у разі підтвердження професійної кваліфікації направленого працівника.

 

Розроблена законодавча база та проведена підготовча робота дозволяють розпочати підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за трьома робітничими професіями: кухар, зварник,  охоронник.Перелік професій, за якими будуть підтверджуватися результати неформального навчання, затверджено наказом Мінсоцполітики від 23.12.2013 № 886.

 

Куди необхідно звернутися особам, які бажають підтвердити результати неформального навчання або роботодавцям для підтвердження кваліфікації працівників?

 

Особи, які бажають підтвердити результати неформального навчання або роботодавці для підтвердження кваліфікації працівників мають звернутись до територіального центру зайнятості, де їм нададуть необхідну інформацію щодо можливості підтвердження кваліфікації та направлення (за вибором особи або роботодавця) до суб’єкта  підтвердження.

 

Куди необхідно звернутися підприємствам, навчальним закладам, організаціям, які мають намір здійснювати процедури підтвердження результатів неформального навчання?

 

Підприємства, навчальні заклади, організації, які створили необхідні умови для проведення процедури підтвердження результатів неформального навчання, для отримання права підтверджувати кваліфікацію за робітничими професіями мають звернутись до Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та до Мінсоцполітики.

З метою економічного стимулювання роботодавців до професійного розвитку працівників на розгляд Верховної Ради України подано проект Закону України „Про внесення зміни до Податкового кодексу України”, яким передбачено податкові пільги для роботодавців, які виділяють кошти.




Адреса цієї сторінки: http://www.msp.gov.ua/news/8112.html
При використанні матеріалів посилання на джерело - обов'язкове